Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως μπορω να βαλω ενα τραγουδι για ηχο μηνυματος στην συγκεκριμενη συσκευη?

 

Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Προφίλ (ας πούμε Γενικό) > Διαμόρφωση > Ήχος ειδοπ. μηνυμάτων > Done!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 727
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις περάσει τους χάρτες στη συσκευή. Θα ανοίξεις το Nokia Ovi Suite στον υπολογιστή και θα συνδέσεις το τηλέφωνο με το USB. Από εκεί θα πας στην επιλογή Maps και θα περάσεις στο κινητό τους χάρτες που σε ενδιαφέρουν (πχ. Ελλάδα) και τη γλώσσα πλοήγησης (πχ. Ελληνικά - Γυναίκα). Καλό θα είναι να τα εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης.

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου . Αν και αρχικά νόμιζα οτι θα τα κατάφερνα , τελικά δεν μου εμφανίζει καθόλου τους χάρτες στο ovi maps , μάλλον λόγω του ότι δεν εχω κάρτα μνήμης , γιατί μου εμφανίζει συνέχεια μηνύματα να βάλω κάρτα . Θα αγοράσω μια κάρτα και θα ξαναδοκιμάσω . Ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

ερωτηση

για να δω internet μεσα απο το τηλ δεν γινεται οταν το εχω συνδεμενο με το PC?

 

δηλ μονο μεσω gprs η 3G γινεται?

 

ευχαριστω.

 

συσκευη ΝΟΚΙΑ 5230 product code 059b326 Τυπος RM-588

εκδοση λογισμικου 20.0.005

προσαρμοσμενη εκδ. λογισμ. 20.0.005.310.03

ovi maps v3.04 10wk17 b07

map version 0.1.24.114

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

συγνώμη εάν σας κουράζω με θέμα που έχει απαντηθεί, αλλά μελέτησα αρκετά το FAQ και το παρόν thread και δεν έχω βγάλει άκρη.

 

το 5230 μου (White/Silver) είχε product code 0597491, άρα λογικά παραεισαγωγή, και στο sofware είχε κάποια προεγκατεστημένα στοιχεία της Cosmote (ringtone, wallpaper κλπ), τα ελληνικά δούλευαν κανονικά.

 

χθε το πήγα σε ένα Nokia Center για αναβάθμιση λογισμικού από v.20 σε v.21, ΧΩΡΙΣ να έχω τσεκάρει το αναγραφόμενο product code :( (stupid me, περίμενα ότι επιδότηση συσκευής Cosmote, λιανική από Γερμανό, να ήταν κανονική εισαγωγή μέσω Alpha Copy).

 

η αναβάθμιση έγινε δωρεάν, και όταν έφυγα από το κατάστημα, διαπίστωσα ότι τα ελληνικά είχαν χαθεί και το language set ήταν το Russian (English, German, Ukrainian, Russian, Romanian, Bulgarian, Hungarian).

 

αφού μελέτησα το αντίστοιχο FAQ στο φόρουμ αυτό, άλλαξα -πιστεύω επιτυχημένα αφού δεν μου έβγαλε error- το product code μέσω NSS σε 0589702 . παρόλ' αυτά, όταν κάνω έλεγχο για αναβάθμιση είτε μέσω κινητού είτε μέσω Ovi Suite (με Nseries suite δεν συνεργάζεται;)) μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση (λογικό, αφού έχω την v.21).

 

φαντάζομαι αυτό που φταίει είναι το ότι έκανα ΠΡΩΤΑ την αναβάθμιση firmware στο Nokia Center και ΜΕΤΑ άλλαξα το product code. :(

 

υπάρχει λύση για να ξαναδώ ελληνικά στην συσκευή; (πέραν από τα €16 του επίσημου debranding)

 

ευχαριστώ πολύ!

