Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, αυτον κι εγω, καλη ιδεα κι αυτο με το κρεβατι, pas mal,

παρε κι ενα usb tester για μετρησεις :D

USB tester έχει φίλος, οπότε το δανείζομαι όποτε το χρειάζομαι. :p
Δεν έχω τον συγκεκριμένο, αλλά έχω άλλους 3 της ίδιας εταιρίας για πρίζα, κι άλλον έναν αυτοκινήτου. Χώρια τα μπόλικα καλώδια της ίδιας εταιρίας. Μέχρι στιγμής έχω μείνει παραπάνω από ευχαριστημένος, αν και στην αρχή ήμουν δύσπιστος. Να 'ναι καλά ο king2009 που με έψησε για την εταιρία αυτή. Όλα τα λεφτά τα προϊόντα της Blitzwolf.
Ευχαριστώ πολύ, κι εγώ διαβάζω θετικά σχόλια για τον συγκεκριμένο και γενικότερα για τη BlitzWolf.
Link to comment
Share on other sites

USB tester έχει φίλος, οπότε το δανείζομαι όποτε το χρειάζομαι. :pΕυχαριστώ πολύ, κι εγώ διαβάζω θετικά σχόλια για τον συγκεκριμένο και γενικότερα για τη BlitzWolf.
μονο μην βαλετε φορτιστη blitzwolf με κινητο xiaomi γιατι χαλαει η πλακετα φορτισης
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μονο μην βαλετε φορτιστη blitzwolf με κινητο xiaomi γιατι χαλαει η πλακετα φορτισης

 

Έλα, ναι; Είναι πολύ σοβαρά αυτό. Μόνο στα Xiaomi παίζει αυτή η ιδιαιτερότητα;

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι κάνει τέτοια ζημιά, από τη στιγμή που είναι Qualcomm-certified.

Πάντως ο ένας από τους Blitzwolf που έχω (ο S9, αυτός εδώ:https://www.blitzwolf.com/BlitzWolf-BW-S9-18W-USB-Charger-EU-US-UK-AU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-185.html ) έχει ταχεία φόρτιση FCP (Huawei), και δουλεύει τέλεια σε Huawei. Και φυσικά στο κινητό μου που έχει Qualcomm Quick Charge.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μονο μην βαλετε φορτιστη blitzwolf με κινητο xiaomi γιατι χαλαει η πλακετα φορτισης
Εγώ φορτίζω με το blitzwolf powerbank που έχω,ενα xiaomi A1 και ενα redmi note 3 που είχα πρίν.

Ολα καλά!!

Που διάβασες κάτι τέτοιο αν επιτρέπεται,δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό γιατί η blitzwolf ακολουθεί πρότυπα qc2 και qc3 ;;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ρε παιδιά να παίζει κάτι τέτοιο, η Blitzwolf είναι σοβαρή εταιρία. Έχει ένα σωρό δικλείδες ασφαλείας στα προϊόντα της. Συν ότι οι φορτιστές και τα power banks της έχουν πιστοποίηση Qualcomm Quick Charge. Δεν πιστεύω ότι παίζει τέτοιο θέμα.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο αξιόλογο tester ξέρουμε? Κι εγώ για τους blitzwolf έχω την καλύτερη άποψη.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν και πηρα προσφατα δεν θα συνεστηνα τον δικο μου (απο ebay) γιατι και αργησε αρκετα να ερθει και

οταν ζητησα refund δεν μου εκανε με αποτελεσμα να διαπραγματευομαστε καθε μερα στο chat του ebay,

κι ενω του ειπα οτι αν και οταν ερθει θα σε πληρωσω, εκεινος μου ελεγε κατι μπουρδες του στυλ και

αλλοι στην χωρα σου εχουν παραλαβει και δεν με πληρωσαν - κι εσυ που το ξερεις του λεω; αφου δεν βαζεις tracking number...

ε, ηρθε τελικα και δεν πηρε φραγκο, ενω παντα πληρωνω μετα, τοσο πολυ μου την εσπασε,

 

τελοσπαντων, οταν τον παρηγγειλα δεν ειχα δει και για QC3.0,

αν παρεις κατι να δεις να το υποστηριζει γιατι ο δικος μου κανει κατι κουλα

οταν συνδεω το powerbank πανω (μισοφορτισμενο):

την μια δειχνει 9v και την αλλη 2v

Link to comment
Share on other sites

μονο μην βαλετε φορτιστη blitzwolf με κινητο xiaomi γιατι χαλαει η πλακετα φορτισης

Δεν στέκει τεχνικά αυτό. Αν και δεν έχω τόσο σε εκτίμηση τη blitzwolf και προτιμώ Orico, μόνο αν υπήρχε κάποιο ελλάτωμα μπορεί να σου κάνει ζημιά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο δεν εχει; να σου πω την αληθεια για 5 ευρω το παιρνω κ απο δω

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο δεν εχει; να σου πω την αληθεια για 5 ευρω το παιρνω κ απο δω

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικα οχι. Αλλα οπως λες για 5 ευρω αξιζει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Λογικα οχι. Αλλα οπως λες για 5 ευρω αξιζει?

