Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό μια και περιλαμβάνονται συνδέσεις, επιδοτήσεις κλπ.

 

Πάντως στο Nokia.co.uk το αγοράζεις με 449λίρες, κάτω από €520 ενώ εδώ στη vodafone το έχουν €639. Αν το ήθελα Αγγλικό από εκεί μου έβγαινε €120 φθηνότερο!

 

να το κυνηγησεις το θεμα και να διαμαρτυρηθεις εντονα γιατι ειναι κοροιδια αυτο που συμβαινει. αν δεν ησουν φαν των κινητων και δεν ηξερες οτι μπορεις να περασεις τα ελληνικα τι θα γινοταν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι Live! και μάλιστα ακόμη δε θεωρείται συμβατό με Live!

Απλά είναι product code UK. Ελληνικά ΕΧΕΙ ως γλώσσα τηλεφώνου και γραφής, μόνο τα Ελληνικά γράμματα από τα πλήκτρα λείπουν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα δεν ξέρουν τη διαφορά (!?) οπότε περιμένω απάντηση από τα κεντρικά.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με Nokia Ελλάδας να δω τι έχουν να πουν.

 

Γιώργο εννοείς ότι παρόλο που έχω τώρα Ελληνική Γλώσσα και το mapping φαίνεται να είναι σωστό, αν αλλάξω product code δε θα είναι το ίδιο;

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην υπάρχει καμία διαφορά στο mapping του πληκτρολογίου μετά την αλλαγή product code. Αν συμβεί αυτό, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην χρήση της συσκευής.

 

Το θέμα είναι κατά πόσο δέχεσαι να χρησιμοποιήσεις μια τέτοια συσκευή. Εγώ, πάντοτε τσεκάρω μέσα στο μαγαζί αν είναι ελληνικό και τους ξεκαθαρίζω ότι, αν δεν είναι alpha copy, δεν θα το πάρω. Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει να μου δώσουν κομμάτι παραεισαγωγής.

 

Η αλήθεια είναι ότι, παρόλο που έχεις δίκιο, έχει τρέξιμο η όλη διαδικασία. Οπότε είναι καθαρά θέμα δικό σου αν θα κυνηγήσεις να στο αλλάξουν ή θα το κρατήσεις.

 

Μέσα σε όλα αυτά παίζει και η αξία μεταπώλησης η οποία είναι σαφώς μικρότερη από αυτή ενός ελληνικού κομματιού.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά παίζει και η αξία μεταπώλησης η οποία είναι σαφώς μικρότερη από αυτή ενός ελληνικού κομματιού.

 

Κατι το οποιο θα εναι παντα εμφανες, ακομη και product code αν αλλαξεις αφου θα εχει διαφορετικο RM απο αυτο που εχουν αυτα που προοριζονται επισημως για Ελλαδα.

 

Ισως θα πρεπει να εξακριβωσεις το οτι αν τελικα κανεις την αλλαγη, αν για οποιδηποτε λογο δεν σου κανει, να μπορεις να επανελθεις/ξαναπερασεις την τωρινη κατασταση. Αν γινεται, κανεις μια δοκιμη και αποφασιζεις.

 

Σιγουρα παντως στο ηθικο κομματι του θεματος ειναι εκθετοι και για μια ακομη φορα Ελληνικη εταιρεια πονταρει στην υπερβολικη ταλαιπωρια που θα υποστει ο αγοραστης για να υποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ψώνισα από Vodafone και το περιεργάζομαι...

Το πρώτο που πρόσεξα ειναι ότι δεν έχει Ελληνικό product code αλλά Αγγλικό: 0585162: N97 UK CV B

Παρόλα αυτά έχει Ελληνική και Αγγλική γλώσσα και περιέχει 2 εγχειρίδια, ένα Αγγλικό κι ένα Ελληνικό του οποίου όμως οι σελίδες (εκτός του εξώφυλλου) είναι φωτοτυπημένες.

 

Εκτός του ότι η τελευταία έκδοση γι αυτό είναι η 11.0.021, τι άλλο δεν έχω; Θα έπρεπε π.χ. να έχει και Ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο όπως και στα υπόλοιπα; Αν είναι μόνο η αναβάθμιση, αλλάζω το product code.

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και σε μένα με εταιρικό τηλέφωνο, μάλιστα ο φορτιστής που είχε μέσα δεν ήταν USB και ανίκανος να φορτίσει άδεια μπαταρία. Οταν το είπα στον υπάλληλο της εταιρείας μου που ασχολείται με τα θέματα τηλεφωνίας, τα μετέφερε στη VODA και το στείλαμε πίσω μετά απο 1 μήνα χρήσης προκειμένου να μας δώσουν άλλο (οχι παραεισαγωγή). Αναμένουμε... έχει περάσει 1 εβδομάδα.