 

 

ΥΓ: δεν ξέρω αν έχει σημασία, όταν πατάω *#0000# , στις πληροφορίες αναφέρεται "Language set: 05"

Link to comment
Share on other sites

Μέσω N.S.U. δοκίμασες;Αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα ότι είναι διαθέσιμη η τελευταία έκδοση

http://img841.imageshack.us/img841/7449/35180125.th.jpg εκτός εάν δεν έχει αλλαχτεί το product code.

Το 0597491 είναι τυπωμένο πίσω από την μπαταρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω N.S.U. δοκίμασες;Αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα ότι είναι διαθέσιμη η τελευταία έκδοση

http://img841.imageshack.us/img841/7449/35180125.th.jpg εκτός εάν δεν έχει αλλαχτεί το product code.

Το 0597491 είναι τυπωμένο πίσω από την μπαταρία;

 

1. ναι, ήταν τυπωμένο στο χαρτάκι πίσω από την μπαταρία.

 

2. το NSU μέσω Nokia PC Suite (v.1.4.35gr) μου βγάζει μήνυμα:

 

Root:: Get Service - Not successful!

(SOAP error: 0x1)

 

αξίζει να το κατεβάσω και ξεχωριστά, εκτός PC suite ή/και σε άλλη γλώσσα;

Link to comment
Share on other sites

πήγαινέ το πίσω και ΑΠΑΙΤΗΣΕ από την Cosmote και τον Γερμανό να σου περάσουν ελληνικά.

 

αν είναι δυνατόν παραεισαγωγής και τα ελληνικά δίκτυα....!!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα ότι είναι διαθέσιμη η τελευταία έκδοση

http://img841.imageshack.us/img841/7449/35180125.th.jpg

 

εδώ αναφέρει ως τελευταία την v.20 ενώ στο Nokia Center μου πέρασαν την v.21 !!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αξίζει να το κατεβάσω και ξεχωριστά, εκτός PC suite ή/και σε άλλη γλώσσα;

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του N.S.U. από τον σύνδεσμο που έδωσα,κατά προτίμηση σε Αγγλικά.

εδώ αναφέρει ως τελευταία την v.20 ενώ στο Nokia Center μου πέρασαν την v.21 !!! :wacko:

Η 21 φαίνεται στο screenshot.

Ο λόγος που ρώτησα αν είναι τυπωμένο πίσω από την μπαταρία είναι γιατί το 0597491 αντιστοιχεί σε αυτή την έκδοση 0597491: 5230 RM-588 Cosmote GR White-Silver Free Navi V3 και για αυτή δεν υπάρχει διαθέσιμο το τελευταίο firmware update.Οπότε ή είναι "πλασματικός" ο αριθμός που είναι τυπωμένος ή κάτι δεν πάει καλά στο κατάστημα στο οποίο απευθύνθηκες.

Μια διευκρίνηση,το κατάστημα που πήγες ήταν nokia care ή nokia κάτι άλλο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά, λύθηκε με την τελευταία αγγλική έκδοση του NSU (thanx Impreza_sti!)

 

έχω ελληνικά και δεν πειράχτηκαν καν οι ρυθμίσεις (άρα το product code αλλάχθηκε επιτυχώς)

 

το πρόβλημα ήταν ότι η τελευταία ελληνική έκδοση του PC Suite είχε απαρχαιωμένη έκδοση του NSU (1.7 του 2007!), θα κατεβάσω το PC Suite στα αγγλικά τώρα.

 

παρεπιπτόντως, δεν είναι μεγάλο μπάχαλο αυτό με το software υποστήριξης της Νόκια;;

 

μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις από το Ovi, το PC Suite και το Software Updater ως ξεχωριστό πρόγραμμα.

 

χάρτες μπορείς να βάλεις από το Ovi, το Map Loader μέσω PC Suite και μόλις είδα στο επίσημο site ότι υπάρχει και ένα Map Manager!

