Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε γίνεται τεχνικά να έχεις δύο εξόδους ταχείας φόρτισης (με τάση διαφορετική των 5V)

 

Θέλω στη μια έξοδο να υπάρχουν όλα τα πρότυπα γρήγορης φόρτισης (κυρίως της Huawei και της Qualcomm), και η δεύτερη έξοδος να παρέχει μια τυπική ταχύτητα φόρτισης, όσο το δυνατόν πιο γρήγορη.

 

Τα 5V1A που παρέχει ο φορτιστής της huawei δεν είναι λίγα για να μπορέσουν να φορτίσουν τα σύγχρονα κινητά με μπαταρίες 4000+mAh;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω φορτιστή αυτοκινήτου με δύο εξόδους που να υποστηρίζει Huawei super charge, παράλληλα και με άλλο πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης, πχ Qualcomm qc3.0.

 

Είδα τον Huawei ap38, αλλά η δεύτερη έξοδος μου φαίνεται πολύ αργή (5V1A).

 

Έχετε κάποια πρόταση;

 

Η Blitzwolf έχει ένα μοντέλο, με συνολική έξοδο 36watt, άρα Huawei FCP κι όχι Super Charge.

https://m.blitzwolf.com/36W-QC3.0-Type-C-USB-Car-Charger-p-356.html

 

Έχει και η Baseus ένα μοντέλο σαν αυτό που ζητάς, αλλά δε βγάζει τα μέγιστα watt από κάθε έξοδο όταν τις χρησιμοποιείς ταυτόχρονα. Βλέπω μέγιστη έξοδο 45 watt, άρα αν χρησιμοποιείς super charge που δίνει 40 watt, για την άλλη έξοδο μένουν 5 watt.

https://www.baseus-cn.com/product/baseus-bs-c20a-45w-quick-charge-4-0-3-0-usb-car-charger-for-xiaomi-huawei-supercharge-scp-qc4-0-qc3-0-fast-pd/

 

Πάντως δεν ξέρω, γενικά η ιδέα να καταπονείς τόσο πολύ τη μπαταρία και το δυναμό του αυτοκινήτου για τόσο απαιτητική γρήγορη φόρτιση δε μου φαίνεται και πολύ σόι.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

Να σου πω πως το σκέφτομαι, γι'αυτό ψάχνω κάτι με γρήγορη φόρτιση.

Λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ το gps καθημερινά σε ένα tablet με μπαταρία 5000+mAh, και πιο σπάνια στο κινητό.

Οπότε, θέλω κάτι να μπορεί να φορτίσει τη μπαταρία κατά τη διάρκεια της χρήσης gps, και όχι να μένει στάσιμη η στάθμη ή ακόμα χειρότερα να μειώνεται, λόγω ανεπαρκούς φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

Να σου πω πως το σκέφτομαι, γι'αυτό ψάχνω κάτι με γρήγορη φόρτιση.

Λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ το gps καθημερινά σε ένα tablet με μπαταρία 5000+mAh, και πιο σπάνια στο κινητό.

Οπότε, θέλω κάτι να μπορεί να φορτίσει τη μπαταρία κατά τη διάρκεια της χρήσης gps, και όχι να μένει στάσιμη η στάθμη ή ακόμα χειρότερα να μειώνεται, λόγω ανεπαρκούς φόρτισης.

Θεωρώ ότι για τέτοια χρήση, κι ένας διπλός φορτιστής με 12 watt σε κάθε έξοδο (5V x 2.4Α) θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι για τέτοια χρήση, κι ένας διπλός φορτιστής με 12 watt σε κάθε έξοδο (5V x 2.4Α) θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.
Θα κοιτάξω και για κάποιον τέτοιο τότε.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους θέλω να βρω να αγοράσω 2 power bank ασύρματης φόρτισης για Galaxy s10 plus και iPhone xs max αλλά από όσο διαβάζω τα περισσότερα Power Bank στην ασύρματη φόρτιση φτάνουν max τα 10 watt και τα κινητά αυτά θέλουν 4 ώρες για να γεμίσουν 100% .Επίσης είδα μερικά ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένα στην πρίζα για να φτάσουν ταχύτητα τέτοια. Εγώ ψάχνω φορητά χωρίς χρήση πριζας. Έχει κάποιος καμία πρόταση για αγορά?

Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θέλω να βρω να αγοράσω 2 power bank ασύρματης φόρτισης για Galaxy s10 plus και iPhone xs max αλλά από όσο διαβάζω τα περισσότερα Power Bank στην ασύρματη φόρτιση φτάνουν max τα 10 watt και τα κινητά αυτά θέλουν 4 ώρες για να γεμίσουν 100% .Επίσης είδα μερικά ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένα στην πρίζα για να φτάσουν ταχύτητα τέτοια. Εγώ ψάχνω φορητά χωρίς χρήση πριζας. Έχει κάποιος καμία πρόταση για αγορά?

Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό θα μ'ενδιέφερε κι εμένα. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω δώρο έναν ασύρματο φορτιστή σε κάτοχο Huawei p30 Pro. Διαβάζω ότι υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξω (πρωτόκολλο σύνδεσης, ταχύτητες κλπ).

 

Ποιος από την παρακάτω λίστα:

https://www.plaisio.gr/search?location=sort%3dprice%3bsearchtext%3d%ce%b1%cf%83%cf%85%cf%81%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf%cf%82+%cf%86%ce%bf%cf%81%cf%84%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%82

θα είναι συμβατός, θα είναι αξιόλογος και δεν θα ξεφύγει πολύ σε μπάτζετ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζητώ wireless charger με στόχο την παράλληλη φόρτιση 3 συσκευών (S9, galaxy buds, galaxy watch). Έχει κανείς να προτείνει κάτι σχετικό;
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά έχω μια ερώτηση.

 

Βρήκα ένα καλώδιο της Lanberg το οποίο υποστηρίζει super charge, αλλά εγώ θέλω να είναι συμβατό με Qualcomm Quick Charge 3.0 . Δε βρίσκω το άλλο μοντέλο καλωδίου που έχει επίσης USB type-C, αλλά λέει για QC3.0 . Θα λειτουργήσει ή πρέπει να έχει υποστήριξη για το κάθε πρότυπο ξεχωριστά (δλδ δεν αρκεί να έχει υψηλές αντοχές) ;

 

Μία ακόμη: ένας φορτιστής της Samsung @5V 2A κάνει για το Xiaomi Redmi Note 7 και το Nokia 5.1 Plus μου; Δε λέει τίποτα για τεχνολογίες γρήγορης φόρτισης, κοίταξα προσεκτικά.

Edited by A_gamer
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είμαι off topic, αλλά έχω μια ερώτηση.

 

Βρήκα ένα καλώδιο της Lanberg το οποίο υποστηρίζει super charge, αλλά εγώ θέλω να είναι συμβατό με Qualcomm Quick Charge 3.0 . Δε βρίσκω το άλλο μοντέλο καλωδίου που έχει επίσης USB type-C, αλλά λέει για QC3.0 . Θα λειτουργήσει ή πρέπει να έχει υποστήριξη για το κάθε πρότυπο ξεχωριστά (δλδ δεν αρκεί να έχει υψηλές αντοχές) ;

 

Μία ακόμη: ένας φορτιστής της Samsung @5V 2A κάνει για το Redmi Note 7 και το Nokia 5.1 Plus μου; Δε λέει τίποτα για τεχνολογίες γρήγορης φόρτισης, κοίταξα προσεκτικά.

Πρακτικά για να έχεις επιδόσεις quick charge στο καλώδιο σου, ψάξε για αντοχή από 3 ampere και πάνω, και θα είσαι οκ. Αν βρεις και 5 ampere, ακόμα καλύτερα.

Στο άλλο που ρωτάς, ο φορτιστής 5V/2Α δεν δίνει γρήγορη φόρτιση, αλλά φόρτιση 10 watt. Συμπαθητική ταχύτητα αλλά όχι γρήγορη φόρτιση.

Γενικά να παρατηρείς τα watt που βγάζει συνδυάζοντας Volt και Ampere που αναγράφει. Συνήθως το quick charge 3.0 φτάνει μέχρι 18 watt, το quick charge 4+ μέχρι 27-30 watt, το Huawei FCP στα 18 watt, το Huawei Super Charge από 22.5 watt έως 40 watt οι πιο πρόσφατες εκδόσεις.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά για να έχεις επιδόσεις quick charge στο καλώδιο σου, ψάξε για αντοχή από 3 ampere και πάνω, και θα είσαι οκ. Αν βρεις και 5 ampere, ακόμα καλύτερα.

