Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εϊχα αγοράσει το κινητό πέρισυ από Vodafone.

 

Φέτος αποφάσισα να αλλάξω φορέα και έβαλα Q.

 

Έχω ελέγξει το κινητό από το κρυφό μενού για το εταιρικό κλείδωμα και είναι τελείως Free.

 

Μετά την αλλαγή της κάρτας εμφανίζει μόνιμα το σημα του Roaming (δίκτυο εμφανίζει Q-TELCOM). Για Ελλάδα μιλάω πάντα

Έχει επίσης κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις του δικτύου της Vf για Data, streaming κλπ, αν και μπορώ αν θέλω να εγκαταστήσω και να επιλέξω νέες.

 

Πώς μπορώ να εξαφανίσω αυτές τις ρυθμίσεις και ακόμα περισσότερο το σπαστικό σηματάκι του Roaming? :!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνεις λάθος φίλε μου...

1) Δεν υπάρχει "εταιρικό κλείδωμα" στην Ελλάδα (Αν εννοείς SIM lock).

2) Το τηλέφωνο που αγόρασες από Vodafone, είναι live! συσκευή γι'αυτό και έχει κρατήσει της ρυθμίσεις της Vodafone. Πολύ πιθανό αν και να βάλεις ρυθμίσεις Q, αύτο να έχει κολλήμενες τις αντίστοιχες Vodafone. Δεν είναι "open Greece" το SW του κινητού σου. (Open Greece= προεγκατεστημένες όλες οι ρυθμίσεις και των 3 operator).

 

ΦΙΛΙΚΑ,

TNS

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου...

1) Δεν υπάρχει "εταιρικό κλείδωμα" στην Ελλάδα (Αν εννοείς SIM lock).

2) Το τηλέφωνο που αγόρασες από Vodafone, είναι live! συσκευή γι'αυτό και έχει κρατήσει της ρυθμίσεις της Vodafone. Πολύ πιθανό αν και να βάλεις ρυθμίσεις Q, αύτο να έχει κολλήμενες τις αντίστοιχες Vodafone. Δεν είναι "open Greece" το SW του κινητού σου. (Open Greece= προεγκατεστημένες όλες οι ρυθμίσεις και των 3 operator).

 

ΦΙΛΙΚΑ,

TNS

 

Απλώς επαναλαμβάνεις αυτά που έγραψα. :cool:

 

Δεν έχει το μενού του VF Live, αλλά έχει τις ρυθμίσεις και δεν μπορείς από τα απλά μενού να τις σβήσεις. Μπορείς κανονικότατα να περάσεις νέα προφίλ για mms, wap κλπ.

 

Το θέμα μου είναι πως να τις αφαιρέσω όπως και το σηματάκι του roaming. Κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά στο δίκτυο της Q. Λογικά μέσα από κάποιο κρυφό μενού θα υπάρχει επιλογή. Δεν ξέρω ίσως να γίνεται και από αναβάθμιση firmware. Αλλά επειδή λειτουργεί υποδειγματικά μέχρι τώρα και δεν έχω δει κάποιο θέμα με wifi, youtube, radio, gps που έχουν παρατηρήσει άλλοι χρήστες, προτιμώ να μην το κάνω αυτό.

 

Αν κάποιος το έχει ψάξει από εδώ μέσα, ζητώ τα φώτα του. :)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον νόμιζα ότι βοηθούσα... :D

Όπως και να έχει, άμα λειτουργεί υποδειγματικά μέχρι τώρα μη το σκαλίζεις... Θυμίσου και τους νόμους του Murphy!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "θέμα" είναι με την κάρτα της Q.

 

Δανείστηκα μια Cosmote και όταν την έβαλα δεν εβγαλε το σηματάκι του Roaming. Επίσης κατά την εκκίνηση του κινητού μόλις βγαίνει στην αρχική οθόνη σε ρωτάει αν θέλεις να περάσεις τα settings της κάρτας στο κινητό. Πάτησα ναι και αντικατέστησε όλα τα Settings του Vf Live χωρίς να μείνει κάποιο ίχνος τους, οπότε δεν έχει ούτε περιορισμό από εκεί.

