Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι το messenger εννοω! εγω το δοκιμασα με το msn,γι'αυτο!

 

που βρηκες msn messenger για το Ν900???!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που βρηκες msn messenger για το Ν900???!!!!!

Έχω βρει 3 και έχω βάλει! Ένα είναι το Amsn που είναι σαν το msn στο pc.... αποθηκεύεις emoticons και υποστηρίζει και camera και μπορείς να ρυθμίσεις και το κινητό για web cam και να βάλεις την μπροστά camera να σε βλέπουν η την πίσω (η μπροστά είναι άθλια η ανάλυση της παρεμπιπτόντως)! Το δεύτερο είναι το Haze που είναι plug in και είναι όπως είναι περασμένο το skype στο κινητό ήδη...στα accounts.... και δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (από εκεί κοίταξα και για το location μου),στο κάνει σε conversation (το ίδιο είναι και το pecan αν δεν το βρεις αυτό) και το 3ο είναι το pidgin που είναι πάλι ξεχωριστό πρόγραμμα όπως το Amsn και υποστηρίζει για διάφορα όπως facebook κ.α.!

Αν δεν κάνω λάθος κατεβάζοντας το pidgin plug in σου ενεργοποιεί τα accounts που υποστηρίζει και στο VoIP and IM accounts στα settings οπότε να μην χρειαστεί να βάλεις κάποιο άλλο γιατί τα έχει όλα!

Όσο για το location σκέφτομαι μήπως επειδή δεν έχουν βγει χάρτες τις ελλάδας επίσημα να μην σου βρίσκει ακριβώς την οδό που είσαι και ας το βάζεις στην επιλογή address!

Sorry για το μεγάλο μου μήνυμά και αν κούρασα!

σημείωσή: Α! Το Amsn να ξέρεις ότι είναι λίγο βαρύ και αργεί λίγο να φορτώσει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει 3 και έχω βάλει! Ένα είναι το Amsn που είναι σαν το msn στο pc.... αποθηκεύεις emoticons και υποστηρίζει και camera και μπορείς να ρυθμίσεις και το κινητό για web cam και να βάλεις την μπροστά camera να σε βλέπουν η την πίσω (η μπροστά είναι άθλια η ανάλυση της παρεμπιπτόντως)! Το δεύτερο είναι το Haze που είναι plug in και είναι όπως είναι περασμένο το skype στο κινητό ήδη...στα accounts.... και δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (από εκεί κοίταξα και για το location μου),στο κάνει σε conversation (το ίδιο είναι και το pecan αν δεν το βρεις αυτό) και το 3ο είναι το pidgin που είναι πάλι ξεχωριστό πρόγραμμα όπως το Amsn και υποστηρίζει για διάφορα όπως facebook κ.α.!

Αν δεν κάνω λάθος κατεβάζοντας το pidgin plug in σου ενεργοποιεί τα accounts που υποστηρίζει και στο VoIP and IM accounts στα settings οπότε να μην χρειαστεί να βάλεις κάποιο άλλο γιατί τα έχει όλα!

Όσο για το location σκέφτομαι μήπως επειδή δεν έχουν βγει χάρτες τις ελλάδας επίσημα να μην σου βρίσκει ακριβώς την οδό που είσαι και ας το βάζεις στην επιλογή address!

Sorry για το μεγάλο μου μήνυμά και αν κούρασα!

σημείωσή: Α! Το Amsn να ξέρεις ότι είναι λίγο βαρύ και αργεί λίγο να φορτώσει!

 

Το καλύτερο με διαφορά (καθώς έχω δοκιμάσει και τα 3) είναι το pidgin.

