Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει λόγος να κάνετε pin τόσα προγράμματα στην taskbar; Μόνο χώρο τρώνε...

 

Είναι θέμα συνήθειας. Εγώ προσωπικά έχω βολευτεί και δεν τις αλλάζω με τίποτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει λόγος να κάνετε pin τόσα προγράμματα στην taskbar; Μόνο χώρο τρώνε...

 

Όπως είπε και ο Αλέξης είναι θέμα συνήθειας... Βασικά από τότε που τα έβαλα όλα εκεί δεν μπορώ αλλιώς... Ακόμα και στο Widnows Explorer έχω prinned του 5-7 φακέλους που μπαίνω πιο συχνά... Γενικά γιατί να κάνω ελαχιστοποίηση και να ψάχνω το πρόγραμμα/φάκελο ενώ μπορώ να τα έχω όλα μπροστά μου?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Αλέξης είναι θέμα συνήθειας... Βασικά από τότε που τα έβαλα όλα εκεί δεν μπορώ αλλιώς... Ακόμα και στο Widnows Explorer έχω prinned του 5-7 φακέλους που μπαίνω πιο συχνά... Γενικά γιατί να κάνω ελαχιστοποίηση και να ψάχνω το πρόγραμμα/φάκελο ενώ μπορώ να τα έχω όλα μπροστά μου?

ακριβώς.για πες πως έκανες pin φακέλους στον Windows explorer?

Link to comment
Share on other sites

Σύρε τον φάκελο που θες πάνω στο Widnows Explorer... Ή αν έχεις μπει πρόσφατα κάνε αριστερό κλικ στον Win Explorer και καρφίτσωσε το από τα πρόσφατα....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Αλέξης είναι θέμα συνήθειας... Βασικά από τότε που τα έβαλα όλα εκεί δεν μπορώ αλλιώς... Ακόμα και στο Widnows Explorer έχω prinned του 5-7 φακέλους που μπαίνω πιο συχνά... Γενικά γιατί να κάνω ελαχιστοποίηση και να ψάχνω το πρόγραμμα/φάκελο ενώ μπορώ να τα έχω όλα μπροστά μου?
Προσπαθήστε να μάθετε να χρησιμοποιείτε το search και γενικά οτιδήποτε μπορείτε με πληκτρολόγιο. Είναι αιώνες πιο γρήγορο. Αν π.χ. θέλετε να ανοίξετε το word, μπορείτε να πατήσετε Windows key + wo, αφού τα πρώτα γράμματα συνήθως αρκούν. Έτσι έχετε πρόσβαση σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ή ακόμα και αρχείο χωρίς να ψάχνετε για εικονίδια με το ποντίκι.
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ για προγράμματα και αρχεία που ανοίγω πιο σπάνια... Τώρα να το κάνω για ένα πρόγραμμα που ανοίγω 20 φορές τη μέρα και βρίσκω το shortcut με κλειστά μάτια δεν νομίζω ότι στέκει :p

 

Πχ εσύ θα πατήσεις Win Key + W + O + Enter και εγώ απλά θα κάνω ένα κλίκ :)

Και δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να μάθω που είναι το κάθε shortcut μετά από λίγες μέρες χρήσης... Γενικά είναι όπως βολεύει τον καθένα (ή όπως έχει συνηθίσει)...

 

Εμένα με βολεύει έτσι πάντως:

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/mupi3AC0rhoalpha_zpsed12e04c.png

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές οι απόψεις όλων και προφανώς είναι θέμα συνήθειας. Εγώ πάντως επειδή όταν κάνω δουλειά στον υπολογιστή έχω ανοικτά αρκετά παράθυρα και μεταβαίνω από το ένα στο άλλο, θέλω η taskbar να έχει μόνο τα ανοικτά προγράμματα και όχι τις συντομεύσεις των κλέιστών. Έτσι βλέπω με μια ματιά τι έχω ανοικτό και με το ποντίκι διαλέγω κάθε φορά ποιό θα φέρω στο προσκήνιο. Επίσης πάντοτε απενεργοποιώ το Group similar buttons on the taskbar γιατί όταν έχω ανοικτούς δύο φακέλους του Windows Explorer ή δύο έγγραφα του Word θέλω να φαίνεται αμέσως ποιό είναι αυτό που θέλω να πατήσω.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να μάθετε να χρησιμοποιείτε το search και γενικά οτιδήποτε μπορείτε με πληκτρολόγιο. Είναι αιώνες πιο γρήγορο. Αν π.χ. θέλετε να ανοίξετε το word, μπορείτε να πατήσετε Windows key + wo, αφού τα πρώτα γράμματα συνήθως αρκούν. Έτσι έχετε πρόσβαση σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ή ακόμα και αρχείο χωρίς να ψάχνετε για εικονίδια με το ποντίκι.

 

Να υποθέσω έχεις και σκληρό δίσκο SSD. :p Διότι με τους παλιούς ανάλογα με το τι κάνεις αναζήτηση πρέπει να περιμένεις και μερικά δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις απενεργοποιημένο το Group similar buttons δεν γίνεται να κάνεις αλλιώς... Να πω και κάτι άλλο... Εξαρτάται λίγο και από το μηχάνημα... Η φώτο είναι από λάπτοπ με intel core i3 και 6 RAM με HDD και 17'' οθόνη... Όχι ότι είναι πολύ λίγα αλλά δεν μπορώ να έχω πολλά προγράμματα μαζί ανοιχτά... Έτσι πολλές φορές απλά ανοιγοκλείνω τα προγράμματα για να μην το φορτώνω....

