Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα....να ρωτησω κατι¨...εχω τα εξης 3 θεματα...το πηρα προχθες.ακουστε...οταν δονειται καθως πατας την οθονη ,η δονηση του ακουγεται παρα πολυ σαν να παιζει κατι μεσα στο κιν... επισης κουνιεται ,οταν το εχω ανοιχτο,το πανω μερος στην δεξια πλευρα σαν να ειναι πιο χαλαρο το slide...και τελος οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι αθλιες τη νυχτα,φαινεται στα αριστερα της φωτογραφιας το φλας σχεδον σε καθε φωτο.τραγικο αυτο με το φλας.εχω ξενερωσει παρα πολυ.μου την εχει δωσει...εσας τα κανουν αυτα?please πειτε μου αμα ειναι να το παω πισω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και με την εκαιρια ξανα αναρωτιεμαι πως καποιοι αναμεσα μας εχουν 41mb ελευθερα στη C ενω εγω μονο 11,5 ! Εννοειται οτι ολοι εχουμε εγκαταστησει ολα τα προγραμματα στην Ε. :confused:

 

Είναι πράγματι ανάμεσά μας...

Για του λόγου το αληθές:

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000054.jpg

 

Και έχω ακριβώς 28 εφαρμογές εγκατεστημένες στο Ε:\ :confused:

Κι εγώ είχα φτάσει στα 11 ΜΒ, μετά έκανα ένα hard format

και είχα 48 ΜΒ και μετά από την εγκατάσταση όλων των εφαρμογών έμειναν τα 40.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την προτροπη σου!:confused:

Μπορεις να γινεις πιο σαφης ?

 

Δεδομενου οτι η εσωτερικη μνημη η μνημη τηλεφωνου ειναι η C και η Ε της μαζικης αποθηκευσης, τι ακριβως προτεινεις ?

 

Και με την εκαιρια ξανα αναρωτιεμαι πως καποιοι αναμεσα μας εχουν 41mb ελευθερα στη C ενω εγω μονο 11,5 ! Εννοειται οτι ολοι εχουμε εγκαταστησει ολα τα προγραμματα στην Ε. :confused:

Είναι κι αυτό ένα πρόβλημα που πρέπει να λυθεί. Η συσκευή συνηθίζει να αποθηκεύει σκουπίδια στο C. Μέχρι να λυθεί όμως, μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω κόλπα:

http://www.mobile-geeks.com/tips-to-recover-phone-memory-of-nokia-n97/1547/

 

Είναι πράγματι ανάμεσά μας...

Για του λόγου το αληθές:

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000054.jpg

 

Και έχω ακριβώς 28 εφαρμογές εγκατεστημένες στο Ε:\ :confused:

Κι εγώ είχα φτάσει στα 11 ΜΒ, μετά έκανα ένα hard format

και είχα 48 ΜΒ και μετά από την εγκατάσταση όλων των εφαρμογών έμειναν τα 40.

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι ο ελεύθερος χώρος στο C αλλά η RAM σου!! :blink: Και με τόσες εφαρμογές ανοιχτές!! Μα πώς είναι δυνατόν, τόσα δεν έχω ούτε μετά από το reboot. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοιχτά τα: ScreenSnap, Αρχική οθόνη και Μενού (εν ολίγοις αυτές που έχουν το μπλε βελάκι), οι υπόλοιπες είναι αυτές που έχει χρησιμοποιήσει πρόσφατα :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι ανάμεσά μας...

Για του λόγου το αληθές:

 

Και έχω ακριβώς 28 εφαρμογές εγκατεστημένες στο Ε:\ :confused:

Κι εγώ είχα φτάσει στα 11 ΜΒ, μετά έκανα ένα hard format

και είχα 48 ΜΒ και μετά από την εγκατάσταση όλων των εφαρμογών έμειναν τα 40.

 

Και που να σου πω οτι εχω Ram 24.88mb !Αυτα ειναι εξωπραγματικα. Δεν μπορει να υπαρχουν τετοιες διαφορες μεταξυ συσκευων. Αλλα παλι σου λεει ειναι θεμα χρηστη και χρησης, οποτε...:X

Δεν μετρησα ποσες εχω εγκαταστησει αλλα δεν εχω τιποτα ανοιχτο να τρεχει περαν των κλασσικων.

