Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά στο utube δεν γίνεται να κάνουνε λήψη κάποιο βίντεο που μας αρέσει και να το αποθηκεύσουμε στην sd μας?? δοκίμασα από το πρόγραμμα του utube που έχει μέσα το κινητό αλλά δεν βρήκα σχετική επιλογή για download μόνο το λινκ σου αποθηκεύει επισεις μπήκα και στο κανονικό site toy utube και πάλι δεν βρήκα τπτ για download ?? μόνο upload έχει επιλογή να κάνουμε? αποκλείεται κάπως θα γίνεται...
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά στο utube δεν γίνεται να κάνουνε λήψη κάποιο βίντεο που μας αρέσει και να το αποθηκεύσουμε στην sd μας?? δοκίμασα από το πρόγραμμα του utube που έχει μέσα το κινητό αλλά δεν βρήκα σχετική επιλογή για download μόνο το λινκ σου αποθηκεύει επισεις μπήκα και στο κανονικό site toy utube και πάλι δεν βρήκα τπτ για download ?? μόνο upload έχει επιλογή να κάνουμε? αποκλείεται κάπως θα γίνεται...

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του Xperia ... Και σε κανονικό pc να καθόσουν , στο youtube δε παρέχεται επιλογή να κατεβάσεις το κομμάτι που ακούς (ή το βίντεο κλιπ έστω). Θέλεις ειδικό πρόγραμμα ακόμα και στο pc (όπως το YoutubeDownloader) για κινητό δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι και ειδικά στο Android 1.6 που τρέχει το XPERIA. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! και στο pc δεν γίνεται χύμα εγώ κατεβάζω με το plug in του Real στον fox και στα vista και στα fedora .Thanx μακάρι να βρεθεί τίποτα :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια φίλε Γιάννη:) Θα εστιάσω σ'αυτή σου τη φράση. Εφόσον σ'αρέσει η φωτογραφία, πάρε άλλο τηλέφωνο και όχι το Χ10. Η ποιότητα της φωτογραφικής του μηχανής είναι απλά ΕΛΕΕΙΝΗ. :p Τουλάχιστον για απεικόνιση των φωτό σε υπολογιστή. Για απεικόνιση μόνο στην οθόνη του κινητού είναι μια χαρά, αλλά για σοβαρή ενασχόληση ούτε καν να το διανοείσαι. ;)

 

Κατά τα άλλα είναι κινητό εξαιρετικά γρήγορο στη λειτουργία του, κινητό που δε χρειάζεται ούτε restarts ούτε tasks killers, δεν κολλάει, εκτελεί τις λειτουργίες του χωρίς να διαμαρτύρεται και πανέμορφο(αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό). Γενικά, ό,τι υπόσχεται το κάνει χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις και μετά το Symbian S60 λειτουργικό, το Android θα σου φανεί... παράδεισος με την αμεσότητα και την ταχύτητά του. Αλλά σίγουρα τρώει μεγάλο άκυρο στην ποιότητα της φωτογραφικής του μηχανής;)

 

Φίλε kotsianis7, ΤΡΟΜΕΡΑ υπερβολική η αναφορά σου στην πάρα πολύ καλή

κάμερα του κινητού. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η κάμερά του είναι στα επίπεδα του Vivaz στις φωτογραφίες!!

Πίστεψέ με, σε κάποιες φωτό με σχετικά χαμηλό φωτισμό, απέδωσε καλύτερα και από το c905!! Προσοχή όμως: Θέλει ακραία σταθερό χέρι, ειδάλλως το παραμικρό κούνημα θα κοστίσει μία πολύ κακή φωτογραφία! Ο σταθεροποιητής δε φαίνεται πρόθυμος να θέλει να βοηθήσει αυτήν την κατάσταση. Αυτό βέβαια από μόνο του, αποτελεί πρόβλημα, αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν είναι η ''ελεεινή'' κάμερα!...

Σύντομα θα ανεβάσω υπό διάφορες συνθήκες φωτισμού για του λόγου το αληθές.