 

τι είναι πάλι αυτό; να υποθέσω ότι το Map Loader αυτόνομο (δεν αναφέρω καν το Maps Updater) πάει φούντο;

 

sorry για το off-topic, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ δαιδαλώδη όλα αυτά για τον μέσο χρήστη...

 

Edit

Κατέβασε την τελευταία έκδοση του N.S.U. από τον σύνδεσμο που έδωσα,κατά προτίμηση σε Αγγλικά.

 

Η 21 φαίνεται στο screenshot.

Ο λόγος που ρώτησα αν είναι τυπωμένο πίσω από την μπαταρία είναι γιατί το 0597491 αντιστοιχεί σε αυτή την έκδοση 0597491: 5230 RM-588 Cosmote GR White-Silver Free Navi V3 και για αυτή δεν υπάρχει διαθέσιμο το τελευταίο firmware update.Οπότε ή είναι "πλασματικός" ο αριθμός που είναι τυπωμένος ή κάτι δεν πάει καλά στο κατάστημα στο οποίο απευθύνθηκες.

Μια διευκρίνηση,το κατάστημα που πήγες ήταν nokia care ή nokia κάτι άλλο;

 

χμμμ, λογικά ναι, το code είναι της Cosmote και αυτοί (Nokia Care είναι αποκλειστικά) μου πέρασαν το 21. ή ίσως έκαναν αλλαγή product code για να "δεχτεί" την αναβάθμιση και δεν μου το είπαν.

 

ή όπως λες ήταν παραεισαγωγή και είχε "πλασματικό" αριθμό.

 

δύσκολο να το μάθουμε τώρα, ανοησία μου που δεν είδα μέσα από το "Read" του NSS ποιο code είχε στην πραγαμτικότητα πριν το αλλάξω με ελληνικό.

 

εν πάσει περιπτώσει, δεν με χάλασε εν τέλει, εφόσον δεν γουστάρω τις τροποποιήσεις που κάνουν οι πάροχοι γενικότερα.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για προσθήκη, διόρθωση του μηνύματος χρησιμοποοιούμε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

 

Εχω ένα πρόβλημα αν μπορεί κάποιος να δώσει λύση...Δεν παίζει mp4...

μου λέει οτι είναι αδύνατη η αναπαραγωγή....

 

το βίντεο είναι mp4 και για σιγουριά το έβαλα και σε έναν converter και εκεί μου το εμφάνιζε επισης σαν mp4 αρά δεν έκανα κάποιο λάθος...τι γίνεται ξέρει κάποιος??

άλλα mp4 τα παίζουν και άλλα όχι τα κινητά??

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

 

Εχω ένα πρόβλημα αν μπορεί κάποιος να δώσει λύση...Δεν παίζει mp4...

μου λέει οτι είναι αδύνατη η αναπαραγωγή....

 

το βίντεο είναι mp4 και για σιγουριά το έβαλα και σε έναν converter και εκεί μου το εμφάνιζε επισης σαν mp4 αρά δεν έκανα κάποιο λάθος...τι γίνεται ξέρει κάποιος??

άλλα mp4 τα παίζουν και άλλα όχι τα κινητά??

 

Η συσκευή υποστηρίζει κυρίως αρχεία τύπου 3gp. Για αρχεία mp4 θα βρεις τη λυση εδω:

 

Μετατροπή ταινιών για συσκευές Symbian S60 5th Edition

 

και εδώ:

 

DivX Mobile Player 1.0 for Symbian S60v5 and S60v3

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή υποστηρίζει κυρίως αρχεία τύπου 3gp. Για αρχεία mp4 θα βρεις τη λυση εδω:

 

Μετατροπή ταινιών για συσκευές Symbian S60 5th Edition

 

και εδώ:

 

DivX Mobile Player 1.0 for Symbian S60v5 and S60v3

 

 

Αυτό είναι επιτέλους..Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

telitzis δεν θελω να βαλω εναν ηχο μηνυματος του κινητου αλλα ενα δικο μου τραγουδι

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται.

