Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιός εκτυπωτής είναι; 32bit/64bit windows ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα windows 7 εχω τα 64 bit ..βασικα εκανα format στο pc,εγκατεστησα τους ιδιους drivers και εφτιαξε. Ηταν και λιγω αργω το pc τωρα τελευταια
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Έκανα φορματ σε ένα λαπτoπ toshiba satellite c855d το οποίο κανονικά είχε windows 8 πάνω. Μετα το φορματ του βαλαμε πανω windows 7 64bit. Όλα καλά εκτός από το ότι 2 από τις 3 θύρες usb δεν δουλεύουν. Έχω ψάξει όλα τα drivers κλπ αλλα τιποτα! Στο site της toshiba τα μοναδικα drivers που ειναι για usb ειναι της amd που ειναι και για τα γραφικα και για όλα, και είναι για την λειτουργία του usb3 και οχι του usb γενικοτερα. Στο Device Manager το SM Bus Controller καθως και το USB Controller δεν αναγνωριζονται και δεν μου βρισκει drivers αυτοματα. επισης εντοπιζει αλλη μια αγνωστη συσκευη η οποια δεν ξερω τι μπορει να ειναι.. Μπορεί καποιος να με κατευθυνει? Ευχαριστω Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έκανα φορματ σε ένα λαπτoπ toshiba satellite c855d το οποίο κανονικά είχε windows 8 πάνω. Μετα το φορματ του βαλαμε πανω windows 7 64bit. Όλα καλά εκτός από το ότι 2 από τις 3 θύρες usb δεν δουλεύουν. Έχω ψάξει όλα τα drivers κλπ αλλα τιποτα! Στο site της toshiba τα μοναδικα drivers που ειναι για usb ειναι της amd που ειναι και για τα γραφικα και για όλα, και είναι για την λειτουργία του usb3 και οχι του usb γενικοτερα. Στο Device Manager το SM Bus Controller καθως και το USB Controller δεν αναγνωριζονται και δεν μου βρισκει drivers αυτοματα. επισης εντοπιζει αλλη μια αγνωστη συσκευη η οποια δεν ξερω τι μπορει να ειναι.. Μπορεί καποιος να με κατευθυνει? Ευχαριστω

κατεβασε το εξαιρετικο προγραμμα και free slimdrivers και ενημερωσε ολους τους driver απο την αρχη.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το εξαιρετικο προγραμμα και free slimdrivers και ενημερωσε ολους τους driver απο την αρχη.;)

 

Είδε ότι λείπουν τα drivers. Μετά κατέβασε το driver για το SM Bus, το έκανε εγκατάσταση, και μετά την εγκατάσταση στο scan δεν βγάζει πλέονότι λείπουν τα drivers για SM Bus και USB Controller. Η αλήθεια είναι όμως ότι στο Device manager των Windows πάλι δείχνει ότι δεν υπάρχουν τα drivers και τα USB συνεχίζουν να μην λειτουργούν. Ευχαριστώ πάντως

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φώτα σας ειχα στον υπολογιστη dual boot win7 και linux. Αποφασισα να κανω format τον δισκο και να περασω μονο win7. Εβγαλα τον δισκο και τον συνδεσα σε αλλο υπολογιστη για να κανω οσο πιο καθαρη γινεται διαμορφωση εσβησα ολα τα διαμερισματα το εκανα ενα ενιαιο διαμερισμα και το εκανα διαμορφωση το ξαναεβαλα στον υπολογιστη μου και περασα τα win7 μεχρι εδω ολα καλα περασα τα προγραμματα και παιχνιδια ολα κομπλε. Αλλά οταν ξεκιναει με πεταει μηνυμα grub rescue και κατι αλλα και κολλαει εκει δεν κανει τιποτα. Αν βαλω μεσα στο dvd το dvd των windows ξεκιναει βγαζει το μηνυμα press any key to boot from cd.... αφηνω να περασει το μηνυμα χωρις να πατησω κατι και φορτωνει κανονικα τα windows. Εχω δοκιμασει μεσω cmd φορτωνοντας το απο το repair των windows να κανω fixboot kai fixmbr kai fixbcd αλλα δεν εχει μουλαρωσει και χωρις dvd των windows δεν φορτωνει!!! Εχει τυχει σε κανενα και εχει βρει καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φώτα σας ειχα στον υπολογιστη dual boot win7 και linux. Αποφασισα να κανω format τον δισκο και να περασω μονο win7. Εβγαλα τον δισκο και τον συνδεσα σε αλλο υπολογιστη για να κανω οσο πιο καθαρη γινεται διαμορφωση εσβησα ολα τα διαμερισματα το εκανα ενα ενιαιο διαμερισμα και το εκανα διαμορφωση το ξαναεβαλα στον υπολογιστη μου και περασα τα win7 μεχρι εδω ολα καλα περασα τα προγραμματα και παιχνιδια ολα κομπλε. Αλλά οταν ξεκιναει με πεταει μηνυμα grub rescue και κατι αλλα και κολλαει εκει δεν κανει τιποτα. Αν βαλω μεσα στο dvd το dvd των windows ξεκιναει βγαζει το μηνυμα press any key to boot from cd.... αφηνω να περασει το μηνυμα χωρις να πατησω κατι και φορτωνει κανονικα τα windows. Εχω δοκιμασει μεσω cmd φορτωνοντας το απο το repair των windows να κανω fixboot kai fixmbr kai fixbcd αλλα δεν εχει μουλαρωσει και χωρις dvd των windows δεν φορτωνει!!! Εχει τυχει σε κανενα και εχει βρει καποια λυση?

