Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η κάρτα ήχου σου δουλεύει σωστά τότε είσαι σίγουρος ότι βάζεις το βύσμα των ακουστικών στη σωστή υποδοχή;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα κλειστό απο την μέρα που έστειλα το μήνυμα. Το πρόβλημα που είχα διορθώθηκε. Αλλα τώρα έχω κάτι αλλο. Δεν αναγνωρίζει το dvd rom. Δεν το εμφανίζει σαν συσκευή. Ενώ ανοίγει και κλείνει η θήκη πατώντας στο εικονίδιο του υπολογιστής μου δεν μου εμφανίζει την συσκευή. Κάθε φορά δηλαδή που θα το κλείνω και θα το ανοίγω θα γίνεται κάτι άλλο???? Τα νεύρα μου. Και το dvd rom να το δούλεψα βαριά 10 φορές στα 3,5 χρόνια που έχω το laptop. :(

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω παρατηρησει οτι κολλαει ο browser η πολλες φορες κανει πολυ ωρα να φορτωσει και πρεπει να πατησω ανανεωση στην σελιδα. τι πρεπει να κανω να αλλαξω εταιρεια ιντερνετ; ή φταει η μνημη ραμ που χρησιμοποιω; . χρησιμοποιω windows 7, οπερα browser και εχω μνημη ραμ 2χ1gb=2gb. πολλοι φιλοι μου λενε να βαλω μια μνημη γυρω στα 4gb και οτι δεν θα εχω ξανα τετοια πρβληματα αληθευει;. η μητρικη που ειναι τις gigabyte και σκληρο 500gb.

 

τελος θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα να βαλω ελληνικα στον browser opera που εχω ; εχω την εκδοση 11.50 και ο μονος browser που μου γραφει ποσο ογκο ειναι η σελιδα που κατεβαζω και επισης εχω κανει pin tab μερικες σελιδες και οταν το κλεινω τον υπολογιστη και ξανα μπαινω μου ανοιγει αυτοματα τις σελιδες που εχω χωρις να χρειαζεται να μπαινω εγω απο την αρχη.

αλλα παρατηρω οτι θελει συχνα καθαρισμο (delete private data), μετα καποιες φορες ξεκολλαει και καποιες φορες οχι. τι μπορει να φταει;.

επισης θελω να ρωτησω γιατι οταν αλλαζω την γλωσσα απο τα αγγλικα στα ελληνικα δεν μου γραφει και πρεπει να κλικαρω διπλα στο κειμενο που γραφω αλλιως μου ανοιγει μονο του το file ή το view γιατι γινεται αυτο; . ενω απο τα ελληνικα στα αγγλικα δεν γινεται αυτο. και ειναι φοβερα σπαστικο , σορρρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα. ευχαριστω εκ των προτερων.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το System Explorer και δες τις επιδόσεις του υπολογιστή σου. Ανάλογα κρίνεις και πράτεις.

 

Για να βάλεις 4 GB θα πρέπει να έχεις 64bit λειτουργικό σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το System Explorer και δες τις επιδόσεις του υπολογιστή σου. Ανάλογα κρίνεις και πράτεις.

 

Για να βάλεις 4 GB θα πρέπει να έχεις 64bit λειτουργικό σύστημα...

 

εχω 32bit λειτουργικο συστημα. το προγραμμα το κατεβασα και μετα τι κανω; και αυτο το προγραμμα που με βοηθαει; . οσο για αυτο που εγραψα παραπανω απο τι μπορει να οφειλεται; απο την μνημη του υπολογιστη ; ή απο την συνδεση του ιντερνετ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μπορεί να τα δει και μέσω του task manager των windows.

Δε νομίζω να είναι θέμα hardware, εκτός αν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα κι άλλα προγράμματα βαριά. Για πλοήγηση στο internet και με 1gb ram κάνεις την δουλειά σου.

 

Άλλος υπολογιστής διαθέσιμος υπάρχει στο σπίτι? Αν ναι υπάρχει πρόβλημα με το φόρτωμα των σελίδων?

Εγώ με opera δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα. Για την γλώσσα αν δεν κάνω λάθος την επιλέγεις όταν κάνεις εγκατάσταση για πρώτη φορά τον browser.

 

Τί επεξεργαστή έχεις?

Έχεις τρέξει κάποιο antivirus για ιους κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μπορεί να τα δει και μέσω του task manager των windows.

Δε νομίζω να είναι θέμα hardware, εκτός αν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα κι άλλα προγράμματα βαριά. Για πλοήγηση στο internet και με 1gb ram κάνεις την δουλειά σου.

 

Άλλος υπολογιστής διαθέσιμος υπάρχει στο σπίτι? Αν ναι υπάρχει πρόβλημα με το φόρτωμα των σελίδων?

