Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α καλώς,αν και αυτό προσφορά μπορεί να θεωρηθεί...νομίζω στα multirama δίνουν δώρο ηχεία

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σκέφτομαι να πάρω k γω έναν imac τώρα ήθελα να ρωτήσω αν είναι η "κατάλληλη" εποχή..εννοώ ότι άκουσα ότι θα βγούν τη γενάρη καινούρια mac book pro με i5 επεξεργαστές και σκέφτηκα μήπως επειδή είναι μεταβατική περίοδος να περιμένω..
Link to comment
Share on other sites

άλλο ιmac άλλο macbook.. οι κανούργιοι imac βγήκαν στις 20/10/2009 ενώ τα macbook pro τα πιο πρόσφατα κυκλοφόρησαν στις 8/06/2009

 

θεωρώ οτι τώρα κοντά δε θα βγεί νέα αναβάθμιση για τα ιmac.το θέμα για μένα ειναι και η τιμή των καινουργιων macbook pro..γιατί αν βάλει το 15,4 στα 2500ευρώ το θεωρώ δώρο άδωρο..

 

ξέρει κανείς αν μετά την έλευση των καινούργιων εξακολουθούν να κυκλοφορούν τα παλιά;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε θα υπάρχουν και τα παλιά,αλλιώς όλοι θα αναγκαζόντουσαν να πάρουν μονο το τελευταίο μοντέλο :P

τώρα όσο για την τιμή,άγνωστο πχ ο 2,8 έχει 2300 και λογικά το 2300 θα πάει στο νέο μοντέλο και το 2,8 θα πέσει λίγο, κάπως έτσι υποθέτω,είναι μια λογική :P

 

όσο για το να πάρεις τώρα η όχι, αυτό είναι καθαρά σε σένα και το τι χρειάζεσαι.

αν δεν βιάζεσαι περίμενε τότε :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό το eshop πουλάει οθόνες αφής για τα Mac.:)

γίνεται αν την βάλετε.

Δεν σας το συνιστώ βέβαια, για να μην χαλάσει.;)

---------------

Μήπως ξέρετε πότε θα βγουν οι νέοι iMac;

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω k γω έναν imac τώρα ήθελα να ρωτήσω αν είναι η "κατάλληλη" εποχή..εννοώ ότι άκουσα ότι θα βγούν τη γενάρη καινούρια mac book pro με i5 επεξεργαστές και σκέφτηκα μήπως επειδή είναι μεταβατική περίοδος να περιμένω..

 

Εδώ ακόμα έχει προβλήματα διαθεσιμότητας στον 27άρη, σιγά μην τα ανανέωναν (όχι δηλαδή ότι αν δεν είχαν τέτοια θέματα θα το ανανέωναν. Το καλοκαίρι με το καλό :p)

 

Όσο για την touch screen στον imac, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πώς είναι πρακτικό κάτι τέτοιο σε έναν υπολογιστή οποίος έχει

1)τεράστια οθόνη

2) μια κλίση που δε βοηθάει να κάθεσαι και να το χρησιμοποιείς με την αφή.

 

Συν του ότι ειλικρινά θεωρώ άχρηστο το touch screen στην παρούσα φάση, σε σταθερούς All-in-one υπολογιστές (όπως είναι ο iMac ή ο Touchsmart).

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ποιός θα ήταν ο λόγος για να πειράξει με τέτοιο τρόπο ο μέσος χρήστης τον iMac του.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή φάση πάντως!!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε θα υπάρχουν και τα παλιά,αλλιώς όλοι θα αναγκαζόντουσαν να πάρουν μονο το τελευταίο μοντέλο :P

τώρα όσο για την τιμή,άγνωστο πχ ο 2,8 έχει 2300 και λογικά το 2300 θα πάει στο νέο μοντέλο και το 2,8 θα πέσει λίγο, κάπως έτσι υποθέτω,είναι μια λογική :P

μπα, δε ισχυει η λογικη αυτη!:wink:

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εδω και παρα πολλα χρονια χαλβαδιαζα τα μακ και επιτελους το αποφασισα να παρω ενα μακμπουκ προ το εχω ψαξει αρκετα αλλα θα θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να βγει αναβαθμιση με τους καινουργιους της ιντελ σειρα i5 klp και τελος αν βγουν θα μπορουμε εμεις να αγορασουμε τετοιο επεξεργαστη και να τον βαλουμε ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Καλή απόφαση, αλλά μάλλον...δεν το έψαξες και πολύ.