Στον αντίποδα, το video του, πάσχει από το σύνδρομο της πτώσης των frames όταν πέσει λίγο το φως, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στο αναλυτικό review, κάτι που θα έπρεπε να συμβαίνει. Κατα τ'άλλα, υπό ιδανικές συνθήκες φωτισμού, το video είναι όντως σχεδόν άψογο. Συγνώμη για το μακροσκελές post, αλλά ήταν αδικία να μην αναφερθεί το θέμα της κάμερας, γιατί με όλο το σεβασμό, είναι σχεδόν παραπληροφόρηση (!) αυτά τα σχόλια για την καλύτερη κάμερα σε android mobile, ΜΑΚΡΑΝ αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι που μου έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα...

 

Αν είμαι σε κλήση και με πάρει κάποιος άλλος τηλέφωνο, αυτόματα βάζει τον πρώτο στην αναμονή και μου ανοίγει η γραμμή του δεύτερου... Εντωμεταξύ αν πάρω το τηλέφωνο από το αυτί μου, έχει κουμπί Εναλλαγή που με ξαναμεταφέρει στον πρώτο συνομιλητή (και προφανώς μπαίνει σε αναμονή ο δεύτερος), αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξαναμπαίνει σε αναμονή ο πρώτος και μιλάω με τον δεύτερο...

 

Μήπως με το αυτί μου πατιέται το κουμπί της εναλλαγής? Δεν έχει αυτό το proximity sensor που απενεργοποιεί τα κουμπιά όταν είναι σε επαφή με το πρόσωπο μας η συσκευή? Αν δε βρω λύση θα αναγκαστώ να απενεργοποιήσω εντελώς την επιλογή της Αναμονή κλήσης (Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, να ειδοποιούμαι για τις εισερχόμενες)...

 

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό που περιγράφω?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! και στο pc δεν γίνεται χύμα εγώ κατεβάζω με το plug in του Real στον fox και στα vista και στα fedora .Thanx μακάρι να βρεθεί τίποτα :)

 

μπορειτε να κατεβασετε οποιοδηποτε βιντεο θελετε αν κανετε αντιγραφη το λινκ του στο εξης site. http://www.savevid.com

 

η μπορειτε καλυτερα αναβαθμιζοντας τον mozilla να προσθεσετε ενα add on (δεν θυμαμαι ονομα) που κατεβαζει ολα τα βιντεο σε διαφορες μορφες flv hd avi...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν διαβαζει το android java εφαρμογες?

 

Λογικά ναι. Ο Opera mini δεν είναι Java?

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να κατεβασετε οποιοδηποτε βιντεο θελετε αν κανετε αντιγραφη το λινκ του στο εξης site. http://www.savevid.com

 

η μπορειτε καλυτερα αναβαθμιζοντας τον mozilla να προσθεσετε ενα add on (δεν θυμαμαι ονομα) που κατεβαζει ολα τα βιντεο σε διαφορες μορφες flv hd avi...

 

Ευχαριστούμε φίλε θα το δοκιμάσω να δω τι παίζει !! :)

 

να ρωτήσω όταν το συνδεουμε το κιν. με usb στο pc δεν έχουμε ίντερνετ από το pc ?? εγώ όταν το συνδέω δεν βρίσκει νετ μήπως θέλει καμία ρυθμίσει να γίνει? η εκτός αν φταίει που παίρνω νετ με wifi το λαπτοπ ??

Edited by MaIdeN
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε φίλε θα το δοκιμάσω να δω τι παίζει !! :)

 

να ρωτήσω όταν το συνδεουμε το κιν. με usb στο pc δεν έχουμε ίντερνετ από το pc ?? εγώ όταν το συνδέω δεν βρίσκει νετ μήπως θέλει καμία ρυθμίσει να γίνει? η εκτός αν φταίει που παίρνω νετ με wifi το λαπτοπ ??

Κατεβασε το PdaNet απο το android market στο κινητο σου και στο pc σου και μέσω tethering θα μπορεις να έχεις αυτη την δυνατοτητα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsianis7, ΤΡΟΜΕΡΑ υπερβολική η αναφορά σου στην πάρα πολύ καλή

κάμερα του κινητού. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η κάμερά του είναι στα επίπεδα του Vivaz στις φωτογραφίες!!

