Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεσα Νοεμβρη ακουσα οτι θα ερθουν τα καινουρια...

 

το "πλαίσιο" θα τα διαθέτει;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μεσα Νοεμβρη ακουσα οτι θα ερθουν τα καινουρια...

Συγκεκριμένα στις 12/11 άκουσα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα στις 12/11 άκουσα εγώ.

 

τα πρωτα κομμάτια θα ειναι εδω στις 10 Νοεμβριου ;-)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω!

 

σε 7 μερες ληγει ο πρωτος χρονος εγγυησης του ΜΒΡ μου και σκεφτομαι να κανω την επεκταση η οχι με apple care?

 

Την βρισκω και απο αλλες οδους αλλα ειναι αξιοπιστα;

εχω διαβασει τοσα για κωδικους που μετα απο 2 μηνες η Απλ δεν αναγνωριζει τελικα και σε αφηνει ξεκρεμαστο.

 

απο την αλλη ομως δεν θελω να δωσω 350Ε...ειναι πολλα τα χρηματα νομιζω...

εχω δε το ΜΒΡ που εχει παρει επεκταση η εγγυηση του για την καρτα γραφικων επειδη ειναι nvidia/8600mGT....

 

καποια ιδεα; ;)

 

εδιτ. την πηρα και ο θεος βοηθος....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οι τιμες θα ειναι οι ιδιες με αυτες των υπαρχοντων mac ε?

Οι ίδιες είναι. Αν τις δεις στην σελίδα της Apple...

---

Τα νέα Mac Mini είναι δυο μοντέλα; το κανονικό και το server;

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιες είναι. Αν τις δεις στην σελίδα της Apple...

---

Τα νέα Mac Mini είναι δυο μοντέλα; το κανονικό και το server;

Ενα μοντελο, διαφορετικο OS;)

Link to comment
Share on other sites

το "πλαίσιο" θα τα διαθέτει;

 

Ναι, αλλά αν δεν κάνω λάθος και την υπάρχουσα σειρά τη διέθετε "κατόπιν παραγγελίας" (άκρως χαζό αν ισχύει)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος τι κέρδος εχει το πλαίσιο απο την πώληση των macbook ας πουμε? μιλαω για οικονομικό κέρδος... πχ.ποσο αγοράζει το πλαισιο ενα macbook pro και πόσο το πουλά?

 

το πλαισιο ειναι τυχαιο..θα μπορουσα να αναφέρω και αλλα..πχ multirama:O

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος τι κέρδος εχει το πλαίσιο απο την πώληση των macbook ας πουμε? μιλαω για οικονομικό κέρδος... πχ.ποσο αγοράζει το πλαισιο ενα macbook pro και πόσο το πουλά?

 

το πλαισιο ειναι τυχαιο..θα μπορουσα να αναφέρω και αλλα..πχ multirama:O

 

Πολύ μικρό.

Το κέρδος στα Mac γενικά είναι μικρό (για το μέσο κέρδος των υπολογιστών και των περιφερειακών τους).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό.

Το κέρδος στα Mac γενικά είναι μικρό (για το μέσο κέρδος των υπολογιστών και των περιφερειακών τους).

 

το κέρδος είναι μικρό? χάχα, καλο και αυτό.όταν σχεδόν σε όλες τις χώρες τα πουλάνε πιο φτηνά, μήπως χάνουνε και όλας?:p

Link to comment
Share on other sites

το κέρδος είναι μικρό? χάχα, καλο και αυτό.όταν σχεδόν σε όλες τις χώρες τα πουλάνε πιο φτηνά, μήπως χάνουνε και όλας?:p

 

Φαντάζομαι ότι είναι λίγο πιο ακριβά(αλλά πραγματικά λίγο από την υπόλοιπη Ευρώπη) λόγω επιπλέον φόρων που μπορεί να έχουμε;).

 

Δηλαδή στην Ευρώπη, από όσο ξέρω, απλά αλλάξανε το $ σε € και το πουλάνε. Εμείς έχουμε ένα επιπλέον καπέλο γύρω στα €20 στον MacBook Pro 13.3". Στον απλό Macbook είναι ακριβώς αυτό. Στα μεγαλύτερα μοντέλα δεν ξέρω, δεν τα έχω δει στην Ελλάδα πόσο έχουν.

