Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι τελευταίο: το καλώδιο παίζει ρόλο σε ταχυτητα;

 

ως ενα βαθμό παίζει στο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να μεταδώσει. Yπάρχει ενα χαρακτηριστικό που τα ξεχωρίζει και λέγεται AWG.

Για να μην σε μπλέκω με εξισώσεις και υπολογισμούς ενα καλώδιο με 24AWG μπορεί άνετα να μεταφέρει 2.1Α οπότε αυτό να έχεις ως μινιμουμ υπόψιν.

 

Επειδή προσωπικά ψωνίζω blitzwolf εδώ και πολλά χρόνια, τα καλώδιά της ειναι 22 AWG οπότε πανε μεχρι 2.4 και υποστηρίζουν και πάνω απο 5βολτ (κοινώς κάνουν και για Quick Charge τεχνολογία αν την υποστηρίζει το κινητό)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι δικες μου επιλογες για φορτιση οι οποιες δουλεουν πολυ καλα με το Xperia XZ3

Ασυρματος φορτιστης Belkin Boost Up 10W ο οποιος φορτιζει σχεδον το ιδιο γρηγορα με τον απλο φορτιστη που συνοδευε την συσκευη.Πολυ μικρος,κομψος,αντιολισθητικος απλα πρεπει να κεντραρεις καλα το κινητο.Ο βασικος μου φορτιστης.Το κινητο αν ανεβασει πανω απο 42 βαθμους,κοβει την φορτιση (για να ανεβει θερμοκρασια τοσο πρεπει να μην τοποθετηθει σωστα πανω στον φορτιστη). Εχει δικη του τροφοδοσια και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιεις δικους σου φορτιστες και καλωδια. Τιμη περιπου 65 ευρω απο Ελλαδα με 3ετη εγγυηση. Αυτος ειναι:https://www.belkin.com/us/p/P-F7U050/

 

Για φορτιστη αυτοκινητου με Power Delivery (το ΧΖ3 υποστηριζει μονο αυτο το πρωτυπο) και QC3.0 επελεξα τον Nillkin Duos απο Ελλαδα,με κοστος 20 ευρω. Κομψοτατος,αλουμινενιος με δυο εξοδους. Εδω ο φορτιστης https://nillkin.org/accessories/chargers/nillkin-duos-fast-car-charger

 

Για καλωδιο Usb-C -> Usb-C του φορτιστη αυτοκινητου εχω παρει το παρακατω,1,8m,στα 7 ευρω απο Ελλαδα (το πιο χοντρο καλωδιο που εχω δει σε φορτιστες γενικα) https://www.tronsmart.com/products/cc07p-6ft-usb-c-to-usb-c-20-cable

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω φορτιστή αυτοκινήτου με δύο θύρες usb, με δυνατότητα επιλογής για γρήγορη ή κανονική φόρτιση και με ένδειξη βολτόμετρου έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία του αυτοκινήτου.

Δεν θέλω να δώσω μια περιουσία και μέχρι τώρα έχω βρει αυτά:

1. https://www.skroutz.gr/s/17179879/Hoco-Z26-High-Praise-Black-with-Digital-Display.html

2. https://www.skroutz.gr/s/14970810/Hoco-Z3-Smart-Car-Charger-Dual-USB-Black.html

3. https://www.skroutz.gr/s/17037860/OEM-Φορτιστής-βολτόμετρο-αυτοκινήτου-με-2-θύρες-USB.html

4. https://www.skroutz.gr/s/10439564/Remax-Aliens-RCC-208.html

Έχει κανείς άποψη; Αξίζουν; Ποια η διαφορά του πρώτου με το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω η χαμηλότερη τιμή https://drfix.gr/magnetic-usb-cables. Και πολύ καλή ποιότητα

 

Υπαρχει περιπτωση να μη φορτιζει σωστα και γρηγορα το κινητο ή να προκληθει βλαβη με αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια type-c ένα μέγεθος είναι; Δηλαδή κάνουν για όλα τα κινητά με θύρα type-c;

ναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 πιο να πάρω για honor 10

Huawei AP38 & Type-C Cable

Xiaomi Mi Quick Charge 3.0

Όλες η γνώμες δεκτές ευχαριστώ.

