Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Άφησα το xperia x10i ανοιχτό για αρκετές ημέρες και πρέπει να αποφορτίστηκε τελείως.Το έβαλα να φορτίσει μέσω usb αλλά δέν άναψε κανένα λαμπάκι.Το έβαλα με το φορτιστή απλά μετά απο λίγο ζεστάθηκε η μπαταρία, χωρίς να ανάψει πάλι το led.Μετά δοκίμασα Pc companion και επιδιώρθωση καθώς και update service αλλά δεν το βέπει.Τι άλλο μπορώ να κάνω πρίν το στείλω σε service;Τη μπαταρία τη μέτρησα με πολύμετρο και λογικά πρέπει να φορτίζει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας μην επεκταθούμε για το συγκεκριμένο ζήτημα στο παρόν θέμα γιατί είμαστε ήδη off topic.

Ευχαριστώ :)

Υπάρχει κάπου άλλου κάποια πληροφορία?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Άφησα το xperia x10i ανοιχτό για αρκετές ημέρες και πρέπει να αποφορτίστηκε τελείως.Το έβαλα να φορτίσει μέσω usb αλλά δέν άναψε κανένα λαμπάκι.Το έβαλα με το φορτιστή απλά μετά απο λίγο ζεστάθηκε η μπαταρία, χωρίς να ανάψει πάλι το led.Μετά δοκίμασα Pc companion και επιδιώρθωση καθώς και update service αλλά δεν το βέπει.Τι άλλο μπορώ να κάνω πρίν το στείλω σε service;Τη μπαταρία τη μέτρησα με πολύμετρο και λογικά πρέπει να φορτίζει.

 

 

και εγω με παρομοια προβληματα βγαζω την πλακετα σκετη μετα απο λυσημο

τυλιγμα σε αλουμινοχαρτο και 12 λεπτα στο φουρνο στους 180 βαθμους

και μετα ολα μελι γαλα..

το εχω κανει 5 φορες και την 6 θα φυγει απο κανα μπαλκονι...

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει 5 φορες και την 6 θα φυγει απο κανα μπαλκονι...

 

χαχα εγω ευτυχως αφου του εχω αλλαξει τα φωτα σε ρομσ κερνελς UV και OC ακομα δουλευει κομπλε :lol:

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, είμαι πιστός χρήστης του xperia X10 εδώ και δυόμιση περίπου χρόνια, είμαι άκρος ευχαριστημένος από το κινητό αν και το τελευταίο καιρό λόγο ότι οι εφαρμογές από τις ενημερώσεις τους έχουν "βαρύνει" πήρα την απόφαση να το κάνω root ώστε να μπορέσω να το διαχειρίζομαι καλύτερα, ξεκίνησα να το κάνω root μέσω προγράμματος εγκατάστασης που βρήκα σε αυτήν εδώ την σελίδα http://www.xperiax10.net/2011/09/08/root-your-gingerbread-xperia-x10-tutorial/ κατάφερα κι έφτασα μέχρι το στάδιο 4 κι από εκεί και πέρα όταν πάω να ανοίξω το κινητό το μόνο που μου κάνει ειναι να φωτίζει η οθόνη να μου δείχνει το σήμα της sony ericsson και να μην ανοίγει! Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ!

Παρακάτω θα βάλω και την εικόνα σε πιο ακριβώς στάδιο έφτασα με την διαδικασία που έκανα

Link to comment
Share on other sites

το προγραματακι αν διαβάζεις σου λεει τι να κάνεις ακριβώς για να μπορέσει και αυτο να προχώρήση πιο κάτω... προφανώς κάτι δεν έκανες σωστά

 

πηγενε τώρα μέσω σονυ απνταιτ και κανε επιδιόρθωση λογισμικού

εκτος και με ρεσταρτ ειναι ενταξη το τηλ και την γλητωσες

αυτος ειναι παλιος οδηγός πρεπει να υπαρχει και πιο καινουριος να μην θελει πολλα πολλα

 

 

πηγενε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19684920#post19684920

 

και στην ενοτητα ροοτ κανε οτι λεει

 

για να καταλαβεις εχει βγει ο οδηγως φλαστουλ 0.9.11 αντι για τον 0.2.9 που προσπαθησες..

Edited by mz3stelios
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερίζω ξεθάβοντας το παρόν τόπικ μιάς και εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ ένα X10.

 

Έκανα update σε 2.3.3 (η μέγιστη που δίνει επίσημα η SE για αυτή τη συσκευή).

 

Παρόλα αυτά, το πρόβλημά μου είναι ότι το εργοστασιακό πρόγραμμα επαφών δε δίνει τη δυνατότητα να δημιουργήσω groups/ομάδες (πχ "οικογένεια", "φίλοι" κοκ).

 

Δοκίμασα με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα από market (GOcontactsEX) αλλά 9 στις 10 η εφαρμογή ανοίγει και κλείνει αμέσως, εάν την ξανανοίξω λειτουργεί αλλά όλο αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα και να κάνει το κινητό δύσχρηστο (αν μη τι άλλο, αυτή είναι η βασική λειτουργία του-να παίρνει τηλέφωνο!). Επιπλέον, οι επαφές σε group αφαιρούνται από την main λίστα του εργοστασιακού προγράμματος επαφών, οπότε εάν το GOcontactsEX κολλήσει, δε μπορώ να έχω πρόσβαση στις επαφές που με ενδιαφέρουν.