Link to comment
Share on other sites

το κέρδος είναι μικρό? χάχα, καλο και αυτό.όταν σχεδόν σε όλες τις χώρες τα πουλάνε πιο φτηνά, μήπως χάνουνε και όλας?:p

 

Ο think_2b ρώτησε πόσο κερδος (στο περίπου) έχει το Πλαίσιο και οι υπόλοιποι resellers. Το αν η αντιπροσωπεία μπορεί να βγάζει εκείνη μεγάλο κέρδος από τα Mac (που αυτό δεν το ξέρω) δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κέρδος ενός καταστήματος από την πώληση ένος iMac ή MacBook.

Επειδή είμαι σε θέση να το γνωρίζω εκ των έσω, απάντησα.

Και δεν έγραψα πουθενά ότι "χάνουνε", έγραψα απλά πως σε σχέση με τους συμβατικούς υπολογιστές, το κέρδος στα Mac για μια εταιρεία που στηρίζεται στα κέρδη (όπως είναι το Πλαίσιο, το Multirama και όλα τα μαγαζιά γενικά) είναι πολύ μικρό.

Καλό θα ήταν να μην κάνεις σχόλια όταν δε γνωρίζεις κάτι. Πάντα φιλικά :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ο think_2b ρώτησε πόσο κερδος (στο περίπου) έχει το Πλαίσιο και οι υπόλοιποι resellers. Το αν η αντιπροσωπεία μπορεί να βγάζει εκείνη μεγάλο κέρδος από τα Mac (που αυτό δεν το ξέρω) δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κέρδος ενός καταστήματος από την πώληση ένος iMac ή MacBook.

Επειδή είμαι σε θέση να το γνωρίζω εκ των έσω, απάντησα.

Και δεν έγραψα πουθενά ότι "χάνουνε", έγραψα απλά πως σε σχέση με τους συμβατικούς υπολογιστές, το κέρδος στα Mac για μια εταιρεία που στηρίζεται στα κέρδη (όπως είναι το Πλαίσιο, το Multirama και όλα τα μαγαζιά γενικά) είναι πολύ μικρό.

Καλό θα ήταν να μην κάνεις σχόλια όταν δε γνωρίζεις κάτι. Πάντα φιλικά :)

 

θες να μου πεις, ότι όταν το πλαίσιο πουλούσε το MBP το 2.53MHz 15" ! , 2300euro είχανε μικρό κέρδος? η μήπως τα δίνουνε στην rainbow;

και να το πάρουμε αλλιώς,άμα το κέρδος τους ήταν τόσο μικρό όσο λες, δεν θα έμπαινε στον κόπο να φέρνει apple για το αν θα πουλήσει κάποια στιγμή η όχι.

και στην αγγλία το MBP 2.8 έχει 1900 euro, και στο πλαίσιο 2219,

μήπως δεν βγάζουν στην αγγλία καν κέρδος;

Link to comment
Share on other sites

To Πλαίσιο είναι ένα πολύ λάθος παράδειγμα για πολλούς λόγους. Πρώτον γιατί το Πλαίσιο δεν "έφερε" Mac. Τα διαθέτει κατόπιν παραγγελίας που είναι πολύ πιο ασφαλές από το να έχεις stock σε κάτι τόσο ακριβό. Επίσης, το Πλαίσιο άρχισε να φέρνει Mac υπολογιστές (έστω και κατόπιν παραγγελίας) πολύ αργότερα απ'ότι κάποιοι ανταγωνιστές του.

 

Και ναι, αυτό θέλω να σου πω. Δεν έχει σημασία (όσον αφορά το ποσοστιαίο κέρδος) αν ένα προϊόν κάνει 100€, 1000€ ή 5000€. Σημασία έχει πόσο το αγοράζει η εταιρεία που το μεταπωλεί, από την αντιπροσωπεία. Δεν έχει σημασία πόσο το αγοράζει το MacBook (ξέρω στο περίπου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να σου πω). Αυτό που μπορώ να σου πω, και το κάνω γιατί είναι πολύ "αφοριστικά" όσα λες, είναι αυτό που προείπα: στην οικονομία όλα είναι σχετικά και στο εμπόριο, συγκρίνεις το κέρδος ενός προϊόντος με τον μέσο όρο του κέρδους της κατηγορίας του για να κρίνεις αν έχει μεγάλο ή μικρό ποσοστιαίο κέρδος.

