Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθουσα να εγκαταστησω το λογισμικο 12.0.024 και δεν τα καταφερνα γιατι δεν αναγνωριζε το καλωδιο usb! Με την τριτη προσπαθεια τα καταφερα και τελικα το αναγνωρισε το καλωδιο! Τωρα προσπαθω να περασω τα τραγουδια μεσω pc suite και ενω δεν με αφηνε να περασω τα 4gb, τωρα περασα 2 επιπλεον λιστες! Γι'αυτο και ρωτησα πριν αν υπαρχει καποιος περιορισμος στον χωρο που να μπορω να τον αλλαξω μεσω ρυθμισεων!

 

Περασε τα τραγουδια που θελεις μεσω μαζικης αποθηκευσης και φτιαξε τις λιστες αναπαραγωγης μεσα απο το τηλεφωνο.

η

Αν εχεις τις λιστες στον υπολογιστη σου περασε τες αλλα μεσω της μαζικης αποθηκευσης.

Δεν υπαρχουν ρυθμισεις που να περιοριζουν η να αυξανουν τον ογκο δεδομενων που διακινεις. Επιλεγεις εσυ την μεθοδο αναλογα με αυτο που θελεις να κανεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω το το n97 και έχω ξενερώσει πολύ με την μπαταρία του κραταει σχεδόν μια μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το το n97 και έχω ξενερώσει πολύ με την μπαταρία του κραταει σχεδόν μια μέρα.

 

δεν φημιζεται για την διαρκεια της μπαταριας του το ν97. εξερταται βεβαια και τι χρηση κανεις. ενα καλο στρωσιμο θα βοηθησει στην μεγιστοποιηση της διαρκειας της μπαταριας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν φημιζεται για την διαρκεια της μπαταριας του το ν97. εξερταται βεβαια και τι χρηση κανεις. ενα καλο στρωσιμο θα βοηθησει στην μεγιστοποιηση της διαρκειας της μπαταριας

 

Η δική μου εμπειρία λέει το αντίθετο πάντως, βγάζει 2 μέρες άνετα. Βέβαια αν τρέχουν πολλά προγράμματα στο background, ο επεξεργαστής δουλεύει περισσότερο και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία λέει το αντίθετο πάντως, βγάζει 2 μέρες άνετα. Βέβαια αν τρέχουν πολλά προγράμματα στο background, ο επεξεργαστής δουλεύει περισσότερο και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας.

 

η διαρκεια ειναι κατι το υποκειμενικο. αναλογως την χρηση. εγω που σερφαρω μεσω wi fi στο ιντερνετ πανω απο 3 ωρες την ημερα, δεν εχω παραπονο που το φορτιζω καθε μερα. αλλος που μιλαει μονο η στελνει κανενα μηνυμα εχει αλλες απαιτησεις απο την μπαταρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το το n97 και έχω ξενερώσει πολύ με την μπαταρία του κραταει σχεδόν μια μέρα.

Έτσι είναι τα smartphones. Γρηγορότεροι επεξεργαστές, μεγαλύτερες οθόνες, πολλά προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα, χρήση internet κλπ, όλα αυτά μεταφράζονται σε μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, επομένως και μικρότερη διάρκεια της μπαταρίας. Οπότε, ή θα το συνηθίσεις, ή θα επιστρέψεις στα απλά τηλεφωνάκια που χρησιμοποιούσες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τα smartphones. Γρηγορότεροι επεξεργαστές, μεγαλύτερες οθόνες, πολλά προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα, χρήση internet κλπ, όλα αυτά μεταφράζονται σε μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, επομένως και μικρότερη διάρκεια της μπαταρίας. Οπότε, ή θα το συνηθίσεις, ή θα επιστρέψεις στα απλά τηλεφωνάκια που χρησιμοποιούσες πριν.

Πωπωωω terrestial τα λες γ@ματα, επειδη ομως μου εχει τυχει σε αλλο Νοκια μπορει ο φιλος να εχει οι πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο ή απλα να εχει πεσει σε ελλατωματικη μπαταρια.

 

Σε Ν80 3 διαφορετικες μπαταριες ειχαν 3 διαφορετικες συμπεριφορες.

 

Δεν πηραν ολοι πρωτη φορα smartphone και εσυ εισαι ο παλιος!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το το n97 και έχω ξενερώσει πολύ με την μπαταρία του κραταει σχεδόν μια μέρα.

