Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλλον οτι δεν μπορεις να αλλαξεις δισκο, ραμ ,κλπ. δηλαδη μενει ετσι οπως τον πηρες στην αρχη...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

RAM και δίσκος αλλάζουν, με κυμαινόμενο βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το μοντέλο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

RAM και δίσκος αλλάζουν, με κυμαινόμενο βαθμό δυσκολίας ανάλογα με το μοντέλο.

 

και η κάρτα γραφικών αλλάζει. Είχα κάνει την ίδια ερώτηση στην αντιπροσωπεία και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Φυσικά, το πόσο καιρό θα κάνει να σου το αλλάξει, ΑΝ θες να το αλλάξεις μετά από 2-3 χρόνια πώς μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν ακόμα κάρτες γραφικών για το Mac σου και πόσο θα σου πάει όλο αυτό το τζέρτζελο δεν έχω ιδέα. (ούτε και η αντιπροσωπεία I guess)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To MacBook που δίνεις είναι το νέο ενώ το Air το προηγούμενο μοντέλο.

 

Γενικά το μοναδικό πλεονέκτημα του Air είναι το βάρος του!

 

Βασικά νομίζω πως και αυτό του το πλεονέκτημα είναι πλέον...αμφιλεγόμενο. Το MacBook είναι 2kg. ΠΟΣΟ πια βαρύ μπορεί να θεωρηθεί ένα μηχάνημα που είναι μόλις 2 κιλά;

 

Το Αir, προσωπικά, θεωρώ πως είναι μονάχα ένα prestige και fashion product. Έχοντας το Air δείχνεις πως "τα έχεις".

Δε μπορώ να καταλάβω ειλικρινά ποιός θα προτιμούσε στη συγκεκριμένη περίοδο να δώσει 1700+ € για ένα τέτοιο μηχάνημα, πέρα από κάποιον που θα το κάνει μόνο και μόνο για να επιδεικνύει το status quo του.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω πως και αυτό του το πλεονέκτημα είναι πλέον...αμφιλεγόμενο. Το MacBook είναι 2kg. ΠΟΣΟ πια βαρύ μπορεί να θεωρηθεί ένα μηχάνημα που είναι μόλις 2 κιλά;

 

Το Αir, προσωπικά, θεωρώ πως είναι μονάχα ένα prestige και fashion product. Έχοντας το Air δείχνεις πως "τα έχεις".

Δε μπορώ να καταλάβω ειλικρινά ποιός θα προτιμούσε στη συγκεκριμένη περίοδο να δώσει 1700+ € για ένα τέτοιο μηχάνημα, πέρα από κάποιον που θα το κάνει μόνο και μόνο για να επιδεικνύει το status quo του.

 

θα το έπαιρνα πέρυσι αν δεν έκανε τόσα €. Γιατί κακά τα ψέματα , το cd driver του "μάκη" το'χω χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά για να περάσω ένα cd με τραγούδια πριν 1 μήνα (το'χω 1.5 χρόνο σχεδόν) και άλλη μία φορά τα χριστούγεννα που του έκανα ένα format (και μοναδικό) γιατί το terminal δεν ήταν προεγκατεστημένο από τη μάνα του!! και από usb θύρα πάλι χρησιμοποιώ μόνο τη μία κι αυτή γιατί έχω εξωτερικό σκληρό επάνω με όλα μου τα υπάρχοντα ..

Ξέρω πάντως - κι έχω δει- καθηγητές πανεπιστημίων (εξωτερικό) που έρχονται για διάλεξη ή πάνε σε συνέδρια και κουβαλάνε το Air από το να έχουν ένα τουβλάκι στα χέρια..

γιατί επίσης .. όταν ταξιδεύεις, κτλ .. και έχεις πολύ ώρα στην πλάτη το σάκο με το laptop, είναι πολύ ελαφρύτερο από τα 3.5 κιλά (+τα υπόλοιπα που βάζεις στην τσάντα) που είναι ο -δικός μου- "μάκης" .. και το οποίο βάρος από ένα σημείο και μετά .. Το νιώθειςςς να "σε καίει" ... ;)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

και οι αλλαγες ειναι σημαντικες???ταπαλια μοντελα συνεχιζουν να κυκλοφοφρουν??

 

αν και είναι υποκειμενικό, συνήθως είναι σημαντικές. Τα παλιά μοντέλα σταματάνε από την παραγωγή και μόνο ότι έχει μείνει συνεχίζει να πουλιέται μέχρι να τους τελειώσουν. Τα δίνουν και σε χαμηλότερη τιμή κιόλας οπότε μπορεί να πετύχεις και κάτι καλό από τα "παλιά" μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

2kg είναι οριακό βάρος.

 

1.5-1.6 κιλά είναι αυτό που δεν κουράζει χέρια/γόνατα.