Επίσης πολύ εύκολα μπορείς να κάνεις chat με όλες σου τις επαφές από το facebook

Link to comment
Share on other sites

Pycallblocker

 

Simple GUI with daemon to block incoming calls on Nokia N900

 

http://img136.imageshack.us/img136/4084/4388402078760594a3dao.th.png

 

http://maemo.org/packages/view/pycallblocker/

Edited by stendor
Σμίκρυνση εικόνας
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Pycallblocker

 

Simple GUI with daemon to block incoming calls on Nokia N900

 

http://maemo.org/packages/view/pycallblocker/

 

να σαι καλα που μας ενημερωνεις για τετοιες εφαρμογες!

 

πως ενημερωνεσαι για καθε εφαρμογη που βγαινει ?

εχει δοκιμασει κανεις την εφαρμογη που αλλαζει χρωματα στα led αναλογα με την ειδοποιηση ?

Edited by stendor
Αφαίρεση εικόνας.
Link to comment
Share on other sites

AA...εγω νομισα οτι βρηκατε msn messenger τις microsoft..τα aMSN ειναι under development..δε θελω να μπλεξω.. :)

το pidgin που εχω δουλευει μια χαρα.. :)

 

ερωτηση..κανενα προγραμματακι που να καθαριζει αχριστα αρχεια απο απεγκατεστημενα προγραμματα κτλ παιζει? γιατι παζει ενα θεμα μα το rootfs.. αν κανεις εγκατασταση σε κατι και πιανει πχ 2mb στο rootfs, οταν το βγαλεις, αντι να σου αποδεσμευσει τα 2mb απ το rootfs σου αποδεσμευει μικροτερο χωρο..πχ 1.7mb..

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα που μας ενημερωνεις για τετοιες εφαρμογες!

 

πως ενημερωνεσαι για καθε εφαρμογη που βγαινει ?

εχει δοκιμασει κανεις την εφαρμογη που αλλαζει χρωματα στα led αναλογα με την ειδοποιηση ?

 

Ψάχνω ρε συ.. σε blogs(όπως αυτό ή αυτό), στο maemo.org και σε άλλα site γενικότερα. Την εφαρμογή για το led τη δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Μπορείς να αλλάξεις χρώματα για κάθε ειδοποίηση πχ όταν έχεις sms αλλά και την συχνότητα που θα ανάβει το led. Και το καλό είναι ότι αφού εγκατασταθεί βρίσκεται στο μενού->ρυθμίσεις->Led Patterns, δεν είναι δηλαδή μια ξεχωριστή εφαρμογή.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ρε συ.. σε blogs(όπως αυτό ή αυτό), στο maemo.org και σε άλλα site γενικότερα. Την εφαρμογή για το led τη δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Μπορείς να αλλάξεις χρώματα για κάθε ειδοποίηση πχ όταν έχεις sms αλλά και την συχνότητα που θα ανάβει το led. Και το καλό είναι ότι αφού εγκατασταθεί βρίσκεται στο μενού->ρυθμίσεις->Led Patterns, δεν είναι δηλαδή μια ξεχωριστή εφαρμογή.

 

ωραιος.... γιατι η εφαρμογη με τα led ελεγε πριν πατησεις save , οτι μπορει να τουβλοποιησει τη συσκευη .. ε και πατησα ακυρο ...

 

εχω περασει το testdisk & photorec ειναι recovery tool , μεχρι και update που εχουν βγει του εχω κανει , αλλα δε μπορω να τη βρω ουτε στις εφαρμογες, ουτε στα settings ουτε πουθενα ... στο uninstall του application manager ομως υπαρχει κανονικα . εχεις διαβασει /ακουεσει τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.... γιατι η εφαρμογη με τα led ελεγε πριν πατησεις save , οτι μπορει να τουβλοποιησει τη συσκευη .. ε και πατησα ακυρο ...

 

εχω περασει το testdisk & photorec ειναι recovery tool , μεχρι και update που εχουν βγει του εχω κανει , αλλα δε μπορω να τη βρω ουτε στις εφαρμογες, ουτε στα settings ουτε πουθενα ... στο uninstall του application manager ομως υπαρχει κανονικα . εχεις διαβασει /ακουεσει τιποτα ?