 

Σε χρήση χωρίς πολλά πολλά, (απλή χρήση κινητού) κρατάει άνετα 3 μέρες.

Υπόψη ότι με το GPS αδειάζει ταχύτατα, καθώς αυτό ζητάει πολύ ενέργεια.

 

Συγκριτικά το Ν82 κράταγε σε ίδια χρήση τα 2/3. Οπότε εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την μπαταρία,

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σε χρήση χωρίς πολλά πολλά, (απλή χρήση κινητού) κρατάει άνετα 3 μέρες.

Υπόψη ότι με το GPS αδειάζει ταχύτατα, καθώς αυτό ζητάει πολύ ενέργεια.

 

Συγκριτικά το Ν82 κράταγε σε ίδια χρήση τα 2/3. Οπότε εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την μπαταρία,

 

ναι, αλλα ποιος εχει αυτο το κινητο και το χρησιμοποιει σαν μια απλη συσκευη?ελαχιστοι εως κανενας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας φιλοι,

ενω ειχα περασει πολλες γλωσσες στο λεξικο και μολις το ανοιξα με πηγε στην αφαιρεση γλωσσας, μενει εκει και δε μπορω να κανω κατι αλλο. Αν τις διαγραψω ολες και ξαναμπω με πεταει εξω, αλλιως μενει μονιμα στην αφαιρεση γλωσσας... Δε ξερω ισως να διεγραψα καταλαθος τα αγγλικα που χει by default και γι αυτο δεν τρεχει η εφαρμογη... Αγγλικη γλωσσα δε βρισκω για να περασω ουτε την εφαρμογη την ιδια :mad: Σημειωνω πως ολες τις γλωσσες τις κανω εγκατασταση στη μαζικη αποθηκευση και πως αυτο το παρατηρησα μετα απο ενα hard reset, αλλα μπορει να συνεβαινε και πριν και να ην το χα αντιληφθει.. Βοηθεια κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω terrestial τα λες γ@ματα, επειδη ομως μου εχει τυχει σε αλλο Νοκια μπορει ο φιλος να εχει οι πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο ή απλα να εχει πεσει σε ελλατωματικη μπαταρια.

 

Σε Ν80 3 διαφορετικες μπαταριες ειχαν 3 διαφορετικες συμπεριφορες.

 

Δεν πηραν ολοι πρωτη φορα smartphone και εσυ εισαι ο παλιος!!

Η μία μέρα είναι φυσιολογική διάρκεια για ένα smartphone. Τόσο μου κρατούσε το N80 και το N95 και τόσο (ίσως και λίγο παραπάνω) κρατάει και το N97. Προφανώς, κάποιος που διαμαρτύρεται για το ότι η μπαταρία κρατάει μία μέρα έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με τη συγκεκριμένη κατηγορία τηλεφώνων. Το 6230 το φόρτιζα κάθε βδομάδα...

 

Η μια μέρα πάντως δεν είναι πρόβλημα. Εσύ δε θέλεις οκτάωρη φόρτιση κάθε μέρα; Φόρτισέ το τότε. Το πρόβλημα είναι όταν πέφτει κάτω από μέρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι γενικο...

 

ειναι δυνατον καπως να βλεπω το κανονικο σαιτ και οχι τα mobile versions? πχ του ebay.com. δεν εχει επιλογη για πληρες, και θα το ηθελα. εχει κανενα κολπο?

 

επισης μιας και το θυμηθηκα: υπαρχει διαφορα μεταξυ web vodafone και vf gprs?? γιατι καποιες εφαρμογες συνδεονται μονο με web voda. παω να δω και στο αλλο θεμα.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας φιλοι,

ενω ειχα περασει πολλες γλωσσες στο λεξικο και μολις το ανοιξα με πηγε στην αφαιρεση γλωσσας, μενει εκει και δε μπορω να κανω κατι αλλο. Αν τις διαγραψω ολες και ξαναμπω με πεταει εξω, αλλιως μενει μονιμα στην αφαιρεση γλωσσας... Δε ξερω ισως να διεγραψα καταλαθος τα αγγλικα που χει by default και γι αυτο δεν τρεχει η εφαρμογη... Αγγλικη γλωσσα δε βρισκω για να περασω ουτε την εφαρμογη την ιδια :mad: Σημειωνω πως ολες τις γλωσσες τις κανω εγκατασταση στη μαζικη αποθηκευση και πως αυτο το παρατηρησα μετα απο ενα hard reset, αλλα μπορει να συνεβαινε και πριν και να ην το χα αντιληφθει.. Βοηθεια κανεις??