 

Ειχα την εντυπωση οτι απο αγγλια περναει, μπορει να κανω κ λαθος. Και κατι που δεν παρατηρησα χθες. Δεν εχει δωρεαν αποστολη. Η πιο φθηνη ειναι 15 ευρω οποτε μαζι με το φορτιστη παμε στα 25.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, δώστε μου τα φώτα σας. Ο αδερφός μου έχει το Huawei P10 lite και ο φορτιστής που έχει μέσα στο πακέτο αγοράς, για έναν περίεργο λόγο, δίνει ένδειξη γρήγορης φόρτισης στο LG G4 μου, παρόλο που το ένα κινητό έχει σύστημα Huawei FCP και το άλλο Qualcomm Quick Charge 2.0. Το μέτρησα και με power tester, και όντως ο Huawei δίνει όσα Volt και Ampere δίνει και ο φορτιστής που χρησιμοποιώ συνήθως για το G4 μου. Την ίδια συμπεριφορά παρουσιάζει και ο ταχυφορτιστής αυτοκινήτου της Huawei, ο AP38. Είναι δυνατόν να είναι συμβατοί και με Qualcomm Quick Charge χωρίς να το αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ή παίζει κάτι άλλο; Είναι ασφαλές να τους χρησιμοποιώ για ταχεία φόρτιση στο G4 μου; :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, δώστε μου τα φώτα σας. Ο αδερφός μου έχει το Huawei P10 lite και ο φορτιστής που έχει μέσα στο πακέτο αγοράς, για έναν περίεργο λόγο, δίνει ένδειξη γρήγορης φόρτισης στο LG G4 μου, παρόλο που το ένα κινητό έχει σύστημα Huawei FCP και το άλλο Qualcomm Quick Charge 2.0. Το μέτρησα και με power tester, και όντως ο Huawei δίνει όσα Volt και Ampere δίνει και ο φορτιστής που χρησιμοποιώ συνήθως για το G4 μου. Την ίδια συμπεριφορά παρουσιάζει και ο ταχυφορτιστής αυτοκινήτου της Huawei, ο AP38. Είναι δυνατόν να είναι συμβατοί και με Qualcomm Quick Charge χωρίς να το αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ή παίζει κάτι άλλο; Είναι ασφαλές να τους χρησιμοποιώ για ταχεία φόρτιση στο G4 μου; :what:

Είναι το ίδιο πράγμα, και δεν έχεις κανέναν λόγο ν ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο πράγμα, και δεν έχεις κανέναν λόγο ν ανησυχείς.

Δεν αμφιβάλλω, αλλά όσους φορτιστές έχω που είναι συμβατοί μόνο με Qualcomm Quick Charge δε μου δίνουν γρήγορη φόρτιση σε Huawei. Το ανάποδο γίνεται.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά,. Σήμερα χάλασε το καλώδιο και ο φορτιστής του κινητού μου LG G4. Μπορείτε να μου πείτε ποιον να πάρω για να φορτίζει γρήγορα και το LG G4 αλλά και το κινητό που θα παραγγείλω (είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Mi mix 2 και LG V30 ανάλογα τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω, υπάρχει και η περίπτωση να πάρω το Huawei MediaPad M5 10.8" ). Προς το παρόν όμως θέλω φορτιστή και καλώδιο για το LG G4.

 

Σκέφτομαι αυτόν ... https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

μαζί με αυτό το καλώδιο ... https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-MC1-2_4A-Micro-USB-Braided-Charging-Data-Cable-3_33ft1m-With-Magic-Tape-Strap-p-1117566.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto__3&ID=48030&cur_warehouse=CN

 

Είναι οκ για αυτά που θέλω?

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,. Σήμερα χάλασε το καλώδιο και ο φορτιστής του κινητού μου LG G4. Μπορείτε να μου πείτε ποιον να πάρω για να φορτίζει γρήγορα και το LG G4 αλλά και το κινητό που θα παραγγείλω (είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Mi mix 2 και LG V30 ανάλογα τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω, υπάρχει και η περίπτωση να πάρω το Huawei MediaPad M5 10.8" ). Προς το παρόν όμως θέλω φορτιστή και καλώδιο για το LG G4.

