Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά νταν στο φόρουμ.:D να ρωτησω κάτι;έχω εδώ και λίγο καιρό το Alcatel a5.δεν υποστήριζει γρήγορη φόρτιση.δοκιμασα στην δουλεια μου,και μετα απο λίγη ωρα πηρα ενα φορτιστή 2 Α και το αντιστοιχο καλώδιο .ο μαμά φορτιστής είναι 1 Α.ο χρονος φόρτισης έχει μειωθεί εντυπωσιακά σε μια πρωτη ματια που του εριξα.το θέμα είναι οτι μου είπαν οτι η γρήγορη φόρτιση σε βάθος χρονου χαλάει ποιο γρήγορα την μπαταρία.τι να κάνω να το φορτιζω με τον μαμά,και όταν υπάρχει σπάνια η πίεση χρονου να το φορτιζω καμμια φορα με τον ποιο γρήγορο;για πείτε γνώμες.

Οσο πιο αργά φορτίζει μία μπαταρία τόσο καλύτερο είναι για κείνη. Το θέμα είναι Μπορείς να περιμένεις το χρόνο φόρτισης?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο αργά φορτίζει μία μπαταρία τόσο καλύτερο είναι για κείνη. Το θέμα είναι Μπορείς να περιμένεις το χρόνο φόρτισης?

OK.ευχαριστώ.θα φορτιζω με τον αργό,και αν καμμία φορά υπάρχει αναγκη για γρήγορη φόρτιση με τον άλλο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδιά υπάρχει κανένα αντίστοιχο thread για μπαταρίες;

Ψάχνω και δε βρίσκω.. :worry:

 

Αν αναζητάς thread για μπαταρίες κινητών τηλεφώνων, ορίστε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287853

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί όταν βάζω έναν φορτιστή στην πρίζα βγάζει μια σπίθα; blitzwolf ο φορτιστής
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος αυτόν εδώ τον φορτιστή αυτοκινήτου της Blitzwolf;

https://m.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-C10-QC3_0-54W-USB-Car-Charger-with-Power3S-and-Quick-Charge-3_0-p-1041807.html

Τον έχω αρκετό καιρό, αλλά τώρα τελευταία μου δίνει διακοπτόμενη έξοδο, σαν να σταματάει να δίνει ρεύμα. Το κάνει και σε φόρτιση κινητού και σε power bank και σε ακουστικό Bluetooth. Δοκιμάζοντας άλλους δύο που έχω, έναν anker κι έναν ravpower, όσο και να κουνήσω τα καλώδια, τις συνδέσεις κλπ, τίποτα, δε σταματάει η φόρτιση.

Παίζει λόγω κατασκευής του Blitzwolf (είναι λίγο πιο χοντρός καθώς έχει τέσσερις εξόδους), να μην κάθεται καλά στην πρίζα του αυτοκινήτου και να διακόπτεται η επαφή του με την πρίζα; Οι δύο άλλοι που δοκίμασα είναι κλασικό μέγεθος, πολύ μαζεμένοι, κανονικοί σε πάχος.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις σε άλλο αυτοκίνητο;;

 

Έχω δοκιμάσει στην άλλη πρίζα του αυτοκινήτου, το δικό μου έχει και στο χώρο των πίσω επιβατών, κι εκεί κουμπώνει καλύτερα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά πήρα ένα ασύρματο φορτιστή για το iPhone X και μέσα η συσκευασία είχε την βάση και ένα καλώδιο.Απο όσο κατάλαβα θέλει ένα φορτιστή τοίχου Quick Charge 3 για να κάνει ταχεία φόρτιση,γιατί μόνο η βάση κάνει κανονική αργή φόρτιση.Εχετε να προτείνετε κάποιον καλό και φτηνό;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα ασύρματο φορτιστή για το iPhone X και μέσα η συσκευασία είχε την βάση και ένα καλώδιο.Απο όσο κατάλαβα θέλει ένα φορτιστή τοίχου Quick Charge 3 για να κάνει ταχεία φόρτιση,γιατί μόνο η βάση κάνει κανονική αργή φόρτιση.Εχετε να προτείνετε κάποιον καλό και φτηνό;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

να παίρνεις iPhone χ και μετά να ψάχνεις καλό και φθηνό φορτιστή με ξεπερνάει ειλικρινά. Πάντα φιλικά