 

Όταν βάζω την κάρτα της Q ναι μεν μου βγάζει αυτήν την ερώτηση και του πατάω ναι να περάσει τα settings, αλλά μετά μου βγάζει μήνυμα ότι η κάρτα είναι κενή. Οπότε και κρατάει τα settings από την προηγούμενη κάρτα...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εν λόγο κινητό απο πέρσι τα χριστούγεννα. Σήμερα κλείνει 1 χρόνο και την Δευτέρα θα το πουλήσω για να πάρω το x10 mini pro... Είναι καλή η επιλογή μου?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος/α πού μπορώ, στη Θεσσαλονίκη, να βρω μετατροπέα micro usb σε 3.5mm (κλασική υποδοχή για ακουστικά) σαν και αυτό: http://www.handhelditems.com/vx5500-micro-35mm-adapter-p-19854.html

 

??

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος/α πού μπορώ, στη Θεσσαλονίκη, να βρω μετατροπέα micro usb σε 3.5mm (κλασική υποδοχή για ακουστικά) σαν και αυτό: http://www.handhelditems.com/vx5500-micro-35mm-adapter-p-19854.html

 

??

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

 

Απο ebay θα βρείς μια χαρά και σε πολύ καλές τιμές.

 

Χρόνια

Πολλά!

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα link για να κατεβάσω το lg pc suite για το GT505 διότι έπαθε ζημιά και θέλω να σώσω επαφές;

Ευχαριστώ!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα link για να κατεβάσω το lg pc suite για το GT505 διότι έπαθε ζημιά και θέλω να σώσω επαφές;

Ευχαριστώ!

 

Τις επαφές μπορείς να τις κάνεις back-up και μέσα από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα link για να κατεβάσω το lg pc suite για το GT505 διότι έπαθε ζημιά και θέλω να σώσω επαφές;

Ευχαριστώ!

 

http://www.software112.com/products/lg-pc-suite.html

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Εχω παρει αυτο το κινητο δυστυχως...ειναι απο τα χειροτερα που θα μπορουσε καποιος να παρει.

Πραγματικα δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα αγορασω κανενα κινητο αυτης της μαρκας.

Το σερβις της LG ειναι επιηκος χαλια.

Το WiFi δεν μου συνδεεται εδω και 4 μηνες...δεν μπαινει καν στον κοπο να ψαξει για δικτυο...απλα πατας το ΟΝ και μπορει να ψαχνει και ενα μηνα.

Εχει κατσει και σε κανεναν αλλο?

Υπαρχει τροπος για καποιο ρεσετ η πρεπει να παει στα κεντρικα τους?

Το πηρα ευτυχως με συμβολαιο και πληρωσα λιγα...δεν αξιζει με τιποτα τα λεφτα του...φωτο πολυ χαλια για 5Μπιξ,πλοηγος πολυ αργος,κολληματα το σοφτογουερ ακομα και για να παρεις τηλ.

Μακαρι να μου εδινε ο Κοσμοτε την επιλογη να τους το γυρησω πισω και να παρω κατι αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα LG GT505. Είναι περίπου ενός έτους και ο παλιός ιδιοκτήτης το χρησιμοποίησε λιγότερο από μήνα. Μετά έμεινε στην άκρη. Όπως μου είπε, "δεν έβγαζε άκρη με το wifi".

 

Το πρόβλημά μου είναι ακριβώς αυτό. 1 στις 10 φορές θα συνδεθεί με wifi, αλλά ακόμα και έτσι, όταν πάω να κατεβάσω μέιλ ή να σερφάρω, κολλάει, κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση (βγάζει για αρκετά δευτερόλεπτα το σήμα LG που εμφανίζεται όταν ανάβει) και, όταν επανέλθει, το wifi έχει απενεργοποιηθεί.

 

9 στις 10 φορές, ή θα "συνδέεται" για πολλή ώρα χωρίς τελικά να τα καταφέρει, ή (σπάνια) θα πει ότι απέτυχε να συνδεθεί. Δεν είναι θέμα του ρούτερ, γιατί όλες οι άλλες συσκευές συνδέονται απρόσκοπτα, ενώ το κάνει με οποιοδήποτε access point, όχι μόνο στο σπίτι.

 

Το πρόβλημα συμβαίνει είτε έχω μέσα κάρτα SIM είτε όχι και συνεχίζεται μετά από επαναφορά ρυθμίσεων και βγάλσιμο μπαταρίας. Στην ουσία έχει χαθεί ένα μεγάλο κομμάτι της λειτουργικότητας του τηλεφώνου.

