Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα, πατώντας παρατεταμένα πάνω στο μήνυμα, μου βγάζει σε ποιον το έστειλα και μου βγάζει επίσης ένα άσχετο όνομα [που υπάρχει στις επαφές μου, αλλά είναι το ίδιο σε κάθε αναφορά].

το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;;

 

επίσης, πώς ξέρω σε πόσα μηνύματα έχει πάει το sms μου; εννοώ, πού ξέρω αν στέλνει 160 χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμένα, πατώντας παρατεταμένα πάνω στο μήνυμα, μου βγάζει σε ποιον το έστειλα και μου βγάζει επίσης ένα άσχετο όνομα [που υπάρχει στις επαφές μου, αλλά είναι το ίδιο σε κάθε αναφορά].

το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;;

 

επίσης, πώς ξέρω σε πόσα μηνύματα έχει πάει το sms μου; εννοώ, πού ξέρω αν στέλνει 160 χαρακτήρες;

 

Κοιτάς τον μετρητή πάνω αριστερά από το εικονικό πληκτρολόγιο.

Αν γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες θα αρχίζει ως εξής :

70/70 (1) που σημαίνει ότι έχεις περιθώριο να γράψεις 70 χαρακτήρες , σου μένουν ακόμα 70 χαρακτήρες και είσαι στο 1ο sms. Όσο γράφεις ο αριθμός στα αριστερά της κάθετης μειώνεται κάπως έτσι:

50/70 (1) που σημαίνει ότι από τους 70 χαρακτήρες εσύ πληκτρολόγησες τους 20 άρα σου μένουν άλλοι 50.

Όταν φτάσεις στο 0/70 (1) τότε έχεις γράψει ένα πλήρες sms. Αν συνεχίσεις από 'κει και πέρα θα ξαναγίνει 70/70 (2) δηλαδή θα περάσεις σε 2ο sms το οποίο θα το χρεωθείς και αντίστοιχα.

 

Ότι περιέγραψα πιο πάνω ισχύει και για τους Αγγλικούς χαρακτήρες με την διαφορά ότι το "όριο" είναι στους 160!

:)

Link to comment
Share on other sites

Voilla ! το καινουριο μου custom made πληκτρολογιο HTC... μολις το βαρεθω θα του φορεσω αλλο skin. :D

 

http://img375.imageshack.us/img375/8032/myhtc.png

Edited by Papeipa
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, το πρώτο σοβαρό divx/mkv player για το android που έχει τσεκαριστεί οτι παίζει καλά και για το Xperia είναι γεγονός !!!

 

Λέγεται Rockbase player, και είναι ακόμα σε beta testing έκδοση, γιαυτό δεν έχει ακόμα επιλογές, μενού κτλ. Προσφέρει όμως τέλεια ποιότητα αναπαραγωγής avi, divx! Καμία απολύτως σχέση με το yxplayer που κολλούσε, ήταν pixelated μέχρι αηδίας, και εν τέλει ήταν άχρηστο για να δεις μια ταινία. Το δοκίμασα σε avi και η εικόνα ήταν κρύσταλλο.

 

Το βρήκα σε αυτό το post. Ο τύπος παραθέτει και link για κατέβασμα, ψιλό στη ζούλα αφού είναι ακόμα σε testing έκδοση. Όσοι προλάβετε κατεβάστε:

 

http://gadgets.apnafundaz.com/2010/06/download-rockbase-player-for-android-2-1-works-xperia-x10-avi-mkv-divx-rmvb/

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, το πρώτο σοβαρό divx/mkv player για το android που έχει τσεκαριστεί οτι παίζει καλά και για το Xperia είναι γεγονός !!!

 

Λέγεται Rockbase player, και είναι ακόμα σε beta testing έκδοση, γιαυτό δεν έχει ακόμα επιλογές, μενού κτλ. Προσφέρει όμως τέλεια ποιότητα αναπαραγωγής avi, divx! Καμία απολύτως σχέση με το yxplayer που κολλούσε, ήταν pixelated μέχρι αηδίας, και εν τέλει ήταν άχρηστο για να δεις μια ταινία. Το δοκίμασα σε avi και η εικόνα ήταν κρύσταλλο.