Δηλαδη δεν γλυτωνω το hard format με τιποτα ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα "χρήση μαζικής αποθήκευσης" παραπάνω εννοούσα την επιλογή που εμφανίζεται όταν το συνδέσετε με καλώδιο στον υπολογιστή.

 

Εάν επιλέξετε PC Suite, τότε δεν εμφανίζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Και που να σου πω οτι εχω Ram 24.88mb !Αυτα ειναι εξωπραγματικα. Δεν μπορει να υπαρχουν τετοιες διαφορες μεταξυ συσκευων. Αλλα παλι σου λεει ειναι θεμα χρηστη και χρησης, οποτε...:X

Δεν μετρησα ποσες εχω εγκαταστησει αλλα δεν εχω τιποτα ανοιχτο να τρεχει περαν των κλασσικων.

Δηλαδη δεν γλυτωνω το hard format με τιποτα ?

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000055.jpg

 

Μόνο 24 ΜΒ RAM;;;

Εγώ όταν το ανοίγω έχω 55-58 ΜΒ και άμα ανοίγω πολλές εφαρμογές πέφτει γύρω στο 40, άντε να πάει 36 ΜΒ...

Περίεργο! :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοιχτά τα: ScreenSnap, Αρχική οθόνη και Μενού (εν ολίγοις αυτές που έχουν το μπλε βελάκι), οι υπόλοιπες είναι αυτές που έχει χρησιμοποιήσει πρόσφατα :)

Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα. Βλέπεις εγώ χρησιμοποιώ το Jbak Taskman...

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000055.jpg

 

Μόνο 24 ΜΒ RAM;;;

Εγώ όταν το ανοίγω έχω 55-58 ΜΒ και άμα ανοίγω πολλές εφαρμογές πέφτει γύρω στο 40, άντε να πάει 36 ΜΒ...

Περίεργο! :confused:

55??????? :blink: Αυτά δε γίνονται λέμε!!! Εγώ έχω 38. Ποια widgets έχεις στην αρχική οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

55??????? :blink: Αυτά δε γίνονται λέμε!!! Εγώ έχω 38. Ποια widgets έχεις στην αρχική οθόνη;

 

Έχω e-mail, RSS, ημερολόγιο και 2 γραμμές συντομεύσεων.

Έχω τα εφφέ θέματος απενεργοποιημένα όμως και αυτό έχω παρατηρήσει ότι δίνει πολλή extra RAM.

 

Trick για περισσότερη RAM: Πηγαίνετε στο C: \ Private \ 101f875a \ και διαγράψτε όλα τα αρχεία μέσα στους φακέλους Startup και Tasks

και, τέλος, επανεκκίνηση! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έχω e-mail, RSS, ημερολόγιο και 2 γραμμές συντομεύσεων.

Έχω τα εφφέ θέματος απενεργοποιημένα όμως και αυτό έχω παρατηρήσει ότι δίνει πολλή extra RAM.

 

Trick για περισσότερη RAM: Πηγαίνετε στο C: \ Private \ 101f875a \ και διαγράψτε όλα τα αρχεία μέσα στους φακέλους Startup και Tasks

και, τέλος, επανεκκίνηση! ;)

 

Χμμμ, η απενεργοποιηση των εφε δινει +5mb ram, νομιζω οχι κατι τρομερο. Εχω 2 μπαρες συντομευσης, 2 επαφων και τον καιρο. Νομιζω λιγοτερο μνημοβορο setup.

 

Οσον αφορα στο τρυκ, δεν μπορω νατο δοκιμασω γιατι δεν εχω χακαρει την συσκευη μου.

Hard Format που εκανες ? Στο C η Ε ? Αναγκαστηκες να τα περασεις ολα απο την αρχη η επανεφερες με restore απο το pc-suite?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, η απενεργοποιηση των εφε δινει +5mb ram, νομιζω οχι κατι τρομερο. Εχω 2 μπαρες συντομευσης, 2 επαφων και τον καιρο. Νομιζω λιγοτερο μνημοβορο setup.

