Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να εγκαταστήσουμε το stellarium:

 

1. Ενεργοποιούμε τα extra-devel

2. Ανοίγουμε το xterm παίρνουμε δικαιώματα root με την εντολή sudo gainroot και γράφουμε apt-get install libqt4-maemo5-core libqt4-maemo5-opengl libqt4-maemo5-network libqt4-maemo5-gui libqt4-maemo5-script libqt4-maemo5-svg libqt4-maemo5-test libqt4-maemo5-xml libqt4-maemo5-dbus libgles1 libgles1-sgx-img libgles2 libgles2-sgx-img opengles-sgx-img-common και πατάμε [enter] για να εγκατασταθούν οι libraries που χρειάζονται

3. Κατεβάζουμε το αρχείο.deb από εδώ (το σώζουμε στα MyDocs)

4. Μπαίνουμε στα MyDocs με την εντολή cd MyDocs/.documents και [enter]

5. Tο εγκαθιστούμε γράφοντας στο τερματικό dpkg -i stellarium_0.10.3r4182-1_armel.deb και πατάμε [enter]

6. Τέλος, κάντε disabled τα extra-devel

 

Αν ακολουθήσατε τα παραπάνω βήματα σωστά η εφαρμογή πρέπει να δουλεύει μια χαρά.

 

Πηγή

 

Κάνω όλα τα βήματα ένα ένα αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να φορτώσω την εφαρμογή.Το κυρίως πρόβλημά μου είναι ότι στη συσκευή μου δεν υπάρχει folder MyDocs οπότε δεν ξέρω που να αποθηκεύσω το deb file.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω όλα τα βήματα ένα ένα αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να φορτώσω την εφαρμογή.Το κυρίως πρόβλημά μου είναι ότι στη συσκευή μου δεν υπάρχει folder MyDocs οπότε δεν ξέρω που να αποθηκεύσω το deb file.

 

Σύνδεσέ το με το pc και βάλε το .deb στο φάκελο .documents

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει το εξής μήνυμα:

 

dpkg:error processing stellarium_0.10.3r4182-1_armel.deb (-install):

subprocess dpkg-deb --control returned error exit status 2

Errors were encountered while processing:

stellarium_0.10.3r4182-1_armel.deb

 

Thanks για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Countdown Timer V0.5-2

 

A simple countdown timer

 

http://static.maemo.org/static/5/545b2ce80c0311df976ccf12d566971d971d_main_window

 

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/countdowntimer/

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

στο pdf reader που εχει το κινητο , προσπαθω να βρω συγκεκριμενη λεξη στο κειμενο αλλα δε βλεπω πουθενα να εχει search. στα s60 ειχε...

καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κανείς καμία εφαρμογή που να μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κινητό σαν τηλεκοντρόλ για την τηλεόραση μέσω των υπέρυθρων,κάτι τέτοιο

δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Επίσης ξέρει κάποιος τι χρειάζεται (πρόγραμμα,γλώσσα προγραμματισμού) ώστε να μπορείς να φτιάξεις απλά προγραμματάκια ή παιχνιδάκια για το κινήτο?

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου συνέβη είναι παλαβό.

Καταρχάς θέλω να αναφερθώ στην ανθεκτικότητα του ΝΟΚΙΑ Ν900.

Εκτός απ' την disingατη κατασκεύη του είναι και πολύ ''δεμένη'' σαν συσκεύη.

Κάθομαι που λέτε στο μπαλκόνι ενός φίλου να τσεκάρω ένα wifi δίκτυο.(2ος όροφος)

Γλιστράει το κινητό απ' τα χέρια μου.......σκάει στο πεζοδρόμιο και

ανοίγει σε 3 κομμάτια.:cold: :cold:

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!:angry: :angry:

Κατεβαίνω αστραπιαία κάτω να δώ τι μπορώ να σώσω.

Τα μαζέυω και ανεβαίνω πάνω με χριστοπαναγίες.

Το συναρμολογώ και πάω να τ' ανοίξω.

ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ συνειδητοποιώ οτι άνοιξε.

Να μη σας τα πολυλογό...σώθηκε με 2 πίσω γωνίες ελάχιστα γδαρμένες.(οθόνη κομπλε).

Το 2ο κουλό είναι οτι από τότε,δεν μπορώ να ανοίξω τον applications manager.

(Oύτε ενημερώσεις ούτε εγκαταστάσεις ούτε απεγκαταστάσεις)

Έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου συνέβη είναι παλαβό.

Καταρχάς θέλω να αναφερθώ στην ανθεκτικότητα του ΝΟΚΙΑ Ν900.

Εκτός απ' την disingατη κατασκεύη του είναι και πολύ ''δεμένη'' σαν συσκεύη.

Κάθομαι που λέτε στο μπαλκόνι ενός φίλου να τσεκάρω ένα wifi δίκτυο.(2ος όροφος)

Γλιστράει το κινητό απ' τα χέρια μου.......σκάει στο πεζοδρόμιο και

ανοίγει σε 3 κομμάτια.:cold: :cold:

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!:angry: :angry:

Κατεβαίνω αστραπιαία κάτω να δώ τι μπορώ να σώσω.

