Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι χτες ήμουν έτοιμος να απαρνηθώ το X10 για το Dell Streak ως την στιγμή που το είδα live (Streak) στα MediaMarkt. Μιλάμε για "τέρας" (μεγέθους).

Οπότε ξαναγάπησα το X10i. Να έβγαινε και καμιά rom 2.2. Δεν βλέπω δραστηριότητα :-(

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν μπορεί ας μου πει κάποιος πως κάνω root το κινητό για να περάσω τις εφαρμογές στην SD? Και ποια ROM θα μου προτείνατέ? Ευχαριστώ

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω τραβηξει ενα βιντεακι το οποιο διεγραψα μετα απο το es file.manager! Εσβησα κ το πλακιδιο απο το timescape γιατι εμφανιζοταν κ εκει παροτι ελεγε το αρχειο δεν υπαρχει! Στο mediascape ομως συνεχιζει να φαινεται σαν προσφατη προβολη κ προσθηκη! Γινεται να το σβησω κ απο εκει; υπαρχει αραγε κ πουθενα αλλου;

 

Δοκίμασες επανεκκίνηση;

 

Παιδιά αν μπορεί ας μου πει κάποιος πως κάνω root το κινητό για να περάσω τις εφαρμογές στην SD? Και ποια ROM θα μου προτείνατέ? Ευχαριστώ

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Root κάνεις με το z4root. Όμως λόγω του kernel που έχει η 2.1

οι εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν στην SD

(τουλάχιστον όχι εύκολα και όχι αξιόπιστα).

Δουλεύεις με την επίσημη ROM της S.E. μια και ο bootloader δεν έχει σπάσει ακόμα

για να φορτώσουμε δικιά μας. Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες "παράκαμψης"

(κομμάτια της 2.2 σε 2.1 με επίσημη υπογραφή της S.E.) όμως βρίσκονται σε πολύ αρχικό

στάδιο για να λειτουργήσει το τηλέφωνο πλήρως και σωστά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

 

Root κάνεις με το z4root. Όμως λόγω του kernel που έχει η 2.1

οι εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν στην SD

(τουλάχιστον όχι εύκολα και όχι αξιόπιστα).

Δουλεύεις με την επίσημη ROM της S.E. μια και ο bootloader δεν έχει σπάσει ακόμα

για να φορτώσουμε δικιά μας. Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες "παράκαμψης"

(κομμάτια της 2.2 σε 2.1 με επίσημη υπογραφή της S.E.) όμως βρίσκονται σε πολύ αρχικό

στάδιο για να λειτουργήσει το τηλέφωνο πλήρως και σωστά.

 

Δηλαδή το x10 και root να του κανείς είναι δύσκολο να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην SD. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που θέλω να του κάνω root τώρα αν είναι δύσκολο φαντάζομαι περιμένουμε την 2.2 από xda???

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνστε και multitouch θα δολυμε και 2.2 χαλαρά. Τα παιδιά από το ΧΝΑ το δουλευουν εντατικά.

Με συγχωρείς φίλε μου, αλλά όταν έσκασα 585 ζεστά ευρωπουλάκια για να πάρω αυτό το κωλοκινητό, δεν είχα στο μυαλό μου ότι θα περιμένω support από τους XDA, αλλά από την κατασκευάστρια εταιρία...

 

Βέβαια για να πω την αλήθεια, δεν είναι καθόλου κωλοκινητό, η εταιρία είναι κωλοεταιρία... Αλλά προσωπικά ήταν η τελευταία φορά που πέταξα χρήματα για κινητό SE...

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_working_on_froyo_for__xperia_x10_coming_in_q2-news-2122.php

 

Μη το δεσουμε και κομπο βεβαια,απλα λεω........

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Όσοι θα έχουν ακόμα Χ10 θα είναι ένα χρόνο πίσω. Θα έχει βγει το android 3, μην σου πω και το 4. Ακόμα κι αν είναι αλήθεια το θεωρώ ξεφτυλα από μια εταιρία σαν τη SE.

 

Sent from my dual boot X10i.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το x10 και root να του κανείς είναι δύσκολο να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην SD. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που θέλω να του κάνω root τώρα αν είναι δύσκολο φαντάζομαι περιμένουμε την 2.2 από xda???

