Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπα. Εψαξα αλλα δεν... Μονο ενα demo weather σε Qt που θα ηταν πολυ ωραιο αν λειτουργουσε και δεν ηταν ακομη σε αναπτυξη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Εψαξα αλλα δεν... Μονο ενα demo weather σε Qt που θα ηταν πολυ ωραιο αν λειτουργουσε και δεν ηταν ακομη σε αναπτυξη.

υπαρχει το ;weather bug στο οβι.πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας φίλτατοι, γνωρίζει κάποιος μήπως υπάρχει η εφαρμογή whatsapp για την εν λόγω συσκευή?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το octave, χρησιμοποιώντας τις οδηγίες που λέει εκεί, αλλά αν και έχω ενεργοποιημένο το extras-devel δεν βρίσκει το πακέτο (κολλάει δηλαδή στο apt-get..). Δοκίμασα να κάνω manual Installation με dpkg -i ***.deb αλλά κολλάει γιατί δεν έχει τα dependencies...

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, (θεωρείστε με κάπως αρχάριο though)...

 

edit: worked, δεν είχα κάνει apt-get update o noob-ας... :-/

Edited by WinMik
Link to comment
Share on other sites

Firefox 4 Beta for Android and Maemo is Now Available

 

http://blog.mozilla.com/blog/2011/02/01/new-firefox-4-beta-for-android-and-maemo-is-faster-than-ever/

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

txtmsgtomail - Textmessage to E-Mail forwarding

 

Προωθήστε τα εισερχόμενα/εξερχόμενα sms/im σας στο inbox του email σας.

 

http://maemo.org/packages/view/txtmsgtomail/

 

thread

 

ps: Η εφαρμογη βρίσκεται στα extra-devel και είναι η πρώτη έκδοση που γίνεται release, 0.1, οπότε τυχόν να υπάρχουν κάποια bugs.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την beta του firefox αλλά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος. Αρκετά αργός σε πολλά πράγματα ακόμα και στην απόκριση του. Δεν πιστεύω πάντως να τον διορθώσουν μέχρι να βγει η stable έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό καιρό αποχής, επανήλθα. Διάβασα για τρεις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας. Η πρώτη είναι η VertSms ή FastSms. Δίνει τη δυνατότητα να στέλνεις μήνυμα σε portrait mode. Υπάρχει κάτι τέτοιο ολοκληρωμένο και αν ναι που μπορούμε να το βρούμε. Η δεύτερη είναι το Flash Earth που είναι κάτι σαν το Google Earth. Και η τρίτη είναι μια εφαρμογή που διάβασα ότι ξεκλειδώνει wifi's. Τι παίζει με αυτό?? όποιος ξέρει λέπτομέρειες για κάποιο από αυτά ας στείλει ένα μήνυμα. σόρυ αν το κούρασα :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετό καιρό αποχής, επανήλθα. Διάβασα για τρεις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας. Η πρώτη είναι η VertSms ή FastSms. Δίνει τη δυνατότητα να στέλνεις μήνυμα σε portrait mode. Υπάρχει κάτι τέτοιο ολοκληρωμένο και αν ναι που μπορούμε να το βρούμε. Η δεύτερη είναι το Flash Earth που είναι κάτι σαν το Google Earth. Και η τρίτη είναι μια εφαρμογή που διάβασα ότι ξεκλειδώνει wifi's. Τι παίζει με αυτό?? όποιος ξέρει λέπτομέρειες για κάποιο από αυτά ας στείλει ένα μήνυμα. σόρυ αν το κούρασα :p

 

1. fast sms

 

2. αυτό 3d-earth; μάλλον όχι

 

3. Είναι μεγάλη υπόθεση. Είναι εφικτό για wep κρυπτογράφηση ενώ για wap/wap2 είναι (μάλλον) μη πρακτικό. Μία απ αυτές τις μέρες θα τα δοκιμάσω και θα αναφέρω εντυπώσεις.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη υπόθεση. Είναι εφικτό για wep κρυπτογράφηση ενώ για wap/wap2 είναι (μάλλον) μη πρακτικό. Μία απ αυτές τις μέρες θα τα δοκιμάσω και θα αναφέρω εντυπώσεις.

