Jump to content

Nokia N900 pre-release


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχαμε μια απορία με τα παιδιά την Κυριακή που μας την έσκασες, αν έχει αναφορά παράδοσης το Ν900. Έχει ή δεν έχει?

Όπως ξέρεις εμένα δεν με καίει, γιατί έμαθα να μην έχω αναφορές στο μήλο (αν και τώρα απέκτησα και αυτή την λειτουργία στο μήλο μου):lol::lol:

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχαμε μια απορία με τα παιδιά την Κυριακή που μας την έσκασες, αν έχει αναφορά παράδοσης το Ν900. Έχει ή δεν έχει?

Όπως ξέρεις εμένα δεν με καίει, γιατί έμαθα να μην έχω αναφορές στο μήλο (αν και τώρα απέκτησα και αυτή την λειτουργία στο μήλο μου):lol::lol:

 

Eχει κανονικα , εμφανιζονται σε αυτο το εξυπνα σχεδιασμενο κιτρινο πλαισιο στην κορυφη της οθονης

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πήρα χαμπάρι κάποια στιγμή. Βγαίνουν και άλλες προειδοποιήσεις σε συννεφάκια σωστά?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πήρα χαμπάρι κάποια στιγμή. Βγαίνουν και άλλες προειδοποιήσεις σε συννεφάκια σωστά?

 

Τα παντα ολα βγαινουν σε συννεφακια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ολα βγαινουν σε συννεφακια :lol:

 

τι δουλεια κανεισ?οτι κυκλοφορει το χεις?αξιος;)

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο, είναι το κίτρινο παράθυρο στο dashbοard που περιέχει όλες τις ληφθείσες επικοινωνίες. Συννεφάκια, είναι η αλήθεια, δεν πρόλαβα να δω. :p
Link to comment
Share on other sites

mirror με τόσα που είδες εσύ εκείνη την ημέρα έβλεπες μόνο αστεράκια, τα συννεφάκια τα έχασες :lol:. Ακόμα και τα άλπουμ για την μουσική έψαξες :lol:

 

RIP σε έχει "κουράσει" καθόλου στην χρήση το ότι το Ν900 λειτουργεί μόνο σε landscape? Δηλ ότι πάντα πρέπει να το κρατάς με τα 2 χέρια ώστε να κάνεις διάφορες λειτουργίες, έστω και τις πιο απλές. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποια στιγμή να γίνει κουραστική η λειτουργία σε landscape?

 

EDIT: Μπορεί να είναι μπαρούφα ερώτηση αλλά το έφερε η κουβέντα την Κυριακή με τα παιδιά και σκέφτηκα μήπως μπορείς να μας λύσεις την απορία επειδή την λειτουργείς καθημερινά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

mirror με τόσα που είδες εσύ εκείνη την ημέρα έβλεπες μόνο αστεράκια, τα συννεφάκια τα έχασες :lol:. Ακόμα και τα άλπουμ για την μουσική έψαξες :lol:

 

RIP σε έχει "κουράσει" καθόλου στην χρήση το ότι το Ν900 λειτουργεί μόνο σε landscape? Δηλ ότι πάντα πρέπει να το κρατάς με τα 2 χέρια ώστε να κάνεις διάφορες λειτουργίες, έστω και τις πιο απλές. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποια στιγμή να γίνει κουραστική η λειτουργία σε landscape?

 

 

Καλα , δεν το εχω χρησιμοποιησει σαν βασικο μου κινητο και δεν με βλεπω να το κανω κιολας :)

Σαν δευτερη συσκευη ,ακριβως επειδη την χρησιμοποιω για τις multimedia και τις δυνατοτητες διασυνδεσης που εχει , δεν με ενοχλει καθολου , αντιθετως .

Αλλωστε σε υπολογιστη , λαπτοπ , οθονη , τηλεοραση , παντα αυτη η διαταξη οθονης ειναι φυσιολογικη , το αντιθετο προβλημα εχω πλεον , οταν βλεπω μια φωτογραφια , μια σελιδα ή κατι αναλογο σε αλλο κινητο με ενοχλει το portrait mode .