 

Πρέπει να σβήσεις και το linux, πράγμα το οποίο δεν γίνεται έτσι.

Οδηγίες εδώ

http://www.wikihow.com/Format-a-Linux-Hard-Disk-to-Windows

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σβήσεις και το linux, πράγμα το οποίο δεν γίνεται έτσι.

Οδηγίες εδώ

http://www.wikihow.com/Format-a-Linux-Hard-Disk-to-Windows

 

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση αλλα ισως βρηκα μια πιο ευκολη λυση απο αυτο το βιντεακι https://www.youtube.com/watch?v=9JFrmDubY5M. Θα σας πω σιγουρα το βραδυ που θα παω σπιτι και θα το δοκιμασω. Οπως και να εχει ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση αλλα ισως βρηκα μια πιο ευκολη λυση απο αυτο το βιντεακι https://www.youtube.com/watch?v=9JFrmDubY5M. Θα σας πω σιγουρα το βραδυ που θα παω σπιτι και θα το δοκιμασω. Οπως και να εχει ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό αλλά απ ότι βλέπω δεν διαφέρει και σε τίποτα από αυτά του ήδη έχεις κάνει στο command prompt. Εδώ απλά έχει γραφικά ;). Μακάρι να δουλέψει όμως.

Οτι θέμα έχεις εδώ είμαστε :happy::happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

ο φάκελος windows.old καταλαμβάνει περίπου 45gb χώρο και θέλω να τον διαγράψω. δε χρειάζομαι αρχεία από μέσα , άνοιξα όλους τους υποφακέλους του και ότι χρειαζόμουν το πήρα. έχω μόνο μια βδομάδα που έχω κάνειι upgrade τα windows. είναι ασφαλές να τον διαγράψω ή θα επηρεάσει ίσως κάποια εφαρμογή - πρόγραμμα ή λειτουργία;
Link to comment
Share on other sites

τον διαγραφεις ανετα.

ενας απλος φακελος ειναι

 

εγω δηλαδη μια φορα που ετυχε τον διεγραψα και δεν ειχα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Απλά διατηρεί αρχεία πριν την εγκατάσταση. Κρατάς ότι θέλεις και τον διαγράφεις μέσω disk cleanup.

 

Eυχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα στο laptop ενός φίλου το εξής παράδοξο. Ενω είναι στην πρίζα, κλείνεις το καπάκι πας για ύπνο, και όταν ξυπνάς και το ανοίγεις κάνει Resuming Windows σαν να έμεινε από μπαταρία. Η μπαταρία δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από την στιγμή που είναι στην πρίζα είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατήρησα στο laptop ενός φίλου το εξής παράδοξο. Ενω είναι στην πρίζα, κλείνεις το καπάκι πας για ύπνο, και όταν ξυπνάς και το ανοίγεις κάνει Resuming Windows σαν να έμεινε από μπαταρία. Η μπαταρία δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από την στιγμή που είναι στην πρίζα είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

 

Λογικο είναι γιατι του εχεις ορισει όταν κλεινεις το καπακι να μπαινει σε sleep mode.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικο είναι γιατι του εχεις ορισει όταν κλεινεις το καπακι να μπαινει σε sleep mode.