 

Τι λύσεις έχω? Με κάποια άλλη ROM γνωρίζει κανείς εάν έχει λυθεί αυτό το απλό κατά τ'άλλα θέμα? Αν ναι ποιά προτείνετε?

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το συγκεκριμενο προβλημα το αντιμετωπισα κι εγω στο παρελθον και κατεληξα στην επιπονη χειροκινητη διαδικασια να δημιουργησω folderακια στην κεντρικη οθονη με direct call συντομευσεις. Μιλαμε για πονο, αλλα επειδη ειχα απηυδησει δεν ειχα αλλη λυση. Δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω κατι πιο απλο.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο το ειχε ο ανηψιος μου στην Ολλανδια και παρα τις οποιες ενεργειες με την εκει εταιρια δεν καταφέραμε τιποτα ώστε να δουλεψει στην Ελλαδα.Οποια βοηθεια δεκτη, με rout και άλλη rom μπορει κατι να γινει;
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο το ειχε ο ανηψιος μου στην Ολλανδια και παρα τις οποιες ενεργειες με την εκει εταιρια δεν καταφέραμε τιποτα ώστε να δουλεψει στην Ελλαδα.Οποια βοηθεια δεκτη, με rout και άλλη rom μπορει κατι να γινει;

Μπορεις να δωσεις λιγες πληροφοριες ακομα; Σε τι κατασταση βρισκεται το κινητο; Δεν αναγνωριζει ελληνικη SIM;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tο κινητο είναι ενταξει δεν αναγνωριζει την cosmote

Βρηκα αυτον τον οδηγο. Δες αν σου κανει.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το συγκεκριμενο προβλημα το αντιμετωπισα κι εγω στο παρελθον και κατεληξα στην επιπονη χειροκινητη διαδικασια να δημιουργησω folderακια στην κεντρικη οθονη με direct call συντομευσεις. Μιλαμε για πονο, αλλα επειδη ειχα απηυδησει δεν ειχα αλλη λυση. Δυστυχως δεν εχω να σου προτεινω κατι πιο απλο.

Σ'ευχαριστώ!

Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή σου μιάς και οποιαδήποτε άλλη λύση (χρησιμοποιώντας εφαρμογές από market) είτε καθυστερούσε είτε έκλεινε μόνη της παίζοντας με τα νεύρα μου.

 

Όσο για root και διαφορετική rom, ακόμα και android 4, νομίζω ότι θα κάνει τη συσκευή να σέρνεται. Ήδη με 2.3.3 πάει οριακά υποφερτά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!

Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή σου μιάς και οποιαδήποτε άλλη λύση (χρησιμοποιώντας εφαρμογές από market) είτε καθυστερούσε είτε έκλεινε μόνη της παίζοντας με τα νεύρα μου.

 

Όσο για root και διαφορετική rom, ακόμα και android 4, νομίζω ότι θα κάνει τη συσκευή να σέρνεται. Ήδη με 2.3.3 πάει οριακά υποφερτά :wacko:

 

Η περιπτωση Χ10 και 4.0.4 ειναι αυτο που λενε DON'T TRY THIS AT PHONE...:lol:

 

Εγω μεχρι προτινος που το χρησιμοποιουσα, ειχα ξεκλειδωσει τον bootloader κι επαιζα με custom kernel/ROM του Feravolt(2.3.7) και πηγαινε αξιοπρεπως (για κινητο σχεδον 4ετιας παντα, γιατι με σημερινα δεδομενα μονο με low-low end μπορει να συγκριθει)

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

kΚαλησπερα

θα ηθελα να περασω καποια custom rom στο x10 μιας και το εχει ενα 13χρονο παιδι και θελει κατι γρηγορο και ελαφρυ για κανενα παιχνιδι και φυσικα να ειναι σταθερο!!!

και γενικα οτι αλλο χρειαζεται γινεται σε αυτο να κανομε overclock και αν ποσο και πως;

Link to comment
Share on other sites

kΚαλησπερα

θα ηθελα να περασω καποια custom rom στο x10 μιας και το εχει ενα 13χρονο παιδι και θελει κατι γρηγορο και ελαφρυ για κανενα παιχνιδι και φυσικα να ειναι σταθερο!!!

και γενικα οτι αλλο χρειαζεται γινεται σε αυτο να κανομε overclock και αν ποσο και πως;

Για να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1. περνάς την τελευταία stock 2.3.3 (αν δεν την έχει ήδη)

2. κάνεις root μέσω του flashtool

3. ξεκλειδώνεις τον bootloader

4. περνάς custom kernel (έχει και custom recovery ενσωματωμένη συνήθως) που να υποστηρίζει OC μέσω flashtool

5. φλασάρεις τη ROM μέσω recovery

 

Για όλα αυτά έχει οδηγούς εδώ:

http://forum.xda-developers.com/xperia-x10/development

 

Από ROΜ εγώ συνήθιζα να χρησιμοποιώ του FeraLab κι από overclocking το είχα στα 1.2 GHz με undervoltage.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...