Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι ? Τα ταχυδρομικά έξοδα που σε χρέωσαν ήταν πολλά? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάτι τέτοιες θήκες (που τις βρίσκεις μόνο στο ebay), αλλά σκέφτομαι μήπως μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι, αν υπολογιστούν και ταχυδρομικά έξοδα...

 

τα ταχυδρομικα συνηθως ειναι free για κατι τετοια απο china (κανει καιρο να ερθουν βεβαια - μπορει και 3 βδομαδες, αλλα αξιζει γιατι αν τα παρεις απο αγγλια χρεωνουν και πιο ακριβα τις θηκες αλλα και ως επι το πλειστον χρεωνουν και εξοδα αποστολης).

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να κανω μια αλλη ερωτηση. Τι πρεπει να ρυθμισω ωστε οι εφαρμογες να χρησιμοποιουν internet μονο οταν συνδεομαι μεσω wifi κ οχι απο τον παροχο μου (vodafone).

Μια ακρη εχω βρει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Παω Μενου>Ψυχαγωγια>Παιχν&εφαρμ>Εφαρμογες και απο τις επιλογες πανω αριστερα Ορισμος Αδειας.

Εκει εχει επιλογες για καθε εφαρμογη που εχουμε, κ μπορουμε να τις ρυθμισουμε ξεχωριστα. Αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω κ τι οχι.

Οποιος γνωριζει ρε παιδες ας δωσει λιγη HELP :wacko:

 

Βοηθητικές Εφαρμογές > Browser > Ρυθμίσεις > Προφίλ και επιλέγεις το WI-FI

Εάν δεν έχεις προφίλ WIFI φτιάξε ένα.

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προφίλ Ιντερνετ > Προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Βοηθητικές Εφαρμογές > Browser > Ρυθμίσεις > Προφίλ και επιλέγεις το WI-FI

Εάν δεν έχεις προφίλ WIFI φτιάξε ένα.

Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προφίλ Ιντερνετ > Προσθήκη

 

tnx για την απαντηση. Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι θελω να ρυθμισω τις java εφαρμογες στο πως να συνδεονται στο ιντερνετ.

Εχω παρατηρησει οτι πολλες εφαρμογες προσπαθουν να συνδεθουν ακομα κ οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος με wifi κ λογικα θα με χρεωνουν.

Απο το μενου που αναφερω παραπανωεχω την υποψια οτι ρυθμιζονται. Αν εχεις το κινητο κοντα σου μπορεις να κανεις 1 κοπο κ να τσεκαρεις τις επιλογες που εχει?

 

Οκ τελικα ειχες δικιο. Επρεπε να κανω 1 νεο προφιλ wifi περα απο αυτο που ειχα γιατι δεν μου επελεγε το default.

Κ μετα πηγα Ρυθμισεις>Συνδεσιμοτητα>java κ επελεξα το νεο προφιλ :up:

:dance:

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα από εμένα είναι πως αν και το πήρα από το eshop της Vodafone, δεν έχω βρει κανενός είδους κλείδωμα.

 

Πήρα κάρτα μνήμης Sandisk 8gb 14 ευρώ από το technoshop (μικρό καταστηματάκι στη Ν.Ιωνία).

 

Έχω βάλει το wetravel και 2 φορές που το δοκίμασα σε εξωτερικό χώρο βρήκε GPS μια χαρά. Μόλις κατέβασα για να βάλω τους χάρτες από Garmin.

 

Κατά τα άλλα να πω πως δεν μου έχει κολλήσει ποτέ! Βέβαια, κοιτάζω πάντα να κλείνω τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ από το κουμπί του multitasking. Συχνά βέβαια αφήνω ebuddy και snaptu μαζί χωρίς πρόβλημα.

Το Snaptu είναι η αγαπημένη μου εφαρμογή πάντως. Έχω βάλει αρκετά RSS Feeds και αν έχω Wifi στο σημείο είναι σαν να έχω μπροστά μου μια εφημερίδα ενημερωμένη έως το τελευταίο λεπτό.

 

Μου αρέσει επίσης η ευκολία ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του bluetooth.

 

Η μπαταρία του μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν το έχω ζορίσει ωστόσο ιδιαίτερα σε ομιλία. Περισσότερο χρησιμοποιώ το wifi του (σχεδόν απορώ πως ζούσα χωρίς αυτό -με έβαλε σε σκέψεις να πάρω πρόγραμμα με data internet...). Πάντως, κάνει μάλλον αρκετή ώρα για να φορτίσει πλήρως από σχεδόν άδεια.