 

Προφανώς θα πάρεις τον Huawei, αφού ο Xiaomi είναι συμβατός με το πρότυπο Quick Charge 3.0 που είναι φτιαγμένο για επεξεργαστές Qualcomm, ενώ το κινητό σου έχει επεξεργαστή Kirin, επομένως άλλο πρότυπο γρήγορης φόρτισης. Ο AP38 είναι απόλυτα συμβατός με συσκευές Huawei και Honor που έχουν γρήγορη φόρτιση FCP και SCP.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ψάχνω για φορτιστή Quick Charge 3.0 και διαβάζοντας στο νήμα βλέπω ότι προτείνονται από πολλούς οι Blitzwolf. Οπότε και αποφάσισα να παραγγείλω και εγώ έναν.

Βλέπω στο banggood αυτά τα δύο μοντέλα:

 

https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=category&ID=224&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S6-QC3_0-2_4A-30W-Dual-USB-Charger-EU-Adapter-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-p-1047935.html?rmmds=category&ID=233&cur_warehouse=CN

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ο BW-S6 που έχει και δεύτερη έξοδο (2.4Α), υστερεί σε κάτι σε σχέση με τον BW-S5 που έχει μία μόνο (QC 3.0);

Ρωτάω γιατί η διαφορά στην τιμή τους είναι μόλις 0,5€. Αν μπορεί να φορτίζει ταυτόχρονα δύο συσκευές και στην έξοδο QC να αποδίδει όσο και ο απλός, ποιος ο λόγος να μην προτιμήσει κάποιος τον BW-S6; Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ

Τώρα είδα ότι μεταξύ 3.6V και 6.5V o ΒW-S5 δίνει 3Α ενώ ο BW-S6 δίνει 2.4Α. Στα υπόλοιπα modes δίνουν το ίδιο. Θα είναι όμως τόσο αισθητή αυτή η διαφορά;

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ψάχνω για φορτιστή Quick Charge 3.0 και διαβάζοντας στο νήμα βλέπω ότι προτείνονται από πολλούς οι Blitzwolf. Οπότε και αποφάσισα να παραγγείλω και εγώ έναν.

Βλέπω στο banggood αυτά τα δύο μοντέλα:

 

https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=category&ID=224&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S6-QC3_0-2_4A-30W-Dual-USB-Charger-EU-Adapter-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-p-1047935.html?rmmds=category&ID=233&cur_warehouse=CN

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Ο BW-S6 που έχει και δεύτερη έξοδο (2.4Α), υστερεί σε κάτι σε σχέση με τον BW-S5 που έχει μία μόνο (QC 3.0);

Ρωτάω γιατί η διαφορά στην τιμή τους είναι μόλις 0,5€. Αν μπορεί να φορτίζει ταυτόχρονα δύο συσκευές και στην έξοδο QC να αποδίδει όσο και ο απλός, ποιος ο λόγος να μην προτιμήσει κάποιος τον BW-S6; Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ

Τώρα είδα ότι μεταξύ 3.6V και 6.5V o ΒW-S5 δίνει 3Α ενώ ο BW-S6 δίνει 2.4Α. Στα υπόλοιπα modes δίνουν το ίδιο. Θα είναι όμως τόσο αισθητή αυτή η διαφορά;

 

Έχω και τους δύο. Ο S6 έχει το πλεονέκτημα ότι εκτός της επιπλέον θύρας φόρτισης (5V/2.4Α), η γρήγορη θύρα του (πορτοκαλί χρώμα), εκτός από Qualcomm Quick Charge3.0, υποστηρίζει και γρήγορη φόρτιση Huawei FCP. Ο S5 υποστηρίζει μόνο Qualcomm Quick Charge.

Γνώμη μου, πάρε τον S6, είναι πολύ πιο ευέλικτος, και μπορεί να δώσει φουλ ισχύ ταυτόχρονα και στις δύο θύρες, 18W στη γρήγορη και 12W στην κανονική, 30W μέγιστη.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους δύο. Ο S6 έχει το πλεονέκτημα ότι εκτός της επιπλέον θύρας φόρτισης (5V/2.4Α), η γρήγορη θύρα του (πορτοκαλί χρώμα), εκτός από Qualcomm Quick Charge3.0, υποστηρίζει και γρήγορη φόρτιση Huawei FCP. Ο S5 υποστηρίζει μόνο Qualcomm Quick Charge.

