Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων γιατι καποου ποιο πισω θα εχει γραφτει,αλλα μηπως ξερετε πως μπορει να μπει περισσοτερες συντομευσεις στην αρχικη οθονη?

 

Ευχαριστω

 

Mobifun Soft Smart Settings 3.01

 

Aντικαθιστά την media bar με τις εφαρμογές που θες ή φτιάχνει μια συντόμευση στην αρχική οθόνη, προσωπικά διάλεξα τη συντόμευση.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Ζηταω συγνωμη εκ των προτερων γιατι καποου ποιο πισω θα εχει γραφτει,αλλα μηπως ξερετε πως μπορει να μπει περισσοτερες συντομευσεις στην αρχικη οθονη?

 

Ευχαριστω

Ρίξε μια ματιά στο "Six Homescreen for 5800" στο γνωστό μαγαζί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο "Six Homescreen for 5800" στο γνωστό μαγαζί.

 

Eυχαριστω, δοκιμαζω και επανερχομαι.:)

Link to comment
Share on other sites

Ανταλαξα το LG GT505 που ειχα με το NOKIA 5800xpress music. Αυριο θα εχω στα χερια μου το NOKIA. Δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα με το LG ειχα ξενερωσει λιγακι.

 

Θεωρω πως εκανες πολυ καλη κινηση. Θα δεις οτι το πολυεργαλειο που θα εχεις στα χερια σου δεν θα θελεις να το αποχωριστεις μετα! Θα ασχολεισαι πραγματικα ολη μερα με αυτο. Καλη αρχη φιλε στο ταξιδι της S60...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

1. Χθες αποφάσισα να ρυθμίσω δύο λογαριασμούς email στο Νokia 5800 μέσω από το Μενού>Εφαρμογές>Οδηγός ρυθμίσεων. Οι λογαριασμοί λειτούργησαν μια χαρά, προέκυψε όμως ένα άλλο περίεργο. Από τότε, κάθε φορά που ανοίγω τη συσκευή μετά από μερικά δευτερόλεπτα εμφανίζεται από μόνο του το μήνυμα:

"Να επιτραπεί στην εφαρμογή η χρήση του δικτύου για αποστολή/λήψη δεδομένων; ΝΑΙ/ΟΧΙ"

Το μήνυμα αυτό απ' ό,τι ξέρω εμφανίζεται κατά τη διαδικασία της δημιουργίας λογαριασμών email. Έαν πατήσω ΝΑΙ ξεκινάει τη διαδικασία ρύθμισης λογαριασμού. Φαίνεται λοιπόν λες και ο Οδηγός ρυθμίσεων έχει μπει στο start up της συσκευής.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορεί να λυθεί αυτό;;;:ninja:

 

2. Αγόρασα το 5800 μου από το Media Markt με τη γνωστή προσφορά των 199 ευρώ. Η συσκευασία δεν είχε μέσα θήκη και βάση.... Επειδή έχω διαβάσει για παλιές και νέες συσκευασίες και μπερδεύτηκα λίγο.... Η θήκη και η βάση πλέον δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία;; Και κάτι ακόμα... Το κουτί δε φαίνεται να γράφει πουθενά Alpha Copy. Και επίσης το βιβλιαράκι των οδηγιών είναι τυπωμένο σε ψιλοχάλια ποιότητα (τα δύο αυτά απότι ξέρω παραπέμπουν σε παραεισαγωγή). Το κινητό έχει κανονικά την ελληνική γλώσσα όμως. Αυτό σημαίνει ότι δε θα έχω πρόβλημα σe ενδεχόμενο update?

 

3. Δοκίμασα να κάνω update μέσω του κινητού (*#0000# κλπ) σύμφωνα με τις οδηγίες από τη Nokia αλλά μου έβγαλε πως δεν υπάρχουν ενημερώσεις. Δλδ το καινούριο firmware ειναι εγκατεστημένο?

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για ακόμη μια φορά για τις μεγάλες απορίες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

1. Χθες αποφάσισα να ρυθμίσω δύο λογαριασμούς email στο Νokia 5800 μέσω από το Μενού>Εφαρμογές>Οδηγός ρυθμίσεων. Οι λογαριασμοί λειτούργησαν μια χαρά, προέκυψε όμως ένα άλλο περίεργο. Από τότε, κάθε φορά που ανοίγω τη συσκευή μετά από μερικά δευτερόλεπτα εμφανίζεται από μόνο του το μήνυμα:

"Να επιτραπεί στην εφαρμογή η χρήση του δικτύου για αποστολή/λήψη δεδομένων; ΝΑΙ/ΟΧΙ"

Το μήνυμα αυτό απ' ό,τι ξέρω εμφανίζεται κατά τη διαδικασία της δημιουργίας λογαριασμών email. Έαν πατήσω ΝΑΙ ξεκινάει τη διαδικασία ρύθμισης λογαριασμού. Φαίνεται λοιπόν λες και ο Οδηγός ρυθμίσεων έχει μπει στο start up της συσκευής.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορεί να λυθεί αυτό;;;:ninja:

 

Όχι, απλά σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθεί για να κατεβάσει τα e-mail σου.