 

Όσο για την τελευταία σου απορία, πρέπει να ξέρεις πως τα μαγαζία του είδους πλαισίου κηνυγάνε δύο πράγματα: τα έσοδα (τζίρος) και το κέρδος (που είναι έσοδα-κόστη). Τα δύο αυτά δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν.

 

π.χ. Μπορεί ένα προϊόν που το κατάστημα το πουλάει 300€ να κερδίζει 150€ (πολύ σπάνια βέβαια) και μπορεί σε ένα προϊόν που το πουλάει 3000€ να κερδίζει επίσης 150€. Εννοείται πως το κατάστημα σε αυτή την περίπτωση θέλει να πουλάει και τα δύο: το πρώτο το βοηθάει στην αύξηση του κέρδους του (γιατί είναι λογικό πως θα φεύγει σε μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι το δεύτερο) και το δεύτερο γιατί το βοηθάει στην αύξηση του τζίρου του.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι σε σχετικη ερευνα αγορας για αγορα καποιου All in one desktop pc. Στις πρωτες επιλογες ειναι το νεο iMac με την 21,5 και ακολουθει καποιο απο τα μοντελα της HP. Λεω να προτιμησω το iMac λογω καλυτερης θεωρω ποιοτητας κατασκευης και επειδη θελω να δοκιμασω και κατι δοαφορετικο απο Windows.

 

Παροτι το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι vs, θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τους iMac (ποιοτητα κατασκευης, αξιοπιστια κτλ) και την αποψη σας σε σχεση με τα μοντελα της HP.

 

Να αναφερω επισης οτι οι αναγκες μου ειναι κατα 90% Multimedia related (ταινιες, φωτογραφιες, μουσικη, web browsing κτλ) και 10% office documents κτλ.

 

Υ.Σ. Τα ηχεια του iMac τι λενε απο αποδοση-ποιοτητα?

Υ.Σ. Σε περιπτωση βλαβης μετα τον 1 χρονο εγγυησης, καλυπτεται απο service εδω στην Ελλαδα απο την Rainbow? Με προβληματιζει λιγο και ο 1 χρονος εγγυησης σε σχεση με τα 2 της HP...ή μηπως δεν θα επρεπε?

 

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα να ρωτησω ξερει η εχει κανεις αντιμετωπιση το ιδιο προβλημα ?

στο βυσμα του φορτιστη ακουω ενα θορυβο υψηλο οπως κανουν μερικες ηλεκτρικες συσκευες αυτο ειναι φυσιοολογικο η υπαρχει καπου προβλημα οποιος γνωριζει απο mac ασ βοηθησει ευχαριστβω..

greg
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αναφέρεις ποιά μοντέλα λες (το "φτηνό" 21.5 iMac; ποιό από τα δύο Touchsmart που κυκλοφορούν; ) εγώ, μια και το θες για multimedia χρήση θα σου πρότεινα τον iMac. Και για την οθόνη, και για τα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά κυρίως για το λειτουργικό σύστημα.

 

Τα ηχεία του iMac είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, για ηχεία ενσωματωμένα σε υπολογιστή. ΠΟΛΥ καλή απόδοση, που εννοείται βέβαια πως δε μπορεί να συγκριθεί με 2.1 ηχοσύστημα, αλλά για μια μέση προς καλή χρήση ειναι μια χαρά.

 

Για το service που ρωτάς, ναι καλύπτεται. Αν και τα πιο "σημαντικά" προβλήματα φεύγουν στο εξωτερικό για service. Πάντως μη σε ανησυχεί: χωρίς αυτός να είναι "απαράβατος" κανόνας, τα Mac θα εμφανίσουν πρόβλημα στην αρχή ή δε θα εμφανίσουν καθόλου. Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι αν κάνεις μεγάλη χρήση του drive, να πάρεις ένα εξωτερικό. Κατα τα άλλα, μην ανησυχείς.

 

Καλά, για την ποιότητα κατασκευής δεν το συζητάω καν. Πήγαινε πιάσε έναν iMac και έπειτα έναν HP και έλα πες μας εντυπώσεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αναφέρεις ποιά μοντέλα λες (το "φτηνό" 21.5 iMac; ποιό από τα δύο Touchsmart που κυκλοφορούν; ) εγώ, μια και το θες για multimedia χρήση θα σου πρότεινα τον iMac. Και για την οθόνη, και για τα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά κυρίως για το λειτουργικό σύστημα.