 

Περιπου το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω.

Αρχικα περασα τα Ελληνικα και ολα δουλευαν ρολοι. Μετα κατεβασα και περασα καμμια 10αρια γλωσσες ετσι για να ειμαι "ενημερος" :p ,

αλλα δεν ανοιξα το προγραμμα.

 

Με αφορμη το δικο σου μηνυμα ανοιξα το προγραμμα και με προετρεπε και εμενα να αφαιρεσω γλωσσες. Ευτυχως σε εμενα σταματησε να το ζητα στις 3 γλωσσες (Ελληνικα, Αγγλικα, Γερμανικα).

Συμπερασμα... Χωρις να το λεει πουθενα το λεξικο χωρα μονο 3 γλωσσες. Κριμα ομως γιατι εχασα τα Ταιλανδικα.:lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

εκανα επαννεκινηση του κινητου και κολαει στο λογοτυπο της νοκια εβαλα-εβγαλα μπαταρια ,καρτα τηλεφωνου αλλα τιποτα μενει κολλημενο σε εκεινο το σημειο.καμοια ιδεα εχετε τι πρεπει να κανω?δεν επεσε ,δεν εβαλα τιποτα εφαρμογη.πριν να το κανει αυτο πηρα και κανονικα τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

εκανα επαννεκινηση του κινητου και κολαει στο λογοτυπο της νοκια εβαλα-εβγαλα μπαταρια ,καρτα τηλεφωνου αλλα τιποτα μενει κολλημενο σε εκεινο το σημειο.καμοια ιδεα εχετε τι πρεπει να κανω?δεν επεσε ,δεν εβαλα τιποτα εφαρμογη.πριν να το κανει αυτο πηρα και κανονικα τηλεφωνο

 

Ανοίξετο χωρίς κάρτα μνήμης..

 

 

Κατι αλλο... Εχει αντιμετώπιση κάνεις προβλημα με το ακουστικο του κινητου? Μου φαινεται οτι ειναι πολυ χαμηλα, και δεν το λεω μονο εγω.. αλλα και μερική φίλοι μου που τους έδωσα να μιλησουν... Μηπως ειχα εγω το προβλημα και οχι το κινητο :p

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξετο χωρίς κάρτα μνήμης..

 

 

Κατι αλλο... Εχει αντιμετώπιση κάνεις προβλημα με το ακουστικο του κινητου? Μου φαινεται οτι ειναι πολυ χαμηλα, και δεν το λεω μονο εγω.. αλλα και μερική φίλοι μου που τους έδωσα να μιλησουν... Μηπως ειχα εγω το προβλημα και οχι το κινητο :p

Το ακουστικό έχει εξαιρετική ποιότητα και ένταση.:D

[Βεβαιώσου ότι έχεις αρκετά ψηλά τη στάθμη της έντασης ομιλίας πιέζοντας αρκετές φορές το πλήκτρο αύξησης στο πλάι της συσκευής κατά τη διάρκεια μίας κλήσης]

 

Εάν του έχεις εφαρμόσει κάποια ζελατίνα πρόσεξε να έχεις αποκαλύψει το σημείο του ακουστικού αφαιρώντας εκείνο το κομμάτι της ζελατίνας.:p

Link to comment
Share on other sites

πως το ανοιγεις χωρις την καρτα μνημης.δεν εχω βαλει εξωτερικη καρτα αν αυτο εννοεις.

 

κανε ενα hard format και κατα πασα πιθανοτητα θα δουλεψει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκανα επαννεκινηση του κινητου και κολαει στο λογοτυπο της νοκια εβαλα-εβγαλα μπαταρια ,καρτα τηλεφωνου αλλα τιποτα μενει κολλημενο σε εκεινο το σημειο.καμοια ιδεα εχετε τι πρεπει να κανω?δεν επεσε ,δεν εβαλα τιποτα εφαρμογη.πριν να το κανει αυτο πηρα και κανονικα τηλεφωνο

Το έχει κάνει και σε μένα. Συνήθως οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει (σίγουρα κάτι έχεις βάλει, μπορεί όχι τώρα, αλλά σίγουρα μετά την τελευταία φορά που το άνοιξες), η οποία κάνει autostart και το μπλοκάρει στην εκκίνηση. Όπως και να 'χει, αυτό είναι πρόβλημα του λειτουργικού, γιατί δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε εφαρμογή, όσο κακογραμμένη και να είναι, να μπλοκάρει την εκκίνηση τους τηλεφώνου. Ελπίζω να το διορθώσουν στην επόμενη αναβάθμιση.