 

γιαυτό και όλα τα 12άρια και tablets έχουν τέτοιο βάρος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ειναι και στον ανθρωπο...

 

μου πηραν και το θεμα...

 

τελικά ψάχνω

για powerbook 15αρι,

με λίγα... λόγω οικονομικίής

αβεβαιόοτητας...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ούσα,επι μια 10ετια χρήστης "παραθύρων" και έχοντας πια αγανακτήσει επιθυμώ να κάνω την υπέρβαση (ανάσταση για άλλους :p) και να πάρω ενα mac book pro/ ή air..σε λάπτοπ πάντως κάθε περίπτωση... μπορεί οι απορίες μου να φανούν γελοίες σε κάποιους εμπειρους χρήστες μακ,αλλα θα με βοηθήσουν στην επιλογή 'η οχι κάποιου προιόντος..μερικές απαντήσεις μέσες άκρες νομίζω τις γνωρίζω,αλλά θέλω να τις επιβεβαιώσω απο τους εμπειροτερους...

 

λοιπόοονν...

1)σαν λειτουργικό ειναι φιλικό στο χρήστη;

2)θα έχω πρόβλημα με συμβατότητα προγραμμάτων; δεν τρέχω κάποια συγκεκριμένα που πχ να`ναι εργαλεία δουλειάς και να μην μπορώ να κάνω χωρίς αυτά,αλλά δε θέλω και να περιορίζομαι τόοοοσο πολύ,ωστε να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά που μπορεί να θέλω να κάνω με 1-2 προγράμματα.

3)φαινομενικα (το τονίζω αυτό) υστερεί σε θέμα δυνατοτήτων/hardware απο άλλους υπολογιστές(φθηνότερους κιόλας)...Αυτό ισχύει ή ειναι πλασματικό;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

 

λοιπόοονν...

1)σαν λειτουργικό ειναι φιλικό στο χρήστη;

2)θα έχω πρόβλημα με συμβατότητα προγραμμάτων; δεν τρέχω κάποια συγκεκριμένα που πχ να`ναι εργαλεία δουλειάς και να μην μπορώ να κάνω χωρίς αυτά,αλλά δε θέλω και να περιορίζομαι τόοοοσο πολύ,ωστε να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά που μπορεί να θέλω να κάνω με 1-2 προγράμματα.

3)φαινομενικα (το τονίζω αυτό) υστερεί σε θέμα δυνατοτήτων/hardware απο άλλους υπολογιστές(φθηνότερους κιόλας)...Αυτό ισχύει ή ειναι πλασματικό;

1)Ναι...αυτα που ψαχνεις βρισκονται εκει που φανταζεσαι,,απο ρυθμισεις μεχρι προγραμματα

2)ΚΑΝΕΝΑ τετοιο προβλημα

3)φαινομενικα..τα Χ κανουν καλυτερη διαχειριση των πορων απο ενα windows..

 

γενικα η τιμη τους ειναι πιο ψηλη σε σχεση με πισι που εχουν καλυτερο υλισμικο αλλα να θυμασαι οτι πληρωνεις καλυτερη ποιοτητα και εχεις ενα λειτουργικο που δεν ασχολεισαι με το ιδιο.:)

 

τωρα περι μοντελου δεν μπορω να προτεινω μιας και δεν εχω macbook αλλα μονο το λειτουργικο x σε ενα λαπτοπ, αλλα το εχω πει παλι,,το επομενο λαπτοπ μου θα ειναι macbook...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι...αυτα που ψαχνεις βρισκονται εκει που φανταζεσαι,,απο ρυθμισεις μεχρι προγραμματα

2)ΚΑΝΕΝΑ τετοιο προβλημα

3)φαινομενικα..τα Χ κανουν καλυτερη διαχειριση των πορων απο ενα windows..

 

γενικα η τιμη τους ειναι πιο ψηλη σε σχεση με πισι που εχουν καλυτερο υλισμικο αλλα να θυμασαι οτι πληρωνεις καλυτερη ποιοτητα και εχεις ενα λειτουργικο που δεν ασχολεισαι με το ιδιο.:)

 

τωρα περι μοντελου δεν μπορω να προτεινω μιας και δεν εχω macbook αλλα μονο το λειτουργικο x σε ενα λαπτοπ, αλλα το εχω πει παλι,,το επομενο λαπτοπ μου θα ειναι macbook...:D

Και εμένα!Το χρόνου!:up::happy::w00t::drool:

2)θα έχω πρόβλημα με συμβατότητα προγραμμάτων; δεν τρέχω κάποια συγκεκριμένα που πχ να`ναι εργαλεία δουλειάς και να μην μπορώ να κάνω χωρίς αυτά,αλλά δε θέλω και να περιορίζομαι τόοοοσο πολύ,ωστε να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά που μπορεί να θέλω να κάνω με 1-2 προγράμματα.