 

Το βρήκα σε αυτό το post. Ο τύπος παραθέτει και link για κατέβασμα, ψιλό στη ζούλα αφού είναι ακόμα σε testing έκδοση. Όσοι προλάβετε κατεβάστε:

 

http://gadgets.apnafundaz.com/2010/06/download-rockbase-player-for-android-2-1-works-xperia-x10-avi-mkv-divx-rmvb/

 

Εγώ και το yxplayer που είχα το θεωρώ περιττό. Προτιμώ μια ταινία .avi ή .mkv να την μετατρέψω σε mp4. Έτσι κι αλλιώς προορίζεται να παίξει σε μικρή οθόνη οπότε το downscale της ποιότητας δεν είναι αρνητικό , μάλιστα δεν είναι ούτε καν αισθητό! Και έχω και μικρότερο μέγεθος ταινιών άρα περισσότερη χωρητικότητα στην SD μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και το yxplayer που είχα το θεωρώ περιττό. Προτιμώ μια ταινία .avi ή .mkv να την μετατρέψω σε mp4. Έτσι κι αλλιώς προορίζεται να παίξει σε μικρή οθόνη οπότε το downscale της ποιότητας δεν είναι αρνητικό , μάλιστα δεν είναι ούτε καν αισθητό! Και έχω και μικρότερο μέγεθος ταινιών άρα περισσότερη χωρητικότητα στην SD μου.

 

Ναι, αλλά χάνεις ώρα στη μετατροπή. Και πιστεύω οτι στην υψηλή ανάλυση του Xperia η διαφορά θα είναι ορατή. Πάντως δοκίμασε και την ποιότητα του παραπάνω, γιατί το yxPlayer είναι για κλάματα και δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά χάνεις ώρα στη μετατροπή. Και πιστεύω οτι στην υψηλή ανάλυση του Xperia η διαφορά θα είναι ορατή. Πάντως δοκίμασε και την ποιότητα του παραπάνω, γιατί το yxPlayer είναι για κλάματα και δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

 

+1

 

O RockPlayer, αν και σε πρώιμη ανεπίσημη beta έκδοση, φαίνεται να διαχειρίζεται άψογα την αναπαραγωγή βίντεο.

Με την επίσημη κυκλοφορία της εφαρμογής, θα δούμε και υποστήριξη εξωτερικών αρχείων υποτίτλων, ρυθμίσεις ήχου και εικόνας αναπαραγωγής και πολλά άλλα.

Πραγματικά αξίζει να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη αυτής της εφαρμογής.

;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

περασα 3 ταινιες , μια .avi 300 mb , μια BDrip 1,5GB και ενα .mkv (lost 1,3 GB)

Τα FPS αντιστοιχα ηταν : 25 , 11 , 6 .... Εν ολιγοις στα πιο απαιτητικα τα εβλεπα σε αργη κινηση ...

Καλη προσπα8εια though... και .avi δε με χαλαει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω εγκαταστήσει το CoPilot, μια χαρά το προγραμματάκι, κανένα θέμα, απλά ανακάλυψα ότι δεν έχει χάρτες για επαρχιακές πόλεις... Ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα που να ασχολείται και λίγο με επαρχία;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μετα απο 10+ μερες με το χ10 παρα πολυ ευχαριστημενος

οχι πολυ απαιτητικος χρηστης ετσι εφτασε μεχρι 2,5 μερες χωρις φορτηση

πρωτη επαφη με android (Lillifee ευχαριστω για την βοηθεια σου)

πλοηγο εχω το Ndrive πολυ καλο και δυνατο σε ολα

μεχρι προχθες το σαββατο

πρωτο μηνυμα με το χ10 (δεν ειμαι πολυ στο sms)και μου λεει δεν εσταλη 2η φορα τα ιδια 3η παλι

τηλ. την vodafone

πιθανον να εχετε προβλημα με το κεντρο μην. απο το δυκτιο δεν φαινεται κατι

μιας και δεν εχουμε το manual για την συσκευη αυτη αν θελετε επικοινωνιστε με την s.e.

τηλ την s.e.

δοκιμαστε με αλλη καρτα sim μια και δεν υπαρχει ρυθμηση απο την συσκευη και ο αριθμος του κεντρου μην. παρεχεται αυτοματα

2η καρτα παλι τα ιδια

τηλ, την s.e. ξανα

συγνωμη δεν μπορουμε να σας βοηθησουμε περισοτερο απο εδω πηγαινεται σε καποιο καταστημα μας

 

καμια ιδεα κανεις ? εχετε ακουσει κατι ?

 

p.s.

sorry αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει κι εγώ παλιότερα. Δεν είναι πρόβλημα δικτύου, αλλά συσκευής. Ακόμη και με επανεγκατάσταση λογισμικού δεν είναι σίγουρο αν λυθεί.
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει κι εγώ παλιότερα. Δεν είναι πρόβλημα δικτύου, αλλά συσκευής. Ακόμη και με επανεγκατάσταση λογισμικού δεν είναι σίγουρο αν λυθεί.

