Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Σαν μελλοντικος κατοχος iMac ολα αυτα που μου απαντατε ειναι πολυ χρησιμα.

 

Σχετικα με την επεκταση εγγυησης (που με ενδιαφερει παρα πολυ) ξερεις απο ποτε θα ειναι διαθεσιμη σε εμας για αγορα? Αν αγορασω το iMac και η εοεκταση γινει διαθεσιμη αργοτερα, θα μπορω να την αγορασω εκ΄των υστερων ή οχι?

Τελος το iMac 21,5' ξερεις αν ειναι διαθεσιμο? Ή το περιμενουμε εντος Νοεμβριου?

 

Σε ευχαριστω

 

Τα iMac θα είναι διαθέσιμα εντός Νοεμβρίου, μάλλον πρώτο δεκαπενθήμερο. Η επέκταση εγγύησης επίσης μέσα στο Νοέμβρη μάλλον. Εννοείται πως θα μπορείς να την αγοράσεις μετά την αγορά του iMac.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@pik, τί έγινε με το magic mouse?

 

Και εγώ τον σκεφτόμουν τον Δημήτρη.... Αναρωτιόμουν...:rolleyes::cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα iMac θα είναι διαθέσιμα εντός Νοεμβρίου, μάλλον πρώτο δεκαπενθήμερο. Η επέκταση εγγύησης επίσης μέσα στο Νοέμβρη μάλλον. Εννοείται πως θα μπορείς να την αγοράσεις μετά την αγορά του iMac.

 

Σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου!!

Η γνωμη σου ειναι οτι αξιζει το ακριβοτερο 21,5 λογω καρτας γραφικων ή οχι? Ο δισκος δεν με απασχολει καθως εχω εξωτερικο και τα 500 GB ειναι υπεραρκετα. Λεω να το αγορασω απο το καταστημα που ανεφερα λογω της προσφορας της εξτρα 2 GB ram.

Ξερουμε καμια ενδεικτικη τιμη για την 3ετη εγγυηση??

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου!!

Η γνωμη σου ειναι οτι αξιζει το ακριβοτερο 21,5 λογω καρτας γραφικων ή οχι? Ο δισκος δεν με απασχολει καθως εχω εξωτερικο και τα 500 GB ειναι υπεραρκετα. Λεω να το αγορασω απο το καταστημα που ανεφερα λογω της προσφορας της εξτρα 2 GB ram.

Ξερουμε καμια ενδεικτικη τιμη για την 3ετη εγγυηση??

 

Γύρω στα €300 νομίζω....:X

 

Το ελέγχω 2 λεπτά και σου δίνω και λινκ.

 

 

Λαθος.

 

Τόσα είναι στα Macbook.

 

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/mac_accessories/applecare_dotmac?mco=MTA4MTU2MzU

 

$170...

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου!!

Η γνωμη σου ειναι οτι αξιζει το ακριβοτερο 21,5 λογω καρτας γραφικων ή οχι? Ο δισκος δεν με απασχολει καθως εχω εξωτερικο και τα 500 GB ειναι υπεραρκετα. Λεω να το αγορασω απο το καταστημα που ανεφερα λογω της προσφορας της εξτρα 2 GB ram.

Ξερουμε καμια ενδεικτικη τιμη για την 3ετη εγγυηση??

 

Eξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλή κάρτα γραφικών εννοείται πως πας για το ακριβότερο. Εγώ που δεν με ενδιαφέρει τόσο θα έπαιρνα το φθηνό.

 

Για το iMac η τιμή του Apple Care στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης είναι 179 ευρώ, ελπίζω να ισχύσει και στην Ελλάδα και να μην είναι ακριβότερο όπως τα ίδια τα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλή κάρτα γραφικών εννοείται πως πας για το ακριβότερο. Εγώ που δεν με ενδιαφέρει τόσο θα έπαιρνα το φθηνό.

 

Για το iMac η τιμή του Apple Care στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης είναι 179 ευρώ, ελπίζω να ισχύσει και στην Ελλάδα και να μην είναι ακριβότερο όπως τα ίδια τα μηχανήματα.

 

Και εγω δεν εχω ιδιαιτερες αναγκες για γραφικα οποτε θα παω για το φτηνο μοτελο.

 

Μακαρι να ειναι στα 170 και εδω σε εμας.