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα ασύρματο φορτιστή για το iPhone X και μέσα η συσκευασία είχε την βάση και ένα καλώδιο.Απο όσο κατάλαβα θέλει ένα φορτιστή τοίχου Quick Charge 3 για να κάνει ταχεία φόρτιση,γιατί μόνο η βάση κάνει κανονική αργή φόρτιση.Εχετε να προτείνετε κάποιον καλό και φτηνό;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιον πήρες?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιον πήρες?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πηρα αυτον...

https://www.uniqueshop.gr/mobileaccessories/asirmati-fortisi-kinitou/benks-hearthstone-wireless-charger-black-12044.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να παίρνεις iPhone χ και μετά να ψάχνεις καλό και φθηνό φορτιστή με ξεπερνάει ειλικρινά. Πάντα φιλικά

 

πραγματικα δεν μπορεσα καν να καταλαβω το σκεπτικο σου!!!!Μπορει ο καθενας να δινει τα λεφτα του οπως θελει!!Μπορει να ηθελε καποιος να διαθεσει τα λεφτα του στο κινητο και οχι σε μη απαραιτητα,γιατι τετοιο ειναι ο ασυρματος φορτιστης,αξεσουαρ!!Βεβαια εγω δεν ειμαι τετοιος και ηδη εχω διαθεσει σε θηκες-tempered glass-φορτιστη 150 ευρω.Απλα οταν ο φορτιστης στοιχιζει 30 ευρω θεωρω χαζο να δωσω πανω απο 15 ευρω μονο για τον ανταπτορα!!!!Οποτε παντα φιλικα...δεν χρειαζοταν να πουλησεις πνευμα και εξυπναδα...απλα να το βουλωνες και να μην απαντουσες εφοσον δεν ηθελες να βοηθησεις!!!!Γιατι δεν ειδα να δινεις λυση εστω και ακριβη!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αυτον...

https://www.uniqueshop.gr/mobileaccessories/asirmati-fortisi-kinitou/benks-hearthstone-wireless-charger-black-12044.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πραγματικα δεν μπορεσα καν να καταλαβω το σκεπτικο σου!!!!Μπορει ο καθενας να δινει τα λεφτα του οπως θελει!!Μπορει να ηθελε καποιος να διαθεσει τα λεφτα του στο κινητο και οχι σε μη απαραιτητα,γιατι τετοιο ειναι ο ασυρματος φορτιστης,αξεσουαρ!!Βεβαια εγω δεν ειμαι τετοιος και ηδη εχω διαθεσει σε θηκες-tempered glass-φορτιστη 150 ευρω.Απλα οταν ο φορτιστης στοιχιζει 30 ευρω θεωρω χαζο να δωσω πανω απο 15 ευρω μονο για τον ανταπτορα!!!!Οποτε παντα φιλικα...δεν χρειαζοταν να πουλησεις πνευμα και εξυπναδα...απλα να το βουλωνες και να μην απαντουσες εφοσον δεν ηθελες να βοηθησεις!!!!Γιατι δεν ειδα να δινεις λυση εστω και ακριβη!!!

 

Απο το επιπεδο της απαντησης σου εξηγουνται ολα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει κάποια καλή πρόταση για φορτιστή αυτοκινήτου 12V/2A με 1 port;

Όσοι βρίσκω είναι 1.5A.

Σε ενοχλεί αν έχει 2 θύρες;

Έχει πολλούς quick charge 3, οι οποίοι καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις γρήγορης φόρτισης.

Πχ:

https://www.skroutz.gr/s/12940738/Xiaomi-Mi-Quick-Charge-3-0.html

https://www.skroutz.gr/s/11250541/Anker-Quick-Charge-3-0-AK-A2224011.html

Link to comment
Share on other sites

6abfa8ed8a7eae4b9ddb814428719eda.jpg

 

Εγώ εκτός απο τον 30w mcbook και το usb c πηρα και τον ασυρματο belkin boost up που το δινει στο επισημο shop η apple 7.5W αλλα ποτέ δεν μετρησα ποση ωρα φορτιζει γιατι το βαζω όταν κοιμάμαι.Τον γρήγορο φορτιστή ακόμα ουτε απο το κουτί τον εβγαλα δέν ετυχε ακόμη να χρειαστω τόσο άμεσα γρήγορη φόρτιση παντως οκ ενα καρο λεφτά.Για ελληνικα δεδομενα ξεφευγουν σε όλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ενοχλεί αν έχει 2 θύρες;

Έχει πολλούς quick charge 3, οι οποίοι καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις γρήγορης φόρτισης.

