Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι συσκευή είναι αν είναι κάνα huawei μόνο με μαμα φορτιστή δουλεύουν αν είναι κάτι άλλο μάλλον παρέδωσε το πνεύμα

Μια χαρά φορτίζω Huawei κινητά, με άλλους φορτιστές.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φορτίζω Huawei κινητά, με άλλους φορτιστές.

 

και στο p9 kai sto p10 και στο ματε 8/9/10/20 και στο p20 pro (αλλα δεν ειχα) με ξενο φορτιστή πάνω απο 500 mha δεν παει σε κάποια πηγενε max 700 αν το έκανες χρήση gps πχ δεν προλάβαινε να φορτίσει καν........

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι συσκευές που χρησιμοποιώ είναι DooGee Titans, Vernee Apollo, Samsung S6.

 

DooGee Titans οκ έχει αργή φόρτιση περίπου 1A 1.2

Vernee Apollo έχει fast charger (θέλει ειδικό φορτιστή)

s6 έχει πρώτης γενιας fast charger (πάλι θέλει ειδικό φορτιστή)

 

πάντως όλα με κλασσικό φορτιστή φορτίζουν με σχετικά αργό ρυθμό (1A 1.2A )

 

τι εχεις να κάνεις... πάρε ένα ποιοτικό καλώδιο και έναν ποιοτικό φορτιστή και δοκίμασε

 

πχ αυτό το πακέτο καλύπτει όλες της συσκευές σου

https://www.skroutz.gr/s/9870667/Samsung-Car-Charger-EP-LN920BB-Micro-USB-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF.html

Link to comment
Share on other sites

Thnx θα το δοκιμάσω. Από τη φωτό βλέπω 2 θύρες USB ενώ στα χαρακτηριστικά λέει μία. Τι να εννοεί;

δεν εχω ιδέα τι λέει μάλλον τυπογραφικό είναι κλασσικός φορτιστακος της samsung με δυο θήρες

 

https://www.samsung.com/latin_en/mobile-accessories/car-adapter-ep-ln920/

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ευρήματά μου έχουν ώς εξής:

Ο μετασχηματιστής 220V AC σε 5V DC ήταν προβληματικός γιατί είναι switching και δεν έδινε από ότι φαίνεται αρκετά σταθερό ρεύμα, αν και το όργανο δεν έδειχνε κάτι τέτοιο. Ίσως δεν το πιάνει.

Οπότε με μετασχηματιστή φόρτισης μπαταριών λιθίου, δοκίμασα και βρήκα τον έναν belkin στα 2.1Α και έναν ακόμα κινέζικο να δίνουν έξοδο 950-990mAmp οπότε είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω οτι θα μπορούν να κρατάνε το κινητό μου σε σταθερή φόρτιση, δουλεύοντας app GPS και έχοντας την οθόνη σε πλήρη ένταση.

Ο παλαιότερος belkin 1A και οι άλλοι δύο κινέζικοι δίνουν 30-380mAmp με συνεχή σκαμπανεβάσματα.

Γειά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ευρήματά μου έχουν ώς εξής:

Ο μετασχηματιστής 220V AC σε 5V DC ήταν προβληματικός γιατί είναι switching και δεν έδινε από ότι φαίνεται αρκετά σταθερό ρεύμα, αν και το όργανο δεν έδειχνε κάτι τέτοιο. Ίσως δεν το πιάνει.

Οπότε με μετασχηματιστή φόρτισης μπαταριών λιθίου, δοκίμασα και βρήκα τον έναν belkin στα 2.1Α και έναν ακόμα κινέζικο να δίνουν έξοδο 950-990mAmp οπότε είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω οτι θα μπορούν να κρατάνε το κινητό μου σε σταθερή φόρτιση, δουλεύοντας app GPS και έχοντας την οθόνη σε πλήρη ένταση.

Ο παλαιότερος belkin 1A και οι άλλοι δύο κινέζικοι δίνουν 30-380mAmp με συνεχή σκαμπανεβάσματα.

Γειά χαρά.

 

950 990 (δλδ 1Α) μια χαρα ειναι θα διατηρεί της συσκευές ενεργές

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..

