Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H apple δεν δίνει περισσότερα χαρακτηριστικά, και αυτό που δίνει με το mini το λέει Mini DVI - DVI και είναι αυτό...

 

http://www.document.gr/store/components/com_virtuemart/shop_image/product/9b503f76def221f395389f1bef91b948.jpg

 

Για διάβασε εδώ και συγκεκριμένα στο Beware it's a DVI-D female adapter..

 

Δες και εδώ

 

http://www.datapro.net/products/dvi-d-dual-link-digital-cable.html

 

http://www.datapro.net/news/do-i-need-a-dvi-i-to-dvi-d-cable.html

 

Δεν μου έχει τύχει το dvi-d σε οθόνη και δεν ξέρω αν έχει κάποιες διαφορές...

 

Χίλια ευχαριστώ, αν θυμάμαι καλά το καλώδιο είναι αρσενικό και από τις 2 μεριές, θα το δω μόλις πάω σπίτι. Αλλιώς θα βγω για καλώδιο πριν έρθει το mini.

 

Edit: Για άλλα μια φορά διαπιστώνω ότι το site της Apple, ακόμη και έμμεσα μέσω των χρηστών της, αποτελεί μια πολύ καλή πηγή πληροφόρησης για τα προϊόντα της.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ΄σαι καλά φίλε μου!!

 

Καλορίζικο το δυνατό μικρό!!!

Περιμένω και εγώ την Πέμπτη να μου έρθει η οθόνη μαζί με το 2.66 να το λιώσω, και θα πάω το άλλο δίπλα στην TFT... Party Time!!

 

Εσύ ποιο πήρες??

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Να ΄σαι καλά φίλε μου!!

 

Καλορίζικο το δυνατό μικρό!!!

Περιμένω και εγώ την Πέμπτη να μου έρθει η οθόνη μαζί με το 2.66 να το λιώσω, και θα πάω το άλλο δίπλα στην TFT... Party Time!!

 

Εσύ ποιο πήρες??

 

Από Αγγλία μέσω φοιτητικής έκπτωσης φίλου το απλό, μεταχειρισμένα το Apple keyboard και mighty mouse ενσύρματα (αν και μου φάνηκε λίγο δύσχρηστο το μπιλάκι του) και μια οθόνη Samsung Syncmaster P2050. Η οθόνη φοβερή, για το μίνι θα περιμένω κανα δυο βδομάδες.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα πολύ καλή επιλογή!!! Και πιο μίνι τελικά?? Δεν μου είπες...LoL

 

Εγώ πήρα την Samsung 2263DX, 22" W And 7" W Display. Και τώρα που το λες και αυτή έχει DVI-D.

Μόλις έρθει θα σου έχω νέα για την σύνδεση!

 

Αν και εγώ πήρα αντάπτορα να την συνδέσω μέσω HDMI..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το απλό "μαμά" Mac Mini 2.26Ghz 2GB/160GB + Apple care. Λογικά θα έχει η οθόνη σου καλώδιο DVI οπότε μάλλον θα έχουμε το ίδιο, περιμένω νεώτερα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το απλό "μαμά" Mac Mini 2.26Ghz 2GB/160GB + Apple care. Λογικά θα έχει η οθόνη σου καλώδιο DVI οπότε μάλλον θα έχουμε το ίδιο, περιμένω νεώτερα.

 

Όπως με ενημέρωσαν δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα παίζει μία χαρά με το δικό του!!!:D

Έχω και μία 19" και έτσι θα το χρησιμοποιήσω και το δικό του αντάπτορα!!

Για την δουλειά που τον πήρα θέλω αναγκαστικά 2 οθόνες, και έτσι η μικρή θα είναι βοηθητική!

 

Άντε με το καλό σου εύχομαι!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα το καινούριο μου iMac το Σάββατο 7 Νοεμβρίου. Πέντε μέρες μετά η οθόνη μου έκανε 2 flicker τα οποία μετά από restart δεν ξαναείδα μέχρι σήμερα (με 10.6.1). Το πρόβλημα μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω βίντεο:

 

 

Το video δεν είναι δικό μου ούτε έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά το flickering που κάνει στα πρώτα δευτερόλεπτα είναι αυτό που είδα και γω στο δικό μου.

