Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Δηλαδη εμενα που ειναι 1227 generic αργει ακομα...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω θα ηθελα να ρωτησω επειδη θα βαλω Internet στο κινητο ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω στα δικτυα κινητης τηλεφωνιας που λεει οσον αφορα στην κινηση δεδομενων, τη λειτουργια δικτυου (GSM ή WCDMA) και τα ονοματα σημειου προσβασης? Ειδικα στα ονοματα δε μου βγαζει τιποτα, ειναι κενο και αμα πατησω μου βγαζει "νεο APN" και "επαναφορα στις προεπιλογες". Τις ρυθμισεις της εταιρειας (cosmote) που τις βαζω? :confused::worry:

 

Έχεις μήνυμα ;)

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ολους εμας του ανυπομωνους που περασαμε Nordic, οταν πλεον το 2.1 ερθει officially σε όλους στην Ελλάδα , θα υστερούμε σε τίποτα σε σχεση με αυτους που θα περασουν official 2.1 greek? (μπαταρια , χαρακτηρες στα sms κτλπ)

Επιπλέον υπάρχει τρόπος να κάνω downgrade στην 1.6 και να επαναφέρω τα σωστα properties της συσκευης ωστε να κάνω upgrade σε 2.1 greek?

 

'H να βάλουμε κάποιο built.prop το οποίο κάποια καλή ψυχή θα διαθέσει (:lol:) ωστε να ξεγελάσουμε το SEUS και να κάνουμε μετά επανεγκατάσταση (αν αυτό φυσικά γίνεται...)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εμενα που ειναι 1227 generic αργει ακομα...

 

Δηλαδη που βλεπουμε τι αριθμο εχουμε;

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που βλεπουμε τι αριθμο εχουμε;

 

απο το κρυφο μενου νομιζω...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Θέλω να αγοράσω ένα bluetooth ακουστικό για το Χ10 μου (όχι αυτό που βάζεις σαν σκουλαρίκι στο αυτί το άλλο που είναι με καλωδιάκι-ακουστικό..) αλλά θέλω απαραίτητα να έχει οθόνη για να βλέπω τον αριθμό που με καλεί χωρίς να χρειάζεται να κοιτάω την οθόνη του κινητού (δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να εμφανίζει και το όνομα στις αποθηκευμένες επαφές αν ναι ακόμη καλύτερα..). Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για Q1 στόχευε υποτίθεται και πέρυσι τέτοια εποχή με το x10i. Και το είδαμε Απρίλιο-Μάιο. Οπότε εάν και εφόσον ισχύει η ανώνυμη πληροφορία , έχουμε ακόμα χρόνο να μαζέψουμε λεφτά! :cool:

 

Απ' οτι βλεπω εχεις και εσυ την nordic rooted.Μηπως αφαιρεσες τα περιττα της SE(wisepilot,moxier....)?Αν ναι μπορεις να μου στειλεις pm?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε πως μπωρω να ξεκλειδωσω το κινητο μου να δεχετε αλλη καρτα sim, αγορασα το κινητο απο το εξωτερικο και τορα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω εδω στην ελλαδα.

 

δλδ ειναι κλειδωμενο σε εταιρια του εξωτερικου

 

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια

 

 

κανεις δεν γνωριζει ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπαινουμε στο κρυφο μενου εχω την 1,6

 

Κλείδωσε το XPERIA με το κουμπί ενεργοποίησης από πάνω.

Πάτα το κεντρικό πλήκτρο για να φωτίσει η οθόνη (και να σου βγάλει την οθόνη κλειδώματος με το βελάκι που πρέπει να σύρεις διαγώνια και ημι-κυκλικά προκειμένου να ξεκλειδώσει) αλλά ΜΗΝ το ξεκλειδώσεις.

Όπως είναι φωτισμένη η οθόνη και κλειδωμένο ακόμα το τηλέφωνο πάτα την ακολουθία πλήκτρων:

 

Μενού , Πίσω , Πίσω , Μενού , Πίσω , Μενού , Μενού , Πίσω

 

*Όπου μενού το τέρμα αριστερά πλήκτρο με το σύμβολο από 4 μικρά τετραγωνάκια

και πίσω το τέρμα δεξιά πλήκτρο με το βελάκι.