 

Οσον αφορα στο τρυκ, δεν μπορω νατο δοκιμασω γιατι δεν εχω χακαρει την συσκευη μου.

Hard Format που εκανες ? Στο C η Ε ? Αναγκαστηκες να τα περασεις ολα απο την αρχη η επανεφερες με restore απο το pc-suite?

 

Hard format έκανα μόνο στο C:\.

Είχα κάνει πριν backup μέσω του τηλεφώνου, υποτίθεται σε όλα,

αλλά μετά το format και την επαναφορά, κάποιες εφαρμογές, παρόλο που ήταν στο E:\ δεν υπήρχαν, ή τουλάχιστον δε φαίνονταν εγκατεστημένες και δεν υπήρχε η συντόμεύση τους πουθενά.

Οπότε προτείνω format και στο C και στο E και εγκατάσταση όλων των εφαρμογών από την αρχή.

Χρονοβόρο, αλλά είναι ό,τι καλύτερο για μια "καθαρή" αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γρηγορη ερώτηση - ξέρουμε αν το αναμενόμενο update v2.0 φτιάχνει το θεμα με το GPS? Ξέρουμε αν η Nokia επιτέλους θα κανει κατι για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γρηγορη ερώτηση - ξέρουμε αν το αναμενόμενο update v2.0 φτιάχνει το θεμα με το GPS? Ξέρουμε αν η Nokia επιτέλους θα κανει κατι για αυτο?

ειναι καθαρα θεμα hardware το προβλημα , αρα δεν λυνεται με κανενα firmware update

Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα θεμα hardware το προβλημα , αρα δεν λυνεται με κανενα firmware update

 

 

Δηλαδη, δωσε λεφτα και παρε χάλια GPS - σ'αρεσει δεν σ'αρεσει ?? ουτε κάπιο oficial fix (στο hardware)?? καλε ειναι τουλάχιστον απαράδεκτο....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, δωσε λεφτα και παρε χάλια GPS - σ'αρεσει δεν σ'αρεσει ?? ουτε κάπιο oficial fix (στο hardware)?? καλε ειναι τουλάχιστον απαράδεκτο....

Υπάρχουν οδηγίες από την nokia για το πως διορθώνεται το πρόβλημα με το GPS όπως έγινε και με τον φακό της κάμερας. Διάβασε το παρακάτω, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2925720#post2925720

 

Δεν ξέρω όμως αν έχουν ενημερωθεί όλα τα nokia store.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οδηγίες από την nokia για το πως διορθώνεται το πρόβλημα με το GPS όπως έγινε και με τον φακό της κάμερας. Διάβασε το παρακάτω, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2925720#post2925720

 

Δεν ξέρω όμως αν έχουν ενημερωθεί όλα τα nokia store.

 

Αν δεν κάνω λάθος, σύμφωνα με αυτή την οδηγία, το μεγαλύτερο "μαξιλαράκι" στο καπάκι της κάμερας διορθώνει και τα δύο προβλήματα (γρατζουνιές στο φακό & gps), σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ας ξαναπω και γω οτι το προβλημα με τις θολες φωτογραφιες λυνεται στις περισσοτερες περιπτωσεις αν σκουπισεις γερα το φακο με τη μπλουζα... μετα συνηθως δεν ασπριζει

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τα nokia shop γνωρίζουν για το πρόβλημα γίνετε αλλαγή όπως και με την κάμερα?το πρόβλημα με το καπάκι μου το έφτιαξαν

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

πηγα την συσκευη στο νοκια σηοπ και ο τεχνικος μου ειπε οτι το προβλημα με τις επανεκινησεις το προκαλει η καρτα σιμ:wacko: οταν ομως την βγαλαμε και ανοιξαμε κσανα το τηλ αυτο εκανε παλι τα ιδια:lol: εφυγε λοιπον για κεντρικα θεσ/νικης και μαλλον παμε για αντικατασταση.ενα μηνα δηλαδη χωρις τηλ:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, σύμφωνα με αυτή την οδηγία, το μεγαλύτερο "μαξιλαράκι" στο καπάκι της κάμερας διορθώνει και τα δύο προβλήματα (γρατζουνιές στο φακό & gps), σωστά;

 

Οχι, αλλη αλλαγη ειναι για το καθενα.