 

Τα ηχεία του iMac είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, για ηχεία ενσωματωμένα σε υπολογιστή. ΠΟΛΥ καλή απόδοση, που εννοείται βέβαια πως δε μπορεί να συγκριθεί με 2.1 ηχοσύστημα, αλλά για μια μέση προς καλή χρήση ειναι μια χαρά.

 

Για το service που ρωτάς, ναι καλύπτεται. Αν και τα πιο "σημαντικά" προβλήματα φεύγουν στο εξωτερικό για service. Πάντως μη σε ανησυχεί: χωρίς αυτός να είναι "απαράβατος" κανόνας, τα Mac θα εμφανίσουν πρόβλημα στην αρχή ή δε θα εμφανίσουν καθόλου. Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι αν κάνεις μεγάλη χρήση του drive, να πάρεις ένα εξωτερικό. Κατα τα άλλα, μην ανησυχείς.

 

Καλά, για την ποιότητα κατασκευής δεν το συζητάω καν. Πήγαινε πιάσε έναν iMac και έπειτα έναν HP και έλα πες μας εντυπώσεις.

 

Καλημερα. Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Βασικα λεω για το φτηνοτερο iMac των 21,5. Η διαφορα με το ακριβο ειναι ο δισκος και η καρτα γραφικων νομιζω μονο ε? Για τον δισκο δεν εχω θεμα μιας και εχω εξωτερικο 1ΤΒ. Για την καρτα γραφικων δεν ξερω να ειμαι ειλικρινης ποσο διαφορα εχει η NVIDIA GeForce 9400M απο την ATI Radeon HD 4670 αλλα φανταζομαι οτι για την χρηση που το θελω εγω με καλυπτει η NVIDIA. Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου για αυτο το θεμα? Τελικα λεω να καταληξω σε iMac και οχι σε HP γιατι εχω σιχαθει και αυτα τα windows και εχω ακουσει-διαβασει και τα καλυτερα για το Mac OS. Εντωμεταξυ ειδα οτι με καποιο προγραμμα μπορεις να τρεχεις μεσω του Mac OS και Windows λειτουργικο σε περιπτωση που θελω καποιο προγραμμα που δεν υπαρχει σε Mac (π.χ. Cryptload), σωστα?

 

Λεω να το παρω απο εδω http://soho.madmacs.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=141_120&products_id=2205 που δινουν και 2 GB RAM επιπλεον στους πρωτους 100.

Παιζουν θεματα παραεισαγωγης και μη καλυψης με εγγυηση? Εννοω απο οποιο Ελληνικο καταστημα και να το παρω εχω κανονικα εγγυηση? Και κατι τελευταιο. Το Snow Leopard ειναι Αγγλικο, Ελληνικο υπαρχει ή οχι? Γιατι στο e-shop της rainbow εχει 2 εκδοσεις ενα με Ελληνικο OS και ενα με το Αγγλικο.

 

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το παρω απο εδω http://soho.madmacs.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=141_120&products_id=2205 που δινουν και 2 GB RAM επιπλεον στους πρωτους 100.

Παιζουν θεματα παραεισαγωγης και μη καλυψης με εγγυηση? Εννοω απο οποιο Ελληνικο καταστημα και να το παρω εχω κανονικα εγγυηση? Και κατι τελευταιο. Το Snow Leopard ειναι Αγγλικο, Ελληνικο υπαρχει ή οχι? Γιατι στο e-shop της rainbow εχει 2 εκδοσεις ενα με Ελληνικο OS και ενα με το Αγγλικο.

 

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

 

1.Αν το πάρεις από εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή Apple (δηλαδή μεταπωλητή που συνεργάζεται με την ελληνική αντιπροσωπεία iSquare/Rainbow) καλύπτεται με εγγύηση κανονικά. Eδώ θα βρεις το επίσημο δίκτυο μεταπωλητών. Οτιδήποτε άλλο είναι παραεισαγωγή.Το Madmacs είναι της Elite Computers Systems που είναι εξουσιοδοτημένος μεταπωλητής και service.