 

Ειναι οντως μεγαλη υποθεση! Και επισης πρεπει να βαλεις και drivers για το Module του Wi-Fi και πρεπει να κανεις δωρεα στον προγραματιστη για να τους κατεβασεις..γενικα ειναι πολυπλοκη διαδικασια απο εκει και μετα..Υπαρχουν πολλου οδηγοι με διαφορετικο τροπο αλλα την ιδια ουσια..

 

Μακαρι να καταφερεις κατι γιατι εγω σταματησα πριν κανω "injection" καθως δεν ειχα τους drivers..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Τους βρήκα τους drivers, όπως και το neopwn;)
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

για Google Earth δεν χρειαζεται καν να βακεις καποια εφαρμογη.

 

Απλα μπες απο τον πλοηγο σου στην σελιδα http://www.flashearth.com

 

enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Τους βρήκα τους drivers, όπως και το neopwn;)

 

Υπάρχουν drivers για να κάνεις injection; Πού μπορώ να τους βρω;

Link to comment
Share on other sites

1. fast sms

2. αυτό 3d-earth; μάλλον όχι

3. Είναι μεγάλη υπόθεση. Είναι εφικτό για wep κρυπτογράφηση ενώ για wap/wap2 είναι (μάλλον) μη πρακτικό. Μία απ αυτές τις μέρες θα τα δοκιμάσω και θα αναφέρω εντυπώσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το 3ο το αφήνουμε τελικά. Όσων αφορά το FastSms που με ενδιαφέρει πιο πολύ. 1) Υποστηρίζει κανονικά ελληνικά? και 2) όταν πάω να το κάνω εγκατάσταση από τον application manager, μου λεει "Unable to install. Conflicting application packages". Μήπως χρειάζεται να κατεβάσω κάτι άλλο πριν κατεβάσω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το δοκίμασα έκανε εγκατάσταση κανονικά μέσα από την διαχείριση εφαρμογών. Ενεργοποίησε όλα τα repositories και ξανά δοκίμασε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται οι κατάλογοι extras devel και extras testing? Εγώ δεν έγω δημιουργήσει τους καταλόγους αυτούς γιατί κατεβάζω μόνο εφαρμογές που είναι πλήρως δοκιμασμένες. Ίσως χρειάζεται κάποιο update πρώτα.

 

 

Μόλις πρόσεξα ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή βρίσκεται στα extra-devel. Άρα δεν είναι ακόμα σταθερή. Οπότε περιμένουμε. Έτσι δεν είναι?

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή βρίσκεται στα extra-devel. Άρα δεν είναι ακόμα σταθερή. Οπότε περιμένουμε. Έτσι δεν είναι?

Όχι απαραίτητα! Ενεργοποίησε τον κατάλογο εγκατέστησε την εφαρμογή και εάν τύχει να δεις κάποιο πρόβλημα στην συσκευή σου απλά απεκατέστησε την.

Είναι μεγάλη υπόθεση. Είναι εφικτό για wep κρυπτογράφηση ενώ για wap/wap2 είναι (μάλλον) μη πρακτικό. Μία απ αυτές τις μέρες θα τα δοκιμάσω και θα αναφέρω εντυπώσεις.

Στα γρήγορα που το είδα αποτελέσματα θα έχουμε μόνο για wep αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Όταν το δοκιμάσεις ενημέρωσε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις επαιξα με το air*****-ng και καταφερα να ξεκλειδωσω το WEP κλειδι απο το δικο μου router!:)

 

Η διαδικασια ειναι λιγο πονοκεφαλος στην αρχη αλλα αν το καταλαβεις γινεται παιχνιδακι..

Αφου βρηκα πως δουλευει, πηρε περιπου 7 λεπτα να βρει το κλειδι..(στην ουσια να στειλει αρκετα IVs μιας και το κλειδι μετα το ανοιγει σε δευτερολεπτα..)