Πχ:

https://www.skroutz.gr/s/12940738/Xiaomi-Mi-Quick-Charge-3-0.html

https://www.skroutz.gr/s/11250541/Anker-Quick-Charge-3-0-AK-A2224011.html

Κυρίως λόγω στενότητας χώρου γύρω απο την θέση του αναπτήρα.

Επίσης δεν βλέπω κάποιον 12V/2A, που χρησιμοποιεί το Le 2 μου και έτσι φορτίζουν πιο αργα.

Άλλωστε στο αυτοκίνητο μόνο ταχυφόρτιση θα χρησιμοποιήσω και αυτό ελάχιστες φορές, άρα όσο πιο γρήγορα φορτίσει, τόσο το καλύτερο μέχρι να φτάσω σπίτι για κανονική φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως λόγω στενότητας χώρου γύρω απο την θέση του αναπτήρα.

Επίσης δεν βλέπω κάποιον 12V/2A, που χρησιμοποιεί το Le 2 μου και έτσι φορτίζουν πιο αργα.

Άλλωστε στο αυτοκίνητο μόνο ταχυφόρτιση θα χρησιμοποιήσω και αυτό ελάχιστες φορές, άρα όσο πιο γρήγορα φορτίσει, τόσο το καλύτερο μέχρι να φτάσω σπίτι για κανονική φόρτιση.

Quick charge 3 δίνει στα 12v 1.67Α και στα επόμενα τηλέφωνα σου καλύπτει μεγάλη γκάμα συσκευών (και quick charge 2 που είναι η πλειοψηφία).

Αν επιμένεις για 12v / 2A για τσεκαρε αν σου χωράει αυτός https://ftools.gr/index.php?route=product/product&product_id=6767

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σας: έχω 'μανίσιο' φορτιστή 2-5 για Μοτορολα moto c-plus 4000 μπαταρια. Για να τη φορτισω πιο γρηγορα χωρις να της κάνω ζημιά, ποιών χαρακτηριστικών φορτιστή να αγοράσω;

Εχω κ ένα σαμσουνγκ με μπαταρία 2600 που πάνω γραφει Charge voltage: 4,35V. Ο φορτιστης του δεν κανει καλη επαφη και δεν ειδα χαρακτηριστικα πριν τον πεταξω. Τί φορτιστη να αγοράσω και για αυτό; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σας: έχω 'μανίσιο' φορτιστή 2-5 για Μοτορολα moto c-plus 4000 μπαταρια. Για να τη φορτισω πιο γρηγορα χωρις να της κάνω ζημιά, ποιών χαρακτηριστικών φορτιστή να αγοράσω;

Εχω κ ένα σαμσουνγκ με μπαταρία 2600 που πάνω γραφει Charge voltage: 4,35V. Ο φορτιστης του δεν κανει καλη επαφη και δεν ειδα χαρακτηριστικα πριν τον πεταξω. Τί φορτιστη να αγοράσω και για αυτό; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

φαντάζομαι οτι και το samsung που λες ειναι καποιο smartphone οπότε για μένα

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S2-4_8A-24W-Dual-EU-USB-Charger-With-Power3S-Tech-for-iphone-8-8-Plus-Xiaomi-p-1307734.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

ποιοτικός φορτιστής με 2 θυρες οπου η καθε μια βγάζει 2.4Α μεγιστο.

Δεν υποστηρίζει QC ο συγκεκριμένος (μιας και οι συσκευές που έχεις δεν το υποστηρίζουν κιόλας)

 

Αν θες να δωσεις μερικα € παραπάνω και να παρεις τον ίδιο με QC3.0

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-S6-QC3_0-2_4A-30W-Dual-USB-Charger-EU-Adapter-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-p-1047935.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto&ID=224&cur_warehouse=CN

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

τα υψηλα αμπερ συνεπαγονται υψηλα βατ.

Απο εκει και πέρα δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, το κινητό θα τραβήξει οσα αμπερ χρειάζεται για να φορτίσει (έτσι είναι κατασκευασμένο άλλωστε) οπότε και φορτιστή με 4Α να παρεις σε 1 θυρα αν δεν μπορει να τραβηξει το κινητο παραπανω δεν θα τα χρησιμοποιήσει.

 

Προσωπικα χρησιμοποιώ τον S7 με τις 5 θυρες εδώ και πολύ καιρό σε φιάφορες συσκευές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Είναι τρομερα αξιόπιστη η συγκεκριμένη εταιρία (όπως επισης και η tronsmart, aukey,anker) καθώς και τα usb καλώδια που βγάζουν.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...