Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το topic μπορείτε να συζητάτε για οτιδήποτε έχει σχέση με Mac hardware, όπως νέα μηχανήματα, περιφερειακά κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria

Βλέπω το κλείδωμα του παλιού topic, έκοψε λίγο την φόρα στους macαδες :p

Ας εγκαινιάσω λοιπόν το θέμα για να αναφέρω ότι τελικά, δυστυχώς, το πρόβλημα που εντόπισα τις πρώτες μέρες (στο σημείο που γράφει MacBook, πιέζεται η οθόνη προς τα μέσα) δεν ήταν τόσο αθώο όσο φαινόταν...

Τελικά, μετά από 2 μήνες χρήσης, πλέον, έχω διαπιστώσει, πως πιθανότατα το σημείο εκείνο, δημιουργεί ένα κενό, που επιτρέπει στη σκόνη να περνάει μέσα, με αποτέλεσμα να έχω αρκετή πλέον, η οποία -ευτυχώς- φαίνεται μόνο στο φως του ήλιου και όταν το laptop είναι κλειστό.

Παρ'όλα αυτά, για τα λεφτά που πλήρωσα, είναι αισχρό να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, μάλιστα διαβάζω ότι είναι τόσο συχνό, όσο και στα iPhone 3G, που δύσκολα βρίσκεις κάποιο χωρίς έστω και ένα μικρό σκονάκι...

Δεν το σκέφτομαι για service, δεδομένου ότι δεν θέλω να μείνω χωρίς laptop τουλάχιστον 2 εβδομάδες για το συγκεκριμένο πρόβλημα μόνο, απλά είναι αρκετά ξενέρωμα η όλη κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το νεο...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έχω ενα πρόβλημα με τον μακ.Είναι ο παλιος ο ασπρος πριν βγούν αυτοί με το αλουμίνιο.Όταν κλείνει η οθόνη για εξοικονόμηση ενεργειας(όχι οταν μπαίνει σε sleep mode) ακούγεται ένας ήχος απο πίσω σαν κατι να μην δουλεύει σωστα.Είναι συνεχόμενος ήχος και μόλις κουνάω το ποντίκι ή παταω ενα πληκτρο και ανοιγει η οθόνη αυτόματα σταματάει.Μετα παλι το ίδιο.Τι λέτε να είναι;
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το ρωτάω σε σωστό σημείο .. περιμένω "δώρο" από Καναδά .. ένα MB Pro .. και η ερώτηση μου είναι .. σίγουρα θα παρέχεται φορτιστής με το "καναδικό" σύστημα ... θα μπορούσα να ζητήσω να μου έρθει με ελληνικό φορτιστή.. ;; Ή έστω να το παραγγείλω έξτρα .. ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση στη Ρωσσια να βρω mac φθηνοτερο αποτι εδω?

 

δεν εχεις παρα να ψαξεις. Εχω αγορασει τον iMac μου απο το πασχα και ακομα δεν το πιστευω τι εχανα τοσα χρονια....:D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το ρωτάω σε σωστό σημείο .. περιμένω "δώρο" από Καναδά .. ένα MB Pro .. και η ερώτηση μου είναι .. σίγουρα θα παρέχεται φορτιστής με το "καναδικό" σύστημα ... θα μπορούσα να ζητήσω να μου έρθει με ελληνικό φορτιστή.. ;; Ή έστω να το παραγγείλω έξτρα .. ;

 

Ο φορτιστής είναι ταξιδίου, παίζει παντού. Το βυσματάκι αλλάζει. Μπορείς να αγοράσεις άλλο βύσμα (νομίζω η Apple βγάζει κάποιο travel pack) ή απλά να πάρεις ένα adaptorάκι.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενδιαφέρομαι για Laptop το πολύ μεχρι 1600 ευρώ.

Μέχρι τώρα είχα sony vaio Και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Μου αρέσουν πάρα πολύ τώρα τελευταια τα καινουρια apple macbook..

Αξίζει τόσα χρήματα για apple?δεν εχω ξαναπαρει ποτέ..

Αλλα με τα χρηματα αυτα εχω βρει κορυφαια sony vaio με πολυ καλυτερες δυνατοτητες(sto hardware). Απλα η σειρά της sony η FW μονο φορητά δεν τα λες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενδιαφέρομαι για Laptop το πολύ μεχρι 1600 ευρώ.

Μέχρι τώρα είχα sony vaio Και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Μου αρέσουν πάρα πολύ τώρα τελευταια τα καινουρια apple macbook..

Αξίζει τόσα χρήματα για apple?δεν εχω ξαναπαρει ποτέ..