Στην καμερα αλλαζεται το καλλυμα με την προτροπη να εισαι πιο προσεκτικος τωρα που ξερεις το "ευαισθητο" σημειο του. :p

Για το GPS αλλαζεται το μαξιλαρακι με μεγαλυτερο για καλυτερη ληψη.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μισο λεπτο...εχουμε...καπακι καμερας που γρατζουναει,δονηση που κανει το τηλ να ακουγεται σαν ξεχαρβαλωμενο,θεματα με χαλαρο slide στι δεξια μερια οταν ειναι ανοιχτο το τηλ,θεματα με το gps,διαφορα bugs...Παλι καλα που υπαρχουν και καποιοι που στα νοκια shops γνωριζουν ...γιατι στην alpha copy στα κεντρικα "για το ν97 δεν εχει αναφερθει κανενα απο τα προβληματα που μου λετε"<--------ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΑΛΦΑ ΚΟΠΙ
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλη αλλαγη ειναι για το καθενα.

Στην καμερα αλλαζεται το καλλυμα με την προτροπη να εισαι πιο προσεκτικος τωρα που ξερεις το "ευαισθητο" σημειο του. :p

Για το GPS αλλαζεται το μαξιλαρακι με μεγαλυτερο για καλυτερη ληψη.

 

Μπορω να παω και να μου το αλαξουν το μαξιλαρακι??

τι θες να πεις πιο προσεκτικός με την αλλαγή δεν σημαίνει ότι δεν θα γρατζουνιέται?δηλαδή τι να προσέχω??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να παω και να μου το αλαξουν το μαξιλαρακι??

τι θες να πεις πιο προσεκτικός με την αλλαγή δεν σημαίνει ότι δεν θα γρατζουνιέται?δηλαδή τι να προσέχω??

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε nokia store και να ρωτήσεις ή να περάσεις και να τους ρωτήσεις από κοντά. Αν είναι ενήμεροι θα στο αλλάξουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

1. Ευχαριστω για την πληροφορια.

 

2. Πηρα σημερα τηλ σε Nokia Shop/Store και μου είπανε 'καμια επίσημη διορθωση' of course... εlάτε να το δει τεχνικός να δουμε αν εχει καλά την ρυθμήση, etc.

 

3. θα πάω αυριο σε ενα 2ο να δω τι θα πουνε - θα ρωτησω για το μαξιλαράκι θεμα, γιατι αλλο 'fix' επίσημο (δηλαδη που μπορεί να αναλαβει η Νοκια) δεν βλεπω - εκτως αν το v20 φτιάξει κάτι ... θα σας πω...

 

 

Αν εχετε και καποιο αλλο τιπ (η ερωτηση) - ελευθερα post it here :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

1. Ευχαριστω για την πληροφορια.

 

2. Πηρα σημερα τηλ σε Nokia Shop/Store και μου είπανε 'καμια επίσημη διορθωση' of course... εlάτε να το δει τεχνικός να δουμε αν εχει καλά την ρυθμήση, etc.

 

3. θα πάω αυριο σε ενα 2ο να δω τι θα πουνε - θα ρωτησω για το μαξιλαράκι θεμα, γιατι αλλο 'fix' επίσημο (δηλαδη που μπορεί να αναλαβει η Νοκια) δεν βλεπω - εκτως αν το v20 φτιάξει κάτι ... θα σας πω...

 

 

Αν εχετε και καποιο αλλο τιπ (η ερωτηση) - ελευθερα post it here :)

 

 

Γιατι δεν τυπωνεις απο εδω την οδηγια που αναφερεται με τις φωτογραφιες του τι πρεπει να αλλαχτει και να τους την δειξεις ?

 

Ειμαι περιεργος να ακουσω τι θα σου απαντησουν τοτε.....

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...