 

By SniFiSniF

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ολους εμας του ανυπομωνους που περασαμε Nordic, οταν πλεον το 2.1 ερθει officially σε όλους στην Ελλάδα , θα υστερούμε σε τίποτα σε σχεση με αυτους που θα περασουν official 2.1 greek? (μπαταρια , χαρακτηρες στα sms κτλπ)

Επιπλέον υπάρχει τρόπος να κάνω downgrade στην 1.6 και να επαναφέρω τα σωστα properties της συσκευης ωστε να κάνω upgrade σε 2.1 greek?

 

'H να βάλουμε κάποιο built.prop το οποίο κάποια καλή ψυχή θα διαθέσει ωστε να ξεγελάσουμε το SEUS και να κάνουμε μετά επανεγκατάσταση (αν αυτό φυσικά γίνεται...)

 

Όπως είπε ο φίλος από επάνω έχεις 2 λύσεις.

1) Να βάλεις στο built.prop τον 4-ψήφιο κωδικό που αντιστοιχεί σε Generic , Balkania , GR και μετά να αναβαθμίσεις με το SEUS. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα λειτουργήσει , διότι το SEUS θα βρει 2.1 απλά άλλου brand. Αλλά θεωρητικά θα είσαι ακόμα πλήρως ενημερωμένος απλά με έκδοση άλλης περιοχής , οπότε ίσως να μην γίνει αυτό που θες.

2) Ο 2ος τρόπος είναι για μένα ο πιο σίγουρος. Βρίσκεις με πολύ ψάξιμο μια ROM Generic , GR - τώρα αυτό πως θα το καταφέρεις ... :rolleyes: σε 1.6 , το τονίζω σε 1.6 και την flash-αρεις. Και μετά αναβαθμίζεις κανονικά μέσω SEUS.

 

Τέλος να σημειώσω (φλυαρώντας) ότι οι εκδόσεις είναι ολόιδιες και δεν χάνεις τίποτα με το να έχεις την Nordic έναντι της Greek. Απλά σε κάθε έκδοση η εκάστοτε περιοχή έχει βάλει τα καλούδια της. Η ελληνική πολύ πιθανόν και διόλου αμφίβολο δεν θα έχει κανένα καλούδι γιατί κοιμόμαστε. Η Nordic είχε αυτόν τον rss-reader που ίσως είδες στα Σκανδιναβικά ... δηλαδή "αφόδευσε η Φατμέ στο Γενιτζαμί"! :lol:

 

Τώρα θα μου πεις εσύ ... και ορθά σκεπτόμενος. Ναι ok, αποκλείεται η ελληνική Sony Ericsson να τροποποιήσει την ROM έτσι ώστε να λυθεί π.χ. το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων που έχουμε εδώ αποκλειστικά και μόνο στην Ελλάδα? (και άρα θα μας σύμφερε να βάζαμε την ελληνική έναντι της Nordic)

Θα σου πω την άποψη μου ... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! Αφενός για τον λόγο ότι θα το είχαν κάνει ήδη ως τώρα εδώ και πόσες εκδόσεις από την 1.6 , αφετέρου γιατί δεν είμαστε οι μόνοι που έχουμε ειδικούς χαρακτήρες στο αλφάβητο μας οι οποίοι περιορίζουν το πληκτρολόγιο στους 70 χαρακτήρες. Έχουν και οι Γερμανοί (το λεγόμενο ες-τσετ και τα φωνήεντα με 'ουμλαουτ' - google it!) και οι Ισπανοί κ.ά. Συνεπώς αν ήταν να γίνει μια παρέμβαση σε μας θα είχε γίνει και σε αυτούς!!! :X

 

Απ' οτι βλεπω εχεις και εσυ την nordic rooted.Μηπως αφαιρεσες τα περιττα της SE(wisepilot,moxier....)?Αν ναι μπορεις να μου στειλεις pm?Ευχαριστω.

 

Τα έχω αφαιρέσει , πρώτα πρώτα ... Στείλε μου pm , εσύ με τις ερωτήσεις σου! :)

 

κανεις δεν γνωριζει ρε παιδια?

 

Φίλε μου καλησπέρα , λογικά αυτό το οποίο θέλεις είναι μια διαδικασία unbrand της ROM σου και μετά θα είσαι comple.

Ή απλά να flash-άρεις μια 2.1 unbranded ROM και θα είσαι επίσης ok.

Δες λίγο αυτό το post από τους xda. Θα σε βοηθήσει!

 

Κλείδωσε το XPERIA με το κουμπί ενεργοποίησης από πάνω.