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2.Ελληνικό OS X δεν βγάζει (δυστυχώς) η Apple. Η Rainbow βγάζει ένα δικό της ελληνικό update το οποίο θα περιλαμβανεται στη συσκευασία του mac αλλά θα σε συμβούλευα για πολλούς λόγους να μην το εγκαταστήσεις. Πολλοί το έχουν μετανιώσει. Ελπίζουε πως η νέα αντιπροσωπεία θα βγάλει στο άμεσο μέλλον κάτι καλύτερο ή ότι κάποια στιγμή η Apple θα βγάλει ελληνική έκδοση.

 

Δηλαδη δεν εχει εγκατεστημενα τα ελληνικα?γιατι νομιζω εχω δει...http://edu.madmacs.gr/index.php?main_page=page&id=12&chapter=7 αυτο εδω ισχυει για φοιτητες που λεει ή μουφα ειναι?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

2.Ελληνικό OS X δεν βγάζει (δυστυχώς) η Apple. Η Rainbow βγάζει ένα δικό της ελληνικό update το οποίο θα περιλαμβανεται στη συσκευασία του mac αλλά θα σε συμβούλευα για πολλούς λόγους να μην το εγκαταστήσεις. Πολλοί το έχουν μετανιώσει. Ελπίζουε πως η νέα αντιπροσωπεία θα βγάλει στο άμεσο μέλλον κάτι καλύτερο ή ότι κάποια στιγμή η Apple θα βγάλει ελληνική έκδοση.

 

Δηλαδη δεν εχει εγκατεστημενα τα ελληνικα?γιατι νομιζω εχω δει...http://edu.madmacs.gr/index.php?main_page=page&id=12&chapter=7 αυτο εδω ισχυει για φοιτητες που λεει ή μουφα ειναι?

 

Ελληνική γλώσσα (ανάγνωση-γραφή-επεξεργασία) έχει προφανώς το OS X από όπου και αν έχεις προμηθευτεί τον υπολογιστή. Αλλά έκδοση του OS X με πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον (δηλαδή ελληνική έκδοση όπως έχουν τα Windows) δεν υπάρχει. Η Rainbow βγάζει ένα ελληνικό update που το βάζει μέσα στις συσκευασίες (μαζί με άλλο ένα dvd με ελληνικές γραμματοσειρές) αλλά άστο καλύτερα... Ξέρω άτομο που αναγκάστηκε να κάνει format σε mac (πράγμα ανήκουστο) αφού το έβαλε. Ας ελπίσουμε πως κάποτε η Apple θα κυκλοφορήσει ελληνική έκδοση αλλά χλωμό το βλέπω...

 

Αυτό για τις φοιτητικές εκπτώσεις για να το λέει ισχύει. Επικοινώνησε με την Elite να το σιγουρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλή κάρτα γραφικών εννοείται πως πας για το ακριβότερο. Εγώ που δεν με ενδιαφέρει τόσο θα έπαιρνα το φθηνό.

 

Ξεχασα να αναφερω οτι το μονο video demanding task που θα κανω ειναι η παρακολουθηση HD ταινιων (σε διαφορες μορφες αρχειων οπως mkv, avi κτλ) και επισης η μετατροπη αρχεων m2ts (που ειναι το φορματ που γραφουν οι HD καμερες) σε καποια αλλη πιο διαδεδομενη μορφη HD. Με την NVIDIA θα ειμαι καλυμενος σε αυτα? Ή πρεπει απαραιτητα να παω για την ATI?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και η Nvidia.

 

Βλέπω ότι πολλοί λέτε για το AppleCare.

Ανακοίνωσε η iSquare ότι θα το φέρει Ελλάδα;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To imac αργει δηλαδη;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

...το εκανα! Παράγγειλα το παρακάτω... και ο Θεος βοηθος!:)

 

1 x iMac 27" Quad-Core 2.66GHz (003355) Quad-Core Επεξεργαστής 2.80GHz Quad-Core Intel Core i7 Μνήμη 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB Σκληρός Δίσκος 2TB Serial ATA Drive Apple Mouse Apple Magic Mouse Apple Remote Apple Remote Πληκτρολόγιο Apple Keyboard with Numeric Keypad Προσαρμογείς Mini DisplayPort Χωρίς VMWare Fusion 2 Χωρίς iWork '09 Χωρίς Microsoft Office:mac 2008 Χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και η Nvidia.

 

Βλέπω ότι πολλοί λέτε για το AppleCare.