 

Η λύση που έχεις σ' αυτήν την περίπτωση είναι μόνο μία. Hard reset (ή αλλιώς format). Αυτό γίνεται ως εξής. Κρατάς πατημένα ταυτόχρονα τα πλήκτρα Shift, Space και Backspace, και πατάς το On/Off για να το ανοίξεις. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο. Από εκεί και πέρα, μόλις ξεκινήσει ενδέχεται να σου βγάλει μήνυμα που να λέει «εγκατάσταση από την κάρτα μνήμης». Καλό είναι να πατήσεις αμέσως ακύρωση (ή το κόκκινο πλήκτρο), και κατόπιν να κάνεις format και τη μαζική μνήμη. Διαφορετικά, είναι πολύ πιθανό ότι θα σου ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα κάποια στιγμή. Στο λέει αυτό κάποιος που αναγκάστηκε να κάνει πάνω από πέντε hard resets...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους:)

Αντιμετοπιζω ενα μαλλον σοβαρο προβλημα και δεν ειμαι βεβαιος οτι γνωριζω την λυση οποτε ζητω την γνωμη σας.....

Το προβλημα μου ειναι πως απο τοτε που το ν97 ειναι το καθημερινο μου τηλεφωνο,εχω πολυ μεγαλες χρεωσεις σε ογκο δεδομενον απο την εταιρια κινητης,με αποτελεσμα να εχω εδω και 2 μηνες τεραστιους λογαριασμους! Το περιεργο ειναι πως δεν κανω ιδιαιτερη χρηση του ιντερνετ μεσω του παροχεα μου (wind internet) η τουλαχιστον οχι τοσο οσο να δικαιολογουντε λογαριασμοι 350 ευρω....!!!:(:wacko:

Το μονο widget που δουλευα ηταν το AccuWether αλλα και αυτο με πολυ προσοχη και παντα με χρηση wifi και ποτε συνδεση παροχεα! Μαλιστα προσεχα μετα τον πρωτο φουσκομμενο λογαριασμο να εχω παντα την ''οθονη αναμονης'' ΕΚΤΟΣ συνδεσης ωστε να μη συνδεετε χωρις την ''αδεια μου'' (η τουλαχιστον ετσι νομιζα....)!!

Εχω σκεφτει να κανω παραπονα στην εταιρια κινητης για τα ποσα αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικος καθως πιστευω πως το προβλημα ειναι το τηλεφωνο και η wind αφου ουδεποτε ειχα τετοια προβληματα στο παρελθον!

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θα ηθελα τα ''φωτα'' σας! Αισθανομαι ανοητος καθως δεν ειναι η πρωτη φορα που δουλευω με smartphones ειναι ομως η πρωτη φορα που αντιμετοπιζω κατι αναλογο! Τι ακριβως κανω λαθος?:O

Δεν θα ηθελα να διαγραψω το σημειο προσβασης ''wind internet'' απο το τηλεφωνο (αφου μου ειναι πολυ χρησιμο) και αυτο που εχω κανει ειναι να το εχω ως 4 στην λιστα με τις συνδεσεις! Με ''εξασφαλιζει'' αυτο? Επισης να σας πω πως ποτε δεν εχει τυχει να δω το τηλεφωνο συνδεδεμενο χωρις λογο...και επισης η χρηση που κανω στους χαρτες η οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη θελει ιντερνετ γινεται μεσω ασυρματου δυκτιου η εν πασει περιπτωσει δεν ειναι τετοια ωστε να δικαιολογει τα παραπανω!

Ζητω την γνωμη και την βοηθεια σας....

Και παλι συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος μου!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου απο που προηλθαν οι ογκοχρεωσεις σου αλλα να εχεις υποψιν σου οτι οι χρεωσεις μεσω wind gprs einai 12 ευρω ανα MB και μεσω wind internet ειναι 6 ευρω ανα MB.......ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ!!!!!