Επίσης ζήτησα και το ΒΤ ακουστικό που υποτίθεται οτι δίνουν δώρο και το οποίο δεν υπήρχε μαζί με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος απο το pc suite για να περασω μουσικη στο κινητο! Περασα μερικες λιστες κ μετα δν με αφηνε να περασω αλλες! Μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα n97 Στην εφαρμογή ανάγνωση μηνύματος υπάρχει φωνή με ελληνικά ?

Υπάρχει.

Κατεβάζεις από εδώ:

Language package (98 KB)

Voice package Petros (1699 KB)

 

Με μια αναζήτηση θα το έβρισκες εύκολα.

Έχει απαντηθεί πολλές φορές.

 

 

--------------------------------------------------------

 

 

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος απο το pc suite για να περασω μουσικη στο κινητο! Περασα μερικες λιστες κ μετα δν με αφηνε να περασω αλλες! Μπορει να με βοηθησει καποιος?

Μπορείς και με απλό drag&drop να περάσεις τα κομμάτια που θέλεις και να δημιουργήσεις λίστες αναπαραγωγής μέσω του κινητού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γνωστά κόλπα της Vodafone αυτά. Το ίδιο ακριβώς πήγαν να μου κάνουν πριν από δύο χρόνια, όταν πήγα να πάρω το N95. Φυσικά, έφυγα αμέσως και έκανα μεταφορά του αριθμού μου στην Cosmote, μετά από 9 ολόκληρα χρόνια που ήμουν συνδρομητής τους. Ιδίως όταν μου είπαν ότι δε θα έχω εγγύηση από τη Nokia, αλλά μόνο απ' αυτούς, και ότι δεν μπορώ ούτε να κάνω αναβάθμιση τη συσκευή (δε μιλάω για αλλαγή product code) γιατί θα χάσω ακόμη κι αυτήν την (κολοβή) εγγύηση.

 

Δυστυχώς, δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι, τη στιγμή που έχεις κάνει και ανανέωση συμβολαίου. Απλά, μην το ξεχάσεις, και σε ένα χρόνο που θα λήξει το συμβόλαιό σου σήκω και φύγε από τους απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα την ακρη μεσω μαζικης αποθηκευσης! Τωρα αντιμετωπιζω αλλο προβλημα! Κατεβασα θεματα κ δν ξερω που τα αποθηκευω! Με μαζικη αποθηκευση παλι, τα περασα στον φακελο others! Κ οταν μετα πηγα να το τρεξω απο τις εφαρμογες-γραφειο κτλ μου εβγαλε προβλημα! Μηπως τελικα δν πρεπει να τα αποθηκευω εκει τα θεματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχουν εικονίδια έτοιμα όπως το facebook, youtube άλλα για yahoo η άλλα?

 

ευχαριστο αλλα που τα βαζω σε πιο φακελο ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς πολύ απλά να τρέξεις τον οδηγό ρυθμίσεων της συσκευής, ο οποίος κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Μενού > Εφαρμογές > Οδηγ. Ρυθμ.

 

Περνάει όλες τις σωστές ρυθμίσεις για Ιστό, ΜΜS, κλπ καθώς και για e-mail εάν το επιθυμείς.

Χρήσιμες πληροφορίες αλλά τις έχω δοκιμάσει ήδη.

Και χειροκίνητα έβαλα τις ρυθμίσεις

Και με μήνυμα στο 19234

Και με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών

Και τέλος και από τον οδηγό ρυθμίσεων.

 

Κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα την ακρη μεσω μαζικης αποθηκευσης! Τωρα αντιμετωπιζω αλλο προβλημα! Κατεβασα θεματα κ δν ξερω που τα αποθηκευω! Με μαζικη αποθηκευση παλι, τα περασα στον φακελο others! Κ οταν μετα πηγα να το τρεξω απο τις εφαρμογες-γραφειο κτλ μου εβγαλε προβλημα! Μηπως τελικα δν πρεπει να τα αποθηκευω εκει τα θεματα?

Δεν έχει σημασία που θα τα τοποθετήσεις.

Και εκεί που τα έβαλες καλά είναι.

Προφανώς για να μην σου τα κάνει εγκατάσταση σημαίνει πως είτε έχουν ληγμένο πιστοποιητικό είτε πως είναι μη υπογεγραμμένα!

Το S60 5th Edition Platform FAQ το έχεις διαβάσει; Αν όχι, τρέξε!