Εγώ με opera δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα. Για την γλώσσα αν δεν κάνω λάθος την επιλέγεις όταν κάνεις εγκατάσταση για πρώτη φορά τον browser.

 

Τί επεξεργαστή έχεις?

Έχεις τρέξει κάποιο antivirus για ιους κλπ?

 

δεν εχω ιδεα αλλα κολλαει και μου σπαει τα νευρα. ναι υπαρχει και αλλος υπολογιστης στο σπιτι με windows xp που δεν εχει καποιο σχετικο προβλημα με το ιντερνετ.

εχω περασει το kaspersky 2011

 

ms windows 7 ultimate 32-bit

pentium dual-core cpu e5500@ 2.80GHzz, 2.0gb ram , intel g41 express chipset αυτα μου βγαζει το ccleaner . κατεβασα το προγραμμα system explorer αλλα δεν βγαζω ακρη με αυτα που γραφει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τοις εκατό χρησιμοποιεί μνήμη ram και πόσο cpu? Το δείχνει κάτω κάτω είτε στο system explorer είτε στον task manager. Στην καρτέλα performance τα δείχνει και με γράφημα.

 

Πόσες καρτέλες έχεις ταυτόχρονα ανοιχτές στον opera?

Κάνε ένα scan με το kaspersky.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τοις εκατό χρησιμοποιεί μνήμη ram και πόσο cpu? Το δείχνει κάτω κάτω είτε στο system explorer είτε στον task manager. Στην καρτέλα performance τα δείχνει και με γράφημα.

 

Πόσες καρτέλες έχεις ταυτόχρονα ανοιχτές στον opera?

Κάνε ένα scan με το kaspersky.

 

στο system explorer δειχνει απο κατω : CPU απο 27-63% και αλλαζουνε συνεχεια τα νουμερα

ram : 73% σταθερο.

5-6 καρτελες ταυτοχρονα πανω κατω.

τωρα κανω ελενχο με το kaspersky εκανα εκτελεση σαρωσης κρισιμων περιοχων και τωρα κανω πληρη σαρωση.

αλλα εχτες μου εσπασε τα νευρα ολο δεν ανταποκρινεται ελεγε το οπερα μου ερχοτανε να τον πυροβολησω τον υπολογιστη.

και που μπηκα και με το chrome και εκει κολλουσε αλλα οχι τοσο πολυ. τι μπορει να φταει αραγε;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις ταυτόχρονα με το utorrent; Μήπως παίζεις κανένα παιχνίδι με flash και ζορίζεται το μηχάνημα;

Η χρήση της CPU από ποιο πρόγραμμα γίνεται; Μόνο από τον opera;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις ταυτόχρονα με το utorrent; Μήπως παίζεις κανένα παιχνίδι με flash και ζορίζεται το μηχάνημα;

Η χρήση της CPU από ποιο πρόγραμμα γίνεται; Μόνο από τον opera;

 

δεν χρησιμοποιω utorrent αλλα με το greekdill 1.2 εχθες κατεβαζα με αυτο σημερα δεν κατεβαζω κατι. προφανως οταν κατεβαζεις τρωει ολη την ταχυτητα ετσι δεν ειναι; . σημερα δεν κατεβαζω κατι . την χρηση της cpc πως μπορω να την δω; . αυτην την στιγμη εγω μονο το οπερα ανοιχτο και το kaspersky.

οσο για το ποντικι που οταν αλλαζω την γλωσσα απο τα αγγλικα στα ελληνικα πρεπει να κλικαρω και μετα να γραψω αυτο σπαστικο πως μπορω να το φτιαξω; ή δεν γινεται; και πρεπει να κλικαρω παντα με το ποντικι; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

την χρηση της cpc πως μπορω να την δω;

Ctrl-Alt-Del και μετά πας Έναρξη διαχείρισης εργασιών και μετά στο tab "επιδόσεις"

Link to comment
Share on other sites

Ctrl-Alt-Del και μετά πας Έναρξη διαχείρισης εργασιών και μετά στο tab "επιδόσεις"

 

οκ πηγα και μου λεει μια 29% μια 35 μια 37 μια 42 και μια 75% δεν ειναι σταθερο ανεβοκατεβαινει. και στην μνημη ραμ λεει 1,2.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα σου χρησιμοποιεί την CPU; Ο opera;

 

λοιπον κανοντας κλικ στον System Explorer παρατηρω στην στηλη cpu οτι το προγραμα PowerSuite γραφει 8-12,1% εχει φτασει και δεν ειναι σταθερο το ποσοστο . ενω στο οπερα απο 4-9.3% εχει φτασει ετσι και εδω δεν ειναι σταθερο το ποσοστο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κανοντας κλικ στον System Explorer παρατηρω στην στηλη cpu οτι το προγραμα PowerSuite γραφει 8-12,1% εχει φτασει και δεν ειναι σταθερο το ποσοστο . ενω στο οπερα απο 4-9.3% εχει φτασει ετσι και εδω δεν ειναι σταθερο το ποσοστο.