Πάτα το κεντρικό πλήκτρο για να φωτίσει η οθόνη (και να σου βγάλει την οθόνη κλειδώματος με το βελάκι που πρέπει να σύρεις διαγώνια και ημι-κυκλικά προκειμένου να ξεκλειδώσει) αλλά ΜΗΝ το ξεκλειδώσεις.

Όπως είναι φωτισμένη η οθόνη και κλειδωμένο ακόμα το τηλέφωνο πάτα την ακολουθία πλήκτρων:

 

Μενού , Πίσω , Πίσω , Μενού , Πίσω , Μενού , Μενού , Πίσω

 

*Όπου μενού το τέρμα αριστερά πλήκτρο με το σύμβολο από 4 μικρά τετραγωνάκια

και πίσω το τέρμα δεξιά πλήκτρο με το βελάκι.

 

By SniFiSniF

 

LoL , και άρχισα να το διαβάζω και λέω , μπράβο ο miketra! Έτσι ακριβώς θα τα έγραφα κι εγώ! ΧαχΑΧχαχαχαχαχΧΑχα!

=========================================

 

:yahoo:Και τώρα τα χαρμόσυνα νέα!!!:w00t:

Βάσει αυτών που διαβάζω στους xda είναι μια μεγάλη μέρα η σημερινή! Όχι ένα αλλά 2 διαφορετικά άτομα (αφοσιωμένοι developers και ο ένας εξ αυτών ήδη κρατάει τα σκήπτρα του 1ου rooter της 1.6) κατάφεραν χωρίς να σπάσουν δυστυχώς ακόμα τον bootloader να φορτώσουν 2.2 ROM. O λόγος για τους jerpelea & zdzihu:clap:. To πως ακριβώς το έκαναν δεν το κατάλαβα ούτε εγώ καθώς οι γνώσεις μου είναι λειψές ειδικά στον τομέα των Linux-ized διεργασιών και πολύ περισσότερο όταν αυτοί εστιάζουν σε κινητά τηλέφωνα και όχι σε υπολογιστές ... αλλά ... αυτό που κατάλαβα είναι το εξής:

Τρέχουν μερικώς μια ROM , πάνω σε kernel της 2.1 , η οποία έχει την ταχύτητα και το γραφικό περιβάλλον του Froyo αλλά λόγω έλλειψης σπασμένου bootloader δεν έχει ακόμα δυνατότητες για ενσωματωμένο JIT , Apps2SD , Tethering και άλλες μοναδικές ιδιότητες του Froyo. Και το μερικώς που ανέφερα πιο πάνω είναι γιατί σε αυτή τη ROM δεν κατάφεραν ακόμα να ενεργοποιήσουν την κεραία για κλήσεις/sms/3G κλπ. Αλλά παρόλαυτα είναι ένα τεράστιο βήμα προς τα εμπρός! :respect:

Για περισσότερες πληροφορίες ιδού το "αποκαλυπτήριο reply" ενώ εδώ βρίσκεται όλο το post όπου ο jerpelea μεταξύ άλλων τους έχει βάλει τελικά να αναρωτιούνται όλοι αν είναι αληθινό ή ψεύτικο αυτό που καταφέρανε - αρκετό γέλιο.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Βάσει αυτών που διαβάζω στους xda είναι μια μεγάλη μέρα η σημερινή! Όχι ένα αλλά 2 διαφορετικά άτομα (αφοσιωμένοι developers και ο ένας εξ αυτών ήδη κρατάει τα σκήπτρα του 1ου rooter της 1.6) κατάφεραν χωρίς να σπάσουν δυστυχώς ακόμα τον bootloader να φορτώσουν 2.2 ROM.

 

 

Αυτά κι αν είναι ευχάριστα νέα , βρισκόμαστε κοντα στη 2,2 η ακόμα καλύτερα στη 2,3 'εκδοση ,άντε να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

LoL , και άρχισα να το διαβάζω και λέω , μπράβο ο miketra! Έτσι ακριβώς θα τα έγραφα κι εγώ! ΧαχΑΧχαχαχαχαχΧΑχα!

 

χα χα χα χα χα χα :p:p

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Θέλω να αγοράσω ένα bluetooth ακουστικό για το Χ10 μου (όχι αυτό που βάζεις σαν σκουλαρίκι στο αυτί το άλλο που είναι με καλωδιάκι-ακουστικό..) αλλά θέλω απαραίτητα να έχει οθόνη για να βλέπω τον αριθμό που με καλεί χωρίς να χρειάζεται να κοιτάω την οθόνη του κινητού (δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να εμφανίζει και το όνομα στις αποθηκευμένες επαφές αν ναι ακόμη καλύτερα..). Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ.