 

Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Ήταν ελαττωματικό από την αρχή; Έχετε υπόψη σας καμία λύση; Μήπως να το πάω για επισκευή;

Link to comment
Share on other sites

έκανα reset to LG GT505 και εν έχω τις ρυθμίσεις απο wind. Μου τις έχουν στείλει(mail) απο 1260 αλλά δεν ταιριάζουν. Αν κάποιος έχει wind να μου πει επ' ακριβώς τι γράφω στα profiles gprs mms κτλ. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω γ εσας, αλλα εμενα το κινητο αρχικα ειχε κατι πολυ περιεργες ρυθμισεις γ το ιντερνετ κ το wifi.

Πιο συγκεκριμενα, το προφιλ ιντερνετ που λεγοταν Wi-Fi ειχε για σημειο προσβασης Cosmote Gprs! Ειχε μπει αυτοματα μαλλον λογω της σιμ αλλα δεν γινοταν να το αλλαξεις.

Ετσι εκανα τα εξης:

Συνδεσιμοτητα-> Προφιλ Internet: Πατησα 'προσθηκη προφιλ' και δημιουργησα ενα νεο προφιλ ιντερνετ με το ονομα wifi (ή Wi Fi2, οτι θελετε). Στο προφιλ αυτο εβαλα χρηση proxy απενεργοποιημενη, και φυσικα επελεξα σημειο προσβασης Wi-Fi.

Στη συνεχεια στις ρυθμισεις του browser (χρησιμοποιω αυτο του κινητου) στη επιλογη Προφιλ, επελεξα το νεο προφιλ που δημιουργησα.

 

Πριν το κανω αυτο εβρισκε τα δικτυα, αλλα νομιζω δε μπορουσε να συνδεθει. Οποτε προτεινω να κανετε reset κ μετα να δοκιμασετε αυτο που σας ειπα. Αν δεν πετυχει ουτε αυτο, να παρετε τηλ στο service ths lg (ειναι μερικες σελιδες ποιο πισω γραμμενο) και να τους πειτε το προβλημα. Θα ερθει κουριερ στο σπιτι σας να το παρει και θα σας το φερουν πισω σε μια εβδομαδα! Και μαλλον με την πιο καινουρια εκδοση λογισμικου!

Εμενα ειχε χαλασει η οθονη, πηρα τηλ, ηρθαν το πηραν, το εστειλαν θεσσαλονικη και μου το εφεραν πισω σε 5 εργασιμες! Μπραβο στην lg για το αψογο service της!

 

edit: Να προσθεσω οτι στο μενου συνδεσιμοτητα->ρυθμισης ροης εκανα προσθηκη προφιλ κ δημιουργησα ενα που χρησιμοποιει προφιλ ιντερνετ αυτο που δημιουργησα (με σημειο προσβασης το Wi Fi). Στον αριθμο θυρας UDP εβαλα απο 1024 εως 65535 αλλα δεν ειμαι σιγουρος γ αυτο. Παλαιοτερα το ειχα φτιαξει σωστα μετα απο ψαξιμο στο internet κ επαιζε τα βιντεακια youtube. Τωρα δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα νομιζω οτι οι σωστες ρυθμισεις ειναι αλλιως...

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και το δικο μου που το πηρα καινουριο και δεν μου εχει πεσει ποτε.

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι οταν δουλευε το wifi η συσκευη μετα απο κανενα 10λεπτο "πυρωνε" και μαλλον κατι γινεται με τον δεκτη wifi -τα παιζει για παντα-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα LG GT505. Είναι περίπου ενός έτους και ο παλιός ιδιοκτήτης το χρησιμοποίησε λιγότερο από μήνα. Μετά έμεινε στην άκρη. Όπως μου είπε, "δεν έβγαζε άκρη με το wifi".

 

Το πρόβλημά μου είναι ακριβώς αυτό. 1 στις 10 φορές θα συνδεθεί με wifi, αλλά ακόμα και έτσι, όταν πάω να κατεβάσω μέιλ ή να σερφάρω, κολλάει, κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση (βγάζει για αρκετά δευτερόλεπτα το σήμα LG που εμφανίζεται όταν ανάβει) και, όταν επανέλθει, το wifi έχει απενεργοποιηθεί.

 

9 στις 10 φορές, ή θα "συνδέεται" για πολλή ώρα χωρίς τελικά να τα καταφέρει, ή (σπάνια) θα πει ότι απέτυχε να συνδεθεί. Δεν είναι θέμα του ρούτερ, γιατί όλες οι άλλες συσκευές συνδέονται απρόσκοπτα, ενώ το κάνει με οποιοδήποτε access point, όχι μόνο στο σπίτι.