 

Ούτε εμένα μου αρέσουν οι θήκες. Τα μόνα που έχω βάλει είναι το screen protector (έβαλα και στους φακούς από τις κάμερες από απολειφάδια που είχα από ένα screen protector που είχα για ένα palm) και ένα λουράκι από μια παλιά φωτογραφική μηχανή για να το περνάω στο χέρι μου όταν το χρησιμοποιώ και να μη κινδυνεύει να μου πέσει (με έχει σώσει αρκετές φορές...).

 

Γενικά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από το κινητάκι... :cool:

Link to comment
Share on other sites

οταν παιζω το moto gp μετα απο καποια λεπτα μου γραφει μνημη πληρης ενω εχω καρτα μνημης 4 gb,μπορει να βοηθησει καποιος?
του φευγάτου η μανα χαίρετε 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω παραγγειλει το κινητο και θα το εχω συντομα.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το κινητο εχει καρτα μνημης?? η θα χρειαστει να αγορασω εγω?? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω παραγγειλει το κινητο και θα το εχω συντομα.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το κινητο εχει καρτα μνημης?? η θα χρειαστει να αγορασω εγω?? :blink:

Αγοράζεις ξεχωριστά. Πολύ φθηνές είναι.

Ας αλλάξεις επιτέλους αβαταρ!:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,αγορασα πριν λιγες μερες και εγω το gt505 και πρεπει να ομολογησω πως για τα λεφτα του,δεν περιμενα κατι το τοσο καλο.Εχω μια απορια οσον αφορα το wetravel,πρωτα ομως να ευχαριστησω τον Αrxita και τα υπολοιπα παιδια του forum για τον χρονο που σπαταλησανε και φτιαξανε εναν ετοιμο φακελο για το wetravel και μας γλυτωσαν απο αρκετο κοπο,τωρα η απορια μου,το map που εχει το wetravel ειναι απο το open street map,και καπου διαβασα οτι υπαρχει και ενα map για το wetravel που ειναι απο garmin,θα ηθελα να μαθω απο οσους το εχουν δοκιμασει πιο απο τα 2 map θεωρουν καλυτερο(φανταζομαι το garmin θα ειναι) και αν γινετε να το βαλω κατευθειαν στο φακελο του we travel η πρεπει να το ξανακανω install απο την αρχη? Ευχαριστω για τον χρονο σας,;)
Let there be METAL!!!
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις ξεχωριστά. Πολύ φθηνές είναι.

Ας αλλάξεις επιτέλους αβαταρ!:p

οκ! ευχαριστω για την διευκρινηση.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το map που εχει το wetravel ειναι απο το open street map,και καπου διαβασα οτι υπαρχει και ενα map για το wetravel που ειναι απο garmin,θα ηθελα να μαθω απο οσους το εχουν δοκιμασει πιο απο τα 2 map θεωρουν καλυτερο(φανταζομαι το garmin θα ειναι) και αν γινετε να το βαλω κατευθειαν στο φακελο του we travel η πρεπει να το ξανακανω install απο την αρχη? Ευχαριστω για τον χρονο σας,;)

 

O αρχικός χάρτης έχει καλύτερα τα ονόματα των οδών. Κάποια είναι στα Ελληνικά και τα υπόλοιπα είναι σε κατανοητά greeklish. Όμως λείπουν πολλές ονομασίες οδών ενώ και αρκετά τετράγωνα τα δείχνει άδεια στο χάρτη (ακόμα και μέσα στην Αθήνα που το δοκιμάζω.

 

Του Garmin είναι πιο καλός χάρτης, αλλά τα ονόματα είναι σε σχετικά δυσνόητα greeklish. Πχ βάζει συχνά μετά από το g και το d ένα h σε ονόματα που δεν χρειάζεται. Επίσης είναι και λίγο πιο αργός.

 

Εγώ θα σου έλεγα να τους δοκιμάσεις και τους δύο και να διαλέξεις αυτόν που σου αρέσει εσένα και να αφήσεις μόνο αυτόν. Το πρόγραμμα εγκαθίσταται και απεγκαθίσταται γρήγορα. Java είναι. Εύκολες οι δοκιμές λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

O αρχικός χάρτης έχει καλύτερα τα ονόματα των οδών. Κάποια είναι στα Ελληνικά και τα υπόλοιπα είναι σε κατανοητά greeklish. Όμως λείπουν πολλές ονομασίες οδών ενώ και αρκετά τετράγωνα τα δείχνει άδεια στο χάρτη (ακόμα και μέσα στην Αθήνα που το δοκιμάζω.