Πίστεψέ με, σε κάποιες φωτό με σχετικά χαμηλό φωτισμό, απέδωσε καλύτερα και από το c905!! Προσοχή όμως: Θέλει ακραία σταθερό χέρι, ειδάλλως το παραμικρό κούνημα θα κοστίσει μία πολύ κακή φωτογραφία! Ο σταθεροποιητής δε φαίνεται πρόθυμος να θέλει να βοηθήσει αυτήν την κατάσταση. Αυτό βέβαια από μόνο του, αποτελεί πρόβλημα, αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν είναι η ''ελεεινή'' κάμερα!...

Σύντομα θα ανεβάσω υπό διάφορες συνθήκες φωτισμού για του λόγου το αληθές.

Στον αντίποδα, το video του, πάσχει από το σύνδρομο της πτώσης των frames όταν πέσει λίγο το φως, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στο αναλυτικό review, κάτι που θα έπρεπε να συμβαίνει. Κατα τ'άλλα, υπό ιδανικές συνθήκες φωτισμού, το video είναι όντως σχεδόν άψογο. Συγνώμη για το μακροσκελές post, αλλά ήταν αδικία να μην αναφερθεί το θέμα της κάμερας, γιατί με όλο το σεβασμό, είναι σχεδόν παραπληροφόρηση (!) αυτά τα σχόλια για την καλύτερη κάμερα σε android mobile, ΜΑΚΡΑΝ αυτή τη στιγμή.

 

Ως προς το βίντεο, δεν παρατηρήθηκε πτώση στον αριθμό των frames σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Για το θέμα των φωτογραφιών επίσης, η προσωπική μου άποψη είναι πως σε καμία περίπτωση δεν είναι εντελώς χάλια, αλλά σε καμία περίπτωση επίσης δε θα έπρεπε να αποτελεί κίνητρο αγοράς η φωτογραφική του μηχανή, όπως αρέσκεται να διαφημίζει η Sony Ericsson.

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για παραπληροφόρηση και να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αν είναι καλή ή κακή η κάμερα. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του δοκιμάζοντας τη συσκευή και βλέποντας δείγματα φωτογραφιών. Γνώμες ανταλλάσουμε απλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

Ειμαι και εγω απο σημερα κατοχος μιας λευκης πολυ ομορφης συσκευης...

Ομολογο οτι σαν πρωτη επαφη με το τηλεφωνο (σαν πρων κατοχος Windows molile)χαθηκα...

Ειμαι σχεδον σαν πρωταρης

Με ενα προχειρο διαβασμα στο θεμα βλεπω οτι δεν εχει και τις καλυτερες εντυπωσεις για νεα συσκευη...

Εγω παρολα αυτα που διαβασα εκανα μερικα test και βλεπω οτι αρκετα πραγματα λεγονται θα ελεγα υπερβολικα

Δεν εχω παρατηρηση μεχρι στιγμης κανενα απολυτος προβλημα εκτος λιγο της χαμηλης εντασης του ηχου κλησης αλλα και παλι αυτο σε ορισμενα τραγουδια πραγμα που παρατηρειται και σε αλλες συσκευες.....

Οσο για την ποιοτητα της φωνης που λετε την βρησκω ικανοποιητικοτατη χωρις να παρατηρω μεχρι στιγμης καποιο προβλημα.......

Οστοσο σαν μεγαλο προβλημα θεωρω την πρωτη μου επαφη με το τηλεφωνο και ομολογο οτι το android δεν μου ερχετε και τοσο φιλικο

Δεν απογοητευομαι παντως προς το παρων και ελπιζω μαζι και με τι δικη σας βοηθεια να στησω ενα τηλεφωνο που προσωπικα εμενα σε γενικες γραμμες και συνολο μου αρεσε.....

Θα ηθελα να μου πειτε σαν πρωτα βηματα για τι λειτουργεια της συσκευης που κοιταω?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλορίζικη. Για γενικότερα θέματα σχετικά με το Android μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το βίντεο, δεν παρατηρήθηκε πτώση στον αριθμό των frames σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Για το θέμα των φωτογραφιών επίσης, η προσωπική μου άποψη είναι πως σε καμία περίπτωση δεν είναι εντελώς χάλια, αλλά σε καμία περίπτωση επίσης δε θα έπρεπε να αποτελεί κίνητρο αγοράς η φωτογραφική του μηχανή, όπως αρέσκεται να διαφημίζει η Sony Ericsson.