Έχει κάποιος τον ασύρματο φορτιστή της samsung με το ανεμιστηράκι;

Ήθελα να τον βάλω κομοδίνο και να φορτίζω το βράδυ, οπότε θέλω να μάθω αν κάνει θόρυβο :) https://www.skroutz.gr/s/14229612/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-Λευκό-EP-N5100B.html?from=recommendations#reviews

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα απο ebay αυτο το φορτιστη Blitzwolf στα 12,50 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα δε ξερω αν ειναι γνησιος η οχι

https://www.ebay.com/itm/BlitzWolf-BW-S6-30W-Dual-USB-Port-Charger-Fast-Charging-Adapter-For-Phone-Tablet/292290774845?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=591190672451&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

μου ηρθε στο κουτι του με ζελατινα κτλ αλλα εχει καποιες διαοφορες απο αυτο στη φωτο.πχ στο Blitzwolf δεν εχει τη πατουσα αλλα ενα κεραυνο και πισω εκει που μπαινει η θυρα δε λεει s power απλα γραφει κατω απο καθε θυρα τι ειναι στα υπολοιπα ομως ειναι ολα το ιδιο

ξερουμε τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα απο ebay αυτο το φορτιστη Blitzwolf στα 12,50 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα δε ξερω αν ειναι γνησιος η οχι

 

https://www.ebay.com/itm/BlitzWolf-BW-S6-30W-Dual-USB-Port-Charger-Fast-Charging-Adapter-For-Phone-Tablet/292290774845?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=591190672451&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

μου ηρθε στο κουτι του με ζελατινα κτλ αλλα εχει καποιες διαοφορες απο αυτο στη φωτο.πχ στο Blitzwolf δεν εχει τη πατουσα αλλα ενα κεραυνο και πισω εκει που μπαινει η θυρα δε λεει s power απλα γραφει κατω απο καθε θυρα τι ειναι στα υπολοιπα ομως ειναι ολα το ιδιο

ξερουμε τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα απο ebay αυτο το φορτιστη Blitzwolf στα 12,50 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα δε ξερω αν ειναι γνησιος η οχι

 

https://www.ebay.com/itm/BlitzWolf-BW-S6-30W-Dual-USB-Port-Charger-Fast-Charging-Adapter-For-Phone-Tablet/292290774845?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=591190672451&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

μου ηρθε στο κουτι του με ζελατινα κτλ αλλα εχει καποιες διαοφορες απο αυτο στη φωτο.πχ στο Blitzwolf δεν εχει τη πατουσα αλλα ενα κεραυνο και πισω εκει που μπαινει η θυρα δε λεει s power απλα γραφει κατω απο καθε θυρα τι ειναι στα υπολοιπα ομως ειναι ολα το ιδιο

ξερουμε τι παιζει ?

Έχω τον ίδιο σε μαύρο χρώμα, αγορασμένο κάπου πριν τα Χριστούγεννα, με λογότυπο με τη πατούσα στο "Ο". Ένας πιο καινούργιος που πήρα κάποια στιγμή (άλλο μοντέλο, όχι ο ίδιος), έχει τον κεραυνό στο "Ο".

Νομίζω δεν έχεις θέμα γνησιότητας, κατά πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει το λογότυπο της η Blitzwolf και το αλλάζει και στις νέες παρτίδες των παλιότερων μοντέλων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο σε μαύρο χρώμα, αγορασμένο κάπου πριν τα Χριστούγεννα, με λογότυπο με τη πατούσα στο "Ο". Ένας πιο καινούργιος που πήρα κάποια στιγμή (άλλο μοντέλο, όχι ο ίδιος), έχει τον κεραυνό στο "Ο".

Νομίζω δεν έχεις θέμα γνησιότητας, κατά πάσα πιθανότητα έχει αλλάξει το λογότυπο της η Blitzwolf και το αλλάζει και στις νέες παρτίδες των παλιότερων μοντέλων.

απλα επειδη βλεπω στο σαιτ τους οτι εχει την πατουσα και γραφει πισω s power ενω ο δικος μου ειναι ιδιος απλα δε γραφει ετσι
Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη βλεπω στο σαιτ τους οτι εχει την πατουσα και γραφει πισω s power ενω ο δικος μου ειναι ιδιος απλα δε γραφει ετσι
Στο site της Blitzwolf το κεντρικό logo είναι με τον κεραυνό, οπότε μην σε αγχώνει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το κινητο μου (redmi 4x) εχει αυτον τον φορτιστη

https://www.skroutz.gr/s/15445652/Xiaomi-USB-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-MDY-08-EO.html

επειδη θελω και εναν 2ο,βλεπω αυτον με 2Α εξοδο και επιπλεον fastcharge,το οποιο μαλλον το υποστηριζει και το κινητο μου.

https://www.plaisio.gr/tilefona/fortistes/chargers/HUAWEI-Fortistis-Spitiou-1-Thesis-Leuko-Kalodio-Micro-Usb-2451968.htm

παιζει ρολο το ρευμα εισοδου? Ο xiaomi εχει 0,35 ενω ο αλλος 0,5.