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Στους XDA υπάρχει η διαδικασία. Αν θέλεις διάβασέ την.

Δεν θα έλεγα πως είναι δύσκολη. Απλά έχει "φασαρία" για

να υλοποιηθεί (χρειάζεται για παράδειγμα η δημιουργία 2

partition στην κάρτα μνήμης) και το αποτέλεσμα δεν είναι

εγγυημένο. Στο δικό μου κινητό τουλάχιστον δεν πήγαν

όλα ρόδινα, αλλά ούτως ή άλλως είχα θέμα με την αναβάθμιση

που έκανα στο κινητό από την έκδοση 1.6 στην 2.1 και είχα

άλλες σκοτούρες στο μυαλό μου (το κινητό δεν λειτουργούσε

σωστά και έπρεπε να βάζω το PIN μου κάθε λίγα λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το x10 και root να του κανείς είναι δύσκολο να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην SD. Αυτός είναι κυρίως ο λόγος που θέλω να του κάνω root τώρα αν είναι δύσκολο φαντάζομαι περιμένουμε την 2.2 από xda???

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Σε εμένα λειτουργεί άψογα και χωρίς παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Έλεγα να αλλάξω πρόγραμμα στο κοσμοτέ από το απεριόριστα 35 να το πάω στο 35 με internet. Με το apndroid ελέγχω πότε θα μπαίνει μόνο από wifi και πότε από 3g??

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που καταγράφει πόσα mb καταναλώνω στο εκάστοτε σερφάρισμα?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Έλεγα να αλλάξω πρόγραμμα στο κοσμοτέ από το απεριόριστα 35 να το πάω στο 35 με internet. Με το apndroid ελέγχω πότε θα μπαίνει μόνο από wifi και πότε από 3g??

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που καταγράφει πόσα mb καταναλώνω στο εκάστοτε σερφάρισμα?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ρίξε μια ματιά στο 3G Watchdog

Νομίζω υπάρχει κανονικά στο market.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Όσοι θα έχουν ακόμα Χ10 θα είναι ένα χρόνο πίσω. Θα έχει βγει το android 3, μην σου πω και το 4. Ακόμα κι αν είναι αλήθεια το θεωρώ ξεφτυλα από μια εταιρία σαν τη SE.

 

Sent from my dual boot X10i.

 

Έχεις δίκιο. Από την άλλη, είναι λίγο καλύτερο αυτό από το να το είχαν ήδη παρατήσει για χάρη των νέων μοντέλων που ετοιμάζουν. Αν όντως βγει 2.2 στο Q2 2011 αυτό θα σημαίνει οτι θα ασχολούνται με το κινητό πάνω από χρόνο. Και έχουμε και κάτι να παίζουμε διαρκώς, θα δούμε και 3D Mediascape κτλ..

 

Οκ οκ, προσπαθώ απλώς να το δω από θετική μεριά :)

 

Ελπίζω εν τω μεταξύ να βγάλουν συμπληρωματικά updates για τα bugs της τρέχουσας έκδοσης (π.χ. το οτι δεν ανάβει το led όταν έρχεται νέο μήνυμα).

Link to comment
Share on other sites

(π.χ. το οτι δεν ανάβει το led όταν έρχεται νέο μήνυμα).

 

Βαλε το Handcent SMS και voila... LED is back again...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι ακόμα λειτουργική rom απλά κυκλοφόρησε απο xda σαν preview.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακόμα λειτουργική rom απλά κυκλοφόρησε απο xda σαν preview.

 

Ωραία ωραία να και ένα ευχάριστο νέο, τουλάχιστον αξίζει να περιμένουμε... καλοί μου xda κάντε το θαύμα σας.

 

Εχω διαβάσει πολλά post σου, συγχαρητήρια πολύ καλή η δουλειά σου.

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε

Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί & συγχρονισμός > Προσθήκη λογαριασμού > Sony Ericsson Sync (Με ενεργό wifi κτλ)

Δώσε τα στοιχεία που είχες για το site της SE και κάνε επαναφορά.;)

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταφερα τιποτα γιατι μεχρι εκεινο το σημ ειο εφτασα κ εγω...ομως στα υπολοιπα στοιχεια δεν τα καταφερα...