Οντως δεν υπαρχει πουθενα που το εχω βαλει κι εγω....περιεργο!

 

Για το testdisk λεω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν πρέπει να κατεβάσουμε κάποιες εφαρμογές και να μας πεί τι ακριβώς κάνουν:

1) GPE εφαρμογές (π.χ. GPE calenter, GPE contacts κλπ.) ( 2.8 maemo....office)

2) -gnu εφαρμογές (π.χ. grep-gnu κλπ.)

 

Ευχαριστώ.

 

Κάποιος να βοηθήσει:

 

Και κάτι άλλο... Σε πολλές εφαρμογές λέει δίπλα ....maemo και διάφορους αριθμους....sorry αν ρωτάω κοτσάνα ....αλλά είναι καλύτερα να τις κατεβάζουμε; μάλιστα μερικές αφωμοιώνονται απο άλλα προγράμματα.(δεν εμφανίζονται στα menu).

 

Και κάτι τελευταίο...

Λόγω ότι υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές, μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθεί κάποια λιστα με όλες και τι κάνει η κάθε μιά στα ελληνικά και να βοηθήσουμε όλοι σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

O Prismic Wallpaper Manager βγήκε!!

 

http://www.iolitetech.com/demoimages/pwm_browse.jpg

 

http://www.iolitetech.com/demoimages/pwm_downloading.jpg

 

http://www.iolitetech.com/demoimages/pwm_rate.jpg

 

Δυστυχώς δεν είναι δωρεάν αλλά κοστίζει 3,75$.

 

Πηγή

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για τα symbian κινητα υπαρχει το γνωστο μαγαζακι που βρισκεις ολες τις εφαρμογες , για maemo υπαρχει κατι αντιστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Για να λύσετε το πρόβλημα που(προκαλείται από τον fmtx-faker) που δεν δείχνει τη σωστή έκδοση στα σχετικά της συσκευής αλλά και για να εμφανιστεί η επιλογή πομπός fm όταν παίζεται ένα τραγούδι στον media player ώστε να ενεργοποιηθεί κατευθείαν ο fm transmitter κάντε τα εξής απλά στο τερματικό :

 

1. Πάρτε δικαιώματα root με την εντολή sudo gainroot και [enter]

2. Γράψτε dpkg --purge fmtx-faker και [enter]

 

Κατεβάστε αυτή την έκδοση του fmtx-faker, εγκαταστήστε την, κάντε μία επανεκκίνηση και το πρόβλημα λύθηκε:)

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδία, ψάχνω ένα απλό και γρήγορο ftp server... ποιον θα μου προτείνατε?

 

έχω βρεί το dumb FTP που υποτίθεται οτι τον ανοίγεις και τον κλείνεις σαν κανονικό application, όμως δεν κατάφερα να τον ξεκινήσω... (ίσως γιατί θελει το QT 4.6. Εμείς πιο να έχουμε άραγε?)

 

Υπάρχει κάποιος που να μην ξεκινάει σε κάθε Boot, αλλα να τον ανοίγω εγώ όποτε τον χρειάζομαι?

 

σκεφτόμουν να εγκαταστήσω τον OpenSSh, να κάνω disable το autostart με κάποιον τρόπο και μετά να φτίαξω κάποιο app ή shortcut σε στυλ .bat (το αντίστοιχο σε Linux) για start/stop - Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τόσο καλό linux για να τα κάνω χωρίς να καταστρεψω κάτι ή να φαω 21654654654 ώρες... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε τους χάρτες της Ελλάδας στο ovi maps ενώ είμαστε offline:

 

Κατεβάζουμε τους χάρτες από εδώ, τους αποσυμπιέζουμε και τους αντιγράφουμε στο Cities\diskcache στο n900 ενώ το έχουμε συνδέσει με τον υπολογιστή μας. Πατάμε σε όλα αντικατάσταση και είμαστε έτοιμοι.