Και να μην βρήσκεις κάποιο πρόγραμμα που υπάρχει μόνο για τα παράθυρα μπόρεις να κάνεις το BootCamp και να το βρείς εκεί.

Το BootCamρ ουσιαστικά σου εγκαταστεί τα παράθυρα σε ένα 2ο διαμέριμσα-partition!Όταν πάς να ανοίξεις το MAC σου δείχνει το εικονίδιο τou MAC OS X και των Windows!:respect: στην APPLE!

Link to comment
Share on other sites

τότε λύθηκε το ένα σκέλος του προβληματισμού μου..το άλλο σκέλος ειναι η τσουχτερή τιμή..χεχε..

πάντως και μέτα το επόμενο λάπτοπ μακ θα`ναι...

 

τι ειναι προτιμότερο; air ή mac book pro?

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

O Pro(και εγώ αυτόν θα πάρω) γιατί ο Air δεν έχει CD Tray και μικρότερο HD!:(

Αν δε σε ενδιαφέρουν αυτά πάρε τον Air γιατί είναι πιο ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

κατσε,τι εννοείς δεν έχει CD Tray; :o

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

όσο καλοπροαίρετη και να ειμαι,μόνο μια λεξη ταιριαζει..ΕΛΕΟΣ...

 

λέω δε καταλαβα καλα..δε μπορει..αλλά τελικά καλά κατάλαβα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

vIeginia το air ειναι το πιο λεπτο λαπτοπ στον κοσμο....θεωρειται το πιο μουρατο και ειναι πολυ ευκολο στη μεταφορα....γι αυτο και στο πακετο οταν το αγοραζεις εχει εξωτερικο drive για τα σιντι(μεσω usb)

 

το προ ειναι το πιο τουμπανο απο τα μακ////

 

ειναι δηλαδη 2 διαφορετικες κατηγοριες να καταλαβεις που απευθύνονται σε διαφορετικους χρηστες:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει;

Να αγοράσω αυτόν αν έχει μέινει στην ίδια τιμή!Μου αρέσει καλύτερα!Όπως λές είναι πιο μουράτος!1300 κάνει τώρα(περίπου)το προηγούμενο μοντέλο είνια νομίζω.

http://skattertech.com/media/2008/01/macbook-air-open.jpg

Είναι λίγο μεγάλο:O

Link to comment
Share on other sites

βασικά προβληματίζομαι..έχω ενα λαπτοπ,μετριο προς καλό..και βλέπω ενα προσιτό ΣΧΕΤΙΚΑ μακ,με πολυ μετρια χαρακτηριστηκά..

έχω τωρα εναν υπολογιστή,με 4GB ram,15,4οθόνη,intel core 2 duo 2.20GHZ,και κάρτα γραφικών μια GeForece 8600 GT (512MB)...

 

φυσικά,το double layer dvd κλπ ειναι δεδομένα

 

ΑΞΙΖΕΙ,αντικειμενικά δηλαδή να πάρω κάτι τέτοιο;

 

http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/2kq4udCF3eAeEOIms7F69w/1.0.7.10.11.9.0.2.0.0.0.0.0.13

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

ούσα,επι μια 10ετια χρήστης "παραθύρων" και έχοντας πια αγανακτήσει επιθυμώ να κάνω την υπέρβαση (ανάσταση για άλλους :p) και να πάρω ενα mac book pro/ ή air..σε λάπτοπ πάντως κάθε περίπτωση... μπορεί οι απορίες μου να φανούν γελοίες σε κάποιους εμπειρους χρήστες μακ,αλλα θα με βοηθήσουν στην επιλογή 'η οχι κάποιου προιόντος..μερικές απαντήσεις μέσες άκρες νομίζω τις γνωρίζω,αλλά θέλω να τις επιβεβαιώσω απο τους εμπειροτερους...

 

λοιπόοονν...

1)σαν λειτουργικό ειναι φιλικό στο χρήστη;

2)θα έχω πρόβλημα με συμβατότητα προγραμμάτων; δεν τρέχω κάποια συγκεκριμένα που πχ να`ναι εργαλεία δουλειάς και να μην μπορώ να κάνω χωρίς αυτά,αλλά δε θέλω και να περιορίζομαι τόοοοσο πολύ,ωστε να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά που μπορεί να θέλω να κάνω με 1-2 προγράμματα.

3)φαινομενικα (το τονίζω αυτό) υστερεί σε θέμα δυνατοτήτων/hardware απο άλλους υπολογιστές(φθηνότερους κιόλας)...Αυτό ισχύει ή ειναι πλασματικό;

 

Τα Mac είναι σαν να οδηγάς μία...Ferrari!! :D

 

Τα Windows είναι σαν να οδηγάς μία... καλή BMW 316 :p

 

Ελπίζω να σε βοήθησα...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...