Το να πειράξεις τα Mac (και ακόμα περισσότερο τα MacBook) δεν είναι απλή υπόθεση. Δεν είναι PC. Που και στα PC δηλαδή, στα laptop, δεν μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή (τουλάχιστον όχι εσύ και όχι εύκολα ή φτηνά).

 

Αν πάρεις ένα μοντέλο MacBook σήμερα, θα μπορείς να το αναβαθμίσεις ΜΟΝΟ ως προς τα πράγματα που αναφέρει το site της Apple (συνήθως μνήμη και σκληρό). Ακόμα και σε κάποια που σου δίνει επιλογή παραγγελίας με άλλη κάρτα γραφικών, έχω ακούσει δύο απαντήσεις από Rainbow/iSquare: "Μπορείς να αλλάξεις και κάρτα γραφικών και επεξεργαστή, αρκεί να είναι σε αυτά που αναφέρει το site της Apple" και "Όχι, όπως το πάρεις θα μείνει, γι'αυτό επέλεξε σωστά".

 

Το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως αν πάρεις ένα MacBook σήμερα δε θα μπορείς να βάλεις άλλο επεξεργαστή, παρα μόνο αν σου δίνει επιλογή αυτή τη στιγμή στο site της Apple και ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα μπορείς να βάλεις τον i5 ο οποίος (αν υποθέσουμε ότι τον βάζει η Apple στα επόμενα MacBook της) θα υπάρχει μόνο εκεί που έρχεται ως αρχική σύνθεση ή εκεί που δίνεται ως επιλογή αναβάθμισης.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Axa μα κατι τετοιο ηδη συμβαινει στην ιστοσελιδα της εχεις καποιες περιορισμενες επιλογες αλλα στις κανουν εξαρχης αν εχω καταλαβει καλα οταν το παραγγελνεις τωρα το αλλο θεμα του μετα που το πηρα σιγουρα ειναι περιορισμενο αλλωστε το ιδιο συμβαινει και σε ολα τα λαπτοπ μπορεις να αλλαξεις ελαχιστα πραγματα .

 

Ξερουμε πανω κατω σε ποσο καιρο κανει ανανεωσεις η ΜΑΚ στα μοντελα της πχ στα προ ? . Νομιζω οταν ανακοινωθηκε το 3GS ανακοινωθηκαν και το προ ετσι ? ε υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει μαζι με το νεο IPHONE ( κλασσικη apple :p ) και νεα μοντελα προ ? αν οχι εξωτερικα εσωτερικα ? .

 

Τελος και συγγνωμη αν σας ζαλισα αξιζει να παρω τωρα η να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι οπου λογικα θα εχουμε ανανεωσεις στα προ ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εδω και παρα πολλα χρονια χαλβαδιαζα τα μακ και επιτελους το αποφασισα να παρω ενα μακμπουκ προ το εχω ψαξει αρκετα αλλα θα θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να βγει αναβαθμιση με τους καινουργιους της ιντελ σειρα i5 klp και τελος αν βγουν θα μπορουμε εμεις να αγορασουμε τετοιο επεξεργαστη και να τον βαλουμε ?

 

Αν δεν βιάζεσαι πάρα πολύ, μπορείς να περιμένεις μέχρι το τέλος του μήνα (27 Ιανουαρίου), όταν η Apple στην CES2010 θα ανακοινώσει τα νέα της προϊόντα (iTablet/iSlate, iPhone OS 4.0, ίσως αναβαθμισμένοι MacBook Pro). Αν και υποψιάζομαι ότι δεν θα δούμε τώρα τέτοια αναβάθμιση. Προσωπικά, αυτό που πιστεύω είναι ότι θα τα δούμε αυτά το καλοκαίρι, όπως και πέρσι, μαζί με το νέο iPhone.

 

Για το δεύτερο σκέλος και το αν θα μπορείς να τον βάλεις, το φτωχό μου το μυαλό με τις λίγες γνώσεις σκέφτεται ότι δεν θα γίνεται.. Θα μπορεί ο i5 ή i7 πάνω στην μητρική που φοράνε τώρα οι MacBooks με τους Core 2 Duo? Αλλά ας μας πει και κάποιος γνώστης του είδους...