Στο άλλο που ρωτάς, ο φορτιστής 5V/2Α δεν δίνει γρήγορη φόρτιση, αλλά φόρτιση 10 watt. Συμπαθητική ταχύτητα αλλά όχι γρήγορη φόρτιση.

Γενικά να παρατηρείς τα watt που βγάζει συνδυάζοντας Volt και Ampere που αναγράφει. Συνήθως το quick charge 3.0 φτάνει μέχρι 18 watt, το quick charge 4+ μέχρι 27-30 watt, το Huawei FCP στα 18 watt, το Huawei Super Charge από 22.5 watt έως 40 watt οι πιο πρόσφατες εκδόσεις.

 

Ναι, τον φορτιστή θέλω να ΜΗ μου δίνει γρήγορη φόρτιση, γι' αυτό και είπα πως είμαι σίγουρος πως δεν είναι για γρήγορη φόρτιση. Έχω ήδη φορτιστή για QC 3.0 - για συμβατότητα με τα κινητά μου ρώτησα. Όσο για το καλώδιο, λέει για 5A, oπότε αν το πάρω είμαι καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον φορτιστή θέλω να ΜΗ μου δίνει γρήγορη φόρτιση, γι' αυτό και είπα πως είμαι σίγουρος πως δεν είναι για γρήγορη φόρτιση. Έχω ήδη φορτιστή για QC 3.0 - για συμβατότητα με τα κινητά μου ρώτησα. Όσο για το καλώδιο, λέει για 5A, oπότε αν το πάρω είμαι καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Με ένα φορτιστή 10 watt, και κατά προτίμηση και ακόμα λιγότερα, προστατεύεις μια χαρά τη μπαταρία του κινητού σου, όταν δε χρειάζεσαι γρήγορη φόρτιση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζητώ wireless charger με στόχο την παράλληλη φόρτιση 3 συσκευών (S9, galaxy buds, galaxy watch). Έχει κανείς να προτείνει κάτι σχετικό;
Κανένας με κάτι σχετικό;;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας με κάτι σχετικό;;

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

3 ταυτόχρονα νομίζω υπερβολή.

Με αυτόν εδώ φορτίζω κάθε βράδυ Note 10+ με wireless fast charge 2, και Galaxy watch - airpods εναλλάξ.

Galacy watch βγάζει άνετα 4+ μέρες, airpods 3, οπότε με καλύπτει.

Κάπως έτσι υποθέτω θα παίξεις, να είσαι οκ και Fast wireless charging 2 για μελλοντικά samy.

 

https://www.skroutz.gr/s/17753448/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-P5200TB.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι δίκιο για τα 3 ίσως είναι υπερβολή απλά μου έχει τύχει να μην έχουν και τα 3 μπαταρία μαζί :) :)

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Επειδή ακούω πολλή μουσική στο αμάξι, ψάχνω ένα ανταπτορα ώστε να συνδέω κινητό και καλώδιο Jack με το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου που να υποστηρίζει quick charge 3. Όποιος έχει κάτι υπόψη του ας μου δώσει τα φώτα του, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία.

Θα ήθελα τη βοήθεια/γνώμη σας σχετικά με ένα φορτιστή usb charging station που να έχει πάνω από 4 θύρες usb.

Έχω βρει στο skroutz τα Anker PowerPort 6 και Anker PowerPort 6 Lite που έχουν πολύ καλές κριτικές και από site εξωτερικού.

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης αν δεν είναι κόπος θα ήθελα και προτάσεις για powerbank 10000mA και πάνω.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν είναι κόπος θα ήθελα και προτάσεις για powerbank 10000mA και πάνω.

 

https://www.skroutz.gr/s/13127437/Xiaomi-Mi-Power-Bank-2C-20000mAh-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html ή

 

https://www.skroutz.gr/s/20525681/Xiaomi-Mi-Powerbank-3-Pro-20000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Για 10000 ++ .

 

Έχω το απλό, το οποίο έχει 2 θύρες (2C). Παρά το όνομά του, φορτίζεται μέσω microUSB, όχι Type-C, αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ καλό... δεν τελειώνει με τίποτα το απόθεμα ενέργειας, αν και παίρνει κυριολεκτικά 7+ ώρες για να φορτίσει πλήρως . Το Pro έχει 3 θύρες, φορτίζεται μέσω Type-C και απ' ό,τι κατάλαβα, η Type-C είναι η τρίτη θύρα, απλά υποστηρίζει in και out.