 

 

Καλησπέρα υπάρχουν εικονίδια έτοιμα όπως το facebook, youtube άλλα για yahoo η άλλα?

ευχαριστο αλλα που τα βαζω σε πιο φακελο ?

Πρώτα απ όλα θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις συνεχόμενα μηνύματα.

Τώρα όσο αφορά την ερώτησή σου, τι εννοείς...;

Γίνε πιο σαφής.

 

 

Μπορει καποιος με pm να μου στειλει το προγραμμα garmin ? Κ αν ειναι ευκολο κ τις οδηγιες εγκαταστασης! Ευχαριστω!

Οδηγίες υπάρχουν στα αντίστοιχα θέματα!

Περιεχόμενα βρίσκεις εδώ.

:!:Αιτήσεις για παροχή παράνομου περιεχομένου απαγορεύονται ρητά!:!:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού εφαρμογές υπάρχουν συντομεύεις όπως το face book, YouTube, hi5 που τα πατάς και σε πάνε στις σελίδες τους, αν υπάρχον τέτοιες συντομευτείς για το yahoo , gmail
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει.

Κατεβάζεις από εδώ:

Language package (98 KB)

Voice package Petros (1699 KB)

 

Για να ειμαι ειλικρινης και εγω δεν γνωριζα οτι υπηρχε ουτε ειχε τυχει να το δω καπου.

Ευχαριστουμε.:)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα τα τραγουδια που τα περασα με μαζικη αποθηκευση τα παιζει ενα-ενα κ αφου τα αλλαξω μονη μου! Εγω περιμενα οτι αφου τελειωσει το ενα, αυτοματως ξεκιναει το επομενο οπως στις λιστες του iphone! Αν ομως ξαναπροσπαθησω να περασω τραγουδια μεσω pc suite θα υπαρχει περιορισμος στις λιστες? Γιατι το μεσημερι εβαλα καμια 10αρια λιστες κ μετα δν μπορουσα να βαλω αλλες! Κ κατι αλλο.. Υπαρχει καποια λυση ωστε να εχω pdf χωρις να πληρωσω? Γιατι λεει οτι σε λιγες ημερες ληγει!
Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη c έχει γεμίσει πια αρχεία μπορώ να διαγράψω? Όταν μπαίνω ιντερνέτ αποθηκεύει τίποτα σελίδες στο c και έχει γεμίσει ? ότι προγράμματα έχω τα Κάνο εγκατάσταση στο E τι έχει γίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Άδειασε τη cache του Ιστού.

Επιλογές > Διαγραφή δεδομένων εμπιστευτικότητας > Όλα.

Επίσης αν έχεις ληφθέντα αρχεία στα μηνύματα μέσω Bluetooth, διέγραψέ τα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο προβλημα το οποιο εχω με το ν97 ειναι οτι πολλες φορες οταν ανοιγω την καμερα για ληψη στην οθονη βλεπω το απολθτο μαυρο.. επισης πολλες φορες οταν ανοιγω την εκθεση στις φωτο βλεπω μαυρο και στα βιντεο ακουω μονο τον ηχο( το μαυρο παλι εκει).

Κανω ρισταρτ 1-2 και λειτουργουν ολα καλα για μια δυο ληψεις...και τουμπαλιν.

Με λιγα λογια καμερα εκθεση καπουτ.

Αχ που ειναι το ν95 8γιγα...

Να κανω φορματ η να περιμενω την νεα βερσιον?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα τα τραγουδια που τα περασα με μαζικη αποθηκευση τα παιζει ενα-ενα κ αφου τα αλλαξω μονη μου! Εγω περιμενα οτι αφου τελειωσει το ενα, αυτοματως ξεκιναει το επομενο οπως στις λιστες του iphone! Αν ομως ξαναπροσπαθησω να περασω τραγουδια μεσω pc suite θα υπαρχει περιορισμος στις λιστες? Γιατι το μεσημερι εβαλα καμια 10αρια λιστες κ μετα δν μπορουσα να βαλω αλλες! Κ κατι αλλο.. Υπαρχει καποια λυση ωστε να εχω pdf χωρις να πληρωσω? Γιατι λεει οτι σε λιγες ημερες ληγει!

 

Κατσε λιγο γιατι μπερδευτηκα.

 

Θελεις τα τραγουδια να παιζει συνεχεια η τις λιστες ?

Για να παιζει τραγουδια συνεχεια θα πρεπει να τα ενταξεις σε μια λιστα αναπαραγωγης, η οποια δεν εχει περιορισμο ποσοτητας κομματιων.

