Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήθελα να βάλω parallels ο πανέξυπνος και έβαλα το δισκάκι των windows για να κάνω install. Η γκαντεμιά των windows με κυνηγάει ακόμα και τώρα :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήθελα να βάλω parallels ο πανέξυπνος και έβαλα το δισκάκι των windows για να κάνω install. Η γκαντεμιά των windows με κυνηγάει ακόμα και τώρα :(

 

Πεοσπάθησες να το βγάλεις με καμμιά πιστωτική κάρτα ή με σκληρό χαρτόνι?

 

Έτσι και αλλιώς θα το πας για σέρβις...ή αν έχει αυτή την τρυπούλα που βάζεις συνδετήρα και κάνει eject? εγώ στο δικό μου το άσπρο δεν βρίσκω τέτοια...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Μου κόλλησε ένα cd μέσα στο tray του macbook και δεν βγαίνει. Τί κάνω;

 

δεν το αναγνωρίζει καν ο macbook, δεν ανταποκρίνεται στο eject key αλλά ούτε στο συνδιασμό restart+trackpad για force eject :/

 

 

για δοκίμασε τίποτα από αυτά που λέει.:D

 

http://macs.about.com/od/faq1/f/ejectcddvd.htm

 

ή

 

http://guides.macrumors.com/Force_Eject_a_Stuck_CD_or_DVD

 

και αν δεν έχεις intel based τότε δοκίμασε αυτό http://docs.info.apple.com/article.html?path=mac/10.4/en/mh1750.html

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Έχετε βρει πουθενά διαθέσιμο 3.06Ghz 27άρη;;

 

Μια και το ερώτημά μου έμεινε αναπάντητο, υποθέτω πως δεν το έχει δει κανείς πουθενά διαθέσιμο. :)

Αθάνατη Rainbow...συγγνώμη...iSquare.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ερώτημά μου έμεινε αναπάντητο, υποθέτω πως δεν το έχει δει κανείς πουθενά διαθέσιμο. :)

Αθάνατη Rainbow...συγγνώμη...iSquare.

 

 

electroworl k multirama Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας 27" 3.06 :D

kai electorland.gr Διαθεσιμότητα: 5 έως 12 μέρες

 

να ρωτήσω κάτι, η οθόνη του macbook pro 2,53 όπου έχω, είναι διαφορετική από το macbook pro 2,06 κλπ?έχει μπαταρία 7h, unibody καπάκι από κάτω k led δεύτερη γενιάς (αυτό μου είπε.)

Link to comment
Share on other sites

electroworl k multirama Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας 27" 3.06 :D

kai electorland.gr Διαθεσιμότητα: 5 έως 12 μέρες

 

να ρωτήσω κάτι, η οθόνη του macbook pro 2,53 όπου έχω, είναι διαφορετική από το macbook pro 2,06 κλπ?έχει μπαταρία 7h, unibody καπάκι από κάτω k led δεύτερη γενιάς (αυτό μου είπε.)

Ναι...άρα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο πουθνενά. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι...άρα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο πουθνενά. :)

 

Σαφώς και ΔΕΝ υπαρχουν 27αρηδες ακομα. Η Apple ξεκίνησε την διάθεση του τετραπυρινου μοντελου πριν 2 εβδομαδες περιπου. Πιστευω αρχες του μηνα, να ειναι εδω τα πρωτα κομματια!

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλάω για το τετραπύρηνο. Για το απλό μιλάω το οποίο έχω δει και σε καταστήματα ανοιχτό, γι'αυτό και υπέθεσα πως κάπου μπορεί να υπάρχει stock.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ένα εξωτερικός σκληρός δίσκος με ethernet σύνδεση που θα συνδεθεί σε ασύρματο router θα συνεργάζεται με το πρόγραμμα time machine ε; Δεν θα έχει πρόβλημα η εφαρμογή να σώζει τα backup εκεί. Ο σκληρός δεν θα είναι απευθείας συνδεδμένος με τον mac.

Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο είναι και το time capsule.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλάω για το τετραπύρηνο. Για το απλό μιλάω το οποίο έχω δει και σε καταστήματα ανοιχτό, γι'αυτό και υπέθεσα πως κάπου μπορεί να υπάρχει stock.

 

χμ... ερωτηση κρισεως... γιατι να παρεις τον "απλο" ομως?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι 300€ φτηνότερος :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι 300€ φτηνότερος :)

 

Οτι πληρώνεις παιρνεις:lol::lol: Δεν συγκρίνονται ομως... Χαλαλι τα 300 ευρω παραπανω. Ειναι "αλλο" μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στη fnac στο mall και ειδα τους καινουριους imac....Παρα πολυ ωραιοι..εχω ψηθει τελειωτικα τωρα να παρω mac..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

καληπερα για ακομα μια φορα.. εχω καποια απορια..

εχω τον wd my book esential 500gb και τον δουλευω σε mac.. (οποιος εχει mac ας βοηθησει λιγο..) και επειδη ο δισκος ηταν σε fat32 δεν μπορουσα να βαλω τις ταινιες με μεγεθος μεγαλυτερο απο 4gb. ετσι αναγκαστηκα και το εκανα Mac os Extended (journaled) και ετσι εχασα την δυνατοτηα να τον συνδεσω με Windows. που ειναι το προβλημα??