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. από πλευράς μπαταρίας πώς το βρίσκεις; Σε σχέση με το Ν810 (αν το χεις χρησιμοποιήσει);

Μακάρι να βγουν αξιόλογες μπαταρίες από τρίτους 1 2

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια της μπαταριας ειναι κατι που με ενδιαφερει κι εμενα πολυ.

Οποιος εχει τη συσκευη και τη χρησιμοποιει σαν κινητο ας κανει καποιο σχολιο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βίντεο-παρουσίαση του Ν900 που έχομε δει μέχρι σήμερα. Αξίζει να το παρακολουθήετε μέχρι τέλους. Δείχνει πάρα πολλά ωραία πράγματα.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-TrpSsZIiRg&feature=related]YouTube - Nokia N900 - prezentace na tiskovΓ© konferenci[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητική παρουσίαση, έχω κάποιες επιφυλάξεις για τον τρόπο που παρουσιάζονται τα SMS. Ευχάριστο το γεγονός ότι υποστηρίζονται σε αυτά smileys (όπως έχω ήδη πει). Μου άρεσαν τα πολλαπλά desktops και ο τρόπος που μεταφέρεις κάθε παράθυρο μεταξύ τους. Θα ήθελα το ποτενσιόμετρο του ήχου στην αναπαραγωγή να ανανεώνει τις μπάρες του γρηγορότερα. Το εφφε zoom in/out (scaling) μου φάνηκε κάπως "σπαστό" όχι όμως σε βαθμό ενοχλητικό. Γενικά, συμπαθητικό περιβάλλον εργασίας, από 3D στο παιχνίδι που έδειξε καλά τα πάει (το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν καλύτερα στημένο όμως). Το φινάλε ήταν αρκετά διαφωτιστικό όσον αφορά την portrait (το κάθετο) mode του διότι φυσικά δεν μπορείς συνεχώς να έχεις την συσκευή σε οριζόντια θέση με ανοιχτό το πληκτρολόγιο (δυο χέρια κτλ). Καλό είναι (αλλά αν δεν φαινότανε καλό - τότε μάλλον θα είχαμε μια κακιά παρουσίαση) :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορειτε να δειτε καποια βιντεο σε μια συνεντευξη με τον διευθυντη μαρκετινγκ των συσκευων maemo:

 

http://maemotalk.com/2009/09/08/peter-schneider-on-maemo-and-the-nokia-n900/

 

Αυτο που θεωρω σημαντικο ειναι οτι τα conversations θα ειναι επεκτασιμα μεσω plugins που σημαινει οτι στο μελλον εκτος απο skype και im θα υποστηριζεται και facebook και twitter κατευθειαν απο τα μηνυματα.

 

Επισης οι εφαρμογες θα μπορουν να τρεχουν και σε portrait αν θελει ο προγραμματιστης και μαλιστα δειχνει σαν παραδειγμα τις φοτογραφιες οπου μπορεις να γυρισεις τη συσκευη και να δεις τις φοτο οπως θες. Η νοκια πιστευει οτι ειναι πιο βολικος ο οριζοντιος προσανατολισμος αφου αυτον χρησιμοποιουν ολοι οι υπολογιστες και γιαυτο τον προτιμησε αλλα δεν εμποδιζει κανεναν να φτιαξει εφαρμογες που θα ειναι σε καθετο προσανατολισμο.

 

Τελος λεει οτι το μαεμο μπορει να λειτουργησει και χωρις πληκτρολογιο και σε ερωτηση αν σχεδιαζεται συσκευη χωρις πληκτρολογιο απανταει οτι αυτο ειναι κατι που θα το δουμε στο μελλον αναλογα με την πορεια του Ν900.

 

Το εφφε zoom in/out (scaling) μου φάνηκε κάπως "σπαστό" όχι όμως σε βαθμό ενοχλητικό.

