Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...

 

Λοιπόν, πραγματικά θέλω να πω πως το N97 είναι πολύ καλό τηλ... αλλά όλο και λατι γίνετε και διστάζω...

 

Καλό είναι απλά, καποια προβληματα όπως η κακή λήψη του GPS (hardware ή software πρόβλημα?) σε βγάζουν εκτός. Να είμαι Λ. Κηφισίας και να με 'βλέπει' σε παράλληλη της Λ. Κηφισίας μου κάνει για τρέλλα... η πιξίδα πάει αλού για αλλού...

 

v2.0 έχω (που μπάινει με το τελευταίο update - v12)...

 

έχει κανέις ιδέα για το τι τρέχει? Εντάξει είπαμε να έχει "θεματάκια", αλλα αυτο νομίζω παραπάει... τι το βάζουν αν είναι να θες ν πας Πειραιά κια να καταντάς Καλαμάτα... :lol:

 

 

Γειά...

 

Συγνώμη που ξανα στέλνω την ερωτηση, αλλά πραγματικά έχω αγανακτήση!

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω? Είναι προβλημα hardware? software? Πώς να κάνω να παίζει σωστά?

 

Συγνώμη εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά...

 

Συγνώμη που ξανα στέλνω την ερωτηση, αλλά πραγματικά έχω αγανακτήση!

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω? Είναι προβλημα hardware? software? Πώς να κάνω να παίζει σωστά?

 

Συγνώμη εκ των προτέρων...

 

Έχει συζητηθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν είσαι η μόνη που το αντιμετωπίζει, μην ανησυχείς.

Εν ολίγοις, οι απόψεις χωρίζονται στα δύο:

άλλοι λένε ότι είναι θέμα software και ίσως η Nokia το διορθώσει σε κάποιο update,

άλλοι λένε ότι είναι θέμα hardware και γι αυτό γίνεται μια μικρή "επέμβαση" στην κεραία. Δηλαδή ακουμπάς πάνω στην κεραία ένα χάλκινο συρματάκι για να την ενισχύσεις.

 

Προσωπικά έχω κάνει το 2ο και το πρόβλημά μου έχει λυθεί.

Οπότε ή περιμένεις κάποιο firmware update που ίσως διορθώσει το πρόβλημα ή επεμβαίνεις στη συσκεύη σου, με το όποιο ρίσκο.

 

Μια απο τα ίδια. Θέλει δουλειά ακόμα στο αισθητικό κομμάτι. Εκτός αν σε αυτά τα (δεκαεξαδικά??) χρώματα στις ρυθμίσεις, υπάρχει και κάποιο "διαφανές"

 

Στα fora της Nokia διάβασα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστούν transparent widgets (προς το παρόν). Κρίμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το outlook calendar πως το εγκαθιστούμε στο κινητό μας? Το κατέβασα - το αποσυμπίεσα και μέχρι εκεί. Μετά τι κάνω?

 

άκυρη η ερώτηση παιδιά. Όλα καλά - έπρεπε να κάνω login και το είχα ξεχάσει.

Αν θέλεις μου εξηγείς πως έγινε η εγκατάσταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μου εξηγείς πως έγινε η εγκατάσταση;

 

Όπως ακριβώς και με τα sis αρχεία. Το μεταφέρεις στο τηλέφωνο, το επιλέγεις από τον file browser σου και τρέχει η εγκατάσταση αυτόματα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως εγκαθιστούμε ένα widget?

Δείτε και αυτό

http://sourceforge.net/projects/comingnext/

Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά εκτός του ότι δεν έχει τις δυνατότητες του Calendar Outlook, κάνει το τηλέφωνο απελπιστικά αργό. Γενικά χρειάζεται προσοχή, ένα κακοφτιαγμένο widget μπορεί να κάνει το τηλέφωνο να σέρνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά εκτός του ότι δεν έχει τις δυνατότητες του Calendar Outlook, κάνει το τηλέφωνο απελπιστικά αργό. Γενικά χρειάζεται προσοχή, ένα κακοφτιαγμένο widget μπορεί να κάνει το τηλέφωνο να σέρνεται.