 

Αν είχα κανένα σταθερό πχ με intel core i5/i7, 10+ RAM, SSD και 23'' οθόνη μπορεί να έκανα αυτό που λες εσύ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πχ εσύ θα πατήσεις Win Key + W + O + Enter και εγώ απλά θα κάνω ένα κλίκ :)

Για να γίνει το κλικ που λες θα πρέπει να βρεις το εικονίδιο και να πας το ποντίκι μέχρι εκεί, έχει μεγάλη διαφορά.

Να υποθέσω έχεις και σκληρό δίσκο SSD. :p Διότι με τους παλιούς ανάλογα με το τι κάνεις αναζήτηση πρέπει να περιμένεις και μερικά δευτερόλεπτα.
Χρησιμοποιώ αυτό τον τρόπο από τότε που εμφανίστηκαν τα Windows 7.
Link to comment
Share on other sites

Από που απενεργοποιώ το Group similar buttons;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας Ελέγχου -> Εμφάνιση και Εξατομίκευση -> Γραμμή Εργασιών και Μενού "Έναρξη" και μετά:

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdasigmaalphasigmaalphaomicron_zpsad79307f.png

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω assign μια macro εντολη σε ενα κουμπι του πληκτρολογιου να κανω undo close tab που στα windows γινεται με τα πληκτρα ctrl+shift+T

μπορει καποιος να με βοηθησει με ποιον τροπο να πατησω τα πληκτρα για να τα αποθηκευσει σωστα?εκει που λεει να πατησω να τα μαθει παταω και τα 3 πληκτρα αλλα δεν κανει τελικα αυτο που θελω

EDIT ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΟΚ!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ,κανα gadget που να μου δειχνει την ισοτιμια ευρω δολαριου?

των windows σταματησε να ενημερωνεται.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να τα αφήσετε τα gadgets γενικότερα: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/gadgets
Link to comment
Share on other sites

Θεωρούνται προβληματικά αλλά εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα στη χρήση τους.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να τα αφήσετε τα gadgets γενικότερα: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/gadgets

 

Το είπε μπας και φοβηθεί κανένας και αγοράσει τα 8..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το φορματ κ να μου απαντηση καποιος που τα εχει δοκιμασει.

καταρχας να πω οτι εχω ενα μηχανημα intel i3 2gn 4gb ram asus motherboard μια καρτα γραφικων nvidia GT 430 και σκληρο δισκο 500gb. Εχω κανει δεκαδες φορες φορματ αλλα παντα εβαζα τα 32-bit. θελω να βαλω τα 64-bit δεν ξερω ομως αν τα σηκωνει το μηχανημα? επειδη βαριεμαι λιγο με τα updates και να βαζω παλι τα προγραματα απο την αρχη κ ολα τα αρχεια ας μου πει καποιος που γνωριζει να παραμεινω στα 32-bit η να βαλω τα 64-bit?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το φορματ κ να μου απαντηση καποιος που τα εχει δοκιμασει.

καταρχας να πω οτι εχω ενα μηχανημα intel i3 2gn 4gb ram asus motherboard μια καρτα γραφικων nvidia GT 430 και σκληρο δισκο 500gb. Εχω κανει δεκαδες φορες φορματ αλλα παντα εβαζα τα 32-bit. θελω να βαλω τα 64-bit δεν ξερω ομως αν τα σηκωνει το μηχανημα? επειδη βαριεμαι λιγο με τα updates και να βαζω παλι τα προγραματα απο την αρχη κ ολα τα αρχεια ας μου πει καποιος που γνωριζει να παραμεινω στα 32-bit η να βαλω τα 64-bit?

 

Όπως λέει και ο mol από επάνω προχώρα άφοβα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπαινοντας στην σελιδα του google.gr ειδα οτι εχει και φωνητικη αναζητηση και εμφανιζει ενα μικροφωνο και το παταω και μου βγαζει μυνημα οτι η φωνητικη αναζητηση εχει απενεργοποιηθει εμφανιζει την επιλογη λεπτομεριες και με παει εδω https://support.google.com/websearch/answer/2940021?p=ui_voice_search&rd=3 υπαρχει τροπος να μιλαω και να γραφει; οπως στην iphone και στην android με το swype ; το ιδιο ή παρομοιο και για windows ; ή δεν γινεται; . Μπαινοντας στην παραπανω σελιδα δεν εβγαλα ακρη τι πρεπει να κανω εχει ο chrome φωνητικη πληκτρολογηση; μου βγαζει αυτο Open http://www.google.com on Google Chrome Chrome for iOS.

In the top right corner of the page, click the blue Sign in button.

Say "Ok Google" or click on the microphone icon on the right side of the search box .

Troubleshoot if you don't see the microphone icon.

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο φορητό τα win7 ultimate και συνέχεια το win update ζητά εγκατάσταση ως κρίσιμης ενημέρωσης του explorer 11 παρότι ειναι εγκατεστημένος, το update δείχνει μα εγκαθιστά αλλα πάλι το ζητά κάθε φορά, έχω ενεργοποιήσει αυτόματη εγκατάσταση αναβαθμίσεων, ο I.e. Δεν εινσι ο προκαθορισμένος πλοηγός, τι να φταίει
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τα temp αρχεία /windows/temp να δούμε μήπως στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...