Ανακοίνωσε η iSquare ότι θα το φέρει Ελλάδα;

 

Eίπαμε παραπάνω. Ήδη η Apple ανέβασε στην ελληνική σελίδα υποστήριξης το applecare με τα manuals, τους όρους χρήσης κ.τ.λ σε ελληνική γλώσσα, περιλαμβάνοντας και λεπτομέρειες για τη χρήση του πακέτου στην Ελλάδα. Απλώς δεν είναι ακόμα εφικτή η αγορά. Στο iSquare store υπάρχει η ένδειξη "επέκταση εγγύησης" αλλά προσωρινά δεν λειτουργεί (το site είναι υπο κατασκευή). Σε προηγούμενο μήνυμα μου δίνω όλα τα σχετικά links ενώ άρθρα έχουν ανέβει στο wewantapplegreece.com και maclife.gr...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Πάντως μέχρι στιγμής το iSquare είναι πολύ...πρόχειρο.

Ακόμα και στα tech specs του iMac έχει λάθος (έχουν στον ακριβό 21.5" την Nvidia 9400 αντί για την ATI Radeon HD 4670)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Πάντως μέχρι στιγμής το iSquare είναι πολύ...πρόχειρο.

Ακόμα και στα tech specs του iMac έχει λάθος (έχουν στον ακριβό 21.5" την Nvidia 9400 αντί για την ATI Radeon HD 4670)

 

To site είναι πρόχειρο, ελλειπές ως προς την ενημέρωση και άσχετο αισθητικά με το μοντέλο των sites της Apple. Τουλάχιστον το store (το οποίο δεν λειτουργεί ακόμα αλλά είχε ανέβει το Σ/Κ δοκιμαστικά) δεν χρειάζεται τη γραφειοκρατική διαδικασία εγγραφής της Rainbow.

 

Πάντως η εξέλιξη με το AppleCare μόνο θετική είναι. Μάλιστα όπως είπα στον οδηγό της Apple ξεκαθαρίζεται πως θα είναι στη χώρα μας διαθέσιμη η on-site επισκευή των desktops από τεχνικό και η παραλαβή-παράδοση μέσω courier για τα φορητά.

 

EDIT:to wewantapplegreece.com έχει επίσημη ενημέρωση από τη Document επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

To site είναι πρόχειρο, ελλειπές ως προς την ενημέρωση και άσχετο αισθητικά με το μοντέλο των sites της Apple. Τουλάχιστον το store (το οποίο δεν λειτουργεί ακόμα αλλά είχε ανέβει το Σ/Κ δοκιμαστικά) δεν χρειάζεται τη γραφειοκρατική διαδικασία εγγραφής της Rainbow.

 

Πάντως η εξέλιξη με το AppleCare μόνο θετική είναι. Μάλιστα όπως είπα στον οδηγό της Apple ξεκαθαρίζεται πως θα είναι στη χώρα μας διαθέσιμη η on-site επισκευή των desktops από τεχνικό και η παραλαβή-παράδοση μέσω courier για τα φορητά.

 

EDIT:to wewantapplegreece.com έχει επίσημη ενημέρωση από τη Document επί του θέματος.

 

Όντως θετική εξέλιξη.

Αρκεί να λειτουργήσει όπως λειτουργεί το AppleCare, όπου υπάρχει Apple.

Αλλιώς, αν είναι πάλι να έχουμε μισά πράγματα στην Ελλάδα, καλύτερα να περιμένουμε την έλευση της Apple. Δεν είναι και ιδαίτερα φτηνό άλλωστε ώστε να πεις, δε βαριέσαι.

 

PS: Εκτός από την κάρτα γραφικών έχουν λάθος και στη μέγιστη ανάλυση στις 27". Λένε 1920x1080, αντί για 2560x1440. ΠΟΛΥ πρόχειρη δουλειά - και πολύ άσχημο site για προϊόντα Apple.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βλέπω σηματικές εξελίξεις, μακάρι...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Με την ζήτηση που έχουν στην παρούσα φάση τα Mac, θα έπρεπε να σκεφτεί η Apple να ανοίξει Apple Store και στην Ελλάδα...

Είναι κρίμα να μην έχουμε!

 

Μόνο και μόνο από τις πωλήσεις των iPhone...

 

Και γενικά διακρίνω μια αύξηση στην ζήτηση των υπολογιστών..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ότι σημειώνουν σημαντική αύξηση, είναι γεγονός.