Μόλις ανέβηκε η νέα έκδοση του Calendar Outlook η 1.7 η οποία υποστηρίζει τα ΝΟΚΙΑ themes 1, 2, 3

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε η νέα έκδοση του Calendar Outlook η 1.7 η οποία υποστηρίζει τα ΝΟΚΙΑ themes 1, 2, 3

 

Πολύ καλύτερο αλλά και πάλι δεν υποστηρίζει διαφάνεια στο background. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορείς. Διάβασε το Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής. Επίσης διάβασε και το Περί παράλληλων εισαγωγών... για να δεις τα + και τα - μιας τέτοιας αγοράς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους....

Ειμαι ενας καινουργιος κατοχος του Ν97...

Ωραιο τηλεφωνο και με παρα πολλες δυνατοτηες....

Το εχω στην κατοχη μου απο την τριτη και ενω ολα δουλευουν μια χαρα απο χτες αφου απαντησω σε ενα τηλεφωνο μετα το τελος της κλησης κολλαει το κινητο σαν να μην εχω τερματισει την κληση....

Μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα και να μου δωσει καποιες απαντησεις??

Ευχαριστω πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους....

Ειμαι ενας καινουργιος κατοχος του Ν97...

Ωραιο τηλεφωνο και με παρα πολλες δυνατοτηες....

Το εχω στην κατοχη μου απο την τριτη και ενω ολα δουλευουν μια χαρα απο χτες αφου απαντησω σε ενα τηλεφωνο μετα το τελος της κλησης κολλαει το κινητο σαν να μην εχω τερματισει την κληση....

Μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα και να μου δωσει καποιες απαντησεις??

Ευχαριστω πολυ.....

 

Έχεις κάνει firmware update στην τελευταία έκδοση (v12);

Για πόση ώρα μένει κολλημένο έτσι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους....

Ειμαι ενας καινουργιος κατοχος του Ν97...

Ωραιο τηλεφωνο και με παρα πολλες δυνατοτηες....

Το εχω στην κατοχη μου απο την τριτη και ενω ολα δουλευουν μια χαρα απο χτες αφου απαντησω σε ενα τηλεφωνο μετα το τελος της κλησης κολλαει το κινητο σαν να μην εχω τερματισει την κληση....

Μπορει καποιος να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα και να μου δωσει καποιες απαντησεις??

Ευχαριστω πολυ.....

Εάν ήσουν σε 3G δίκτυο (και πιό σπάνια σε 2G) είναι πιθανό να κόλλησε λόγω σφάλαμτος του δικτύου ή ελλειπούς σήματος. Δηλαδή το κινητό δεν μπόρεσε να πάρει το "ΟΚ" για τον τερματισμό της κλήσης και περίνενε μέχρι να λήξει κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Επίσης, δοκίμασε να αναβαθμίσεις στην τελευταία έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το n97 και έχω κάτι foto σε διάφορους φάκελους στην εξωτερική κάρτα μνήμης και όταν πηγαίνω στο πρόγραμμα φωτογραφίες – λήψεις μου τις εμφανίζει όλες , γίνετε να μην το κάνει αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το n97 και έχω κάτι foto σε διάφορους φάκελους στην εξωτερική κάρτα μνήμης και όταν πηγαίνω στο πρόγραμμα φωτογραφίες – λήψεις μου τις εμφανίζει όλες , γίνετε να μην το κάνει αυτό ?

 

Όχι, δυστυχώς δε γίνεται. Μπορείς να εφαρμόσεις διαφορετικές ετικέτες όμως και να τις βλέπεις, μέσα από το μενού "Ετικέτες", χωρισμένες σε κατηγορίες.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση πως αλλαζουμε γλωσσα με το πληκτρολογιο ανοιχτο?