 

Όταν κάνει resuming windows σημαίνει ότι έχει πέσει σε hybernate και όχι σε sleep.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει resuming windows σημαίνει ότι έχει πέσει σε hybernate και όχι σε sleep.

 

Το ιδιο κανει!! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου το ίδιο, όταν το βάζεις σε αναμονή και τον ξανανοίξεις θα σου ζητήσει κατευθείαν κωδικό.

Όταν τον βάζεις σε αδρανοποίηση και τον ξανανοίξεις θα γράψει το resuming windows και μετά θα βάλεις κωδικό.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου το ίδιο, όταν το βάζεις σε αναμονή και τον ξανανοίξεις θα σου ζητήσει κατευθείαν κωδικό.

Όταν τον βάζεις σε αδρανοποίηση και τον ξανανοίξεις θα γράψει το resuming windows και μετά θα βάλεις κωδικό.

 

Κρυβε λογια ρε Νικο μη μου παρει το MCSE η MS!! Αφου καταλαβε το παιδι τι πρεπει να αλλαξει. Μη ψαρωνεις! :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλη φορά θα είμαι πιο προσεχτικός :lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχ Σας ευχαριστω παρα πολυ! Δεν μου πηγε καν το μυαλο οτι απλα ειναι η ρυθμιση, απλα νομιζα οτι χανει το ρευμα του τελειως!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας! πριν λιγο κατεβασα απο τορεντ τα windows 7 επειδη θελω να κανω ενα φορματ και να φυγω απο τα vista. Που στο καλo είναι αυτο το αρχειο που το κανεις burn sto dvd??? δε βρηκα κατι σε μορφη iso.... Ξεζιπαρω τα αρχεια που κατεβασα και τα περναω σε dvd?? Μήπως χρειαζοταν να κατεβασω μονο το iso? νομιζα πως αυτοι που εχουν ηδη αγορασμενα windows κατεβαζουν το iso αν εχουν χασει το product key και θέλουν να κανουν φορματ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οπως πηγα να ανοιξω σημερα τον σταθερο υπολογιστη μου δεν μου ανοιξε και μολις εβγαζε το σημα "εκκινηση των Windows" εκανε αμεσως επανακκενιση. Προσπαθησα πολις φορες να τον ξανανοιξω τα ιδια. Τελικά σκεφτικα α κανω επιδιορθωση με το DVD των windows 7. Το συστημα εκανε αναζητηση προβληματων και σφαλματων και μου ζητησε επανακκενιση, ορθος την εκανα. Και μετα στην επανακκενιση που μου εκανε και σε ολες πλεον τις επανακκενισεις που μου κανει πια ξεκινα με την φραση Windows is loading files και ετσι καταλαβαινουμε οτι παει να ξανακανει επιδιορθωση. Η επιδιορθωση ΟΜΩΣ που κανει καθε φορα ειναι ανεπιτυχης. Και ετσι απο τοτε που ανοιγω το pc μου βγαζει την διαδικασια της επιδιορθωσης. Λύση??

 

Να επισημανω οτι πριν απο κανα μηνα μου εβγαζε το chkdsk ("Checking file system on C: The type of the file system is NTFS. Volume label is OS. One of your disks needs to be checked for consistency. You may cancel the disk check, but it is strongly recommended that you continue.

To skip disk checking, press any key within 10 seconds.") και εγω πατουσα skip μεχρι που βρικα κατι στο ιντερνετ και εκτελεσα καποιες εντολες στο CMD του υπολογιστη και ετσι δεν ξαναβγηκε. Μηπως φτεει αυτο? Να τρεξω παλι το DVD των windows 7 και να παω στην γραμμη εντολων να εκτελεσω chkdsk ??? Να κανω εναν ελεγχο με antivirus αυτου του δισκου μεσω αλλου λειτουργικού??? Τι να κανω ?? (τα αρχεια ειδα απο αλλο λειτουργικο υπαρχουν ακομα στην θεση τους)

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα σε win 7

 

δεν λειτουργει η ασφαλης καταργηση υλικου (αφαιρεση USB κλπ)

εμφανίζεται το πρασινο εικονιδιο αλλα όταν κλικαρω δεν τρεχει η επομενη διαδικασια (επιλογή αφαιρεσης κλπ)

επισης δεν εμφανιζει τη δυνατοτητα να κανω δεξι κλικ και επιλογή εξαγωγή

 

καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

εχεις πειράξει καθόλου το msconfig ? το κάνει σε όλες τις usb ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...