Αλλα με τα χρηματα αυτα εχω βρει κορυφαια sony vaio με πολυ καλυτερες δυνατοτητες(sto hardware). Απλα η σειρά της sony η FW μονο φορητά δεν τα λες...

Χαρη στο Iphone άρχισα να συμπαθώ την εταιρεία αυτή.Ομως ειμαι πολυ απογοητευμενος με το service της.Αν ειναι να παθει κατι to macbook και να μου ζητάνε 400 ευρώ για κανα πληκτρο,οχι ευχαριστώ,καλυτερα σονυ ή τοσιμπα.

Το vaio το ειχα καθαρισει με ενα υγρο καθαριστικο το οποιο δεν ηταν καλο,κ ξεβαψε σε πολλα σημεία,Αξια η sony,ανέλαβε πληρως την αλλαγη των πλαστικων χωρις να <<ρίξει>> ευθύνες,αφου εγώ εφταιγα.

Επομενως σοβαρος παραγοντας κ το τι γινεται μετα την αγορα..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ενδιαφέρομαι για Laptop το πολύ μεχρι 1600 ευρώ.

Μέχρι τώρα είχα sony vaio Και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Μου αρέσουν πάρα πολύ τώρα τελευταια τα καινουρια apple macbook..

Αξίζει τόσα χρήματα για apple?δεν εχω ξαναπαρει ποτέ..

Αλλα με τα χρηματα αυτα εχω βρει κορυφαια sony vaio με πολυ καλυτερες δυνατοτητες(sto hardware). Απλα η σειρά της sony η FW μονο φορητά δεν τα λες...

 

Συμφωνώ, προχώρα για macbook pro (πλέον και τα 13άρια έγιναν pro, απλώς σιγουρέψου ότι το κατάστημα από όπου θα αγοράσεις έχει παραλάβει τα καινούρια, αυτές τις μέρες γίνεται η διανομή).

 

Ως απλός χρήστης θα σου πω τα εξής. Τα mac σαφέστατα και είναι πολύ ακριβά για τις δυνατότητες που έχουν ως προς το hardware. Σίγουρα στις τιμές αυτές βρίσκεις laptops με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά. Αυτό όμως που κάνει τη διαφορά στα mac, πέρα από το design και την πραγματικά εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, είναι το λειτουργικό. Εκεί είναι όλη η ουσία. Το OSX είναι το πλέον εύχρηστο, ασφαλές, γρήγορο και απροβλημάτιστο λειτουργικό. Δεν χρειάζεσαι anti-virus, μετά από μια εβδομάδα χρήσης-εξοικείωσης θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο εύκολο από τα windows, είναι πολύ γρήγορο και σταθερό ακόμη και με το πιο low-end υπολογιστή της Apple (γι'αυτό μη σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα χαρακτηριστικά hardware, όλα τα mac τρέχουν απροβλημάτιστα το OSX) και έχει ήδη εγκατεστημένες πάρα πολύ ωραίες εφαρμογές. Xρησιμοποιώ mac πάνω από 2 χρόνια και είμαι 100% ευχαριστημένος. Αυτή τη στιγμή έχω ένα macbook εδώ και 6 μήνες και μου έχει κολλήσει μόνο μια φορά (σε αντίθεση με τα windows). Σε κάθε περίπτωση μπορείς να εγκαταστήσεις και Windows αν το επιθυμείς.

 

Σε ότι αφορά το service, είσαι λίγο υπερβολικός. Πράγματι το service στην Ελλάδα μόνο καλό δεν το λες, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει βελτιωθεί αρκετά. Υπάρχουν τρία επίσημα κέντρα service (2 στην Αθήνα, 1 στη Θεσσαλονίκη), ανεξάρτητα μεταξύ τους, η διάρκεια της επισκευής έχει ελλατωθεί σε σχέση με το παρελθόν ενώ σύντομα η Rainbow (επίσημη αντιπροσωπεία και κέντρο service) περνάει στον έλεγχο της Info-Quest οπότε μάλλον τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

Τι ακριβως θελεις?

Aν είναι καλό σε σύγκριση με το MacBook 13".

Aυτό έχω δεί.. http://multirama.gr/products/product?pid=0307175&catid=010200

Και το MacBook 13" που λέω.. http://multirama.gr/products/product?pid=0410214&catid=010200

Link to comment
Share on other sites

To MacBook που δίνεις είναι το νέο ενώ το Air το προηγούμενο μοντέλο.

 

Γενικά το μοναδικό πλεονέκτημα του Air είναι το βάρος του!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τις ανάγκες σου και τις προτεραιότητές σου.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενοχλεί το βάρος του μικρού MBP (2.04 κιλά σε σχέση με τα 1.36 του Air), τότε τι το συζητάς;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...