 

Δε μπορώ να φανταστώ κάποιο hardware πρόβλημα που να εμποδίζει τα μηνύματα να αποστέλλονται από τη συσκεύη.

 

Για δοκίμασε να κατεβάσεις από το Market το ChompSMS ή το Handcent και δοκίμασε να στείλεις ένα μήνυμα από εκεί.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω εγκαταστήσει το CoPilot, μια χαρά το προγραμματάκι, κανένα θέμα, απλά ανακάλυψα ότι δεν έχει χάρτες για επαρχιακές πόλεις... Ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα που να ασχολείται και λίγο με επαρχία;

 

Δοκίμασε το Navigon

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την Παρασκεύη ένα άσπρο καπάκι από την Sony Ericsson και το παρέλαβα σήμερα. Στοίχισε 5 ευρώ και ιδού το αποτέλεσμα! Σαν να βλέπεις ένα πάντα! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την Παρασκεύη ένα άσπρο καπάκι από την Sony Ericsson και το παρέλαβα σήμερα. Στοίχισε 5 ευρώ και ιδού το αποτέλεσμα! Σαν να βλέπεις ένα πάντα! :lol:

 

Φοβερή η τριχρωμία Μαύρο , Ασημί (Νίκελ) , Λευκό (Πέρλα) !

Λες να παραγγείλω μαύρο καπάκι για το λευκό μου? :!:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η τριχρωμία Μαύρο , Ασημί (Νίκελ) , Λευκό (Πέρλα) !

Λες να παραγγείλω μαύρο καπάκι για το λευκό μου? :!:

 

Με ειρωνεύεσαι; Μην υποψιαστώ... :p

:lol: :lol: :lol:

Ρε εμένα μου αρέσει, αλλά μήπως δεν είναι ωραίο;;

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!!! :blink:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ειρωνεύεσαι; Μην υποψιαστώ... :p

:lol: :lol: :lol:

Ρε εμένα μου αρέσει, αλλά μήπως δεν είναι ωραίο;;

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!!! :blink:

 

Κατ' αρχάς ένα άτομο το οποίο με τις γνώσεις του και μόνο έχει κερδίσει τον σεβασμό σου , ακόμα και αν κάνει κάτι "αδέξιο" δεν το ειρωνεύεσαι τιμής ένεκεν και μόνο! :)

 

Ωστόσο δεν ειρωνεύομαι είναι όντως πανέμορφο και με προβληματίζει εμένα το αν θα είναι εξίσου πετυχημένο το αντίθετο μιας και έχω το luster white x10! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την Παρασκεύη ένα άσπρο καπάκι από την Sony Ericsson και το παρέλαβα σήμερα. Στοίχισε 5 ευρώ και ιδού το αποτέλεσμα! Σαν να βλέπεις ένα πάντα! :lol:

 

Όταν λες από την SonyEricsson εννοείς από κατάστημά τους ή από κανά site?

 

Με ειρωνεύεσαι; Μην υποψιαστώ... :p

:lol: :lol: :lol:

Ρε εμένα μου αρέσει, αλλά μήπως δεν είναι ωραίο;;

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!!! :blink:

 

+1000! Πολύ καλό βγήκε!

Για 5 euro άνετα!

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ένα άτομο το οποίο με τις γνώσεις του και μόνο έχει κερδίσει τον σεβασμό σου , ακόμα και αν κάνει κάτι "αδέξιο" δεν το ειρωνεύεσαι τιμής ένεκεν και μόνο! :)

 

:O :happy:

 

Ωστόσο δεν ειρωνεύομαι είναι όντως πανέμορφο και με προβληματίζει εμένα το αν θα είναι εξίσου πετυχημένο το αντίθετο μιας και έχω το luster white x10! :happy:

 

Εγώ πιστεύω ότι θα είναι ωραίο! Γιατί θα σπάει την πολύ ασπρίλα, όπως και στο μαύρο το διαφορετικό καπάκι έσπασε τη μαυρίλα. ;)

 

Όταν λες από την SonyEricsson εννοείς από κατάστημά τους ή από κανά site?

 

Από ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην περιοχή μου.

Πήρα τηλέφωνο στη γραμμή για Xperia (+30 210 68 96 200) και μου έδωσαν τηλέφωνο και διεύθυνση καταστήματος για την περιοχή μου!

