Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει καμία εφαρμογή που να ´´κόβει´´ τραγούδια ή βίντεο ή γενικά να κάνουμε επεξεργασία ήχων για να τα βάζουμε για ήχους κλήσεις. ευχαριστώ

 

 

Δοκίμασε το δωρεάν mp3 knife

http://www.vcsoftwares.com/mk.html

 

Κόβεις πχ το ρεφρέν ενός τραγουδιού για να το κάνεις ringtone.

Όχι, δεν κόβει & βίντεο...

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε το δωρεάν mp3 knife

http://www.vcsoftwares.com/mk.html

 

Κόβεις πχ το ρεφρέν ενός τραγουδιού για να το κάνεις ringtone.

Όχι, δεν κόβει & βίντεο...

 

θέλω εφαρμογή που να τρέχει στο n900 αν υπάρχει και όχι για τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν το document to go υποστηρίζει ελληνικά.. αν μπορείς να γράψεις ελληνικά; στη δοκιμαστική έκδοση δεν τα έχω καταφέρει..
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν το document to go υποστηρίζει ελληνικά.. αν μπορείς να γράψεις ελληνικά; στη δοκιμαστική έκδοση δεν τα έχω καταφέρει..

 

Θα σου προτεινα να χρησημοποιησεις το AbiWord για επεξεργασια Word και το Gnoumeric για επεξεργασια Excel.

Ειναι και τα δυο στον καταλογο Devel νομιζω αλλα ειναι δοκιμασμενα χωρις προβληματα και πανω απ' ολα free....

 

Εκτος των αλλων αν δεν το εχεις αγορασει το document to go δεν σε αφηνει να κανεις επεξεργασια...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να χρησημοποιησεις το AbiWord για επεξεργασια Word και το Gnoumeric για επεξεργασια Excel.

Ειναι και τα δυο στον καταλογο Devel νομιζω αλλα ειναι δοκιμασμενα χωρις προβληματα και πανω απ' ολα free....

 

Εκτος των αλλων αν δεν το εχεις αγορασει το document to go δεν σε αφηνει να κανεις επεξεργασια...

 

To abiword το εχω καλό είναι, αλλά στα ελληνικά δεν εχω βρει ακόμα πως μπαίνει η τελεία. πρεπεί να κάνω αλλαγή γλώσσας να βάλω τελεία και μετά πάλι στα ελληνικά. Έτσι είπα να δοκιμάσω το document to go...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν το document to go υποστηρίζει ελληνικά.. αν μπορείς να γράψεις ελληνικά; στη δοκιμαστική έκδοση δεν τα έχω καταφέρει..

 

Όχι δεν γίνεται ούτε στην premium έκδοση. Αν τα γράψεις κάπου αλλού και τα κάνεις copy-paste τότε τα παίρνει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ρε παιδια τις ρυθμισεις για mms wind που πρεπει να τις βαλω στο fmms??? οτι και αν βρηκα στο google δεν ξερω που παει το καθενα. εχεις καποιος wind kai n900 να με βοηθησει???
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει κάπως το θέμα οπότε παραθέτω εδώ ένα σύνολο γύρω στις 50 εφαρμογές οι οποίες είναι καλά να σχολιαστούν. Παρ'όλα αυτά, αν κάποιος έχει δοκιμάσει τις πιο κάτω εφαρμογές και μπορεί να επιβεβαίωσει το stability της εφαρμογής ας το αναφέρει χωρίς περιγραφή μιας και το θέμα έχει κολλήσει πιθανόν για λόγους βαρεμάρας. (αγγλικά όλοι πάνω κάτω ξέρουμε)

 

Desktop

3G/2G Dual mode selection, Recaller (need update), simply Brightness, system info widget, Desktop activity Manager, Lens cover Reminder, yellow notes applet

 

Graphics

Ansela

classicprint

 

Multimedia

headphone daemon

K/M player (εδώ ρε παιδιά όποιος μπορεί ας φτιάξει ένα guide και να το παραθέσει εδώ γιατί χάνεσαι μεσα στα παλια ποστ, για τους players... τι συνδιασμούς πρέπει να βάλουμε, τι πρέπει να κάνουμε για subtitles κτλ...)

Greekradio

Internet & Network

Msn Protocols (βασικά για msn ποιό είναι το καλύτερο?)