Στο Tab Διεργασίες δες πόσο της % χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Tab Διεργασίες δες πόσο της % χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα.

 

opera 00 ή 02 ή 10 ή 13 και τα ποσοστα αλλαζουνε συνεχεια. registryboost 00 ή 03. dwn.exe 00 ή 02, driver scanner 00 ή 02 , slide bar 00 ή 05, systemexplorer 00 ή 03 , taskmgr 02,03. αυτα μου βγαζει ολα τα αλλα ειναι 00.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, παρακολούθησε το να δεις...ειδικά κάτω-κάτω θα δεις 2-3 διεργασίες που ίσως να σου "τραβούν" την δύναμη της cpu.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, παρακολούθησε το να δεις...ειδικά κάτω-κάτω θα δεις 2-3 διεργασίες που ίσως να σου "τραβούν" την δύναμη της cpu.

 

και για αυτο κολλαει ο υπολογιστης μου ; και για αυτο μου γραφει οτι δεν ανταποκρινεται; . αρα θα μπαινω εκει και θα κλεινω οσα προγραμματα εχουνε μεγαλο %; . δεν χρειαζεται να αλλαξω την μνημη ραμ του υπολογιστη μου σε μεγαλυτερη ; . ποσο ποσοστο πρεπει να εχει για να μην κολλαει; . οσο για αυτο που εγραψα για το ποντικι που οταν γυριζω την γλωσσα απο τα αγγλικα στα ελληνικα σταματαει να γραφει και πρεπει να κλικαρω με τον ποντικι στο κειμενο για να γραψω τι μπορω να κανω για να μην μου το κανει αυτο το σπαστικο;.

επισης δεν μου βρισκει η αναζητηση κανενα τραγουδι γιατι; αφου τα εχω ολα στην επιφανεια εργασιας; πως μπορω να το φτιαξω και αυτο; . ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κολλάει για τον οποιονδήποτε λόγο, αλλά ναι εκεί βλέπεις αν κάποιο πρόγραμμα κάνει χρήση μεγάλου ποσοστού μνήμης. Ram να αλλάξεις/προσθέσεις αν έχεις λίγη ή αν είναι σε χαμηλή συχνότητα και μπορείς να βάλεις κάποια πιο γρήγορη. Συνήθως 2gb και πάνω αν έχεις μνήμη Ram είναι καλά.4 είναι ιδανικό. Για το ποντίκι δεν κατάλαβα τι σου κάνει. Τα τραγούδια καλό είναι να τα έχεις σε έναν φάκελο ΕΚΤΟΣ της επιφάνειας εργασίας, κάπου π.χ μέσα στα έγγραφα/μουσική ή κάτι αντίστοιχο και να φτιάξεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας.
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κολλάει για τον οποιονδήποτε λόγο, αλλά ναι εκεί βλέπεις αν κάποιο πρόγραμμα κάνει χρήση μεγάλου ποσοστού μνήμης. Ram να αλλάξεις/προσθέσεις αν έχεις λίγη ή αν είναι σε χαμηλή συχνότητα και μπορείς να βάλεις κάποια πιο γρήγορη. Συνήθως 2gb και πάνω αν έχεις μνήμη Ram είναι καλά.4 είναι ιδανικό. Για το ποντίκι δεν κατάλαβα τι σου κάνει. Τα τραγούδια καλό είναι να τα έχεις σε έναν φάκελο ΕΚΤΟΣ της επιφάνειας εργασίας, κάπου π.χ μέσα στα έγγραφα/μουσική ή κάτι αντίστοιχο και να φτιάξεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας.

 

δεν εχω ιδεα εαν ειναι σε χαμηλη συχνοτητητα απλα ειχε καει η μητρικη μου και πηρα ολα καινουργια εκτος απο την μνημη και τον σκληρο που το αφησα οπως ειναι . ραμ εχω 2*1gb ddr2 . μπορω να βαλω 4gb καποιος μου ειπε παραπανω οτι εαν εχω λειτουργικο συστημα 32βιτ δεν μπορω να βαλω 4gb. επισης μου ειπανε οτι καλο ειναι να μπει μια 4gb μονοκοματι και οχι 2/2gb διοτι ο υπολογιστης οταν ανοιγει παιρνει μονο απο την μια και μειραζεται η ταχυτητα ενω με μια ειναι καλυτερα διοτι δεν την μοιραζει.

Οσον αφορα το ποντικι λοιπον οταν γραφω π.χ. στο myphone και εχω βαλει αγγλικη γλωσσα και την γυριζω στα ελληνικα δεν μου γραφει και πρεπει να κλικαρω διπλα στην λεξη που εγραφα για να γραψω ελληνικα και ειναι πολυ σπαστικο.