Να παιζει η μια λιστα μετα την αλλη νομιζω πως δεν γινεται.

Που εβαλες τις 10 λιστες ? Πρεπει να τις βαλεις στην Ε που ειναι 32 γιγα και μου κανει δυσκολο να γεμισει με 10 λιστες, εκτος αν ειναι τοοοσο τεραστιες.

Υπαρχει δωρεαν λυση στα μαγαζακια..;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απο το pc suite εφτιαξα 17 λιστες με τραγουδια κ ολες μαζι ειχαν μεγεθος γυρω στα 4,3 gb! Οταν ομως προσπαθησα να βαλω κ αλλη, δν την εμφανιζε πουθενα! Δν με αφηνε δλδ να βαλω αλλη! Εμενα με ενδιαφερει να ακουω μουσικη πχ σε μια συγκεκριμενη λιστα, κ οταν τελειωνει το ενα κομματι να συνεχιζει το επομενο! Παντα στην ιδια λιστα! Γτ στην μαζικη αποθηκευση, οταν τελειωνε το ενα τραγουδι επρεπε μονη μου να επιλεξω το επομενο!

 

Παιδια δν αναγνωριζει ο υπολογιστης την συσκευη! Τι να κανω? Την αναγνωριζει σαν μαζικη αποθηκευση αλλα οχι σαν pc suite!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απο το pc suite εφτιαξα 17 λιστες με τραγουδια κ ολες μαζι ειχαν μεγεθος γυρω στα 4,3 gb! Οταν ομως προσπαθησα να βαλω κ αλλη, δν την εμφανιζε πουθενα! Δν με αφηνε δλδ να βαλω αλλη! Εμενα με ενδιαφερει να ακουω μουσικη πχ σε μια συγκεκριμενη λιστα, κ οταν τελειωνει το ενα κομματι να συνεχιζει το επομενο! Παντα στην ιδια λιστα! Γτ στην μαζικη αποθηκευση, οταν τελειωνε το ενα τραγουδι επρεπε μονη μου να επιλεξω το επομενο!

 

Παιδια δν αναγνωριζει ο υπολογιστης την συσκευη! Τι να κανω? Την αναγνωριζει σαν μαζικη αποθηκευση αλλα οχι σαν pc suite!

 

Καταρχην ψυχραιμια !

Συμβαινει αρκετες φορες να μην βλεπει σωστα η μια συσυσκευη την αλλη.

Κανε μια καλη επανεκκινηση και στις 2 συσκευες (τηλεφωνο - pc) και ελεγξε τα καλωδια να ειναι σωστα συνδεδεμενα. ;)

 

Ειναι καλυτερα οταν διακινεις μεγαλους ογκους αρχειων να το κανεις απο την μαζικη αποθηκευση και οχι απο το pc suite. Καποιες δε φορες αν ειναι αρκετα μεγαλα τα αρχεια σου εμφανιζει αδυναμια ολοκληρωσης της μεταφορας η κολλημα. Υποψιαζομαι οτι κατι τετοιο συμβαινει και με σενα. ;)

Δοκιμασε λοιπον μεσω της μαζικης αποθηκευσης και πες μας.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα χρειαζοταν update το κινητο κ δν το αναγνωριζε ο υπολογιστης!

Περασα παλι 4 gb μουσικη κ δν με αφηνει να περασω αλλο! Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση για να μην με περιοριζει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα χρειαζοταν update το κινητο κ δν το αναγνωριζε ο υπολογιστης!

Περασα παλι 4 gb μουσικη κ δν με αφηνει να περασω αλλο! Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση για να μην με περιοριζει?

 

Γινε πιο σαφης για να μπορουμε να βοηθησουμε.

 

Update εννοεις αναβαθμιση σε καινουργιο firmware ?

 

Εκανες τιποτα απο τα παραπανω ? Κατι ? Ολα?

 

Δεν ειναι τοσο ευκολο να μαντευεις τι κανει ο αλλος σπιτι του.:rolleyes:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα να εγκαταστησω το λογισμικο 12.0.024 και δεν τα καταφερνα γιατι δεν αναγνωριζε το καλωδιο usb! Με την τριτη προσπαθεια τα καταφερα και τελικα το αναγνωρισε το καλωδιο! Τωρα προσπαθω να περασω τα τραγουδια μεσω pc suite και ενω δεν με αφηνε να περασω τα 4gb, τωρα περασα 2 επιπλεον λιστες! Γι'αυτο και ρωτησα πριν αν υπαρχει καποιος περιορισμος στον χωρο που να μπορω να τον αλλαξω μεσω ρυθμισεων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...