2.Ελληνικό OS X δεν βγάζει (δυστυχώς) η Apple. Η Rainbow βγάζει ένα δικό της ελληνικό update το οποίο θα περιλαμβανεται στη συσκευασία του mac αλλά θα σε συμβούλευα για πολλούς λόγους να μην το εγκαταστήσεις. Πολλοί το έχουν μετανιώσει. Ελπίζουε πως η νέα αντιπροσωπεία θα βγάλει στο άμεσο μέλλον κάτι καλύτερο ή ότι κάποια στιγμή η Apple θα βγάλει ελληνική έκδοση.

 

Α, να σας πω ότι μπορεί το isquare.gr να είναι under construction αλλά μπορείτε να μπείτε στη σελίδα από το παρακάτω link. http://www.isquare.gr/appleproducts/

Περιλαμβάνει επιτέλους και ένα φυσιολογικό ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Επίσης θα πωλείται στην Ελλάδα επιτέλους το επίσημο πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης Apple Care. Ήδη στην ελληνική σελίδα υποστήριξης του apple.com έχει προστεθεί κανονικά με manuals στα ελλληνικά, όρους χρήσης (στους οποίους περιλαμβάνεtαι on-site service για τα desktops, courier service κ.τ.λ) χωρίς όμως ακόμα να υπάρχει δυνατότητα αγοράς/καταχωρησης.

http://manuals.info.apple.com/el_GR/APP_for_Mac_ZE.pdf

http://images.apple.com/legal/applecare/docs/EMEA_APP_Greek_GRv5.2.pdf

http://www.apple.com/gr/support/applecare/overview/

Link to comment
Share on other sites

1.Αν το πάρεις από εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή Apple (δηλαδή μεταπωλητή που συνεργάζεται με την ελληνική αντιπροσωπεία iSquare/Rainbow) καλύπτεται με εγγύηση κανονικά. Eδώ θα βρεις το επίσημο δίκτυο μεταπωλητών. Οτιδήποτε άλλο είναι παραεισαγωγή.Το Madmacs είναι της Elite Computers Systems που είναι εξουσιοδοτημένος μεταπωλητής και service.

2.Ελληνικό OS X δεν βγάζει (δυστυχώς) η Apple. Η Rainbow βγάζει ένα δικό της ελληνικό update το οποίο θα περιλαμβανεται στη συσκευασία του mac αλλά θα σε συμβούλευα για πολλούς λόγους να μην το εγκαταστήσεις. Πολλοί το έχουν μετανιώσει. Ελπίζουε πως η νέα αντιπροσωπεία θα βγάλει στο άμεσο μέλλον κάτι καλύτερο ή ότι κάποια στιγμή η Apple θα βγάλει ελληνική έκδοση.

 

Α, να σας πω ότι μπορεί το isquare.gr να είναι under construction αλλά μπορείτε να μπείτε στη σελίδα από το παρακάτω link. http://www.isquare.gr/appleproducts/

Περιλαμβάνει επιτέλους και ένα φυσιολογικό ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Επίσης θα πωλείται στην Ελλάδα επιτέλους το επίσημο πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης Apple Care. Ήδη στην ελληνική σελίδα υποστήριξης του apple.com έχει προστεθεί κανονικά με manuals στα ελλληνικά, όρους χρήσης (στους οποίους περιλαμβάνεtαι on-site service για τα desktops, courier service κ.τ.λ) χωρίς όμως ακόμα να υπάρχει δυνατότητα αγοράς/καταχωρησης.

http://manuals.info.apple.com/el_GR/APP_for_Mac_ZE.pdf

http://images.apple.com/legal/applecare/docs/EMEA_APP_Greek_GRv5.2.pdf

http://www.apple.com/gr/support/applecare/overview/

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Σαν μελλοντικος κατοχος iMac ολα αυτα που μου απαντατε ειναι πολυ χρησιμα.

 

Σχετικα με την επεκταση εγγυησης (που με ενδιαφερει παρα πολυ) ξερεις απο ποτε θα ειναι διαθεσιμη σε εμας για αγορα? Αν αγορασω το iMac και η εοεκταση γινει διαθεσιμη αργοτερα, θα μπορω να την αγορασω εκ΄των υστερων ή οχι?

Τελος το iMac 21,5' ξερεις αν ειναι διαθεσιμο? Ή το περιμενουμε εντος Νοεμβριου?

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...