 

Τέτοιο δεν πρόκειται να βρεις (με αναγνώριση κλήσης), όχι γιατί δεν υπάρχει αλλά γιατί δεν υποστηρίζεται τέτοια λειτουργία στο Android γενικότερα.

Η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι το Sony Ericsson MW600 (με ραδιόφωνο παρακαλώ...) που λειτουργεί όπως λες αλλά όχι σε Android συσκευές.

Αυτό έχω κι εγώ.

 

http://www.sonyericsson.com/cws/file/1.706128.1260520979!translation/image/php-top-image.jpg

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Φίλε μου καλησπέρα , λογικά αυτό το οποίο θέλεις είναι μια διαδικασία unbrand της ROM σου και μετά θα είσαι comple.

Ή απλά να flash-άρεις μια 2.1 unbranded ROM και θα είσαι επίσης ok.

Δες λίγο αυτό το post από τους xda. Θα σε βοηθήσει!

 

 

ευχαριστω αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται μιας και no more SE for me, thanks... το X10 θα μου κάνει παρέα μέχρι τον Φεβρουάριο που θα αντικατασταθεί πιθανότατα με αυτό :D

 

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/11/samsung-flagship-deck-2.jpg

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακόμα είναι μόνο φήμες και υποθέτω ότι θα μείνεις αρκετό καιρό με το Χ10 αν περιμένεις αυτό. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι μόνο φήμες και υποθέτω ότι θα μείνεις αρκετό καιρό με το Χ10 αν περιμένεις αυτό. :rolleyes:

 

Ήμουνα έτοιμος για το Desire Z, αλλά η αναβάθμιση σε 2.1 του έδωσε παράταση.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Περασα εχθες και δοκιμασα το "Lost Phone". Απ'οτι φαινεται το gps πρεπει να ειναι ανοιχτο για να κανει locate. Παρ'όλα αυτα δοκιμασα το locate με ενα Vivaz και μου εμφανισε την περιοχη σε διαμετρο 150m.

Τα μηνυματα που στελνεις σαν εντολες λειτοργουν αψογα και κλειδωνουν το τηλεφωνο αμεσα. Σε συνδυασμο με το Seal που χρησιμοποιω για να κλειδωνεις λοιπες λειτουργιες νομιζω πως το τηλεφωνο μου εχει γινει "καστρο". Ουτε ο νιντζα :ninja: το ξεκλειδωνει.... :p

Και επειδη εγω δεν εχω σκοπο να το αλλαξω συντομα, εχει παρει κανενας καποιο καλο car holder να μου προτεινει?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται καλύτερο (σε εμφάνιση και σε χαρακτηριστικά) από το αντίστοιχο φημολογούμενο της SE που πόσταρε κι ο συνάδελφος πιο πάνω, για το οποίο λένε 12MP camera, HDMI out, επίσης πολύ λεπτό, κτλ..

 

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x10_successor_the_anzu_spotted-news-2066.php

 

Φυσικά όλα αυτά είναι φήμες, και μπορεί και ψεύτικα. Για τη Samsung δεν ξέρω, μπορεί να έχει βγει κάτι πιο επίσημο.

 

Αλλά είμαστε off topic ....

Link to comment
Share on other sites

μολης εβαλα ανεπισημα βεβεα την 2.1!!!! μια ερωτηση μονο το κινητακι δουλευει ρολοι αλλα γιατι αντι για 3G σημα μου γραφει HSPA?
Link to comment
Share on other sites

HSDPA γράφει. Ουσιαστικά πρόκειται για μια καλύτερη έκδοση του 3G.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

HSDPA γράφει. Ουσιαστικά πρόκειται για μια καλύτερη έκδοση του 3G.
α μαλιστα σε ευχαρηστω!παντως γραφει HSPA χωρης το D.. Edited by toympas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται με τις φωτο στις επαφές?

Μετά την αναβάθμιση σε 2.1, όλες οι φωτο γίναν χάλια. Τις ξαναπέρασα με επεξεργασία στις επαφές και ενώ διορθώθηκε στις πληροφορίες των επαφών, στην οθόνη της κλήσης είναι ακόμα χάλια.:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...