Πήγαινε στους λογαριασμούς που δημιούργησες και τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποια επιλογή για να απενεργοποιήσεις την αυτόματη ανανέωση.

 

2. Αγόρασα το 5800 μου από το Media Markt με τη γνωστή προσφορά των 199 ευρώ. Η συσκευασία δεν είχε μέσα θήκη και βάση.... Επειδή έχω διαβάσει για παλιές και νέες συσκευασίες και μπερδεύτηκα λίγο.... Η θήκη και η βάση πλέον δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία;; Και κάτι ακόμα... Το κουτί δε φαίνεται να γράφει πουθενά Alpha Copy. Και επίσης το βιβλιαράκι των οδηγιών είναι τυπωμένο σε ψιλοχάλια ποιότητα (τα δύο αυτά απότι ξέρω παραπέμπουν σε παραεισαγωγή). Το κινητό έχει κανονικά την ελληνική γλώσσα όμως. Αυτό σημαίνει ότι δε θα έχω πρόβλημα σe ενδεχόμενο update?

 

Το κινητό προέρχεται από παράλληλη εισαγωγή, οπότε αν κάνεις update μέσω του NSU, θα χαθούν τα ελληνικά. Αν το κάνεις μέσω FOTA, όχι. ;)

 

3. Δοκίμασα να κάνω update μέσω του κινητού (*#0000# κλπ) σύμφωνα με τις οδηγίες από τη Nokia αλλά μου έβγαλε πως δεν υπάρχουν ενημερώσεις. Δλδ το καινούριο firmware ειναι εγκατεστημένο?

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για ακόμη μια φορά για τις μεγάλες απορίες

 

Έκανες Αναζήτηση Ενημερώσεων από τις Επιλογές, έτσι;

Αν ναι, τότε πράγματι το κινητό σου έχει το τελευταίο firmware που προορίζεται για το product code της συσκεύης σου. Αυτό ενδέχεται να διαφέρει για τα ελληνικά product code. Πες μας ποια firmware version σου λέει ότι έχεις για να το διασταυρώσουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

 

Όχι, απλά σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθεί για να κατεβάσει τα e-mail σου.

Πήγαινε στους λογαριασμούς που δημιούργησες και τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποια επιλογή για να απενεργοποιήσεις την αυτόματη ανανέωση.

 

Μάλλον βρήκα τη λύση σε ένα φόρουμ της Nokia. Απεγκατέστησα το Nokia Email. Αυτό κάνει αυτόματα έλεγχο για νέα email. Ετσι και αλλιώς έβλεπα τα email από τα μηνύματα.

 

 

Έκανες Αναζήτηση Ενημερώσεων από τις Επιλογές, έτσι;

Αν ναι, τότε πράγματι το κινητό σου έχει το τελευταίο firmware που προορίζεται για το product code της συσκεύης σου. Αυτό ενδέχεται να διαφέρει για τα ελληνικά product code. Πες μας ποια firmware version σου λέει ότι έχεις για να το διασταυρώσουμε.

 

Ναι αυτό έκανα.

Η έκδοση είναι η 31.0.101 και στο προσαρμοσμένη έκδοση γράφει 31.0.101.426.01.

Εφόσον το κινητό έχει μέσα τα ελληνικά, αυτό δε σημαίνει ότι προοριζόταν για Ελλάδα; Άρα το product code κανονικά δεν είναι ελληνικό;

Και με το θέμα της εγγύησης; Πρέπει να απευθυνθώ στη Media Markt αν χρειαστεί κάτι; Η θα με καλύψει και η Alpha Copy?

 

Ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κινητό έχει μέσα τα ελληνικά, αυτό δε σημαίνει ότι προοριζόταν για Ελλάδα; Άρα το product code κανονικά δεν είναι ελληνικό;

Και με το θέμα της εγγύησης; Πρέπει να απευθυνθώ στη Media Markt αν χρειαστεί κάτι; Η θα με καλύψει και η Alpha Copy?