Αυτα για WEP κρυπρογραφηση..

 

Τωρα το εχω εδω και 5 λεπτα περιπου να ξεκλειδωσει WPA αλλα ουτε την αρχη δεν εχει κανει ακομα οποτε θα το παρατησω...ισως να ειναι πιθανο αλλα σιγουρα οχι πρακτικο...καπου διαβασα οτι ακομα και σε pc με Linux θελει αρκετες ωρες..;)

 

Αυτα λοιπον..Αποψη μου δεν αξιζει κατι παραπανω απο ενα απο showoff γιατι εκτος του οτι πλεον υπαρχουν ελαχιστα routers με wep κρυπτογραφηση, η WPA ειναι πρακτικα ανουσια..Εγω θα το αφησω στο κινητο απλα και μονο για δοκιμη στο δρομο αν και οποτε τυχει..Αλλωστε εχω πακετο δεδομενων και δε με νοιαζει να κλεψω Internet..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Για να σπάσει το wap εκτός του ότι θέλει χρόνο πρέπει το κλειδί που έχει να είναι μέσα σε ένα αρχείο (κάτι σαν dictionary) που έχεις εσύ ώστε να το συγκρίνει και να το βρει.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σόρυ και πάλι αν το κουράζω αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να βγάλω άκρη. Έφτιαξα τον κατάλογο Extras-devel αλλά και πάλι όταν πάω να εγκαταστήσω το fastsms μου βγάζει το ιδιο μήνυμα. "unable to install.conflicting application packages". Επίσης όταν παω στο details της εφαρμογής, βλέπω στην καρτέλα "problems" να λεει conflict with application packages:libqt4, maemo 5 και τα λοιπά. Απ ότι ξέρω, conflict σημαίνει σύγκρουση. Οπότε υποθέτω ότι κάποιες άλλες εφαρμογές εμποδίζουν την εγκατάσταση αυτής της εφαρμογής. Ξέρει κανείς να βοηθήσει μπας και βγάλω άκρη? να στε καλα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σόρυ και πάλι αν το κουράζω αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να βγάλω άκρη. Έφτιαξα τον κατάλογο Extras-devel αλλά και πάλι όταν πάω να εγκαταστήσω το fastsms μου βγάζει το ιδιο μήνυμα. "unable to install.conflicting application packages". Επίσης όταν παω στο details της εφαρμογής, βλέπω στην καρτέλα "problems" να λεει conflict with application packages:libqt4, maemo 5 και τα λοιπά. Απ ότι ξέρω, conflict σημαίνει σύγκρουση. Οπότε υποθέτω ότι κάποιες άλλες εφαρμογές εμποδίζουν την εγκατάσταση αυτής της εφαρμογής. Ξέρει κανείς να βοηθήσει μπας και βγάλω άκρη? να στε καλα.

 

Πήγαινε settings-->about product και πες μας τι version σου γράφει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε settings-->about product και πες μας τι version σου γράφει.

 

Δεν πρέπει να έχω την τελευταία. Γιατί μου βγάζει ότι υπάρχει και νεότερη. Μάλλον αυτό θα φταίει. Έχω την 10.2010.19-1 . Να κάνω update και να ξαναδοκιμάσω λες ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχω την τελευταία. Γιατί μου βγάζει ότι υπάρχει και νεότερη. Μάλλον αυτό θα φταίει. Έχω την 10.2010.19-1 . Να κάνω update και να ξαναδοκιμάσω λες ε?

 

Καλά το υποψιαζόμουν ότι δεν έχεις την 1.3. Το community update βασίζεται στην pr1.3 άρα πρέπει να κάνεις την αναβάθμιση της νοκια για να συνεχίσεις.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Guys, το πρόγραμμα για αλλαγή bοot videο στα extra testing είναι ok ή έχει παρεμβολές?

βαριέμαι να κάνω τη διαδηκασια με terminal...

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...