 

Σκέφτομαι αυτόν ... https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

μαζί με αυτό το καλώδιο ... https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-MC1-2_4A-Micro-USB-Braided-Charging-Data-Cable-3_33ft1m-With-Magic-Tape-Strap-p-1117566.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto__3&ID=48030&cur_warehouse=CN

 

Είναι οκ για αυτά που θέλω?

Δες και τον QC3 της Xiaomi https://drfix.gr/original-xiaomi-charger-qc3

Link to comment
Share on other sites

Eχω αυτόν της blitzwolf και είναι εξαιρετικός για qc3.0 φόρτιση. Υποστηρίζει το qc3.0 πρότυπο ακριβώς όπως πρέπει (δηλαδή με μεταβλητό voltage και ampere) εφόσον φυσικά υποστηρίζεται σωστά και απο το κινητό σου. Το λέω αυτό βάσει του τρόπου φόρτισης που βλέπω στο le max 2 μου συγκριτικά με τον μαμά φορτιστή που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να υποστηρίζει ως qc3.0 φορτιστής μεταβλητή φόρτιση απο 3.6v εως 12v (έχω δει μέχρι 9v με battery meter tester) αλλά υποστηρίζει ουσιαστικά μόνο το qc2.0 δηλαδή φορτίζει γρήγορα απευθείας στα 9v-1.7A.

Αν τον παραγγείλεις μέσω της εφαρμογής του banggood η τιμή απο 8.99 πάει στα 6.99$

Yποθέτω φυσικά και της xiaomi ως επώνυμος λογικά θα λειτουργεί σωστά και σαν qc3.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,. Σήμερα χάλασε το καλώδιο και ο φορτιστής του κινητού μου LG G4. Μπορείτε να μου πείτε ποιον να πάρω για να φορτίζει γρήγορα και το LG G4 αλλά και το κινητό που θα παραγγείλω (είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Mi mix 2 και LG V30 ανάλογα τα χρήματα που θα μπορέσω να διαθέσω, υπάρχει και η περίπτωση να πάρω το Huawei MediaPad M5 10.8" ). Προς το παρόν όμως θέλω φορτιστή και καλώδιο για το LG G4.

 

Σκέφτομαι αυτόν ... https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S5-QC3_0-18W-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1032822.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

μαζί με αυτό το καλώδιο ... https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-MC1-2_4A-Micro-USB-Braided-Charging-Data-Cable-3_33ft1m-With-Magic-Tape-Strap-p-1117566.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto__3&ID=48030&cur_warehouse=CN

 

Είναι οκ για αυτά που θέλω?

 

Και το καλώδιο και ο φορτιστής είναι μια χαρά για κινητά/ταμπλέτες με quick charge. Το φορτιστή τον έχω και τον χρησιμοποιώ κι εγώ στο LG G4 μου και δουλεύει ρολόι. Και το καλώδιο φυσικά, άκρως ποιοτικό.

 

Όμως για την περίπτωση που χρειαστεί να ταχυ-φορτίσεις Huawei ή συσκευή με Mediatek, θα σου πρότεινα καλύτερα τον S9, που υποστηρίζει πρακτικά τα πάντα από ταχεία φόρτιση:

 

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-S9-18W-USB-Charger-EU-US-UK-AU-Adapter-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-Samsung-p-1153784.html

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να φορτίζω όσο πιο αργά το βράδυ ποιο να πάρω; επίσης αν έρχεται με type c καλύτερα.

έναν οποιοδήποτε φορτιστή έως 1A που πωλούνται παντού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρά νταν στο φόρουμ.:D να ρωτησω κάτι;έχω εδώ και λίγο καιρό το Alcatel a5.δεν υποστήριζει γρήγορη φόρτιση.δοκιμασα στην δουλεια μου,και μετα απο λίγη ωρα πηρα ενα φορτιστή 2 Α και το αντιστοιχο καλώδιο .ο μαμά φορτιστής είναι 1 Α.ο χρονος φόρτισης έχει μειωθεί εντυπωσιακά σε μια πρωτη ματια που του εριξα.το θέμα είναι οτι μου είπαν οτι η γρήγορη φόρτιση σε βάθος χρονου χαλάει ποιο γρήγορα την μπαταρία.τι να κάνω να το φορτιζω με τον μαμά,και όταν υπάρχει σπάνια η πίεση χρονου να το φορτιζω καμμια φορα με τον ποιο γρήγορο;για πείτε γνώμες. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...