Τα μαζέυω και ανεβαίνω πάνω με χριστοπαναγίες.

Το συναρμολογώ και πάω να τ' ανοίξω.

ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ συνειδητοποιώ οτι άνοιξε.

Να μη σας τα πολυλογό...σώθηκε με 2 πίσω γωνίες ελάχιστα γδαρμένες.(οθόνη κομπλε).

Το 2ο κουλό είναι οτι από τότε,δεν μπορώ να ανοίξω τον applications manager.

(Oύτε ενημερώσεις ούτε εγκαταστάσεις ούτε απεγκαταστάσεις)

Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Καταρχας αυτο ειναι απο τα αγραφα (που λενε).

Αδερφε η τυχη σου ειναι κατι το πρωτογνωρο. Οσο δεμενο και να ειναι ενα τηλ. μιλαμε για 2 οροφους. Και κοματι σιδερο να πεταξεις απο εκει καπου θα στραβωσει.

 

Τωρα για το applications manager δεν του ριχνεις ενα φλασαρισμα να στρωσει;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

 

Αναφέρθηκε χτες από μένα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καιρός να το δοκιμάσουμε αυτό. Αν το κατεβάσω και το εγκαταστήσω μου αντικαθιστά τον default explorer ή θα επιλέγω με ποιον θα σερφάρω στο Internet ?

Oχι, δεν αντικαθιστά τον default που λέγεται microB και βασίζεται στον firefox.

Είναι μια επιπλέον εφαρμογή με το γνωστό εικονίδιο του firefox που ξέρουμαι από τα pc μας.

Τον έβαλα και τον δοκίμασα για λίγο. Έχει περισσότερες ρυθμίσεις και επιλογές, του λείπουν τα gestures.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη η το excel που να μπορουμε να το δουλεψουμε κανονικα οπως στον υπολογιστη μας στο το ν900?? γιατι αθτο που εχει μεσα η συσκευη ειναι μονο να δεις ενα αρχειο δεν μπορεις να το επεξεργαστεις απο οτι ειδα.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καπως ετσι θα ειναι το Nokia maps οταν ειναι ετοιμο για το Ν900

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FireShot_capture_004_-_Forum_Nokia_-_Ovi_for_developers_-_www_forum_nokia_com_Ovi.png

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Το extend call log μία εφαρμογή με την οποία βλέπουμε αναλυτικά το μητρώο κλήσεων. Είναι στα extra-devel και στην 1η της έκδοση γι αυτό προσοχή.

 

**********************************************

 

Headphone Daemon V1.5

 

Pauses the media player when headphones are unplugged

 

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/headphoned/

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσετε να κάνετε install ότι βρείτε, καλό είναι να ψάχνετε λίγο. Ο Firefox for mobile έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για Flash. Όμως είναι απενεργοποιημένη επειδή σε διάφορα sites εμφανίζονται προβλήματα. Αν όμως θέλετε να το ενεργοποιήσετε, ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται εδώ: http://www.nokiaphoneblog.com/?p=2945

Τουλάχιστον το youtube που δοκίμασα εμφανίζεται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, το Plugin για τις επαφές του Facebook κυκλοφόρησε και λειτουργεί άψογα. Μπορούμε πλέον να βλέπουμε μέσα από την λίστα των επαφών μας ποιος φίλος μας στο fb είναι online και να κάνουμε chat μαζί του μέσω της εφαρμογής conversations.

 

Για να εγκαταστήσουμε το plugin, ανοίγουμε τον application manager και εγκαθιστούμε το pidgin protocols plugin for Conversations and contacts 0.8. Μετά, πάμε στα updates και εγκαθιστούμε το extra protocol plugins for conversations and contacts 0.8. Κάνουμε επανεκκίνηση και είναι έτοιμο., Μόλις κάποιος φίλος μας συνδεθεί, θα προστεθεί στην λίστα των επαφών μας.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, το Plugin για τις επαφές του Facebook κυκλοφόρησε και λειτουργεί άψογα. Μπορούμε πλέον να βλέπουμε μέσα από την λίστα των επαφών μας ποιος φίλος μας στο fb είναι online και να κάνουμε chat μαζί του μέσω της εφαρμογής conversations.

 

Για να εγκαταστήσουμε το plugin, ανοίγουμε τον application manager και εγκαθιστούμε το pidgin protocols plugin for Conversations and contacts 0.8. Μετά, πάμε στα updates και εγκαθιστούμε το extra protocol plugins for conversations and contacts 0.8. Κάνουμε επανεκκίνηση και είναι έτοιμο., Μόλις κάποιος φίλος μας συνδεθεί, θα προστεθεί στην λίστα των επαφών μας.

 

sorry αλλα σε ποιο καταλογο ειναι???γιατι δεν τ βρισκω....thanks

Link to comment
Share on other sites

 

πως κάνω προσθήκη κστηγοριών κ πως μπορώ να μεταφέρω μια εφαρμογή από έναν φάκελο σε έναν άλλον ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...