 

Αυτο ειναι πολυ πιθανο να οφειλεται στο tv-out και οχι στη συσκευη.

Παντως γενικα εχω το touch pro που εχει tv-out αλλα καμια σχεση.

Του Ν900 ειναι απλα απαιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια απορία με τα παιδιά την Κυριακή που μας την έσκασες, αν έχει αναφορά παράδοσης το Ν900. Έχει ή δεν έχει?

Όπως ξέρεις εμένα δεν με καίει, γιατί έμαθα να μην έχω αναφορές στο μήλο (αν και τώρα απέκτησα και αυτή την λειτουργία στο μήλο μου):lol::lol:

 

Πως απέκτησες την λειτουργία στο μήλο? Υπάρχει τρόπος χωρίς να γράφεις το κωδικό πριν από το sms ή χωρίς να το "ξεκλειδώσεις-σπάσεις"?

 

Eχει κανονικα , εμφανιζονται σε αυτο το εξυπνα σχεδιασμενο κιτρινο πλαισιο στην κορυφη της οθονης

 

Ωραίος. Μήπως έχεις μάθει νέα και για το ελληνικό αλφάβητο στα sms?

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω για τον προσανατολισμό της οθόνης, ότι η δυνατότητα υπάρχει και στα Ν810 και Ν800, αλλά τα αποτελέσματα εξαρτώνται απ' τις εφαρμογές και το περιβάλλον, ο οποίο μέχρι τώρα δεν είναι σχεδιασμένο κατάλληλα. Δείτε και μόνοι σας

 

.............................

Link to comment
Share on other sites

 

σε αυτη την ιστοσελιδα που ανεβασε ο φιλος πιο πανω λεει πως το ν900 εχει υποστηριξει mms...ξερει κανεις αν τελικα ισχυει αυτο???ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Πως απέκτησες την λειτουργία στο μήλο? Υπάρχει τρόπος χωρίς να γράφεις το κωδικό πριν από το sms ή χωρίς να το "ξεκλειδώσεις-σπάσεις"??[...]

Μα έτσι κι αλλιώς, και να μην υποστηρίζει, βάζεις το θαυμαστικό στην αρχή του μνματος και σου ρχεται η αναφορά σαν μήνυμα.

 

σε αυτη την ιστοσελιδα που ανεβασε ο φιλος πιο πανω λεει πως το ν900 εχει υποστηριξει mms...ξερει κανεις αν τελικα ισχυει αυτο???ευχαριστω:)

Δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ πιθανο να οφειλεται στο tv-out και οχι στη συσκευη.

Παντως γενικα εχω το touch pro που εχει tv-out αλλα καμια σχεση.

Του Ν900 ειναι απλα απαιχτο.

 

Αυτό το σκέφτηκα και εγώ αλλά αν υπήρχε πρόβλημα με τον οδηγό προς τον προβολέα θα υπήρχαν ανάλογα προβλήματα και κατά το scrolling δεξιά και αριστερά στα διαθέσιμα desktops πράγμα που δεν παρατήρησα να συμβαίνει. Αντίθετα το scaling είναι μια πιο απαιτητική διαδικασία καθώς υπάρχει ανάγκη η αρχική επιφάνεια να γίνει bitmapped stretched δηλαδή να διπλασιαστεί ταχύτατα το μέγεθος της αντίθετα με το scroll το οποίο απλά μετακινεί τα bitmap δεξιά ή αριστερά στην μνήμη και κάνει την απαραίτητη συρραφή μεταξύ τους μέχρι το νέο view να καλύψει ολόκληρη την οθόνη (δεν υπάρχει ανάγκη να υπολογίσουμε εκ νέου το μέγεθος της επιφάνειας δηλαδή). Μπορεί να είναι και side effect του προβολέα βέβαια, ίδωμεν (μπορεί στην εσωτερική οθόνη να μην γίνεται αντιληπτό στο μάτι πάντως -παίζει και αυτό). Δεν είναι κάτι το τρομερό -- όπως είπα το UI είναι πολύ συμπαθητικό!! :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω για τον προσανατολισμό της οθόνης, ότι η δυνατότητα υπάρχει και στα Ν810 και Ν800, αλλά τα αποτελέσματα εξαρτώνται απ' τις εφαρμογές και το περιβάλλον, ο οποίο μέχρι τώρα δεν είναι σχεδιασμένο κατάλληλα. Δείτε και μόνοι σας

 

.............................