Γνώμη μου, πάρε τον S6, είναι πολύ πιο ευέλικτος, και μπορεί να δώσει φουλ ισχύ ταυτόχρονα και στις δύο θύρες, 18W στη γρήγορη και 12W στην κανονική, 30W μέγιστη.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Αν και η συμβατότητα με το πρότυπο της Huawei μου είναι αδιάφορη, η ύπαρξη δεύτερης θύρας θεωρώ ότι είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Οπότε και θα παραγγείλω αυτόν. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Αν και η συμβατότητα με το πρότυπο της Huawei μου είναι αδιάφορη, η ύπαρξη δεύτερης θύρας θεωρώ ότι είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Οπότε και θα παραγγείλω αυτόν. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Όντως βολεύει πολύ η δεύτερη θύρα, για περιπτώσεις που δε θες να και καλά γρήγορη φόρτιση. Και με 12W που δίνει η θύρα κανονικής φόρτισης είσαι μια χαρά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει από το ebay τι παρακάτω φορτιστή αυτοκινήτου https://www.ebay.com/itm/USLION-Car-Charger-Adapter-2-1A-Dual-USB-QC-3-0-for-iPhone-8-XS-Samsung/202532366894?hash=item2f27deaa2e:m:myIjD0QD7BPCIneZuGMyNhA

Qc3 δεν είναι μάλλον που γράφει. Η συσκευασία γράφει έξω QC pass. Πάνω στο σώμα του γράφει 5v 2.1a και έχει 2 usb εξόδους χωρίς να γράφουν κάτι πάνω (σχετικά με ρεύμα). Χρησιμοποίησα ένα καλώδιο micro usb το οποίο με το μαμά φορτιστή Huawei 1a στην εφαρμογή accubaterry δείχνει σταθερά περίπου 800ma στη φόρτιση. Με το μαμά καλώδιο έχω 1a. Στο car charger με το ίδιο καλώδιο στην εφαρμογή έχω 700-800ma στην μια έξοδο ενώ στην άλλη έξοδο usb παίζει από 100-600ma. Γιατί αυτή η διαφορά? Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η μία usb έξοδος? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους δύο. Ο S6 έχει το πλεονέκτημα ότι εκτός της επιπλέον θύρας φόρτισης (5V/2.4Α), η γρήγορη θύρα του (πορτοκαλί χρώμα), εκτός από Qualcomm Quick Charge3.0, υποστηρίζει και γρήγορη φόρτιση Huawei FCP. Ο S5 υποστηρίζει μόνο Qualcomm Quick Charge.

Γνώμη μου, πάρε τον S6, είναι πολύ πιο ευέλικτος, και μπορεί να δώσει φουλ ισχύ ταυτόχρονα και στις δύο θύρες, 18W στη γρήγορη και 12W στην κανονική, 30W μέγιστη.

 

Επειδή έχω τον ίδιο (s6) στο note 9 μου δίνει τη γρήγορη ασύρματη φόρτιση (9V 1,67A). Το mate 20 pro μου το φορτίζει στα 5v 2A. Στον φορτιστή του mate γράφει 5V 2A, 9V 2A, 10V 4A. Θεωρητικά δεν έπρεπε να μου τον φορτίζει στα 9V 2Α?

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τον ίδιο (s6) στο note 9 μου δίνει τη γρήγορη ασύρματη φόρτιση (9V 1,67A). Το mate 20 pro μου το φορτίζει στα 5v 2A. Στον φορτιστή του mate γράφει 5V 2A, 9V 2A, 10V 4A. Θεωρητικά δεν έπρεπε να μου τον φορτίζει στα 9V 2Α?