Επισης θα εχω δυνατοτητα καπως (αν παρω τον huawei) να ρυθμισω την επιλογη κανονικης ή γρήγορης φόρτισης,ή θα δίνει ο φορτιστής ό,τι υποστηρίζει το κινητό?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα σχετικά με φορτιστές, θα ήθελα μία βοήθεια, μιας που ψάχνω να αγοράσω φορτιστή αυτοκινήτου για την συσκευή μου.

 

Η συσκευή μου είναι το BlackBerry key2 και τα χαρακτηριστικά που δίνει η BlackBerry είναι αυτά: "Compatible with USB Power Delivery 2.0 v1.2 & 9V2A 18W QC3.0 Chargers"

 

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι ο πιο γρήγορος, αλλά με ενδιαφέρει να είναι ότι πιο κοντινό στην φόρτιση που χρειάζεται η συσκευή μου.

 

Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει 2 θύρες και η μία να είναι για γρήγορη φόρτιση και η άλλη για αργή, τότε ακόμη καλύτερα. Αλλιώς ας έχει μόνο γρήγορη φόρτιση, είτε με μία θύρα, είτε με δύο.

 

Έχω μία προτίμηση στην Anker και στην Αukey, αλλά αν θεωρείτε κάποιον καλύτερο, τότε εννοείται στείλτε μου όποιον θεωρείτε καλύτερο.

 

Ιδανικά θα ήθελα να υπάρχει διαθέσιμος σε ελληνικό κατάστημα, μιας που η αγορά θέλω να γίνει άμεσα.

 

Γύρω στα 30 ευρώ νομίζω πως είναι αρκετά για αυτό που ζητάω, σωστά;

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά στο αυτοκίνητο η θύρα του φορτιστή γράφει 12V.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα....

πηρα ενα ασυρματο φορτιστη για το iphone xs max 10w για γρηγορη φορτιση,

ηθελα να ρωτησω για να δωσω ρευμα ο φορτισης πρεπει να ειναι 10w??

η μπορω να βαλω το φορτιστη του iphone??

παντως εχω και ενα φορτιστη 15w και δεν συνεργαζονται.

ευχαριστω!!:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Θελω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλώδιο usb type c για να εχω γρήγορη φόρτιση σε xiaomi. Έχω πάρει 2 μέχρι τώρα και δεν λειτουργεί η γρήγορη φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά, μετά τα Blitzwolf το χάος, και σε φορτιστές και σε καλώδια. Περιμένεις βέβαια καιρό να έρθουν από Κίνα (προτιμώ το Banggood σε αξιοπιστία), αλλά αξίζει 100% η αναμονή.

Κάποια λίγα μοντέλα βρίσκεις και σε κάποια σκρουτζομάγαζα, αλλά σε πολύ μικρή ποικιλία και πολύ υψηλές τιμές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Tronsmart παιδιά για καλώδια. Τα blitzwolf καλώδια με έβγαλαν πολλά προβλήματα. Είχα πάρει 6 7 πριν 3 χρόνια. Οι φορτιστές είναι σκυλιά όμως.
Link to comment
Share on other sites

Tronsmart παιδιά για καλώδια. Τα blitzwolf καλώδια με έβγαλαν πολλά προβλήματα. Είχα πάρει 6 7 πριν 3 χρόνια. Οι φορτιστές είναι σκυλιά όμως.

Πάνω από 20 καλώδιά τους έχω στην κατοχή μου συνολικά, σε διάφορα μήκη και ποιότητες. Μόνο ένα από τα λεπτά καλώδια microUSB 2.5 μέτρων κάποια στιγμή σταμάτησε να δίνει γρήγορη φόρτιση. Όλα τα άλλα που έχω, ιδίως τα χοντρά braided, βγήκαν σκυλιά, που να τα διπλώσεις που να τα τεντώσεις, τίποτα, χαμπάρι δεν παίρνουν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω φορτιστή αυτοκινήτου με δύο εξόδους που να υποστηρίζει Huawei super charge, παράλληλα και με άλλο πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης, πχ Qualcomm qc3.0.

 

Είδα τον Huawei ap38, αλλά η δεύτερη έξοδος μου φαίνεται πολύ αργή (5V1A).

 

Έχετε κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω φορτιστή αυτοκινήτου με δύο εξόδους που να υποστηρίζει Huawei super charge, παράλληλα και με άλλο πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης, πχ Qualcomm qc3.0.

 

Είδα τον Huawei ap38, αλλά η δεύτερη έξοδος μου φαίνεται πολύ αργή (5V1A).

 

Έχετε κάποια πρόταση;

Δε γίνεται τεχνικά να έχεις δύο εξόδους ταχείας φόρτισης (με τάση διαφορετική των 5V)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...