Edited by A_gamer
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Power Bank Pro 3 το έχω αρκετούς μήνες, το είχα πάρει από Banggood πολύ πριν έρθει Ελλάδα.

Πραγματικά καταπληκτικό power bank. Όντως η type C είναι η τρίτη θύρα, και για την ακρίβεια είναι η θύρα υψηλής ταχύτητας φόρτισης/εκφόρτισης. Υποστηρίζει φόρτιση του ίδιου του power bank αλλά και για υποστηριζόμενες συσκευές στα 45 watt, αρκεί βέβαια να έχεις συσκευές που να υποστηρίζουν τόσα watt, αλλά και φορτιστή που να δίνει τόσα watt, ώστε να φορτίζεις το ίδιο το power bank πολύ γρήγορα (για τη φόρτιση του ίδιου του power bank χρησιμοποιώ τον Blitzwolf BW-PL4 που το φορτίζει στα 45 watt).

Το πλεονέκτημά του είναι ότι λόγω του ότι υποστηρίζει έξοδο 45 watt, μπορεί να τα μοιράσει στις 3 έξοδος του (τις δύο type A και την μία type C), φορτίζοντας έως 3 συσκευές στα 15 watt (5 Volt / 3 Ampere). Αν φορτίζεις μόνο με μία θύρα, οι type A υποστηρίζουν μέχρι 18 watt, η type C μέχρι 45 watt. Εάν δεν απατώμαι τα 45 watt τα δίνει σε πρότυπο power delivery.

Το μόνο που δεν υποστηρίζει είναι Huawei/Honor Super Charge.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να συμμαζέψω λίγο τους φορτιστες μου, έχετε να προτεινετε κάποιον αξιολογο με 3 θυρες?

Χρειάζομαι QC3 και αρκετα αμπερ στις αλλες δύο για φορτιση ταμπλετ. Αν ειναι και από Κινα, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιοι φορτιστές από το ebay λένε τίποτα;

https://www.ebay.com/itm/Fast-Quick-Charge-Adapter-Universal-QC-3-0-USB-Hub-US-EU-Plug-Wall-Power-Charger/254344985225?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=553891290768&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Χρειάζομαι ένα δεύτερο φορτιστή dual για ώρα ανάγκης. Και με 2A μου αρκεί δεν θέλω απαραίτητα QC3.

 

ή μήπως αυτό:

https://www.ebay.com/itm/Baseus-Mini-Dual-USB-10-5W-2A-Portable-Travel-Charger-For-iPhone-EURO-EU-Plug/274130902660?hash=item3fd3799e84:m:mpIokKRNhpExcrjrO2U5ANA

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιοι φορτιστές από το ebay λένε τίποτα;

https://www.ebay.com/itm/Fast-Quick-Charge-Adapter-Universal-QC-3-0-USB-Hub-US-EU-Plug-Wall-Power-Charger/254344985225?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=553891290768&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Χρειάζομαι ένα δεύτερο φορτιστή dual για ώρα ανάγκης. Και με 2A μου αρκεί δεν θέλω απαραίτητα QC3.

 

ή μήπως αυτό:

https://www.ebay.com/itm/Baseus-Mini-Dual-USB-10-5W-2A-Portable-Travel-Charger-For-iPhone-EURO-EU-Plug/274130902660?hash=item3fd3799e84:m:mpIokKRNhpExcrjrO2U5ANA

 

Θα πρότεινα να αποφύγεις τις no-name λύσεις, όπως είναι ο πρώτος που ποστάρεις, γιατί συνήθως δεν προσφέρουν συστήματα προστασίας. Η Baseus θεωρείται πιο αξιόπιστη φίρμα. Νομίζω όμως βρίσκεις κι εδώ κάτι τέτοιο (με παραπάνω χρήματα φυσικά), δε χρειάζεται να περιμένεις πότε θα σου το φέρουν από το eBay.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χρειάζομαι ως δεύτερο φορτιστή, δεν βιάζομαι για να το πάρω.

 

Από Ελλάδα κάτι αντίστοιχο ξεκινάει σε πολλαπλάσια τιμή (τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη που είμαι, γιατί σε αθηναικά site είχε ορισμένα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...