Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα έγινε 2 φορές αυτο το πράγμα. Η τελευταια μάλιστα έγινε ακριβώς έτσι οπως το λες, άρχισε να χτυπά το ξυπνητήρι 6κ15 το Σάββατο πρωι ενώ το έχω μόνο Δε-Πα. Όταν κοιταξα ημερομηνία έδειχνε Παρασκευή 30/7. :mad:

 

Εάν γνωρίζει κάποιος ας μας κατατοπήσει. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν περασα την νεα αναβαθμηση δεν μπορεσα να πιασω σημα 3.5G αλλα μετα απο format πιανω και παλι 3.5G(απο το back up που ειχα κανει περασα μονο επαφες χωρις ρυθμησεις)

 

και ομως εκανα hard format και δεν ποιανει 3.5G

Link to comment
Share on other sites

και ομως εκανα hard format και δεν ποιανει 3.5G

 

Εκτος απο το hard format στο κινητο εκανα πριν και στην μνημη (την 16αρα). Ο λογος που το εκανα ηταν οτι μαλλον κατι ετρεχε που δεν μπορουσα να δω τι φταιει και τελειωνε η μπαταρια στα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτον, μια παρατήρηση: σε Cosmote και Vodafone που έψαξα για το Χ6 (η Wind που χρησιμοποιώ δεν το έχει διαθέσιμο για κάποιο λόγο), το έχουν branded με τα μενού τους το κινητό. Κρίμα. Ευτυχώς βρήκα non-branded έκδοση στα Multirama (και 5 ευρώ κάτω).

 

Διάβασα τις παρατηρήσεις σας για την έκδοση 21.κάτι... το δικό μου φοράει την 20.κάτι, αλλά το Ovi Suite δεν βγάζει διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση. Μήπως την πήραν πίσω;

 

Μια ερώτηση αδαούς (πρώτη φορά με touch κινητό): δεν έπρεπε να έχει ακίδα (σαν πένα κιθάρας ήταν στα πιο παλιά μοντέλα νομίζω) μέσα στην συσκευασία;;; Στον browser πρέπει να μεγενθύνω στο 200% για να πατηθούν σωστά κάποια links. :rolleyes:

 

Τέλος, κοίταξα σε Γερμανό και μερικά καταστήματα Wind/Vodafone για screen protector και δεν βρήκα. Καμιά πρόταση; :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με διαφωτίσει.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις παρατηρήσεις σας για την έκδοση 21.κάτι... το δικό μου φοράει την 20.κάτι, αλλά το Ovi Suite δεν βγάζει διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση. Μήπως την πήραν πίσω;

Ναι την 20 βγάζει ως τελευταία.:shifty:

 

Μια ερώτηση αδαούς (πρώτη φορά με touch κινητό): δεν έπρεπε να έχει ακίδα (σαν πένα κιθάρας ήταν στα πιο παλιά μοντέλα νομίζω) μέσα στην συσκευασία;;; Στον browser πρέπει να μεγενθύνω στο 200% για να πατηθούν σωστά κάποια links. :rolleyes:

Η οθόνη λόγω της τεχνολογίας της δηλαδή, χωρητική (Capacitive) δεν ανταποκρίνεται σε άγγιγμα πένας ή stylus, αλλά μόνο σε δάκτυλα ή ειδικά για τέτοιου τύπου οθόνης stylus.

Με απλά λόγια η οθόνη του είναι σαν αυτή που πρωτοεμφανίστηκε στο iPhone και δεν έχει σχέση με αυτές που είχαν παλιότερες συσκευές Win Mobile ή και άλλα κινητά της Nokia όπως το 5800 κλπ.

 

Τέλος, κοίταξα σε Γερμανό και μερικά καταστήματα Wind/Vodafone για screen protector και δεν βρήκα. Καμιά πρόταση; :confused:

Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτον, μια παρατήρηση: σε Cosmote και Vodafone που έψαξα για το Χ6 (η Wind που χρησιμοποιώ δεν το έχει διαθέσιμο για κάποιο λόγο), το έχουν branded με τα μενού τους το κινητό. Κρίμα. Ευτυχώς βρήκα non-branded έκδοση στα Multirama (και 5 ευρώ κάτω).

 

Διάβασα τις παρατηρήσεις σας για την έκδοση 21.κάτι... το δικό μου φοράει την 20.κάτι, αλλά το Ovi Suite δεν βγάζει διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση. Μήπως την πήραν πίσω;

 

Μια ερώτηση αδαούς (πρώτη φορά με touch κινητό): δεν έπρεπε να έχει ακίδα (σαν πένα κιθάρας ήταν στα πιο παλιά μοντέλα νομίζω) μέσα στην συσκευασία;;; Στον browser πρέπει να μεγενθύνω στο 200% για να πατηθούν σωστά κάποια links. :rolleyes:

 

Τέλος, κοίταξα σε Γερμανό και μερικά καταστήματα Wind/Vodafone για screen protector και δεν βρήκα. Καμιά πρόταση; :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με διαφωτίσει.