Υπαρχει καμια συντομευση ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση πως αλλαζουμε γλωσσα με το πληκτρολογιο ανοιχτο?

Υπαρχει καμια συντομευση ?

Όντως χαζή, αλλά θα την απαντήσω μια και το αναγνωρίζεις. :p

Shift+Symbol

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ψώνισα από Vodafone και το περιεργάζομαι...

Το πρώτο που πρόσεξα ειναι ότι δεν έχει Ελληνικό product code αλλά Αγγλικό: 0585162: N97 UK CV B

Παρόλα αυτά έχει Ελληνική και Αγγλική γλώσσα και περιέχει 2 εγχειρίδια, ένα Αγγλικό κι ένα Ελληνικό του οποίου όμως οι σελίδες (εκτός του εξώφυλλου) είναι φωτοτυπημένες.

 

Εκτός του ότι η τελευταία έκδοση γι αυτό είναι η 11.0.021, τι άλλο δεν έχω; Θα έπρεπε π.χ. να έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο όπως και στα υπόλοιπα; Αν είναι μόνο η αναβάθμιση, αλλάζω το product code.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ψώνισα από Vodafone και το περιεργάζομαι...

Το πρώτο που πρόσεξα ειναι ότι δεν έχει Ελληνικό product code αλλά Αγγλικό: 0585162: N97 UK CV B

Παρόλα αυτά έχει Ελληνική και Αγγλική γλώσσα και περιέχει 2 εγχειρίδια, ένα Αγγλικό κι ένα Ελληνικό του οποίου όμως οι σελίδες (εκτός του εξώφυλλου) είναι φωτοτυπημένες.

 

Εκτός του ότι η τελευταία έκδοση γι αυτό είναι η 11.0.021, τι άλλο δεν έχω; Θα έπρεπε π.χ. να έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο όπως και στα υπόλοιπα; Αν είναι μόνο η αναβάθμιση, αλλάζω το product code.

Θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο.

 

Μάλλον για παρεισαγωγή μου κάνει.... Εάν δεν σε απασχολεί που είναι έτσι, απλά άλλαξε το product code. (Προσοχή! Θα αλλάξει και το mapping των συμβόλων στο πληκτρολόγιο!)

 

Η εγγύηση ισχύει μόνο για το hardware της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Πέτρο. :)

 

Οι ελληνικές συσκευές έχουν τυπωμένους και τους ελληνικούς χαρακτήρες πάνω στο hardware πληκτρολόγιο. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν μερικές διαφορές στο mapping του πληκτρολογίου. Τώρα, για το αγγλικό δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες διαφορές.

 

Όπως και να έχει, αν αποφασίσεις να ο κρατήσεις, πρέπει να αλλάξεις το product code γιατί η νεότερη αναβάθμιση είναι η 12.0.024.

 

Εγώ πάντως δεν θα το κρατούσα με τίποτα. Θα τους το γυρνούσα πίσω και θα απαιτούσα ελληνικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το, παρε Ελληνικο,γιατι εκτος των αλλων θα χασεις και στην αξια της μεταπωλησης...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ψώνισα από Vodafone και το περιεργάζομαι...

Το πρώτο που πρόσεξα ειναι ότι δεν έχει Ελληνικό product code αλλά Αγγλικό: 0585162: N97 UK CV B

Παρόλα αυτά έχει Ελληνική και Αγγλική γλώσσα και περιέχει 2 εγχειρίδια, ένα Αγγλικό κι ένα Ελληνικό του οποίου όμως οι σελίδες (εκτός του εξώφυλλου) είναι φωτοτυπημένες.

 

Εκτός του ότι η τελευταία έκδοση γι αυτό είναι η 11.0.021, τι άλλο δεν έχω; Θα έπρεπε π.χ. να έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο όπως και στα υπόλοιπα; Αν είναι μόνο η αναβάθμιση, αλλάζω το product code.