 

Του Garmin είναι πιο καλός χάρτης, αλλά τα ονόματα είναι σε σχετικά δυσνόητα greeklish. Πχ βάζει συχνά μετά από το g και το d ένα h σε ονόματα που δεν χρειάζεται. Επίσης είναι και λίγο πιο αργός.

 

Εγώ θα σου έλεγα να τους δοκιμάσεις και τους δύο και να διαλέξεις αυτόν που σου αρέσει εσένα και να αφήσεις μόνο αυτόν. Το πρόγραμμα εγκαθίσταται και απεγκαθίσταται γρήγορα. Java είναι. Εύκολες οι δοκιμές λοιπόν.

 

Οκ,ευχαριστω φιλε,θα το δοκιμασω σε λιγο,κριμα που ειμαι εκτος αθηνας λογο δουλειας(και δεν βλεπω να γυρναω πριν τον φεβρουαριο),απλα απο οτι ειδα ο χαρτης που εχει το wetravel απο την αρχη μου φανηκε λιγο απλος,ελειπαν αρκετα πραγματα.Τελος παντων αργα η γρηγορα κατι καλυτερο θα βγαλουν.Σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.

Let there be METAL!!!
Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένος από τη χρήση Palm, δοκίμασα κάποιους doc readers.

 

O Mobipocket μπαίνει κανονικά αλλά δεν έχει ανανεωμένη άδεια. Αυτό σημαίνει πως σου βγάζει 100 παράθυρα για να επιβεβαιώσεις ότι θα έχει access μέχρι να σου ανοίξει.

Αφού το κάνεις όμως δουλεύει μια χαρά. Μάλιστα έβαλα και βιβλίο μεγέθους 9,5 MB (53.000 σελίδες στο κινητό... :lol: ) και γυρίζεις τις σελίδες του ταχύτατα.

Ακόμα είναι σε φάση alpha, οπότε και μπορεί κάποια στιγμή η εταιρία να βγάλει την τελική του μορφή που να είναι signed...

...εκτός κι αν κανένα καλό παιδί τον σπάσει...

Η σελίδα που τον βρίσκετε είναι αυτή.

 

Αν πάντως ξέρετε κάποιον που να μπορεί να το κάνει, ίσως είναι καλύτερο να ασχοληθεί με το ReadManiac. Είναι πρόγραμμα open source με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες καθώς ανοίγει και αρχεία .pdb (isilo). Αυτά θεωρητικά, καθώς δεν μπόρεσα να το εγκαταστήσω. Ο installer σου φτιάχνει αρχείο .jad και χωρίς πιστοποιητικό δεν το εγκαθιστά καν... Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

 

EDIT: Τελικά εγκατέστησα το ReadManiac στη lite έκδοση (που ανοίγει μόνο txt και htm) και φαίνεται σαν πρόγραμμα ότι όντως αξίζει. Το θέμα είναι να βρούμε τρόπο να βάλουμε και τη full έκδοση που ανοίγει και τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ακούσω απόψεις για την ποιότητα του ήχου από ακουστικά. Ακους ευχάριστα τη μουσική σου ή λόγω των μέτριων-ίσως κακών ακουστικών είναι μάπα? Επίσης αν φταίνε τα ακουστικά υπάρχουν καλά ακουστικά για αυτό το κινητο? Σημειώνω πως δεν θελω να αγοράσω πάλι κινητό της σειράς W της SE μόνο και μόνο για τον ήχο.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ παιδιά..

 

Στο wetravel όταν βλέπω την λίστα π.χ. πόλεων επειδή βγάζει μόνο καμιά 10ριά ως πάω πιο κάτω...?

 

Εθχαριστώ.

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ παιδιά..

 

Στο wetravel όταν βλέπω την λίστα π.χ. πόλεων επειδή βγάζει μόνο καμιά 10ριά ως πάω πιο κάτω...?

 

Εθχαριστώ.

Παύλος

 

Δεν λες πάλι καλά που σου βγάζει πόλεις; Εμένα δεν βρίσκει τίποτα...

 

Δοκίμασε να κάνεις αντίθετη κίνηση, δηλαδή αντί να σκρολάρεις προς τα κάτω, δοκίμασε να σπρώξεις το μενού προς τα πάνω...

Microsoft .NET - all versions | Stephen King - all books

Morbid Angel - την προ Illud Divinum Insanus εποχή και με νεκρό David Vincent

LG GT505 White - anytime, anyplace

Asus Transformer TF101 - best IT company, best Tablet ever

Link to comment
Share on other sites

paidia exo epidotisi apo tin cosmote 100 euro....poso parapano tha mou stoixisei gia na paro to LG GT505......?????????????????