 

Στα toutch screen τυπου capacity δεν λειτουργει οποιαδηποτε γραφιδα. θελει ειδικο styloys.

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.buyincoins.com/images/show/x6-stylus-pen.jpg&imgrefurl=http://www.buyincoins.com/capacitive-stylus-touch-pen-for-nokia-x6-htc-iphone-3gs-product-1313.html&h=500&w=500&sz=29&tbnid=NjkHbHTXr8vrSM:&tbnh=130&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dnokia%2Bx6%2Bstylus&hl=el&usg=__gRjYDmODSj_Sjr9ajrsGmMNxaNM=&sa=X&ei=_sZgTIDWKpSaOMnh8KkK&ved=0CDMQ9QEwBQ

Link to comment
Share on other sites

Το X6 δεν χρειάζεται screen protector γιατί έχει αντιχαρακτικό γυαλί στην οθόνη του

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ναι την 20 βγάζει ως τελευταία.:shifty:

 

 

Η οθόνη λόγω της τεχνολογίας της δηλαδή, χωρητική (Capacitive) δεν ανταποκρίνεται σε άγγιγμα πένας ή stylus, αλλά μόνο σε δάκτυλα ή ειδικά για τέτοιου τύπου οθόνης stylus.

 

Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

 

Ok το πιασα, ευχαριστώ. Το δουλεύει κανείς αυτό το πενάκι; Βολεύει; Αλλιώς, με τα (πολύ) μικρά links στον browser πώς την παλεύετε; Zoom και άγιος ο θεός; Ούτε καν χοντρά δάχτυλα δεν έχω γμτ :confused:

 

Δοκίμασα και τον Opera 10, ταχύτατος, ελαφρύς και το zoom του "μένει" στην επιλεγμένη ρύθμιση από σελίδα σε σελίδα, αλλά μου κολλάει συστηματικά σε σελίδες όπως το facebook.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παδιά 2 ερώτησεις.Έχω 2 Χ6 16GB τα οποία αγοράστηκαν από το ίδιο κατάστημα.Το ένα έχει την 20.0.005 και το άλλο την 21.0.004.Όταν τα έχω δίπλα δίπλα μου φαίνεται και το βλέπω καθαρά ότι η οθόνη αυτού με την έκδοση 20 σε σχέση με αυτού της έκδοσης 21,δίχνει τα χρώματα διαφορετικά και νομίζω πιο ζωντανά.Ο φωτισμός είναι ρυθμισμένος και στα 2 στο ίδιο επίπεδο.Η ερώτηση είναι.Πιστεύετε ότι μπορεί η αναβάθμηση απο 20 σε 21 να έπαιξε ρόλο σε αυτό;Και πρίν βάλω την 21 να ήταν και η οθόνη του αναβαθμισμένου όπως αυτού με την 20;Ή αυτή η διαφορά μπορεί να οφείλεται στην κατασκευή της οθόνης του ενός με το άλλο;Η άλλη ερώτηση είναι η εξής.Όταν κατεβάζω μέσα από τον browser του κινητού ένα mp3 αυτό αποθηκεύεται κάπου στο κινητό όπου μπορώ να το δώ και να το διαχειριστώ;Διότι όταν κατεβάζω mp3 μου ανοίγει την μουσική,το κάνει λήψη από εκεί και μετά δεν το βλέπω πουθενά.Ούτε στην κατηγορία όλα τα τραγούδια στην μουσική.Μόνο επιλογές έχει όταν γίνεται η λήψη του και παίζει,αν θέλω να το βάλω για ήχο κλήσης και επίσης την επιλογή μετάβαση στην έκθεση όπου και όταν πάω πάλι δεν το βρίσκω σαν αρχείο το mp3

 

Εγω ειχα ένα Χ6 που χάλασε και το αντικατέστησα με άλλο πρόσφατα.Το καινούριο έχει πιό ψυχρή απεικόνιση των χρωμάτων η οποία διατηρήθηκε και με την αναβάθμιση απο την 20 στην 21...

