Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

back up κανεις εσυ και αποθηκευεις σε εναν εξωτερικο δισκο οτι σου ειναι χρησιμο και μετα κανεις φορματ ;)

 

Αυτο ηθελα να ρωτησω....τι αποθηκευει δηλαδη??αρχεια ή μονο ρυθμισεις δηλαδη?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο backup εσύ επιλέγεις τι ακριβώς θέλεις να αποθηκεύσεις (από ρυθμίσεις windows μέχρι αρχεία/έγγραφα).
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τον τελευταιο καιρο ο υπολογιστης κολλαει και γενικα δεν "παει καλα",με το back up τι ακριβως αποθηκευει ??

 

Αν θες τη γνωμη μου θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιησεις το back up των Windows. Καλυτερα να πας σε καποιο προγραμμα που ειναι σχεδιασμενο για τετοιες δουλειες (πχ Backup Exec).:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνωμη μου θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιησεις το back up των Windows. Καλυτερα να πας σε καποιο προγραμμα που ειναι σχεδιασμενο για τετοιες δουλειες (πχ Backup Exec).:)

 

Bασικα σκεφτομουνα.....να κανω back up ή απλα να μεταφερω οποια αρχεια θελω σεναν σκληρο και μετα φορματ??

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορείς να κάνεις και αυτό με διαφορετικούς τρόπους. Από εσένα εξαρτάτε ποιόν θα χρησιμοποιήσεις. Είτε των windows, είτε κάποιον διαφορετικό.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες οταν ανοιγω το live24 και επιλεγω καποιο σταθμο δεν παιζει κατευθειαν...πρεπει να πατησω εκει που λεει "πατηστε εδω αν εχετε προβλημα ακροασης"...επισης το ραδιο που εχει μια toolbar δεν παιζει..τι μπορει να φταιει ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που εκανα εγκατασταση παρατηρησα οτι η οθονη μου αργει να ανοιξει,αναβοσβηνει το φωτακι βγαζει το σημα της εταιρειας αρκετες φορες και οταν με το καλο ανοιξει βλεπω κατευθειαν την επιφανεια εργασειας... Καμια ιδεα?Καποιος παρομοιο προβλημα?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που εκανα εγκατασταση παρατηρησα οτι η οθονη μου αργει να ανοιξει,αναβοσβηνει το φωτακι βγαζει το σημα της εταιρειας αρκετες φορες και οταν με το καλο ανοιξει βλεπω κατευθειαν την επιφανεια εργασειας... Καμια ιδεα?Καποιος παρομοιο προβλημα?

Τι drivers έχεις περάσει (ή έχουν περάσει τα windows) ? Δες για ποιο καινούργιους.

Link to comment
Share on other sites

Τι drivers έχεις περάσει (ή έχουν περάσει τα windows) ? Δες για ποιο καινούργιους.

 

Ειχαν βαλει τα windows αλλα τωρα που το λες θα κατεβασω καποιο μπας και σωσω την κατασταση... Θα επανελθω με ενημερωση!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες 4 μέρες έχω το εξής πρόβλημα.

Κάθε μεσημέρι κατά τις 4:20 ανοίγει ο υπολογιστής μου από μόνος του ενώ τον έχω σε sleep mode. Στο Task Scheduler δεν βρήκα κάτι που να ευθύνεται για το πρόβλημα.

Ίσως να μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα απενεργοποιώντας την επιλογή "Allow wake timers" από τις ρυθμίσεις ενέργειας, ωστόσο προτιμώ να βρω τί είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι? :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο bios έχεις τίποτα το wake on lan ενεργοποιημένο ?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο bios έχεις τίποτα το wake on lan ενεργοποιημένο ?

 

Νομιζω, (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι το wol και ενεργοποιημενο να ειναι πρεπει εσυ απο καποιον αλλον υπολογιστη να του δωσεις εντολη να ανοιξει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απενεργοποιημένη αυτή η επιλογή.

Αν κάνω τερματισμό του υπολογιστή δεν ανοίγει. Μόνο σε sleep mode ανοίγει.

Μου είχε κάνει ενημέρωση τους drivers της κάρτας δικτύου πριν μερικές μέρες, οπότε ίσως να ευθύνεται κάτι από εκεί.

Άλλαξα την ρύθμιση wake on lan από το controller properties, οπότε θα περιμένω αύριο να δω τί θα κάνει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε κάνει ενημέρωση τους drivers της κάρτας δικτύου πριν μερικές μέρες, οπότε ίσως να ευθύνεται κάτι από εκεί.

 

Μήπως έχει καμία επιλογή στις ρυθμίσεις της κάρτας να κάνει check για updates κάθε 24 ώρες;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια επιλογή.

Επίσης με το παραπάνω που έκανα δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι. Ο υπολογιστής άνοιξε και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, παιδιά..

 

Παρατήρησα το εξής στα Windows 7 και θέλω να μου πείτε γιατί συνέβηκε αυτό. Το πρωί έκρυψα μια ενημέρωση στο Wu (π.χ Kb0000) και καταχωρήθηκε στην Εμφάνιση Κρυφών Ενημερώσεων. Μόλις εγκαταστάθηκαν κάποιες άλλες ενημερώσεις, έκανα restart στον υπολογιστή μου και όταν πήγα στο Wu δεν υπήρχε η ενημέρωση στις Κρυφές, αλλά ήταν στις Εγκατεστημένες.

 

Πως έγινε αυτό;; :confused:

 

Βέβαια, εγώ μόλις την είδα την απεγκατέστησα και τώρα είναι ξανά στις Κρυφές, αλλά δεν θέλω με τίποτα να ξαναεγκατασταθεί.

 

Λέτε να ξανασυμβεί; :X

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου με σπασμένη έκδοση Windows XP, αγόρασε την Upgrade έκδοση των Windows 7 και η εγκατάσταση πραγματοποιήθηκε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και αυτό το έκανε σε clean εγκατάσταση. Δεν είναι ολίγον παράλογο;
Link to comment
Share on other sites

όχι ολίγον...παραπάνω από το κανονικό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Σε καθαρή εγκατάσταση απλά ελέγχει το WGA το οποίο όταν είναι σπασμένο στα XP περνάει το activation.

Φυσιολογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες ο task manager έχει την μορφή που φαίνεται στο screenshot.Όταν το παρατήρησα δεν είχα την δυνατότητα να πάω σε επαναφορά συστήματος και ότι έλεγχοι έχω κάνει με το ESET και online δεν οδήγησαν σε κάτι περίεργο.Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

http://img163.imageshack.us/img163/5985/sfvzgtzh.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε που θα μου ερχόταν στο μυαλό κάτι τόσο απλό.

Thank's.:)

http://img4.imageshack.us/img4/5913/lhoq.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...