 

Συνεχίζοντας την απάντηση μου προς τις ερωτήσεις σου που μόλις διάβασα, τα υπάρχοντα MacBook Pro παρουσιάστηκαν τον Ιούνιο μαζί με το iPhone3GS. Έκτοτε όμως πέρασαν μια μίνι αναβάθμιση στους επεξεργαστές τους (αυξήθηκε λίγο η ισχύς τους), μπήκε Card Reader και ίσως και κάποια άλλη μικρή αλλαγή που μου διαφεύγει τώρα. Αυτός είναι και ο λόγος που στηρίζω την γνώμη μου παραπάνω, περί μη αναβάθμισής τους τώρα, αλλά το καλοκαίρι. Γιατί η αναβάθμιση των MacBook Pro έγινε, νομίζω, μόλις βγήκε και το Snow Leopard 10.6, κάπου κοντά στον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, αν δεν κάνω λάθος....

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανον θα ειναι να μην μπαινει δυστηχως οποτε περιμενουμε :O για της 27 αν δουμε καποια αναβαθμιση ειδαλως το καλοκαιρι πφφ ποιος περιμενει μεχρι τοτε βεβαια

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

πότε αξίζει να αγοράσει μακ μπουκ προ κάποιος τελικά; μετά τη παρουσίαση του Ιανουαρίου ή μετά την παρουσίαση του Ιουνίου/Ιουλίου; εδώ η απορία

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Βιργινία αυτό είναι μεγάλο θέμα που θέτεις.

Η τεχνολογία εξελίσσεται συνεχώς. Το ξέρεις! Το ζεις. Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή, αυτό που έχεις θα αντικατασταθεί από κάτι νέο και καλύτερο! Τι κάνεις; Απλά, αναλόγως των αναγκών σου. Αν για παράδειγμα, είσαι απόλυτα "εξαρτημένη" από ένα laptop και στα καλά καθούμενα διαλυθεί το δικό σου, δεν θα τρέξεις να αγοράσεις ένα άλλο; Άσχετα με το πότε θα βγει το επόμενο.;) Κατάλαβες?

Αν δεν σε βιάζει το θέμα, τότε μπορείς να κάνεις υπομονή. Αν όχι, δεν κάνεις.

 

Αντίστοιχο ερώτημα: Ξέρουμε ότι το καλοκαίρι, πιθανώς στις 27/6, θα δούμε την παρουσίαση του επόμενου iPhone, και κρίνοντας από πέρυσι, τον Ιούλιο θα είναι στα ελληνικά μαγαζιά.

Εσύ, τώρα, θέλεις ένα iPhone. Έτσι σου την βάρεσε. Τι κάνεις; Αγοράζεις;;)

 

Δεν βγάζεις άκρη...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βιργινία αυτό είναι μεγάλο θέμα που θέτεις.

Η τεχνολογία εξελίσσεται συνεχώς. Το ξέρεις! Το ζεις. Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή, αυτό που έχεις θα αντικατασταθεί από κάτι νέο και καλύτερο! Τι κάνεις; Απλά, αναλόγως των αναγκών σου. Αν για παράδειγμα, είσαι απόλυτα "εξαρτημένη" από ένα laptop και στα καλά καθούμενα διαλυθεί το δικό σου, δεν θα τρέξεις να αγοράσεις ένα άλλο; Άσχετα με το πότε θα βγει το επόμενο.;) Κατάλαβες?

Αν δεν σε βιάζει το θέμα, τότε μπορείς να κάνεις υπομονή. Αν όχι, δεν κάνεις.

 

Αντίστοιχο ερώτημα: Ξέρουμε ότι το καλοκαίρι, πιθανώς στις 27/6, θα δούμε την παρουσίαση του επόμενου iPhone, και κρίνοντας από πέρυσι, τον Ιούλιο θα είναι στα ελληνικά μαγαζιά.

Εσύ, τώρα, θέλεις ένα iPhone. Έτσι σου την βάρεσε. Τι κάνεις; Αγοράζεις;;)

 

Δεν βγάζεις άκρη...:rolleyes:

ναι, αν αυτά που κάνει σε καλύπτουν, αγοράζεις.