 

η γνωμη μου ειναι να τουσ ενημερωσεις και να τους προειδοποιησεις αφου δεν ειναι ορθο να πουλανε παραεισαγωγης συσκευη χωρισ ενημερωση του αγοραστη....

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε επιτέλους οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, θα αρχίσουν να σέβονται το καταναλωτικό τους κοινό και δεν θα τους έχουν καταταγμένους στην κατηγορία των "μικρών πράσινων ανθρωποειδών". Να πουλάνε συσκευές παραεισαγωγής οκ, αλλά να ενημερώνουν πρώτα τον πελάτη τους. Κύριε αυτή είναι Ελληνική και έχει τόσα ευρώ και 10 καθρεφτάκια, και αυτή είναι παραεισαγωγής και έχει τα μισά ευρώ και 15 καθρεφτάκια. Η επιλογή θα είναι πλέον του πελάτη. Τι το πιό απλό ???

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα δεν ξέρουν τη διαφορά (!?) οπότε περιμένω απάντηση από τα κεντρικά.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με Nokia Ελλάδας να δω τι έχουν να πουν.

 

Γιώργο εννοείς ότι παρόλο που έχω τώρα Ελληνική Γλώσσα και το mapping φαίνεται να είναι σωστό, αν αλλάξω product code δε θα είναι το ίδιο;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα δεν ξέρουν τη διαφορά (!?) οπότε περιμένω απάντηση από τα κεντρικά.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με Nokia Ελλάδας να δω τι έχουν να πουν.

 

Γιώργο εννοείς ότι παρόλο που έχω τώρα Ελληνική Γλώσσα και το mapping φαίνεται να είναι σωστό, αν αλλάξω product code δε θα είναι το ίδιο;

 

Αλλαζοντας το product code για να μπορει να δεχθει "κανοννικα" τα Ελληνικα , θα αλλαξει το mapping στο πληκτρολογιο, αλλα ισως να μην σε ενοχλει τοσο πολυ, αφου και τωρα δεν εχεις Ελληνικα συμβολα τυπωμενα. Θα εχεις ομως τις αναβαθμισεις - βελτιωσεις που βγαζει η Νοκια. Κατι που αν υποθετω σωστα, τωρα δεν μπορεις αφου πρεπει να εισαι σε ενα ιδιοτυπο καθεστως firmware της vodafone. Εχεις δει αν η συσκευη ειναι vodafone live ? Εαν ειναι ολα τα παραπανω επαληθευονται.

 

Εαν δεν συνεργαζονται στην προμηθεια της συγκεκριμμενης συσκευης με την Alpha Copy, δεν νομιζω οτι μπορουν να στην αλλαξουν με αυτη της αντιπροσωπειας. Αν οντως θελεις Ελληνικη συσκευη αντιπροσωπειας, ισως θα πρεπει να προσανατολιστεις στην επιστροφη χρηματων η μη χρεωσης αν πληρωσες με καρτα. Στη δε δευτερη περιπτωση ακομη και αν αρνηθουν μπορεις και μονος σου να το κανεις, στελνοντας μια επιστολη στην Τραπεζα σου, οπου αρνεισαι να πληρωσεις το συγκεκριμμενο ποσο διοτι εξαπατηθηκες.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό μια και περιλαμβάνονται συνδέσεις, επιδοτήσεις κλπ.

 

Πάντως στο Nokia.co.uk το αγοράζεις με 449λίρες, κάτω από €520 ενώ εδώ στη vodafone το έχουν €639. Αν το ήθελα Αγγλικό από εκεί μου έβγαινε €120 φθηνότερο!

 

Αυτό με το mapping δεν το καταλαβαίνω.. Τώρα έχω Αγγλικά γράμματα και μπλε σύμβολα. Τα Ελληνικά γράμματα αντιστοιχούν στις ίδιες θέσεις που βρίσκονται και σε ένα πληκτρολόγιο Η/Υ, απλά δεν αναγράφονται στα πλήκτρα. Τι ακριβώς αλλάζει μετά την αλλαγή του product code?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...