 

Μην περιμένεις ακριβώς την τιμή του κινητού μείον το ποσό της επιδότησης, συνήθως είναι λίγο παραπάνω...

Microsoft .NET - all versions | Stephen King - all books

Morbid Angel - την προ Illud Divinum Insanus εποχή και με νεκρό David Vincent

LG GT505 White - anytime, anyplace

Asus Transformer TF101 - best IT company, best Tablet ever

Link to comment
Share on other sites

paidia exo epidotisi apo tin cosmote 100 euro....poso parapano tha mou stoixisei gia na paro to LG GT505......?????????????????

να ξερεις οτι αμα παρεις τπ κινητο απο την κoσμoτε με επιδοτηση,θα ερθει "κλειδωμενο" :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι αμα παρεις τπ κινητο απο την κoσμoτε με επιδοτηση,θα ερθει "κλειδωμενο" :cool:

 

Δηλαδή? Ρωτησα κάτι ανάλογο πριν από μερικές σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Ρωτησα κάτι ανάλογο πριν από μερικές σελίδες αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Θα δουλεύει μόνο με Cosmote...

Microsoft .NET - all versions | Stephen King - all books

Morbid Angel - την προ Illud Divinum Insanus εποχή και με νεκρό David Vincent

LG GT505 White - anytime, anyplace

Asus Transformer TF101 - best IT company, best Tablet ever

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεύει μόνο με Cosmote...

καμια σχεη αυτο που λες.

αντιθετως δουλευει μια χαρα με ολα τα δικτυα απλα εχει μενου τροποποιημενο και καποιες χ@ζες συντομευσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμια σχεη αυτο που λες.

αντιθετως δουλευει μια χαρα με ολα τα δικτυα απλα εχει μενου τροποποιημενο και καποιες χ@ζες συντομευσεις.

 

Καλό αυτό, ειδικά εάν είναι δοκιμασμένο. Κάποιες από τις συσκευές που είχα από επιδότηση δεν δούλευαν σε όλα τα δίκτυα.

Microsoft .NET - all versions | Stephen King - all books

Morbid Angel - την προ Illud Divinum Insanus εποχή και με νεκρό David Vincent

LG GT505 White - anytime, anyplace

Asus Transformer TF101 - best IT company, best Tablet ever

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ακριβώς την τιμή του κινητού μείον το ποσό της επιδότησης, συνήθως είναι λίγο παραπάνω...

 

Στη Vodafone πάντως ήταν ακριβώς όσο έλεγε μείον την επιδότηση. Και είχα και επιπλέον -20ευρώ γιατί το πήρα από το eshop. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone πάντως ήταν ακριβώς όσο έλεγε μείον την επιδότηση. Και είχα και επιπλέον -20ευρώ γιατί το πήρα από το eshop. ;)

 

ωραίος! jet ! :)

Microsoft .NET - all versions | Stephen King - all books

Morbid Angel - την προ Illud Divinum Insanus εποχή και με νεκρό David Vincent

LG GT505 White - anytime, anyplace

Asus Transformer TF101 - best IT company, best Tablet ever

Link to comment
Share on other sites

Να σας δωσω και μια εφαρμογη που εβαλα και λειτουργει αψογα.

 

J2ME VNC

 

Είναι ενα beta προγραμμα client με το οποίο εχουμε προσβαση στην επιφανεια εργασιας του Η/Υ μας στο σπιτι η στο γραφειο.

 

TightVNC

 

Είναι ενα freeware προγραμμα server που εγκαθίσταται στον Η/Υ που θελουμε να χειριζομαστε απο το κινητο.

 

Ενεργοποιουμε τον server στον Η/Υ,ανοιγουμε μια πορτα (set port) στο Firewall η/και στο Router και ρυθμιζουμε αναλογως τις απαιτησεις μας πχ κωδικος προσβασης, συμπιεση εικονων,ερωτηση αποδοχης επισκεπτη κλπ κλπ.

 

Εκτελουμε το J2MEVNC.JAD αρχειο στο κινητο,αποδεχομαστε την εγκατασταση, δηλωνουμε διευθυνση IP και Port και παταμε συνδεση.

 

Εχουμε ολη την επιφανεια εργασιας του υπολογιστη μας στην οθονη του κινητου και μπορουμε να το χειριστουμε απο αποσταση σαν να ειμαστε μπροστα απο τον υπολογιστη!!!

 

αυτο που λες μπορεις να εξειγησεις πως γινετα?ι_ μεσω του παροχου? ή του wifi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...