Οσον αφορα την αναζητηση δεν ξερω τι εχει παθει εγω δεν πηραξα κατι με την αναζητηση αλλα ειχα συνηθησει να παταω το κουμπι τις εναρξης και μετα να γραφω αυτο που θελω να βρω . Τωρα το ιδιο κανω αλλα δεν μου βγαζει κανενα αρχειο mp3 μονο οτι εχει να κανει με τον πινακα ελενχου . Πριν παρατηρησω το συγκεκριμενο προβλημα λειτουργουσε κανονικα και μου εβρισκε τα αρχεια μουσικης αμεσως , τωρα και που τα εχω και που δεν τα εχω σε φακελο αλλα στην επιφανεια εργασιας δεν τα βρισκει . τι εχει παθει αραγε; . μου φανηκε τελειως κουλο αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο με την αναζητηση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις 4GB σε 32bit σύστημα. Απλά θα βλέπει μόνο 3GB (περίπου).

Αν τα dimm μνήμης που θα βάλεις είναι της ίδιας συχνότητας τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας (ή τουλάχιστον αισθητή διαφορά)

Πιθανότατα δεν πατάς εντελώς συγχρονισμένα τα πλήκτρα αλλαγής γλώσσας. Όταν κάνεις αλλαγή γλώσσας και δεις ότι δεν μπορείς να γράψεις πάτα το Alt για να δεις αν θα επανέλθει το focus στο text box που γράφουμε τα post μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις 4GB σε 32bit σύστημα. Απλά θα βλέπει μόνο 3GB (περίπου).

Αν τα dimm μνήμης που θα βάλεις είναι της ίδιας συχνότητας τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας (ή τουλάχιστον αισθητή διαφορά)

Πιθανότατα δεν πατάς εντελώς συγχρονισμένα τα πλήκτρα αλλαγής γλώσσας. Όταν κάνεις αλλαγή γλώσσας και δεις ότι δεν μπορείς να γράψεις πάτα το Alt για να δεις αν θα επανέλθει το focus στο text box που γράφουμε τα post μας.

 

οσον αφορα το πληκτρολογιο και το ποντικι οντως ητανε αυτο το προβλημα αλλαζα την γλωσσα και και καταλαθος παταγα πανω στο alt για αυτο δεν μπορουσα να γραψω και μου πηγαινε στο αρχειο πανω. σε ευχαριστω πολυ μου ειχα σπασει τα νευρα αλλα τελικα φταιω εγω που γραφω γρηγορα και το παταω κατα λαθος .

οσον αφορα την μνημη ραμ απο οτι μου ειπες μπορω να βαλω 4αρα αλλα δεν καταλαβα αυτο που γραφεις σχετικα με την συχνοτητα που μπορω να την μαθω ; την γραφουνε πανω οι καρτες ραμ; δηλαδη και να αλλαξω μνημη η ταχυτητα του υπολογιστη δεν θα αλλαξει; παλι τα ιδια θα ειναι με οπως και τωρα με την ραμ των 2gb ; αφου μου ειπες εαν καταλαβα καλα;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το εξηγήσω με παράδειγμα για να καταλάεβεις την επίδραση των μνημών στην ταχύτητα του υπολογιστή.

 

Έχουμε δυο πανομοιότυπους υπολογιστές από τους οποίους ο Α έχει μνήμη 4GB και ο Β έχει 1GB.

Και με τους δυο κάνουμε την ίδια δουλειά και η συνολική μνήμη που καταναλώνεται είναι 500ΜΒ. Και τα δυο μηχανάκια πάνε σφαίρα σε αυτή την περίπτωση.

 

Τα ζόρικα έρχονται όταν και οι δυο υπολογιστές θα χρειαστούν 2GB μνήμης (πχ άνοιξες ταυτόχρονα PhotoShop, DreamWeaver, Firefox με 10 tabs ανοιχτά όπου παίζεις flash games). Εκεί ο Β έχει πρόβλημα γιατί θα αναγκαστεί να γράψει δεδομένα στο δίσκο για να μην κρασάρει. Κι από τη στιγμή που γράφει στο δίσκο (άρα μπαίνει μέσα μηχανική κίνηση) τα πράγματα επιβραδύνονται.

 

Για αυτό σε ρωτάμε κι εγώ κι ο sv2evs πόση μνήμη χρησιμοποιεί το σύστημά σου και ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή όταν παρατηρείς μείωση στην ταχύτητα του μηχανήματος.

 

Οι μνήμες γράφουν συνήθως πάνω τους τα χαρακτηριστικά τους (συχνότητα, χωρητικότητα κτλ).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...