 

Το πρόβλημα συμβαίνει είτε έχω μέσα κάρτα SIM είτε όχι και συνεχίζεται μετά από επαναφορά ρυθμίσεων και βγάλσιμο μπαταρίας. Στην ουσία έχει χαθεί ένα μεγάλο κομμάτι της λειτουργικότητας του τηλεφώνου.

 

Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Ήταν ελαττωματικό από την αρχή; Έχετε υπόψη σας καμία λύση; Μήπως να το πάω για επισκευή;

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και το δικο μου που το πηρα καινουριο και δεν μου εχει πεσει ποτε.

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι οταν δουλευε το wifi η συσκευη μετα απο κανενα 10λεπτο "πυρωνε" και μαλλον κατι γινεται με τον δεκτη wifi -τα παιζει για παντα-

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σας θα το εστελνα για σερβις...Κατα πασα πιθανοτητα ειναι προβλημα λογισμικου... Οποτε να τους παρετε τηλ να τους το πειτε για να ερθουν να το παρουν κ να σας περασουν την πιο καινουρια εκδοση ή οτι αλλο νομιζουν αυτοι οτι φταιει. Μεσω pc suite δυστυχως δε γινεται να περασεις μονος σου την πιο καινουρια εκδοση...Σου βγαζει -λανθασμενα- οτι εχεις ηδη την τελευταια.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

έκανα reset to LG GT505 και εν έχω τις ρυθμίσεις απο wind. Μου τις έχουν στείλει(mail) απο 1260 αλλά δεν ταιριάζουν. Αν κάποιος έχει wind να μου πει επ' ακριβώς τι γράφω στα profiles gprs mms κτλ. Ευχαριστω

 

Καλησπέρα! Δοκίμασε να ξαναστείλεις το μήνυμα και να ξαναποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις. Για κάποιο περίεργο λόγο, δύο φορές που χρειάστηκε κι εγώ να βάλω τις ρυθμίσεις της wind μου τις έπαιρνε με τη δεύτερη προσπάθεια! Αν δε δουλεψει, πες μου να σου τις στείλω.

..κι εγώ πετυχαίνω το στόχο μου! Αν όχι στο μάτι, στο γόνατο σίγουρα!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και το δικο μου που το πηρα καινουριο και δεν μου εχει πεσει ποτε.

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι οταν δουλευε το wifi η συσκευη μετα απο κανενα 10λεπτο "πυρωνε" και μαλλον κατι γινεται με τον δεκτη wifi -τα παιζει για παντα-

 

Όσο γι'αυτό, μου το έκανε κι εμένα τρεις τέσσερις φορές ώσπου την πέμπτη δεν ξαναδούλεψε. Πήρα την LG, μου το πήραν για επισκευή, είπαν ότι είχε πρόβλημα πλακέτας (ηλεκτρολογικό) και μου το επέστρεψαν φτιαγμένο. Ευτυχώς έκτοτε δεν έχει ξανακολλήσει ούτε κλείσει ούτε μαυρίσει.. Αποδείχθηκε δε, ότι είναι πολύ συχνό πρόβλημα στα LG δυστυχώς..

Αρα, πάρτε την LG πάραυτα..

..κι εγώ πετυχαίνω το στόχο μου! Αν όχι στο μάτι, στο γόνατο σίγουρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δοκίμασε να ξαναστείλεις το μήνυμα και να ξαναποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις. Για κάποιο περίεργο λόγο, δύο φορές που χρειάστηκε κι εγώ να βάλω τις ρυθμίσεις της wind μου τις έπαιρνε με τη δεύτερη προσπάθεια! Αν δε δουλεψει, πες μου να σου τις στείλω.

stayrus: θα με έσωζε αν μου τις στείλεις .. Σου έχω στείλει και pm... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

stayrus: θα με έσωζε αν μου τις στείλεις .. Σου έχω στείλει και pm... Ευχαριστώ

 

Θα σου τις στείλω άμεσα τη Δευτέρα που θα έχω πρόσβαση στον υπολογιστή, γιατί απ'το κινητό μου είναι δύσκολο.

..κι εγώ πετυχαίνω το στόχο μου! Αν όχι στο μάτι, στο γόνατο σίγουρα!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν μπορείς να ποστάρεις εδώ τις ρυθμίσεις wind? Τις χρειάζομαι κι εγώ και μέσω της εταιρείας δεν έβγαλα άκρη...

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...