 

Οπότε πιστεύεις κι εσύ ότι και στην περίπτωση μου αυτό έγινε λόγο της αναβάθμησης.Θα το τσεκάρω όταν έχω ξανά το άλλο Χ6 και το αναβαθμήσω στην 21

 

edit: Τελικά για την 2η ερώτηση μου εβγαλα άκρη.Με τον μόνο τρόπο που μπόρεσα να βρώ τα mp3 που κατέβασα μέσα από τον ιστό,ήταν να μπώ στο Y-Browser και στην διαδρομή E:\System\dmgr όπου και εκέι ήταν αποθηκευμένα και μπόρεσα να τα κάνω αποκοπή και να τα περάσω στην έκθεση στα τραγούδια όπως όλα τα αλλα

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Hey krus έχουμε το ίδιο κινητό; ;)

 

Τέλος, κοίταξα σε Γερμανό και μερικά καταστήματα Wind/Vodafone για screen protector και δεν βρήκα. Καμιά πρόταση; :confused:

 

Το X6 δεν χρειάζεται screen protector γιατί έχει αντιχαρακτικό γυαλί στην οθόνη του

 

Αυτό που λέει ο bathan (υποτίθεται) οτι ισχύει αλλά αν θες μια έξτρα προστασία ρίξε μια ματιά στο Πλαίσιο. Εχουν screen protector για διάφορα μοντέλα κινητών ανάμεσά τους και το Χ6. Στον εδώ Γερμανό είχα βρει κάτι "one size fits all" ζελατίνες τις οποίες έπρεπε να τις κόψεις στις σωστές διαστάσεις. :down:

 

sorry για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

Παδιά 2 ερώτησεις.Έχω 2 Χ6 16GB τα οποία αγοράστηκαν από το ίδιο κατάστημα.Το ένα έχει την 20.0.005 και το άλλο την 21.0.004.Όταν τα έχω δίπλα δίπλα μου φαίνεται και το βλέπω καθαρά ότι η οθόνη αυτού με την έκδοση 20 σε σχέση με αυτού της έκδοσης 21,δίχνει τα χρώματα διαφορετικά και νομίζω πιο ζωντανά.Ο φωτισμός είναι ρυθμισμένος και στα 2 στο ίδιο επίπεδο.Η ερώτηση είναι.Πιστεύετε ότι μπορεί η αναβάθμηση απο 20 σε 21 να έπαιξε ρόλο σε αυτό;Και πρίν βάλω την 21 να ήταν και η οθόνη του αναβαθμισμένου όπως αυτού με την 20;Ή αυτή η διαφορά μπορεί να οφείλεται στην κατασκευή της οθόνης του ενός με το άλλο;Η άλλη ερώτηση είναι η εξής.Όταν κατεβάζω μέσα από τον browser του κινητού ένα mp3 αυτό αποθηκεύεται κάπου στο κινητό όπου μπορώ να το δώ και να το διαχειριστώ;Διότι όταν κατεβάζω mp3 μου ανοίγει την μουσική,το κάνει λήψη από εκεί και μετά δεν το βλέπω πουθενά.Ούτε στην κατηγορία όλα τα τραγούδια στην μουσική.Μόνο επιλογές έχει όταν γίνεται η λήψη του και παίζει,αν θέλω να το βάλω για ήχο κλήσης και επίσης την επιλογή μετάβαση στην έκθεση όπου και όταν πάω πάλι δεν το βρίσκω σαν αρχείο το mp3

 

Εγω ειχα ένα Χ6 που χάλασε και το αντικατέστησα με άλλο πρόσφατα.Το καινούριο έχει πιό ψυχρή απεικόνιση των χρωμάτων η οποία διατηρήθηκε και με την αναβάθμιση απο την 20 στην 21...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το nokia x6 δεν τυπώνει την ημερομηνία στις φωτογραφίες.

Ξέρει κανείς αν μπορεί να τυπώνεται η ημερομηνία στις φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εβαλα το skype στο x6 και εκανα κλιση κανονικα μεσω της wind που εχω κατι δωρεαν mb(το κινητο ειανι αγορασμενο απο cosmote), τωρα ομως δεν ξερω αν πειραξα κατι στις συνδεσεις αλλα δεν μπαινει στο skype, το παταω και μπαινει στην αρχικη σελιδα και μετα με πεταει απ' έξω. Του εκανα απεγκατασταση και το ξανα εβαλα αλλα κανει τα ιδια. Γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?? και κατι τελευταιο, εχω ανοιξει ενα αρχειο pdf το οποιο δεν δειχνει τιποτα και δεν μπορω να το βγαλω εχει κολληση και φαινεται στις ανοιχτες εφαρμογες Edited by aleka_0
Link to comment
Share on other sites

Στους χάρτες, σας καθυστερεί να κάνει τον υπολογισμό της διαδρομής?