 

Στην αρχή το ρπόβλημα το αγνόησα γιατί μετά την επανεκκίνηση δεν το ξαναείδα. Σήμερα το πρωί (με 10.6.2 πλέον) μου το ξαναέκανε. Αυτή τη φορά έκανε 3-4 φορές αυτό το flicker με τη λευκή γραμμή και μια φορά έκανε ένα blackout για 1 δευτερόλεπτο και μόλις επανήλθε η top bar ήταν κάτω, το dock είχε εξαφανιστεί κλπ. Με ένα restart επανήλθε και δεν το ξαναέκανε σήμερα.

 

Μετά την πρώτη φορά που το έκανε, έκανα αμέσως έναν έλέγχο online να δω αν έχει παρουσιαστεί και σε άλλους το πρόβλημα και έπεσα πάνω σε αυτό το thread στο apple forum:

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2212682&start=0&tstart=0

 

Οι σχεδόν 20 σελίδες του αποτελούνται από αναφορές στο ίδιο πρόβλημα πάντα από χρήστες 27άρηδων iMac. Δεν έχω προσέξει αν έχουν όλοι το ίδιο μοντέλο με εμένα με την ATI Radeon HD 4670.

 

Στο συγκεκριμένο νήμα προτείνονται διάφορες λύσεις: PRAM reset, software update, clean install, drivers update, κλπ αλλά τίποτα δε λύνει το πρόβλημα οδηγώντας μας να πιστέψουμε ότι πρόκειται για hardware πρόβλημα.

 

Έπρεπε να έχω πάει πίσω το iMac την πρώτη μέρα που το έπαθα (γιατί ήταν εντός 7 ημερών και θα έβγαινε DOA) και βρήκα και το συγκεκριμένο thread αλλά λόγω δουλειάς δε γινόταν να μείνω χωρίς μηχάνημα εκείνες τις μέρες. Είχα ησυχάσει κιόλας που δεν το είχε ξανακάνει. Σήμερα με το που το έκανε ξανά, πήρα τηλέφωνο το κατάστημα από όπου έκανα την αγορά και μου είπαν να το πάω πίσω, να το στείλουν για επισκευή και ότι θα το παραλάβω σε λιγότερο από βδομάδα σίγουρα.

 

Όταν τους περιέγραψα το πρόβλημα μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ότι θα στείλουν το μηχάνημα για αλλαγή κάρτας γραφικών.

 

Ενημερώνω λοιπόν να ξέρετε ότι άν αποκτήσετε iMac 27άρη και σας εμφανίσει flickering η οθόνη το πάτε πίσω αμέσως.

 

Update

 

Μόλις μίλησα με το κατάστημα και μου είπαν να πάω την Παρασκευή να τον παραλάβω. Ρώτησα τι πρόβλημα είχε και τι άλλαξαν και η απάντηση που πήρα ήταν:

 

"There was a problem with the display so they changed it"

 

Άντε να δούμε. Γιατί εγώ νόμιζα ότι ήταν η κάρτα. Αν και για να είμαι ειλικρινής, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, το πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε 27αρηδες με άλλες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Update

 

Μόλις μίλησα με το κατάστημα και μου είπαν να πάω την Παρασκευή να τον παραλάβω. Ρώτησα τι πρόβλημα είχε και τι άλλαξαν και η απάντηση που πήρα ήταν:

 

"There was a problem with the display so they changed it"

 

Άντε να δούμε. Γιατί εγώ νόμιζα ότι ήταν η κάρτα. Αν και για να είμαι ειλικρινής, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, το πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε 27αρηδες με άλλες κάρτες.

 

Καλα ρε Νικο, ακομη ? Ουτε στην Ελλαδα να ησουνα :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εσένα πως πάει το μεγάλο μήλο δεν μας είπες.

 

 

Μεχρι στιγμης τελεια. Ολα δουλευουν ρολοι. Ηδη τον συνηθισα και δεν μπορω να πω οτι μου λειπουν τα Win. Εχω ενα μικρο netbook με Win XP και Ubuntu και ενα παλιοτερης τεχνολογιας desktop με Win 7 και απο τη μερα που τελειωσε το στησιμο του iMac εχω να τους ανοιξω, δηλ καμια βδομαδα. Οποτε οπως καταλαβαινεις ........... :ninja:

 

Υ.Γ. Ηδη εβαλα αγγελια να πουλησω το Asus 1000H για να παρω το Dell mini 10v και να του βαλω Mac OSX + Ubuntu (if possible). Δηλαδη πληρης απεξαρτηση :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Νικο, ακομη ? Ουτε στην Ελλαδα να ησουνα :lol:

2 εβδομάδες αναμονή για service που περιλαμβάνει αλλαγή οθόνης δε νομίζω ότι είναι πολύς χρόνος. Αν μάλιστα το είχα πάει μια μέρα νωρίτερα θα το είχα ήδη γιατί στέλνουν στο service 2 φορές την εβδομάδα και το πήγα μια μέρα μετά την αποστολή και έπρεπε να περάσουν άλλες 4 για να φύγει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου post από τον νέο μου iMac :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μιλάμε η οθόνη, απλά δεν παίζεται! Είναι ότι πιο φωτεινό και όμορφο έχω δει ποτέ σε υπολογιστή. Και είναι και πραγματικό θηρίο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο i5, αργεί και δε με ενδιαφέρουν οι 4 πυρήνες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο i5, αργεί και δε με ενδιαφέρουν οι 4 πυρήνες.