 

εχει βγαλει η wd καποιοα μηχανηματακι media player τα οποια εχουν εξοδο εικονας και ηχου που συνδεονται με την tv, και πανω σε αυτο το μηχανηματακι συνδεεις και το σκληρο δικσο.. και η απορια μου: αν το αγορασω και συνδεσω τον δισκο που εχει format Mac os Extended (journaled) θα αναγνωριζει τις ταινιες μου ωστε να μπορω να τις προβλαω στην tv?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα δεν κανεις τον εξωτερικο σκληρο ntfs; Μπορεις να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα σαν το NTFS-3G και να γραφεις κανονικα στον δισκο (και) απο Mac οπως φυσικα και απο Win.
Link to comment
Share on other sites

είναι καινούργιος ο σκληρός?

αν ναι d χρειαζόταν να πειράξεις τίποτα.. ούτε να βάλεις πρόγραμμα γιατί πολύ απλά άμα το δοκιμάσεις κατευθείαν,παίζει και σε mac και σε win.

και να περνάς αρχεία και ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω parallels ο πανέξυπνος και έβαλα το δισκάκι των windows για να κάνω install. Η γκαντεμιά των windows με κυνηγάει ακόμα και τώρα :(

 

Βρήκες λύση τελικά???

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες λύση τελικά???

 

όχι. Και δεν τον πήγα σε service και ούτε με βλέπω πριν τα χριστούγεννα γιατί τον χρειάζομαι τον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

όχι. Και δεν τον πήγα σε service και ούτε με βλέπω πριν τα χριστούγεννα γιατί τον χρειάζομαι τον υπολογιστή

 

 

Ένας τρόπος που μου πετυχαίνει πάντα...

 

 

Κάνω restart και με το που ακούσω τον ήχο έναρξης πατάω συνέχεια το eject η παρατεταμένα η κολλημένος ο δάχτυλος και το ξερνάει...

 

Για δοκίμασε, αλλιώς δες εδώ ίσως να σε βοηθήσει...

 

Εξαγωγή «κολλημένων» CDs / DVDs

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πρέπει να είναι σοβαρότερο γιατί όταν πάω να εισάγω ένα άλλο CD μέσα αυτό μπαίνει σχεδόν όλο μέσα. Που σημαίνει το κολλημένο cd έχει βυθιστεί κάπως εκεί μέσα για κάποιον λόγο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα για να συνδέσω ένα mac mini με μια οθόνη που έχει DVI-D (Dual) υποδοχή μου αρκεί ο αντάπτορας Mini-DVI to DVI που έχει μέσα; Δεν το έχω πάρει ακόμη για να δω πως είναι.

 

Επίσης επειδή θα έρθει με Αγγλικό φις φαντάζομαι ένας απλός αντάπτορας σε schuko θα παίζει μια χαρά

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πρέπει να είναι σοβαρότερο γιατί όταν πάω να εισάγω ένα άλλο CD μέσα αυτό μπαίνει σχεδόν όλο μέσα. Που σημαίνει το κολλημένο cd έχει βυθιστεί κάπως εκεί μέσα για κάποιον λόγο

 

Tόσο καλά.... Μάλλον είναι όπως τα λες, η κατάρα των Win....

 

Καλημέρα για να συνδέσω ένα mac mini με μια οθόνη που έχει DVI-D (Dual) υποδοχή μου αρκεί ο αντάπτορας Mini-DVI to DVI που έχει μέσα; Δεν το έχω πάρει ακόμη για να δω πως είναι.

 

Επίσης επειδή θα έρθει με Αγγλικό φις φαντάζομαι ένας απλός αντάπτορας σε schuko θα παίζει μια χαρά

 

1) Και να έχεις και ένα καλώδιο dvi και είσαι οκ!!

 

2) Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με το αντάπτορα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης επειδή θα έρθει με Αγγλικό φις φαντάζομαι ένας απλός αντάπτορας σε schuko θα παίζει μια χαρά

 

Και το δικό μου, όντας από την Αμερική, έχει αμερικανικό βύσμα. Αν και έχω πάρει και το World Travel Adapter Kit, το κομμάτι από τον φορτιστή του iPhone που μπαίνει στην πρίζα μια χαρά κάνει... Αν και δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το καλώδιο του mini...:X:O

Link to comment
Share on other sites

1) Και να έχεις και ένα καλώδιο dvi και είσαι οκ!!

 

2) Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με το αντάπτορα...

 

1) Καλώδιο DVI έχει η οθόνη που πήρα ευτυχώς, απλά η απορία ήταν τι DVI είναι αυτό που βγάζει ο αντάπτορας του mini, γιατί η οθόνη διευκρινίζει DVI-D και από ότι είδα στο wikipedia υπάρχουν διάφορες υποδοχές DVI.

 

2) Αυτό διαβάζω και στο maclife μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Δεν θέλω να τρέχω για μικροπράγματα όταν το παραλάβω και να μην μπορώ να το χαρώ από την αρχή.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

H apple δεν δίνει περισσότερα χαρακτηριστικά, και αυτό που δίνει με το mini το λέει Mini DVI - DVI και είναι αυτό...

 

http://www.document.gr/store/components/com_virtuemart/shop_image/product/9b503f76def221f395389f1bef91b948.jpg

 

Για διάβασε εδώ και συγκεκριμένα στο Beware it's a DVI-D female adapter..

 

Δες και εδώ

 

http://www.datapro.net/products/dvi-d-dual-link-digital-cable.html

 

http://www.datapro.net/news/do-i-need-a-dvi-i-to-dvi-d-cable.html

 

Δεν μου έχει τύχει το dvi-d σε οθόνη και δεν ξέρω αν έχει κάποιες διαφορές...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...