 

Ευχαριστώ και πάλι..

 

Όχι, το ότι έχει ελληνικά δε σημαίνει ότι το product code του είναι ελληνικό.

Γι αυτό και τα ελληνικά χάνονται με την αναβάθμιση μέσω NSU.

Διάβασε εδώ για να κατατοπιστείς πλήρως! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

μου γραφει-μνημη πληρης διαγραψτε η μετακινηστε μερικα δεδομενα απο μνημη τηλεφονου c--τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω και να κατεβασω το cd εγκαταστασης απο το NOKIA 5800xpresmusic?

Για να εχω GPS πρεπει να ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ ή μπορω να εγκαταστησω καποιο προγραμα για μην χρεωνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εγώ το κινητό το πήρα από media markt με την προσφορά,έχουν γαλλικό product code.

(Αλήθεια,γνωρίζεις αν έχουν ακόμα?

Ζήλεψε και η κοπελιά μου και θέλει κι αυτή).

Βέβαια,πολύ εύκολα το αλλάζεις σε ελληνικό για τις αναβαθμίσεις σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εγώ το κινητό το πήρα από media markt με την προσφορά,έχουν γαλλικό product code.

(Αλήθεια,γνωρίζεις αν έχουν ακόμα?

Ζήλεψε και η κοπελιά μου και θέλει κι αυτή).

Βέβαια,πολύ εύκολα το αλλάζεις σε ελληνικό για τις αναβαθμίσεις σου...:)

 

Κοίτα εγώ το πήρα στις 27-12. Είχα πάει από την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι εξαντλήθηκε (το έχουν φέρει 2-3 φορές συνολικά) αλλά θα το έφερναν παλι στις 27. Πήγα το μεσημεράκι και το χτύπησα. Αν θα έχουν άλλα δεν ξέρω... Φαντάζομαι ότι θα έχει μείνει κανένα ... εκτός αν έπεσε ακρίδα.... Αλλα μπορεί να ξαναφέρουν. Πάρε στο τηλ. 2111809825 και ρώτα. Είναι το τηλέφωνο από το τμήμα κινητής τηλεφωνιάς του καταστήματος στο Μαρούσι. Και γω εκεί πήρα και ενημερώθηκα ότι ήρθε. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

μου γραφει-μνημη πληρης διαγραψτε η μετακινηστε μερικα δεδομενα απο μνημη τηλεφονου c--τι να κανω?

Ότι σου λέει να κάνεις.

Έχεις μεταφέρει δεδομένα στη μνήμη της συσκευής; Αν ναι, μετάφερέ τα στη κάρτα μνήμης.

Μήπως έκανες μεταφορά αρχείων μέσω Bluetooth;

Αν ναι, τότε έχουν μείνει τα αρχεία αυτά στα εισερχόμενα των μηνυμάτων. Αποθήκευσέ τα στη κάρτα μνήμης και διέγραψέ τα από τα εισερχόμενα.

 

Για να κατατοπιστείς περισσότερο, διάβασε αυτό.

 

 

Παιδια που μπορω να βρω και να κατεβασω το cd εγκαταστασης απο το NOKIA 5800xpresmusic?

Δεν χρειάζεσαι το cd.

Ό,τι χρειάζεσαι υπάρχει στο site της Nokia.

http://europe.nokia.com/support/product-support/services

 

Για να εχω GPS πρεπει να ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ ή μπορω να εγκαταστησω καποιο προγραμα για μην χρεωνομαι?

Όχι, δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο internet.

Διάβασε αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,με προβληματίζει κάτι με τα μηνύματα.Μια βδομάδα τώρα αρκέτες φορές όταν πάω να στείλω μήνυμα αντί να το στείλει μου βγάζει στην οθόνη κάτω "Χρησιμοποιείτε ήδη" με κόκκινο θαυμαστικό:wacko:Τα χω παίξει...τι μπορεί να είναι αυτό?

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έκανα.

Η έκδοση είναι η 31.0.101 και στο προσαρμοσμένη έκδοση γράφει 31.0.101.426.01.

Tα παιξα!:blink: Εμενα εχει (πρωτη φορα το παρατηρησα) προσαρμοσμενη εκδοση 31.0.101.C02.01 ! Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο???

 

 

Mobifun Soft Smart Settings 3.01

 

Aντικαθιστά την media bar με τις εφαρμογές που θες ή φτιάχνει μια συντόμευση στην αρχική οθόνη, προσωπικά διάλεξα τη συντόμευση.