Auto Disconnect, opera-mobile, Feedinglt Rss Reader, Ask Ziggy, Uremote, Feedcircuir

Office

Yournal, GPE calendar, GPE TO do list, gtdone, PortaBase

System

Rootsh, ukeyboard, Petrovich, tweakr, fm-boost (ενα guide για το transmitter θα ήταν καλό)

 

Utilities

Hermes, Fbreader, QtIrreco, BatteryGraph, Pasword safe, Mclock, DiskUsage, GPE FileManager

Search Tool, Showtime(uk only)

 

Games

DrNoksnes, wormux, Tuxrace, SMW, VGBA, blubbels, ScummVM, Puzzle Collection, Pico Drive, Open TTD, VGB, Don Ceferino, quake 2, PushIT, CPCm

 

Αυταααααααααα, οπότε αν έχετε δοκιμάσει κάποιες από αυτές και είστε σίγουροι για το stability των εφαρμογών απλά αναφέρτε τα ονόματά τους.... (αν σας έχει πιάσει η βαρεμάρα τώρα με τις ζέστες!)

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει το OpenTTD, και χρησιμοποιώ καθημερινά σχεδόν τα 2G/3G Dual Mode selection, BatteryGraph και opera-mobile.

 

OpenTTD

http://img189.imageshack.us/img189/9682/openttd.png

To OpenTTD το βρήκα λίγο δύσκολο στον χειρισμό καθως κάποια παράθυρα δεν εμφανίζονται ολόκληρα (με αποτέλεσμα να παλευεις να βρεις πχ το κουμπί "Generate" για να αρχίσει το παιχνίδι κλπ), αλλα για τους λάτρεις του είδους είναι οτι πρέπει για ένα daily fix on the road :-P

 

 

Opera Mobile

http://files.myopera.com/maurelio79/blog/Screenshot-20100511-232107.png

To Opera Mobile είναι πολύ σταθερό, το χρησιμοποιώ σχεδόν μόνιμα αντί του microb (του ενσωματωμένου browser). Όταν προστεθεί υποστήριξη flash, όταν αρχίσουν να δουλεύουν οι τόνοι, καθώς και συντομεύσεις πληκτρολογίου (control+l για να γράψεις διεύθυνση κλπ), θα είναι ο καλύτερος browser για την συσκευή μας.

 

Τα άλλα δύο (2G/3G Dual Mode selection και BatteryGraph), κάνουν αυτό που υπόσχονται χωρίς προβλήματα. Συγκεκριμένα το 2G/3G Dual Mode selection, μου έχει σώσει άπειρα tap στην οθόνη του N900 :-)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ρε παιδια τις ρυθμισεις για mms wind που πρεπει να τις βαλω στο fmms??? οτι και αν βρηκα στο google δεν ξερω που παει το καθενα. εχεις καποιος wind kai n900 να με βοηθησει???

 

size : large

network mode : havoc

access point name : mnet.b-online.gr

mmsc : http://192.168.200.95/servlets/mms

username : mms

pass : mms

hhtp proxy : 192.168.200.11

port : 9401

 

στα advanced δε πειραζεις τιποτα. αν δε σου δουλεψει δε φταινε τα setting.

Link to comment
Share on other sites

size : large

network mode : havoc

access point name : mnet.b-online.gr

mmsc : http://192.168.200.95/servlets/mms

username : mms

pass : mms

hhtp proxy : 192.168.200.11

port : 9401

 

στα advanced δε πειραζεις τιποτα. αν δε σου δουλεψει δε φταινε τα setting.

 

Και εγω αυτες εχω και δουλευουν κανονικοτατα...

πριν απο λιγο το εστειλα....mms....

παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα που να κλειδωνει τα sms photos κτλ ωστε να μην μπορει να εχει προσβαση ο καθενας που παιρνει το κινητο στο χερι του....?:)

 

Το Tweak Flash Version ειναι πολυ καλο!Λυνει το προβλημα που ειχαμε σε μερικα site εστω και με πλαγιο τροπο.

 

εγω παλι και με το Tweak Flash Version δεν καταφερα να δω βιντεο στο facebook...

κολλάνε συνεχως......ακους τον ηχο δεν υπαρχει εικονα κτλ.......:confused:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παληκαρια μηπως θα μπορουσε να βοηθησει καποιος με το autodisconnekt ?τι ρυθμισεις να κανω ωστε μολις κλεινω τον browser να τερματιζεται και η συδεση;(χρησιμοποιω 2g και wifi).εχω μπερδευτει λιγακι.ευχαριστω προκ/κα γιατι ξερω οτι καποιος θα βρεθει να χαραμισει λιγο απο το χρονο του.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παληκαρια μηπως θα μπορουσε να βοηθησει καποιος με το autodisconnekt ?τι ρυθμισεις να κανω ωστε μολις κλεινω τον browser να τερματιζεται και η συδεση;(χρησιμοποιω 2g και wifi).εχω μπερδευτει λιγακι.ευχαριστω προκ/κα γιατι ξερω οτι καποιος θα βρεθει να χαραμισει λιγο απο το χρονο του.