Το ίδιο μηχάνημα έχουμε. Με γειά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου post από τον νέο μου iMac :)

 

Καλορίζικος!!:D

 

Αυτό διαβάζω και στο maclife μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Και δεν θα έχεις, εμένα παίζει μία χαρά!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω αναφέρει και σε παλιότερο ποστ, ο εξωτερικός σκληρός που χρησιμοποιώ - ένας WD my passport αν δεν κάνω λάθος ονομάζεται - στο mb pro, μάλλον τα'χει παίξει τον τελευταίο καιρό ..

έχω κάνει get info σε ένα directory και εδώ και 20 λεπτά κάνει calculate .. και το κορυφαίο; το directory περιέχει μόνο ένα file .. κι αυτό ζήτημα να είναι 2-3 kb..!!

λοιπόν .. έκανα μια βόλτα από το ηλεκτρονικό κατάστημα της apple .. (και μιας και έχω δυνατότητα να αγοράσω ότι θέλω εδώ που βρίσκομαι.. έχω κι apple store πολύ κοντά μου) τι μου προτείνετε γύρω στα 320 gb - κι όχι πολύ ακριβό, αλλά τουλάχιστον ποιοτικό - από την παρακάτω λίστα;

Storage for Mac

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Imac 27 c2d στα 1575 ευρω + μεταφορικα και τον περιμενω αυριο η τεταρτη.

 

Τι λετε θα μεινω ευχαρηστημενος? γιατι διαβαζω καπια προβληματα με τις οθονες τους.

 

Αλλα νομιζω οτι ειναι καλη αγορα. Μια τετοια οθονη αν την αγορασω σκετη θα ειχε τουλαχιστον 600 ευρω, οποτε ειναι σαν να αγοραζω ολα τα υπολοιπα 1000 ευρω και μαλιστα ολο το συστημα στο μεγεθος μιας οθονης. πανεμορφο , μαζεμενο, αθορυβο κλπ. Ετσι δεν ειναι?

 

επισης θελω να ρωτησω επειδη εχω και iphone τι πλεονεκτηματα εχει το iphone με εναν mac σε σχεση με windows

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα ενα Imac 27 c2d στα 1575 ευρω + μεταφορικα και τον περιμενω αυριο η τεταρτη.

 

Τι λετε θα μεινω ευχαρηστημενος? γιατι διαβαζω καπια προβληματα με τις οθονες τους.

 

Αλλα νομιζω οτι ειναι καλη αγορα. Μια τετοια οθονη αν την αγορασω σκετη θα ειχε τουλαχιστον 600 ευρω, οποτε ειναι σαν να αγοραζω ολα τα υπολοιπα 1000 ευρω και μαλιστα ολο το συστημα στο μεγεθος μιας οθονης. πανεμορφο , μαζεμενο, αθορυβο κλπ. Ετσι δεν ειναι?

 

επισης θελω να ρωτησω επειδη εχω και iphone τι πλεονεκτηματα εχει το iphone με εναν mac σε σχεση με windows

Εμ...ότι ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ το iTunes!!! :p

Με γειά σου.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με την οθόνη. Και είναι πραγματικά εξαιρετική. Για να καταλάβεις για τι φωτεινότητα μιλάμε, την έχω κάτω του μισού γιατί θα μου βγούν τα μάτια στο full! :p

Το πανέμορφο είναι υποκειμενικό (αλλά ναι, είναι ότι πιο όμορφο έχω δει σε υπολογιστή :p) αλλά το αθόρυβο είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Δεν έχω πετύχει ποτέ, μα πότε ΤΟΣΟ ήσυχο σύστημα. Σε σημείο να αναρωτιέμαι αν είναι ανοιχτό!!

 

Με γειά!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τοσο αθορυβο ειναι πια??τωρα πια πωλειται με ασυρματο και ποντικι και πληκτρολογιο ετσι?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...