Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι, ναι. Απλά έχεις και κάποιους επιπλέον φόρους που δεν αναγράφονται στην τιμή...;)

 

Περίμενε να σου δείξω την απόδειξη την δική μου από το AppStore της Νέας Υόρκης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ok! δηλαδη για ποσα € κατω μιλαμε?

 

Ανάλογα με την ισοτιμία του δολαρίου με το ευρώ, γλιτώνεις. Εγώ την πέτυχα σε πολύ καλά επίπεδα.

 

Ορίστε και αναλυτικά η απόδειξη από το Apple Store:

 

http://img710.imageshack.us/img710/5618/macbookreceiptn.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικό φωτιζόμενο πληκτρολόγιο για iMac;

 

αυτο βρηκα

Logitech Illuminated Keyboard

http://www.skroutz.gr/s/65076/Logitech-Illuminated.html?keyphrase=Logitech+Illuminated+Keyboard

στα 70 περιπου ευρω

κανα πιο οικονομικό;

 

δουλευει με μακ

 

http://forums.logitech.com/t5/Keyboards-and-Keyboards-Mice/Illuminated-Keyboard-Mac-compatible-Key-blocking-real/m-p/268424?nobounce

 

το microsoft sidewinder θα δουλέψει; γενικά...

 

αλλά το Lοgitech μάλλον καλύτερο...

http://reviews.logitech.com/7061/4740/reviews.htm?sortOrder=helpfulness

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι θα βγει καινουριο mac book pro στα μεσα Γεναρη...

 

Δεν ξερω αν αληθευει αλλα αν ισχυει...καλο θα ειναι καποια στιγμη στην Apple να κανουν μια συνδεση με τη πραγματικοτητα και να προσαρμοσουν τη τιμη και με βαση το hardware που προσφερουν. Το εξαιρετικο software αλλα και η αριστη ποιοτητα κατασκευης δυστυχως απο μονα τους δεν δικαιολογουν τετοιες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αληθευει αλλα αν ισχυει...καλο θα ειναι καποια στιγμη στην Apple να κανουν μια συνδεση με τη πραγματικοτητα και να προσαρμοσουν τη τιμη και με βαση το hardware που προσφερουν. Το εξαιρετικο software αλλα και η αριστη ποιοτητα κατασκευης δυστυχως απο μονα τους δεν δικαιολογουν τετοιες τιμες.

 

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες. Δεν είναι βέβαια και τόσο άσχημα... Αλλά είναι κάπως υπερεκτιμημένα αν δούμε τις τιμές σε ευρώ. Αν πάρουμε όμως το μηχάνημα από ΗΠΑ, τότε είναι καλά.;)

 

 

Τώρα, για τις φήμες...

Πριν από λίγο καιρό αναβαθμίστηκαν τα Macbook Pro. Παρουσιάστηκαν τον Ιούνιο τα Pro. Έκτοτε πέρασαν σε μια αναβάθμιση: Μπήκαν Card readers και τσίμπησαν λίγα MHz σε ταχύτητα οι επεξεργαστές από όσο ξέρω.. Οπότε, προσωπικά, δεν περιμένω κάποια αναβάθμιση, τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι μαζί με το επόμενο iPhone;)...

Και γενικά, από όσο και πάλι ξέρω, καμία φήμη δεν έχει πέσει ούτε καν κοντά όσον αφορά την Apple και τα προϊόντα της (βλ. iPhone3GS).

Όλα αυτά βέβαια είναι εικασίες και καθαρά προσωπικές σκέψεις.. Αλλά.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις και δικιο αλλα εγω ακουσα οτι θα βγουν στα μεσα Γεναρη...το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχουν ερθει οι ιmac με ασυρματα πληκτρολογια και ποντικια...ρωτησα στην σπισημη αντιπροσωπεια και ειπαν οτι κυκλοφορουν ενω στα κατστηματα (πχ e-shop και οχι μονο) εχουν μονο με το ασυρμαυο ποντικι...τι γινεται??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι βάζουν τα ενσύρματα γιατί τα ασύρματα έχουν έλλειψη και δεν έχουν και ελληνικά γράμματα πάνω τους. Εγώ αυτό έχω διαβάσει στα διάφορα blogs και φόρα επί του θέματος. Από εκεί και πέρα, μπορείς να πάρεις iMac με το ασύρματο πληκτρολόγιο κανονικά, και νομίζω χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση από όσο ξέρω, γιατί είχε ακουστεί και αυτό, αν και νομίζω ότι έκοψαν κάτι από την τιμή και έβαλαν ενσύρματο, ενώ όταν το αγόραζες πλήρες ήταν η σωστή τιμή.:cool:

Βέβαια, στον 21.5", προσωπικά, θα αγόραζα ενσύρματο. Για την ευκολία των extra USB που έχει πάνω και για οικονομία στις μπαταρίες.;):shifty:

Αλλά στον 27", νομίζω η ευκολία του να έχεις παντού το πληκτρολόγιο και το ποντίκι είναι πολύ βολική......:rolleyes:

Γούστα βέβαια..:p Κουβέντα να γίνεται..:happy:

 

Τώρα για τους MacBook Pro, κρατάω μικρό καλάθι... Να βγούν νέοι το αποκλείω.. 6 μήνες έχουν.. Πάλι να βγάλουν νέους???:blink: Μην ξεχνιόμαστε, Ιούνιο, μαζί με το 3GS παρουσιάστηκαν αυτοί που κυκλοφορούν και τώρα, με μικρές αλλαγές που έχουν υποστεί έκτοτε...:!:

Link to comment
Share on other sites

λέτε δεν θα έχει βγει macbook προ μέχρι αρχές μαρτίου? :/

αν δεν βγει θα αναγκαστώ να πάρω το 2,8ghz k αν μετά από 1 μηνα βγάλουν άλλο θα τους το φορέσω κολάρο :P

 

ξέρει κανεις αν από state σε state usa διαφέρουν τα tax?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φήμες και εικασίες μπορούμε να κάνουμε με αυτήν την εταιρία. Ξέρει να εκπλήσσει και να κρατάει τα μυστικά της.

 

Για τους φόρους δεν έχω ιδέα.

 

Το πμ το είδες, ε;

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,θέλω να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό..το θέμα είνι οτι θέλω να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω απροβλημάτιστα και με ενα mac book pro.. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να προσέξω ή όλοι είναι συμβατοί;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,θέλω να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό..το θέμα είνι οτι θέλω να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω απροβλημάτιστα και με ενα mac book pro.. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να προσέξω ή όλοι είναι συμβατοί;

 

Εγώ έναν τυχαίο MyPassport πήρα από τον Κωτσόβολο.. Τον έβαλα πάνω στο ΜΒΡ και του είπα κάντο Time Machine Backup και το έκαμε! Εγώ δεν έκανα τίποτα άλλο;).....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για εναν WD MyBook 2 500GB USB2.0 Essential

 

θέλω να κρατήσω αρχεία back up απο windows και τα αρχεία (mp3 κλπ) να διαβάζονται και στον μακ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για εναν WD MyBook 2 500GB USB2.0 Essential

 

θέλω να κρατήσω αρχεία back up απο windows και τα αρχεία (mp3 κλπ) να διαβάζονται και στον μακ

 

Μεγάλος σε όγκο, θέλει εξωτερικό τροφοδοτικό...

 

Προτείνω μικρότερο μέγεθος με τροφοδοσία από USB...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι δίσκοι δε θέλουν εξωτερικό τροφοδοτικό;

 

πόσο μεγάλος ειναι; νόμιζα ειναι περίπου 10 εκατοστά,αλλά επειδή δε με ενδιαφέρει να`ναι μόνιμα πάνω στο λάπτοπ δε με ενοχλεί

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι δίσκοι δε θέλουν εξωτερικό τροφοδοτικό;

 

πόσο μεγάλος ειναι; νόμιζα ειναι περίπου 10 εκατοστά,αλλά επειδή δε με ενδιαφέρει να`ναι μόνιμα πάνω στο λάπτοπ δε με ενοχλεί

 

όχι..!

π.χ. το my book είναι μεγάλο, βαρύ και πιάνει και χώρο, έχει και πολλά καλώδια .. γιατί πρέπει να το συνδέεις και με πρίζα και με το usb.

το my passport είναι 2.5", όσο η παλάμη σου μικρό, ελαφρύ και έχει μόνο ένα μικρό καλωδιάκι usb ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη συμβουλή μάλλον αυτόν θα πάρω τότε..ποτέ δεν είχα χρειαστεί "εξτρα" χώρο και έτσι δεν είχα ασχοληθεί με τους εξωτερικούς σκληρούς :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

είχα δει χθές στο mad macs οτι κάνει δώρο 6άρα ραμ

 

δες εδώ http://www.madmacs.gr/index.php?main_page=index&cPath=117_120&zenid=74e67794ba2c72fd0123bc8ae565e78a&zenid=74e67794ba2c72fd0123bc8ae565e78a

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

έχετε υπόψιν σας καμια καλή προσφορα για imac 21.5??

Βασικά οι τιμές στα Mac, δεν πολυδιαφέρουν από τον ένα μεταπωλητή στον άλλο. Μικροδιαφορές 5-10€.

 

To θέμα είναι να το έχουν κάπου διαθέσιμο. Αυτό από μόνο του, με τόσα προβλήματα διαθεσιμότητας που έχουν τα Mac στην Ελλάδα, είναι αχτύπητη προσφορά. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...