 

επισης μπορεις να ελεγχεις ποτε ειχες ογκοχρεωση κ ποσο ογκο κατεβασες την δεδομενη στιγμη απο το μητρωο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα να διαγραψω το σημειο προσβασης ''wind internet'' απο το τηλεφωνο (αφου μου ειναι πολυ χρησιμο) και αυτο που εχω κανει ειναι να το εχω ως 4 στην λιστα με τις συνδεσεις! Με ''εξασφαλιζει'' αυτο? :

 

Ειχες ξαναπαραπονεθει για το ιδιο προβλημα !

Ετσι οπως λειτουργει τελικα το Ν97, σε καμμια περιπτωση δεν εξασφαλιζει η σειρα στη λιστα την ανεπιθυμητη επικοινωνια.

Σου ειχα προτεινει τοτε την καταργηση του συγκεκριμενου σημειου απο την λιστα για να εισαι απολυτα σιγουρος, αλλα δεν το εκανες.

Αν σου ειναι λοιπον τοσο χρησιμο να τα εχεις, ειναι επιλογη σου να ριψοκινδυνευεις φουσκωμενους λογαριασμους. ;)

Οπως σου ειπε και αλλος φιλος μπορεις να ελεγχεις απο το μητρωο το χρονο και τη διαρκεια καθε επικοινωνιας και να την συσχετιζεις αναλογα με τις δραστηριοτητες σου, για να καταλαβεις απο που προερχεται η καθε επικοινωνια. ;)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους:)

Αντιμετοπιζω ενα μαλλον σοβαρο προβλημα και δεν ειμαι βεβαιος οτι γνωριζω την λυση οποτε ζητω την γνωμη σας.....

Το προβλημα μου ειναι πως απο τοτε που το ν97 ειναι το καθημερινο μου τηλεφωνο,εχω πολυ μεγαλες χρεωσεις σε ογκο δεδομενον απο την εταιρια κινητης,με αποτελεσμα να εχω εδω και 2 μηνες τεραστιους λογαριασμους! Το περιεργο ειναι πως δεν κανω ιδιαιτερη χρηση του ιντερνετ μεσω του παροχεα μου (wind internet) η τουλαχιστον οχι τοσο οσο να δικαιολογουντε λογαριασμοι 350 ευρω....!!!:(:wacko:

Το μονο widget που δουλευα ηταν το AccuWether αλλα και αυτο με πολυ προσοχη και παντα με χρηση wifi και ποτε συνδεση παροχεα! Μαλιστα προσεχα μετα τον πρωτο φουσκομμενο λογαριασμο να εχω παντα την ''οθονη αναμονης'' ΕΚΤΟΣ συνδεσης ωστε να μη συνδεετε χωρις την ''αδεια μου'' (η τουλαχιστον ετσι νομιζα....)!!

Εχω σκεφτει να κανω παραπονα στην εταιρια κινητης για τα ποσα αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικος καθως πιστευω πως το προβλημα ειναι το τηλεφωνο και η wind αφου ουδεποτε ειχα τετοια προβληματα στο παρελθον!

Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θα ηθελα τα ''φωτα'' σας! Αισθανομαι ανοητος καθως δεν ειναι η πρωτη φορα που δουλευω με smartphones ειναι ομως η πρωτη φορα που αντιμετοπιζω κατι αναλογο! Τι ακριβως κανω λαθος?:O

Δεν θα ηθελα να διαγραψω το σημειο προσβασης ''wind internet'' απο το τηλεφωνο (αφου μου ειναι πολυ χρησιμο) και αυτο που εχω κανει ειναι να το εχω ως 4 στην λιστα με τις συνδεσεις! Με ''εξασφαλιζει'' αυτο? Επισης να σας πω πως ποτε δεν εχει τυχει να δω το τηλεφωνο συνδεδεμενο χωρις λογο...και επισης η χρηση που κανω στους χαρτες η οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη θελει ιντερνετ γινεται μεσω ασυρματου δυκτιου η εν πασει περιπτωσει δεν ειναι τετοια ωστε να δικαιολογει τα παραπανω!

Ζητω την γνωμη και την βοηθεια σας....

Και παλι συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος μου!:rolleyes:

Επίσης, έλεγξε το ενδεχόμενο ενεργοποίησης κάποιου επιπρόσθετου προγράμματος internet στο συμβόλαιο σου για να σου έρχεται αρκετά πιο οικονομικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...