Γιατί και τον Ιούνιο που θα ανακοινωθεί το επόμενο και θα έρθει αρχές Αυγούστου στην Ελλάδα και υποθέσουμε πως είσαι αρκετά τυχερός ώστε να το βρεις και διαθέσιμο άμεσα, θα μένουν λιγότεροι από 8-10 μήνες για την κυκλοφορία του επόμενου. Με αυτή τη λογική δε θα πάρεις τίποτα ποτέ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω να πω και εγώ.

Αν κοιτάς τι θα βγει, δεν θα καταλήξεις ποτέ να πάρεις κάτι.:)

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό είναι απόλυτα λογικό.. Αλλά τώρα αυτά που θα παρουσιαστούν πιθανότατα απλά θα έχουν μικρές αλλαγές.. αν όμως μεσα σε 6 μήνες,βγεί κάτι εντελώς νέο με τεράστιες διαφορές,τότε δεν αξίζε τον κόπο..Προσωπικά τον Απρίλιο ευελπιστώ να έχω το μακ.. ήθελα για χριστούγεννα αλλά περιμένω να δω τα καινούργια. Αν βγούν τα i5 βγήκαν,δεν έχει νόημα το κρυφτούλι με την τεχνολογία..πάντα αλλάζει πιο γρήγορα απ`οτι μπορει ο μέσος άνθρωπος να παρακολουθήσει

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλα το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές στους SSD για να πηγαίνει το mac σφαίρα.

μακάρι να βγούν τα νέα μοντέλα μέχρι μάρτιο. αν όχι τότε θα πάρω τον 2.8 15" μετά θα βγούν τα καινούργια και θα ξενερώσω :P γενικά όμως όταν βγούν τα i5 εμείς θα είμαστε παλιά γενιά και πάλι ε; :/ μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή είναι mac προ,αλλα πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

MacPro όμως χάνεις λίγο το design και την ευχρηστία του να έχεις τα πάντα μαζεμένα μέσα σε μια οθόνη και την άνεση του ενός και μόνο καλωδίου!

 

Στο είπα και στο πμ, θα το γράψω και εδώ.

Η γνώμη μου είναι αν δεν ανακοινωθεί κάτι στις 27/01 που αναμένεται, το καλοκαίρι τα νέα μοντέλα!

ΑΛΛΑ, πιστεύω ότι δεν πρόκειται η Apple να ενσωματώσει τους i5 και τους i7 τώρα.. Δεν έχουν κλείσει καλά καλά 6 μήνες στην αγορά.

 

Βέβαια, όλα είναι εικασίες*και θα μάθουμε μια και καλή! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ, πιστεύω ότι δεν πρόκειται η Apple να ενσωματώσει τους i5 και τους i7 τώρα.. Δεν έχουν κλείσει καλά καλά 6 μήνες στην αγορά.

 

εγώ το θεωρώ σχεδόν σίγουρο (για τους i5).

Eiδικά μετά από αυτό

 

http://www.macrumors.com/2010/01/13/intel-promotion-appears-to-reveal-forthcoming-core-i5-based-macbook-pro/

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έστω και τους έβαλαν. Μετά, το καλοκαίρι, με το νέο iPhone, όπως και πέρσι, δεν θα παρουσιάσουν και την επόμενη γενιά; Λογικά. Έτσι μας έχει δείξει η ιστορία..

Δεν θα πρέπει τότε να κάνουν κάτι το πρωτοποριακό και ιδιαίτερο; Αν βάλουν τώρα τους i5, μετά τι θα δείξουν;;

 

Εξάλλου, στην αγορά των laptop δεν έχουν μπει πολύ ακόμα... Τραβάνε ακόμα οι Core2Duo..

 

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Λογικά τους i5 δεν θα τους βάλουν σε όλη τη σειρά αλλά σαν κορυφαία επιλογή. Το καλοκαίρι ίσως γίνει πιο mainstream και βάλουν τους i7 για πιο υψηλή επιλογή.

Γενικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Τα τελευταία χρόνια έτσι ήταν πάντα. Κάθε εξάμηνο τους ανανεώνανε.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω,μακάρι να μπούν i5 μέχρι τον μάρτιο,ξέρει ο soom το γιατί :) μήπως βάλουν i5 μονο στον macbook προ 17" ? και όχι σε μικρότερα μοντέλα. αυτό που περιμένουμε είναι αν θα μπούνε i5 σωστά?? από design η κάτι άλλο ,δεν θα αλλάξουν κάτι ε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...