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για παραπληροφόρηση και να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αν είναι καλή ή κακή η κάμερα. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του δοκιμάζοντας τη συσκευή και βλέποντας δείγματα φωτογραφιών. Γνώμες ανταλλάσουμε απλά.

 

Φυσικά ανταλλάσουμε γνώμες. Ας αποφασίσει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, με φωτογραφίες σαν τις παρακάτω, δε μένω ικανοποιημένος με την απόδοση.. Ακόμη και σε φωτογραφίες προσώπων, τις οποίες για εύλογους λόγους δεν μπορώ να ανεβάσω, εμφανίζεται το εφέ ελαιογραφίας. Η λεπτομέρεια δε στα φυλλώματα δέντρων και γενικά σε πολύπλοκες σκηνές, πάει περίπατο. :p Anyway, άποψή μου :)

 

http://s1d4.turboimagehost.com/t1/3478623_DSC_0015.jpg

 

http://s1d4.turboimagehost.com/t1/3478624_DSC_0022.jpg

 

http://s1d4.turboimagehost.com/t1/3478625_DSC_0035.jpg

 

http://s1d4.turboimagehost.com/t1/3478626_DSC_0053.jpg

 

http://s1d4.turboimagehost.com/t1/3478627_DSC_0064.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsianis έχεις απόλυτο δίκιο... Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι επιεικώς μέτριες. Έως κακές... Όντως, το εφέ "ελαιογραφίας" είναι ιδιαίτερα έντονο. Παρ'όλ'αυτά, φωτογραφίες σε άλλα sites δείχνουν ΠΟΛΥ καλύτερα αποτελέσματα, κλάσεις ανώτερη ποιότητα φωτογραφίας. ΚΑΜΜΙΑ σχέση! Μου κάνει εντύπωση... Πρέπει να έχει κάποιο θέμα η συσκευή σου. Μήπως καμμιά αναβάθμιση firmware να φτιάξει τα πράγματα; Τί να πω...

 

Μία από αυτές τις μέρες θα έχω κι εγώ τη συσκευή στα χέρια μου, οπότε θα μοιραστώ και τις δικές μου φωτογραφίες. Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν σε μόνο μία συσκευή.... :p Επίσης, το firmware είναι το πλέον πρόσφατο.

 

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει την άποψή του και προσωπικά, μετά από τέτοιες φωτό, δεν είμαι ικανοποιημένος. Εν τέλει βέβαια δεν το έχω για φωτογραφικό κινητό, αλλά για όλα τα υπόλοιπα. Και σε όλα τα υπόλοιπα φυσάει:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι που μου έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα...

 

Αν είμαι σε κλήση και με πάρει κάποιος άλλος τηλέφωνο, αυτόματα βάζει τον πρώτο στην αναμονή και μου ανοίγει η γραμμή του δεύτερου... Εντωμεταξύ αν πάρω το τηλέφωνο από το αυτί μου, έχει κουμπί Εναλλαγή που με ξαναμεταφέρει στον πρώτο συνομιλητή (και προφανώς μπαίνει σε αναμονή ο δεύτερος), αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξαναμπαίνει σε αναμονή ο πρώτος και μιλάω με τον δεύτερο...

 

Μήπως με το αυτί μου πατιέται το κουμπί της εναλλαγής? Δεν έχει αυτό το proximity sensor που απενεργοποιεί τα κουμπιά όταν είναι σε επαφή με το πρόσωπο μας η συσκευή? Αν δε βρω λύση θα αναγκαστώ να απενεργοποιήσω εντελώς την επιλογή της Αναμονή κλήσης (Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, να ειδοποιούμαι για τις εισερχόμενες)...

 

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό που περιγράφω?

Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα τελικά? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα τελικά? :wacko:

 

Μηπως κατι παιζει με τις ρυθμισεις αναμονης κλησεων;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ηθελα αμεσα 3 πραγματακια θα ηθελα να μου πειτε που βρισκω orera mini , msn messager και Skype για το Χ10

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...