 

Σημείωση: Κρατήστε backup τον φάκελο diskcache σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

Πηγή

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τις διαθέσιμες εφαρμογές του ovi προβλέπεται να τις βλέπω μέσα από το application manager στο download?

Βλέπω ότι υπάρχει το catalogue του ovi αλλά apps από το ovi δεν βλέπω.

Κατέβασα το bounce χρησιμοποιώντας το web...

 

Έκανα καμιά πατάτα και δεν βλέπω τα apps του ovi ή είναι ΟΚ?

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα μια εφαρμογή για να επεξεργάζομαι τα mp3 tags κατευθείαν στο κινητό, και έπεσα πάνω στο mussorgsky (extras-devel).

 

Η εφαρμογούλα είναι απίστευτη. Εκτός από mp3 tag editing, που το κάνει πανεύκολα και γρήγορα, έχει και ένα feature "Album art downloader" που ανάλογα με τον τίτλο του cd ψαχνει στο internet για το albuma art ή αν δε το βρει ψάχνει σχετικές εικόνες. Πάρα πολύ βολική εφαρμογή!

 

Περισσότερα εδώ

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Prismic walpaper manager

 

Αν σας βγάλει προβλήματα και δεν μπορεί να εγκατασταθεί ενεργοποιήστε τα extra-devel μπείτε στο xterm πάρτε δικαιώματα root και γράψτε apt-get install python2.5-runtime και [enter]. Προσπαθήστε να εγκαταστήσετε ξανά τον manager όπου λογικά αυτή τη φορά θα εγκατασταθεί μια χαρά.

 

**********************

 

Now Playing Notifications 0.1-2

 

Shows clickable notifications when currently playing song changes. When notification is clicked, it opens "Now Playing" view in Media Player.

 

http://maemo.org/packages/package_instance/view/fremantle_extras-devel_free_armel/nowplayingd/0.1-2/

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ο ovi maps loader είναι επιτέλους διαθέσιμος για το n900-->Δείτε

 

Download

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ο ovi maps loader είναι επιτέλους διαθέσιμος για το n900-->Δείτε

 

Download[/QU

 

προσπαθω να το κατεβασω αλλα δεν εχει παλη να διαλεξουμε την συσκευη μας το ν900

 

σορρυ τωρα το βρηκα τελικα

Edited by vithosclub
Link to comment
Share on other sites

Ο ovi maps loader είναι επιτέλους διαθέσιμος για το n900-->Δείτε

 

Download[/QU

 

προσπαθω να το κατεβασω αλλα δεν εχει παλη να διαλεξουμε την συσκευη μας το ν900

 

Πως δεν έχει. Αριστερά στην καρτέλα που λέει start πάνω διαλέγεις τη συσκευή σου. Άλλωστε είναι ήδη επιλεγμένο το n900 στο link που έδωσα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει εγκατασταση το προγραμμα το τρεχω το τηλ ειναι κ σε mass storage mode k se pc suite και δεν μου αναγνωριζει την συσκευη.. μου εμφανιζει ενα μην περιμενει να συνδεσω συσκευη. και επισης λεει εχετε συνδεση τουλαχιστον ενα τηλ χωρις valid maps drive. η χρησημοποιητε παλιους χαρτες.. πρεπει να αναβαθμισετε τους προγραμα των χαρτων η να ξανασυνδεσετε το τηλ se mass storage mode η δεν εχετε ξανατρεξει την εφαρμογη τους χαρτες.. τοτε πρεπει να τρεξετε την εφαρμογη χαρτες και ξανατρεξετε τον map loader Edited by vithosclub
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα γιατί δεν κατάλαβα. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους χάρτες απλά με το GPS για να μας οδηγήσει κάπου? Χωρίς φωνητική πλοήγηση φυσικά.

Ή απλά είναι ενημερωμένοι χάρτες και πληρώνουμε την όποια χρήση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...