Οκ! Δεν είναι έτοιμο για οριζόντια χρήση, τα container δεν μπορούν να κάνουν σωστά το απαιτούμενο resize είτε διότι δεν είναι σχεδιασμένα για κάτι τέτοιο είτε διότι έχουν bugs (για παράδειγμα μια snapshot δείχνει ένα container όπου τα items φεύγουν έξω από τα όρια του! Η σωστή συμπεριφορά είναι να εμφανισθούν scroll-bars ή τέλος πάντων κάποιο είδος scrolling).

 

Κακό αυτό αλλά αναμενόμενο, είναι πιο πολύ PC παρά τηλέφωνο, φυσικά θα διορθωθεί η κατάσταση δεν είναι τίθεται θέμα απλά θέλει τον χρόνο του. Είναι μια ειδική συσκευή για ειδικό κοινό προς το παρόν.

 

Υ.Γ.

Άλλες εφαρμογές γραμμένες πιο κοντά στην μετατροπή του συστήματος από tablet κα σε phone OS δουλεύουν (θα έχουν βάλει κάποιο View container από πίσω που κάνει αυτόματα optimal resize με βάση το orientation). Κάποια στιγμή όλες οι εφαρμογές θα γίνουν στο ίδιο στυλ αλλά είπαμε.. τώρα επείγει να κυκλοφορήσει στην αγορά (no MMS, no radio UI κτλ.) -και καλά κάνει και το κυκλοφορεί, να πάρει feedback να δει τι πρέπει να γίνει για να έρθει στα ίσα του ως phone OS (σε αυτό δεν αδικώ την Nokia είναι special συσκευή).

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που μοιαζει με θυρα υπερυθρων στο πλαι ειναι θυρα υπερυθρων.

Και το πιο φοβερο ειναι οτι υπαρχει ετοιμη εφαρμογη στον app manager που κανει το Ν900 τηλεκοντρολ.

Δειτε και ενα videotutorial της εφαρμογης:

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που μοιαζει με θυρα υπερυθρων στο πλαι ειναι θυρα υπερυθρων.

Και το πιο φοβερο ειναι οτι υπαρχει ετοιμη εφαρμογη στον app manager που κανει το Ν900 τηλεκοντρολ.

Δειτε και ενα videotutorial της εφαρμογης:

 

Να και IrDA! :)

Πλήρες πακέτο λοιπόν - ποτέ δεν ξέρεις που θα τις χρειασθείς οπότε καλός και υπάρχουν! :D

 

Ξέρει κανείς αν έχει hardware FAX/Modem support; Αν έχει κάτι τέτοιο θα ήταν το τέλειο Communicator ...

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πρωτες φωτογραφιες που ειχαν βγει ελεγα δεν μπορει,εκεινο το γυαλακι σαν υπερυθρες μοιαζει.Να πω ομως την αληθεια ντρεπομουνα να το αναφερω.Αρχισαν φαινεται ανασκαφες στην nokia.Να δουμε τι αλλο θα ξεθαψουν!

Υ.Γ.Μια περιεργεια την εχω,δεν μπορω να πω,οτι εχουν βαλει υπερυθρες το ξερουν η θα το ανακαλυψουν απο τα διαφορα βιντεο-παρουσιασεις;:confused:

Και μια και ειπα για παρουσιασεις αλλη μια ωραια

http://www.maemo-guru.com/2009/09/guided-walkthrough-of-the-nokia-n900/

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια πολύ ωραία συλλογή από βίντεο που περιέχουν πάρα πολλές πληροφορίες.

 

http://www.youtube.com/profile?user=MForumRu&view=videos&query=maemo

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...