Οπως ας πουμε στα επιμερους στοιχεια που ζηταει (Διευθυνση διακομιστη κ στις επαφες κ στο ημερολογια)

Στην 1.6 δεν ειχα κανει τιποτα απ αυτα...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες επανεκκίνηση;

 

Μερικές φορές η λύση είναι πολύ απλή αλλά το μυαλό κολλάει! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθω τελειος οταν εψαχνα για κινητο σε σελιδες πριν απο καμια μια μησι βδομαδα ελεγαι πος ειχαι και ραδιο και gps χωρεις χρεωσει και ραδιο και vedeo call οπος πχ στην σεληδα τις ετερειας τις οπιοας το αγωρασα http://www.multirama.gr/products/product?pid=0448882&catid=100800. δεν μου αρεσαν πολα πραματα και ξενερωσα με το κηνιτο. Αλα το θεμα ειναι να κανουμε καλητερη την ζωη μας και οχι να μιζεριαζουμαι.

 

Ενα απο τα πραματα που δεν μου αρεσαι ηταν οτι δεν μπορουσα να βαλω για ηχους κλησεις αγαπημενα μου μουσικα κοματια μετα απο ψακσιμο σημερα βρηκα αυτην την λυση http://magneblog.gr/2010/10/how-to-use-mp3s-files-as-ringtones-sms-notification-sound/ που λωγηκα ειναι και πηστοπηοιμενη.

 

Εγω θα ηθελα να μαθω αν ιπαρχει καπια εφαρμογη με την οπια θα εχω gps χωρης χρεωσει και ας το αγωρασω αρχηκα , αν ιπαρχει επεισης για ραδιο οσο για video call κσερω ιδη πος δεν ιποστηριζει καν το κηνιτο λογο hardware

 

 

 

Υ. Σ. ελπηζω να σημετασχεται στο θεμα οσοι πιο πολοι εχεται τις γνωσεις και συγνωμη για τα ορθογραφηκα λαθοι τα παααρααα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Καταρχήν να σε συγχαρώ που παρόλο τα ορθογραφικά λάθη γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες. Πολλοί το έχουν ως δικαιολογία για να γράφουν με greeklish.

 

Όπως καταλαβαίνεις όμως ένα ανορθόγραφο κείμενο γίνεται κουραστικό αλλά κυρίως δυσνόητο. Έτσι τα παιδιά εδώ στο forum θα το προσπερνάνε με αποτέλεσμα να μην παίρνεις ποτέ την επιθυμητή απάντηση.

 

Προτού ποστάρεις λοιπόν το κείμενό σου βάλτο στο word πάτα το F7 και έχεις αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο. Ξέρω ότι είναι επίπονο όμως σκέψου τα οφέλη μιας τέτοιας ενέργειας.

 

Πάμε τώρα στα ουσιαστικά. Στο link που δίνεις δεν βλέπω πουθενα να γράφει ότι έχει ράδιο. Όπως και να έχει τα χαρακτηριστικά ενός τηλεφώνου τα τσεκάρουμε πάντα από το επίσημο site της SE.

 

To X10 δεν έχει ράδιο και μπορείς να έχεις gps χωρίς χρέωση. Δες αυτό για περισσότερα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λεει ομως πως εχει video call για ραδιο δεν υπαρχει λυση ε ?? Γενικα φιλε οτι καλο εχεις απο adroid θα ηθελα να μου το πεις να τα τεσταρω και εγω σε π.μ. αν μπορεις
Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο μπορείς να έχεις με κάποια εφαρμογή μέσω internet και την ανάλογη χρέωση φυσικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει το Video Live Wallpaper? Ειναι τελειο!!! Και δεν εξαντλει την μπαταρια τοσο οσο θα φανταζοταν κανεις..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Video Live Wallpaper με τη Yuri να σου καθαρίζει την οθόνη. Πολύ πιασιάρικο. Κουφαίνονται όσοι το βλέπουν. Χαχαχαχα....

 

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...