Και πάλι όμως δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να ενδιαφερθεί πραγματικά και να επενδύσει η ίδια η Apple. Πάντως, δε θα αργήσει να έρθει εκείνη η ώρα. Αν δεν κάνω λάθος η συμφωνία με την iSquare δεν είναι για πολλά χρόνια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ότι σημειώνουν σημαντική αύξηση, είναι γεγονός.

Και πάλι όμως δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να ενδιαφερθεί πραγματικά και να επενδύσει η ίδια η Apple. Πάντως, δε θα αργήσει να έρθει εκείνη η ώρα. Αν δεν κάνω λάθος η συμφωνία με την iSquare δεν είναι για πολλά χρόνια.

 

Προσωπικά, έχοντας επισκεφτεί το Apple Store στην Νέα Υόρκη, μόνο και μόνο που το βλέπεις απ'έξω, που μπαίνεις μέσα και το κλίμα που έχει, σου δημιουργεί μια αίσθηση να θέλεις να αγοράσεις τα πάντα από εκεί μέσα!!

 

iPod, iPhone, iMac, Macbook, Mac Mini, Cinema Display... Όλα!

 

Τι να πεις....! Και εγώ πιστεύω ότι θα το δούμε αυτό...!:rolleyes::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ότι σημειώνουν σημαντική αύξηση, είναι γεγονός.

Και πάλι όμως δεν είναι αρκετά μεγάλη ώστε να ενδιαφερθεί πραγματικά και να επενδύσει η ίδια η Apple. Πάντως, δε θα αργήσει να έρθει εκείνη η ώρα. Αν δεν κάνω λάθος η συμφωνία με την iSquare δεν είναι για πολλά χρόνια.

http://allabouttechnologynews.wordpress.com/2009/10/17/η-infoquest-ανοίγει-καταστήματα-apple-στην-ελλάδα/

Και εγώ βλέπω πως αυξάνονται πολύ οι πωλήσεις της Apple στην Ελλάδα, σε όλους τους τομείς (iPod, Mac, iPhone). Αφού και ο αδερφός μου που ούτε να έβλεπε τα Mac δεν ήθελε και πριν μια βδομάδα μπ είπε πως ο επόμενος υπολογιστής του θα είναι Mac. :) (του έλεγα και εγ βέβαια:p)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και στο άρθρο (σου; ), τα "Apple Premium Resellers" δεν είναι "Αpple Stores" και δε θα μπορούσαν και να είναι.

 

Χωρίς να είμαι ξενομανής, δεν πιστεύω πως θα μπορούσε ποτέ κάποιον εγχώριος retailer ή reseller να φερθεί στα Mac όπως θα τους φαιρόταν η μαμα-Apple. Όλα τα Apple Corners (σε Public, Multirama) έχουν μια...μιζέρια και προχειρότητα και δε θυμίζουν σε τίποτα Apple Store - εκτός από το ότι πουλάνε Mac.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εύκολα να πεις ότι δεν έχει δοθεί ο «σεβασμός» που δίνεται από την μαμά εταιρία, αλλά τουλάχιστον στα Fnac της Γλυφάδας που τα έχω δεν είναι και τόσο άσχημα...!

 

Στα multirama, τουλάχιστον στο Ηράκλειο, είναι κάπως απαράδεκτο...!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εύκολα να πεις ότι δεν έχει δοθεί ο «σεβασμός» που δίνεται από την μαμά εταιρία, αλλά τουλάχιστον στα Fnac της Γλυφάδας που τα έχω δεν είναι και τόσο άσχημα...!

 

Στα multirama, τουλάχιστον στο Ηράκλειο, είναι κάπως απαράδεκτο...!

 

Η Fnac ήταν από τις πρώτες που στήριξαν τα Mac στην Ελλάδα, αλλά και πάλι εγώ αναφερόμουν στις ελληνικές εταιρείες. Η Fnac είναι γαλλική και εκεί τα Mac είναι πολύ μεγάλο μερίδιο της αγοράς.

 

Πάντως όπως και να έχει, τα Mac δεν είναι Acer, κάνουμε μια ντάνα και βάζουμε και ένα ταμπελάκι πάνω-πάνω και θα φύγουν. Θέλουν μεράκι και φροντίδα και δεν υπάρχουν πολλοί retailers που να "ανέχονται" το μικρό σχετικά κέρδος των Mac ώστε να τους δώσουν την προσοχή που τους αξίζει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...