 

Στο P10 lite του αδερφού μου του δίνει γρήγορη φόρτιση 18W. Νομίζω είναι συμβατός μόνο με Huawei FCP κι όχι με Super Charge που θέλει το Mate 20 Pro.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τον S5 και θα ξεκινήσω δοκιμές. Ελπίζω να αποδόσει καλά. Με το Le 2, δεν νομίζω να έχω θέμα. Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Ψάχνω φορτιστή fast charge για Samsung Note 8 . Δυστυχώς μέχρι τώρα αγόρασα 2 από τοπικό μαγαζί τους οποίους μου έδωσαν ώς fast charge αλλά κανένας δεν φόρτιζε γρήγορα ούτε αναγραφόταν η ανάλογη ένδειξη στο κινητό . Θα μπορούσε κάποιος να μου υποδείξει κάποιον που δοκιμασμένα δουλεύει με το συγκεκριμένο κινητό ? Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από μερικές μέρες χρήσης του Blitzwolf S5 και του καλωδίου Blitzwolf TC9, ενώ έδειχναν τατύτατα, σταμάτησαν να συνεργάζονται.

Σε σύνδεση με άλλο φορτιστή και άλλο καλώδιο αντίστοιχα, δουλεύουν και τα δύο κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει, καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή έχω τον ίδιο (s6) στο note 9 μου δίνει τη γρήγορη ασύρματη φόρτιση (9V 1,67A). Το mate 20 pro μου το φορτίζει στα 5v 2A. Στον φορτιστή του mate γράφει 5V 2A, 9V 2A, 10V 4A. Θεωρητικά δεν έπρεπε να μου τον φορτίζει στα 9V 2Α?

 

Εγώ τον παρέλαβα προχθές από banggood. Τον δοκίμασα και φόρτιζε max στα 15W και κάτι ψιλά το Xiaomi Mi 8 Lite, 2.4A στα 6.5V. Πολύ κοντά στις ονομαστικές τιμές, δηλαδή.

Το κακό είναι ότι τη δεύτερη μέρα, ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο σκασίματος (πυκνωτής), πτώση του ασφαλοδιακόπτη του δωματίου και ακολούθησε μυρωδιά καμένου... Ευτυχώς εκείνη την ώρα δεν φόρτιζα, αλλά ποιος περιμένει τώρα 20 μέρες (στην καλύτερη περίπτωση) για αντικατάσταση... Ξενέρωσα, μιας και τον πήρα έχοντας διαβάσει τα καλύτερα για την εταιρία και τον φορτιστή, αλλά πιστεύω ότι απλά έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Ίδωμεν...

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Χρησιμοποιώ κινητό για GPS και χρειάζομαι φόρτιση γιατί η κατανάλωση της εφαρμογής με τη χρήση GPS και την οθόνη ανοιχτή συνεχώς είναι σημαντική.

Έχω 2 φορτιστές belkin και τρείς ακόμη κινέζοκους noname. Δοκίμασα λοιπόν με τον φορτιστή belkin 2.1Amp με έξοδο USB.

Το κινητό-GPS μου σβήνει μετά από κάποια ώρα και η μπαταρία είναι άδεια. Στο μεταξύ ο φορτιστής είναι συνδεδμένος και το λεντάκι του αναμένο. Ψάχνοντας για λύση, κατέβασα την εφαρμογή "Ampere" που μετράει το ρεύμα φόρτρισης και διαπίστωσα οτι το ρεύμα ξεκινάει από μία τιμή γύρω στα 650mA και κατεβαίνει συνεχώς μέχρι τα 10mΑ και ανεβοκατεβαίνει μέχρι τα 30mA και μετά παίζει εκεί γύρω. Τα νούμερα είναι τελείως τυχαία.

Δοκίμασα με μετασχηματιστή στο σπίτι και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια. Ο belkin 1Α σαν να ανεβοκατεβαίνει πιό κοντά στα 400mΑ αλλά δεν σταθεροποπιείται σε κάποια τιμή.

Έχει κάποιος παρατηρήσει παρόμοιες ενδείξεις; μήπως φταίει ο μετασχηματιστής που χρησιμοποιώ που είναι switching? μήπως η εφαρμογή; και στο αυτοκίνητο όμως δεν έχω σταθερές ενδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή είναι αν είναι κάνα huawei μόνο με μαμα φορτιστή δουλεύουν αν είναι κάτι άλλο μάλλον παρέδωσε το πνεύμα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...