 

To δοκιμασα, αλλα μου βγαζει "σφαλμα πιστοποιητικου, επικοινωνησε με τον προμηθευτη" ....

 

Κανω κατι λαθος? Εχω απενεργοποιηση τον ελεγχο πιστοποιητικου.:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που μπορω να βρω και να κατεβασω το cd εγκαταστασης απο το NOKIA 5800xpresmusic?

Για να εχω GPS πρεπει να ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ ή μπορω να εγκαταστησω καποιο προγραμα για μην χρεωνομαι?

Γενικά να έχεις υπόψην σου ότι πάντα είναι καλύτερο να κατεβάζεις τις πιο τελευταίες και ενημερωμένες εκδόσεις όλων των προγραμμάτων που σε ενδιαφέρουν, καθώς αυτές που βρίσκεις στα CD είναι πάντα ξεπερασμένες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα, αλλα μου βγαζει "σφαλμα πιστοποιητικου, επικοινωνησε με τον προμηθευτη" ....

 

Κανω κατι λαθος? Εχω απενεργοποιηση τον ελεγχο πιστοποιητικου.:O

Προφανώς θέλει να γίνει signed.

Δες τα σχετικά θέματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση και χάθηκαν τα ελληνικά...

Προσπαθώ να αλλάξω το product code βάσει των οδηγιών που υπάρχουν στο forum.

Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αναγνωρίζει το κινητό μου το Nemesis Service Suite...

Έχω κάνει παλαιότερα επιτυχώς την ίδια δικασία με ένα N73. Tώρα δεν ξέρω τί κάνω λάθος.

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

Κάποιος να βοηθήσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Δοκίμασε και με τον δεύτερο τρόπο που υπάρχει στο FAQ αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Από ότι έχω διαβάσει σε κανα δυο σημεία στο φόρουμ ένα Nokia 5800 φορτίζει σε περίπου 2 ωρίτσες ή λιγότερο. Συνηθίζω να φορτίζω το κινητό μου κλειστό (κ αυτό και τα προηγούμενα) και κάνει αρκετά περισσότερο χρόνο από οτι όταν φορτίζεται ανοιχτό. Τελικά είναι καλύτερο να φορτίζεται κλειστό το κινητό

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι αλλα δε βρήκα κάτι σχετικο...

Link to comment
Share on other sites

 

Κοιτάξτε την ώρα στην εικόνα... Μάλλον πρόκειται για fake..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Δοκίμασε και με τον δεύτερο τρόπο που υπάρχει στο FAQ αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

 

Δυστυχώς ούτε ο δεύτερος τρόπος δουλεύει... Ίσως επειδή έχω windows 7.

Και τα δύο προγράμματα βγάζουν μηνύματα λάθους!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα!ξαφνικά όταν μου στέλνουν μηνύματα έρχονται μετά από μία-δύο ώρες!και όταν στέλνω εγώ δεν μου έρχεται αναφορά παράδοσης ενώ πηγαίνουν σε αυτούς που στέλνω τα μηνύματα και έχω ενεργοποιημένη την αναφορά παράδοσης αλλά τίποτα!και ένα ακόμα όταν με παίρνουν τηλέφωνο και δεν το σηκώνω η μου κάνουν αναπάντητη μου λέει μία αναπάντητη αλλά όταν πάω να την δω μου λέει πως δεν υπάρχει καμία κλήση!help!τη να κάνω υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω εκτός από reset?πάντως έχω cosmote με full σήμα και έχω κάνει και restart και τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα!ξαφνικά όταν μου στέλνουν μηνύματα έρχονται μετά από μία-δύο ώρες!και όταν στέλνω εγώ δεν μου έρχεται αναφορά παράδοσης ενώ πηγαίνουν σε αυτούς που στέλνω τα μηνύματα και έχω ενεργοποιημένη την αναφορά παράδοσης αλλά τίποτα!και ένα ακόμα όταν με παίρνουν τηλέφωνο και δεν το σηκώνω η μου κάνουν αναπάντητη μου λέει μία αναπάντητη αλλά όταν πάω να την δω μου λέει πως δεν υπάρχει καμία κλήση!help!τη να κάνω υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω εκτός από reset?πάντως έχω cosmote με full σήμα και έχω κάνει και restart και τίποτα!

 

Μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα που "παρακολουθεί" τις κλήσεις σου και τα μηνύματά σου; Από αυτά που χρησιμοποιούνται για να απορρίπτονται αυτόματα κλήσεις/sms από συγκεκριμένους αριθμούς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...