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που θες, μπορείς ωστόσο να το ρυθμίσεις να τερματίζει την σύνδεση χχ δευτερόλεπτα με τα την τελευταία αποστολή / λήψη δεδομένων .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που θες, μπορείς ωστόσο να το ρυθμίσεις να τερματίζει την σύνδεση χχ δευτερόλεπτα με τα την τελευταία αποστολή / λήψη δεδομένων .

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου.μολις το δοκιμασα.μ εξυπηρετει κι αυτο.σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση και από μένα, αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάζω στο media player την φωτογραφία του album του τραγουδιού που παίζει? σε κάποια τραγούδια την εμφανίζει από μόνο του στα αριστερά γιατί προϋπάρχει. Σε αυτά που δεν έχουν μπορώ να την περάσω κάπως όπως γινόταν στο n95? ευχαριστώ προκαταβολικά :) Edited by js_giannis
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να στειλουμε ενα mms και για να το κατεβασουμε πρεπει να ανοιγουμε πρωτα χειροκινητα το wind-mms??? το θεωρω χαζομαρα... Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

οχι ανοιγει αυτοματα και στελνει - κατεβαζει μονο του. αν μπορει να βοηθεισει κανεις σημερα και χτες μου κανε και μενα κατι προβληματα το fmms. μου στελνουν μμσ , μου δειχνει οτι ερχεται μμσ και οταν παταω στο φακελακι να το ανοιξω μου λεει κανα 3λεπτο downloading και στο τελος με ξαναβγαζει στους φακελους και δεν ανοιγει τιποτα. το χει παθει κανεις ? wind εχω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα μια χαρη αν μπορει καποιος ας δωσει τις ρυθμισεις για το fmms με συνδεση σε δικτυο Cosmote με συμβολαιο...

 

Επισης αν μπορουσε καποιος ας μαζεψει τις ρυμισεις για τα Ελληνικα δικτυα και ας τις ανεβασει εδω : http://wiki.maemo.org/MMS

 

Ειναι κριμα να μην υπαρχουν για τα Ελληνικα δικτυα και να υπαρχει για το Πακισταν π.χ. (δεν ειμαι ρατσιστης μην το δειτε ετσι)

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα μια χαρη αν μπορει καποιος ας δωσει τις ρυθμισεις για το fmms με συνδεση σε δικτυο Cosmote με συμβολαιο...

 

Επισης αν μπορουσε καποιος ας μαζεψει τις ρυμισεις για τα Ελληνικα δικτυα και ας τις ανεβασει εδω : http://wiki.maemo.org/MMS

 

Ειναι κριμα να μην υπαρχουν για τα Ελληνικα δικτυα και να υπαρχει για το Πακισταν π.χ. (δεν ειμαι ρατσιστης μην το δειτε ετσι)

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αν πας κάτω στο other σου έχει link για της ρυθμίσεις .

Link to comment
Share on other sites

Αν πας κάτω στο other σου έχει link για της ρυθμίσεις .

 

Σωστος.

Sorry αλλα δεν το ειχα δει...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την τελευταία αναβάθμιση υπάρχει δυνατότητα λειτουργίας του κινητού σε portrait mode? και αν ναι πώς γίνεται? Και κάτι άλλο, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εύκολη διαδικασία με την οποία να γίνεται εγκατάσταση αρχείων .deb ? έχω διαβάσει διάφορα άρθρα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Ευχαριστώ :) Edited by js_giannis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την τελευταία αναβάθμιση υπάρχει δυνατότητα λειτουργίας του κινητού σε portrait mode? και αν ναι πώς γίνεται?

Όχι , μονο ο browser έχει portrait mode και μερικές εφαρμογές από 3ος .

 

Και κάτι άλλο, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εύκολη διαδικασία με την οποία να γίνεται εγκατάσταση αρχείων .deb ? έχω διαβάσει διάφορα άρθρα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Ευχαριστώ :)

 

Με έναν file manager κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο .deb που θες και ανοίγει o app manager.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας κάτω στο other σου έχει link για της ρυθμίσεις .

 

Και ομως δεν καταφερα να συνδεθω στο δικτυο για ΜΜS.

Ενδεχομενως κατι να κανω λαθος.

 

Αν μπορει καποιος που του δουλευει το fMMS με Cosmote δικτυο με συμβολαιο ας τις γραψει αναλυτικα να δουμε τι γινετε...

 

Ευχαριστω.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Με έναν file manager κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο .deb που θες και ανοίγει o app manager.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ανοίγει ο app manager αλλά προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση και μου λέει "unable to install". Κάπου διάβασα ότι πρέπει να εγκαταστήσω το rootsh και μετά να δώσω κάποιες εντολές μέσω του x-terminal αλλά ούτε έτσι τα κατάφερα. Γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...