Πολύ εξυπηρετικοί σ' αυτή τη γραμμή πάντως, άπαξ και σε αναλάβουν κάνεις αμάν να το κλείσεις!!!

"Θέλετε τίποτα άλλο;" "Πώς σας φαίνεται το τηλέφωνό σας;" "Το site μας το γνωρίζετε;" :lol:

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην περιοχή μου.

Πήρα τηλέφωνο στη γραμμή για Xperia (+30 210 68 96 200) και μου έδωσαν τηλέφωνο και διεύθυνση καταστήματος για την περιοχή μου!

Πολύ εξυπηρετικοί σ' αυτή τη γραμμή πάντως, άπαξ και σε αναλάβουν κάνεις αμάν να το κλείσεις!!!

"Θέλετε τίποτα άλλο;" "Πώς σας φαίνεται το τηλέφωνό σας;" "Το site μας το γνωρίζετε;" :lol:

 

Πλάκα κάνεις?!!! Γραμμή για το Xperia?!!! :blink:

Μπράβο εξέλιξη! Ωραία πράγματα...

Ευχαριστώ!

 

:offtopic:

Σήμερα πάλι με πήραν τηλέφωνο από εταιρίες που εκπροσωπούσαν την Cosmote και την Vodafone, με διαφορά μεταξύ τους 2,5 ώρες και μου έκαναν προσφορές σε πακέτα και επιδοτήσεις για να αλλάξω δίκτυο!

Και το πιο περίεργο από όλα ήταν που η πρώτη εταιρία εκπροσωπούσε και την Wind μαζί με την Cosmote!!!

Και όταν ρώτησα "μα καλά στην περίπτωση που ήμουν στην Cosmote θα μου κάνατε προσφορά σε πακέτο της Wind?"

και μου απαντάει "Ναι" !!!

λέω "μα πως γίνεται αυτό? ουσιαστικά προτείνετε σε πελάτες του ενός πελάτες του άλλου"

μου λέει "ναι όντως αλλά κι εμείς την δουλειά μας κάνουμε" :wacko:

Ότι να ναι έτσι? Έχουν ξεφύγει!

Edited by double_k
Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την Παρασκεύη ένα άσπρο καπάκι από την Sony Ericsson και το παρέλαβα σήμερα. Στοίχισε 5 ευρώ και ιδού το αποτέλεσμα! Σαν να βλέπεις ένα πάντα! :lol:

 

Major off topic :

 

Ειχε και η αδερφή μου το ιδιο κιτρινο φεγγαρακι στο δωματιο της οταν ηταν μικρη! :lol:

 

Βack on topic :

 

Η διαφανη πλαστικη θηκη που του φορεσες προσθετει πολυ ογκο ή ειναι διακριτική?

Για τσεπη παντελονιού το προοριζω και καθε χιλιοστο μετραει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Major off topic :

 

Ειχε και η αδερφή μου το ιδιο κιτρινο φεγγαρακι στο δωματιο της οταν ηταν μικρη! :lol:

 

Εγώ, δυστυχώς, ακόμα δε μπορώ να κοιμηθώ αν δεν τραβήξω το σκοινάκι 2-3 φορές... :lol: :lol: :lol:

 

Βack on topic :

 

Η διαφανη πλαστικη θηκη που του φορεσες προσθετει πολυ ογκο ή ειναι διακριτική?

Για τσεπη παντελονιού το προοριζω και καθε χιλιοστο μετραει...:rolleyes:

 

Η συγκεκριμένη που βλέπεις στη φωτό είναι λίγο παχιά, την πήρα από το extreme-mobile και έχει και σε μαύρο, κόκκινο και μπλε (αδιάφανες όμως).

Έχω και μια αρκετά πιο λεπτή όμως, από e-click, διάφανη κι αυτή, αλλά έχει ένα pattern με κύκλους που την κάνει λίγο πιο... θηλυπρεπή! :rolleyes:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια αμεση XPERIA X10 η Χ10 Mini ? Δεν ξερω ποιο να διαλεξω μου αρεσει το X10, αλλα με φρεναρει λιγο η τιμη του, αλλα απο την αλλη φοβαμαι πως αν παρω το X10 Mini δεν θα ειναι ευχρηστο λογω του μικρου μεγεθους της οθονης του... :/

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν εχει ξαναειπωθει

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο forum των Διαξιφισμών κι αν δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα άνοιξε ένα καινούριο. Ας μην αναλωθούμε σε αυτό το topic σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

Ευχαριστώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...