Γιατί σε σχέση με το Ν82 μου, κάνει αιώνες.

Συν το ότι πρέπει να είμαι online.

Link to comment
Share on other sites

Στους χάρτες, σας καθυστερεί να κάνει τον υπολογισμό της διαδρομής?

Γιατί σε σχέση με το Ν82 μου, κάνει αιώνες.

Συν το ότι πρέπει να είμαι online.

 

Σε offline mode δεν σου υπολογίζει καθόλου διαδρομή δηλαδή;

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε επαιδια ? Χθες μου ηρθε ενα νοκια χ6 μεταχειρισμενο αλλα ειναι παντου μαυρο. δεν εχει ουτε κοκκινο χρωμα στο πανω κατω ουτε θαλασσι.ειναι original πιστευετε?
Link to comment
Share on other sites

Σε offline mode θέλει κανά πεντάλεπτο.

Κ γενικά δεν βρίσκει το σήμα πάντα με ακρίβεια.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια εφαρμογή GPS Booster. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα λυθεί το θέμα

Link to comment
Share on other sites

@fotios08

Γνησιότατο, η έκδοση 16gb έτσι κυκλοφόρησε από την Cosmote όταν πρωτοήρθε. Τα ωραία χρώματα, θα τα βρεις στην έκδοση των 32 ή στις νέες παραλαβές. Ή... αλλάζεις καπάκια (δεν είναι και τόσο ακριβά).

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Σε offline mode θέλει κανά πεντάλεπτο.

Κ γενικά δεν βρίσκει το σήμα πάντα με ακρίβεια.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια εφαρμογή GPS Booster. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα λυθεί το θέμα

 

Μια χαρά είναι το 5λεπτο. Σε εμένα έχει κάνει και 30 λεπτά να βρει δορυφόρους.

 

Δε νομίζω ότι θα κάνεις τίποτα με εφαρμογές.

Μάλλον συσκευή GPS με bluetooth εννοείς. Αλλά αν το GPS είναι κάτι που το θέλεις απαραίτητα υπάρχουν καλύτερες συσκευές στη αγορά (navigators).

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, το Ν82 που έχω και το χρησιμοποιούσα σαν πλοηγό, μου έβρισκε πολύ γρήγορα το στίγμα, αλλά αρκετά γρήγορα έκανε κ τον επαναπολογισμό.

Όταν επιστρέψω ελλάδα, θα το λειτουργήσω και σε online mode, και θα παραθέσω την εμπειρία μου...

 

Στο ovi store υπάρχει μία εφαρμογή Maps booster. Υποτίθεται πως κάνει δουλειά. Θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Στο ovi store υπάρχει μία εφαρμογή Maps booster. Υποτίθεται πως κάνει δουλειά. Θα δείξει..

 

Το maps booster από όσο θυμάμαι, προσθέτει τη δυνατότητα να βρίσκει στίγμα στο περίπου από τα wi-fi σήματα που ανιχνεύει (αυτό προϋποθέτει να είσαι και online).

Μου φαίνεται ότι στην έκδοση 3.4 του Ovi maps το έχουν ενσωματώσει στις λειτουργίες ανίχνευσης σαν Wi-Fi/Δύκτιο.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι στην έκδοση 3.4 του Ovi maps το έχουν ενσωματώσει στις λειτουργίες ανίχνευσης σαν Wi-Fi/Δύκτιο.

 

Σωστά, έτσι είναι.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

@fotios08

Γνησιότατο, η έκδοση 16gb έτσι κυκλοφόρησε από την Cosmote όταν πρωτοήρθε. Τα ωραία χρώματα, θα τα βρεις στην έκδοση των 32 ή στις νέες παραλαβές. Ή... αλλάζεις καπάκια (δεν είναι και τόσο ακριβά).

 

Οι οποιες τιμες ειναι:

Top and Bottomcover 15.00 €

 

Middle cover 24.00 €

 

Back Cover 10.00 €

 

Συνολο 49.00 €

 

 

Καλυτερα να το αφησεις οπως εχει.Ειναι αρκετα τα χρηματα και δεν συμφαιρει πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω την εφαρμογή του youtube που είναι προεγκατεστημένη στο χ6..

Δεν έχει σχέση με αυτή που υπάρχει στο ovi.. Νομίζω είναι winget

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ Χ6 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ.

 

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΟ ΓΡΑΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΟΠΩς (ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ) ΛΕΝΕ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΜΥΝΗΜΑΤΑ-ΓΡΑΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ¨ΔΟΚΙΜΗ ΣΥΝΔΕΣΕΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ..ΓΙΑ ΩΡΕς ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες,

διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...