Αλλά για μην σου βγάζει το κομμάτι που θέλεις, μάλλον δεν είναι στο σωστό φάκελο.

Για τοποθέτησε το αρχείο του τραγουδιού που θέλεις στο φάκελο Sounds (Ήχοι) μέσα από τη διαχείριση αρχείων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπερα!

επειδη σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητό όταν θελώ να κατεβασω μια εφαρμογη μπορω να την κατεβασω απο τον υπολογιστη στο ovi store και να την περασω μετα στην καρτα μνημης προκειμενου να γλειτωσω τα δεδομενα απο το 3g?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπερα!

επειδη σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητό όταν θελώ να κατεβασω μια εφαρμογη μπορω να την κατεβασω απο τον υπολογιστη στο ovi store και να την περασω μετα στην καρτα μνημης προκειμενου να γλειτωσω τα δεδομενα απο το 3g?

 

το ovi store ζητά κινητό ώστε να το κατεβάσεις στο κινητό σου.

 

δεν βλέπω κάπου τρόπο να το κατεβάσεις στον Η/Υ...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά.Κρίμα όμως που δεν έχει WLAN αυτή η συσκευή.Λογικά φίλε θα χρεώνεσαι από τον παροχέα σου αν θέλεις να κατεβάσεις από Ovi Store

 

edit:

εκτος ovi store δε κυκλοφορουν οι εφαρμογες?:confused:

 

Μπορείς να κάνεις την διαδικασία με τα πιστοποιητικά και να μπείς σε κάποια Forum στα οποία θα βρίσκεις και εφαρμογές που υπάρχουν και στο Ovi Store τις οποίες θα κάνεις Sign και θα τις εγκαθιστάς

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κι εγώ μια απορία με τη σειρά μου!

Υπάρχει τρόπος να τροποποιηθούν τα widgets της συσκευής [μουσική, εικόνες. κοινό on line, κέντρο βίντεο, σελιδοδείκτες] που ενεργοποιούνται από το εξωτερικό "πλήκτρο" επάνω δεξιά έξω από το πλαίσιο της οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κι εγώ μια απορία με τη σειρά μου!

Υπάρχει τρόπος να τροποποιηθούν τα widgets της συσκευής [μουσική, εικόνες. κοινό on line, κέντρο βίντεο, σελιδοδείκτες] που ενεργοποιούνται από το εξωτερικό "πλήκτρο" επάνω δεξιά έξω από το πλαίσιο της οθόνης;

Απ'όσο γνωρίζω όχι...

Link to comment
Share on other sites

@teitzis

Όπως σου είπε και ο @captum ρύθμιση μέσα από την συσκευή δεν υπάρχει για κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω μήπως γίνεται με κάποιου είδους hack ή patch, εφόσον έχει γίνει το απαραίτητο hack στην συσκευή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@teitzis

Όπως σου είπε και ο @captum ρύθμιση μέσα από την συσκευή δεν υπάρχει για κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω μήπως γίνεται με κάποιου είδους hack ή patch, εφόσον έχει γίνει το απαραίτητο hack στην συσκευή.

 

Μάλλον κάπως έτσι πρέπει να γίνεται, μιας και "έσκαψα" κυριολεκτικά όλο το μενού και δε βρήκα κάποιο tip... :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου γεια σας . Μετα απο πεντε μερες διαβασμα πηρα κι εγω σημερα το 5230 και με τα οσα εχετε γραψει εδω μεσα το εφερα στα μετρα μου . Ηθελα μονο να ρωτησω 1. Οταν παμε χαρτες ---καιρος η συμβαντα χρεωνομαστε η οχι και 2. στην αρχικη οθονη αλλαζουν τα 4 εικονιδεια που εχει δηλ να βαλουμε αλλες συντομευσεις ? Θελω να ευχαριστησω ολους τους φιλους που βοηθανε μεσα στο φορουμ
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...