Jump to content

Ειδήσεις / Φήμες από την "Jailbreaκ σκηνή"


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά γεια χαρά,

ενώ είχα κρατημενα τα shsh μέχρι και 4.0.1 στο server του Sauric (τα έβλεπα όταν έμπαινα sydia και έχω κάνει και downgrade) ξαφνικά εξαφανίστηκαν και δε φαίνεται να είναι τίποτε πια κρατημένο.

Και σε μενα το ιδιο. Λογικο σε ολους εγινε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το "πρόβλημα" εμφανίστηκε από τη μέρα που εμφανίστηκε η iOS 4.1 και το jb της. Προφανώς είναι κάποια αναβάθμιση του Cydia.

Ο πλέον σίγουρος τρόπος για να κρατηθούν τα SHSH files είναι μέσω του TinyUmbrella για να είστε σίγουροι ότι θα μπορείτε στο μέλλον να κάνετε downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "πρόβλημα" εμφανίστηκε από τη μέρα που εμφανίστηκε η iOS 4.1 και το jb της. Προφανώς είναι κάποια αναβάθμιση του Cydia.

Ο πλέον σίγουρος τρόπος για να κρατηθούν τα SHSH files είναι μέσω του TinyUmbrella για να είστε σίγουροι ότι θα μπορείτε στο μέλλον να κάνετε downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

 

Παντως ειναι κρατημενα γιατι εκανα χτες upgrade σε τηλεφωνο φιλου και δουλεψε κανονικα.....απλα δεν μπορεις να δεις τι εχεις κρατημενο απο τις καινουργιες εκδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην ανησυχείτε κι εγώ όταν πήγα να πάρω τα shsh με το tinyumbrella το έβαλα να τα τραβήξει από τους servers του cydia και υπήρχαν κι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι κρατημενα γιατι εκανα χτες upgrade σε τηλεφωνο φιλου και δουλεψε κανονικα.....απλα δεν μπορεις να δεις τι εχεις κρατημενο απο τις καινουργιες εκδοσεις

Για downgrade μιλάμε εκτός αν μπερδεύτηκες;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Για downgrade μιλάμε εκτός αν μπερδεύτηκες;)

 

Σορρυ δεν διευκρινησα, αλλα το ιδιο ειναι, εκανα upgrade απο 3.1.2 σε 4.0.1(λογω 3G). Αν δεν υπηρχαν κρατημενα τα blobs δεν θα περνουσε το verification, θα μου ζητουσε να παω στην 4.1. Εφοσον ειναι κρατημενα στον σερβερ πας πανω-κατω κατα βουληση και ισχυουν τα ιδια και για τις δυο κατευθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ένα καινούργιο iphone 4 απο το ebay και το παρήγγειλα αφού ήταν σε πολύ καλή τιμή νομίζω ($600). Το πρόβλημα είναι ότι φοράει firmware 4.1 και είναι jailbroken μόνο και όχι unlocked.

Απο ότι διάβασα σε διάφορα sites για την ώρα δεν μπορεί να γίνει unlock το iphone 4 που έγινε update σε firmware 4.1 και έγινε update και το baseband.

Θα υπάρχει τρόπος στο μέλλον (έχω επίσης ενα HTC Desire και δεν με ενοχλεί αν το iphone 4 μείνει στο ερμάρι μέχρι να γίνει unlock) ή τυχαίνει να μήν γίνονται unlock κάποια basebands και οι hackers να τα αγνοούν και να πηγαίνουν παρακάτω?

 

Διάβασα το πάρακατω post της Dev-Team και με ανησυχεί ιδιαίτερα το κομμάτι που λέει "possibly forever" αφού δεν γνωρίζω ποιά μέθοδο χρησιμοποίησε ο ebay seller για να κάνει jailbreak το κινητό.

 

"DO NOT USE LIMERA1N IF YOU USE THE ULTRASN0W CARRIER UNLOCK — wait for PwnageTool to incorporate the limera1n exploit. This is so that you can avoid updating your baseband and losing the unlock (possibly forever)."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ένα καινούργιο iphone 4 απο το ebay και το παρήγγειλα αφού ήταν σε πολύ καλή τιμή νομίζω ($600). Το πρόβλημα είναι ότι φοράει firmware 4.1 και είναι jailbroken μόνο και όχι unlocked.

Απο ότι διάβασα σε διάφορα sites για την ώρα δεν μπορεί να γίνει unlock το iphone 4 που έγινε update σε firmware 4.1 και έγινε update και το baseband.

Θα υπάρχει τρόπος στο μέλλον (έχω επίσης ενα HTC Desire και δεν με ενοχλεί αν το iphone 4 μείνει στο ερμάρι μέχρι να γίνει unlock) ή τυχαίνει να μήν γίνονται unlock κάποια basebands και οι hackers να τα αγνοούν και να πηγαίνουν παρακάτω?

 

Διάβασα το πάρακατω post της Dev-Team και με ανησυχεί ιδιαίτερα το κομμάτι που λέει "possibly forever" αφού δεν γνωρίζω ποιά μέθοδο χρησιμοποίησε ο ebay seller για να κάνει jailbreak το κινητό.

 

"DO NOT USE LIMERA1N IF YOU USE THE ULTRASN0W CARRIER UNLOCK — wait for PwnageTool to incorporate the limera1n exploit. This is so that you can avoid updating your baseband and losing the unlock (possibly forever)."

Αυτό που λέει η Dev-Team είναι ότι αν θέλεις να κάνεις unlock ένα iPhone ενώ είσαι στην 4.1 πρέπει η αναβάθμιση σε 4.1 να έγινε χωρίς ταυτόχρονη αναβάθμιση της baseband ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το ultrasn0w. Προφανώς αυτό που αγόρασες από ebay έχει την 4.1 από Restore ή από το εργοστάσιο που σημαίνει ότι είναι σίγουρα με καινούρια baseband και έχει κι από πάνω jb. Το εργαλείο που θα βγει για το unlock(όποτε βγει) θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις άφοβα για να το κάνεις unlock κι εσύ.;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγη ώρα, η DevTeam με μία ανακοίνωση της στο Dev-Team Blog, ενημέρωσε τους ενδιαφερόμενους χρήστες ότι κυκλοφόρησε το πολύ-αναμενόμενο εργαλείο Pwnage Tool 4.1, το οποίο υπόσχεται να πραγματοποιήσει Jailbreak στις ακόλουθες iOS συσκευές στην έκδοση 4.1 :

 

AppleTV 2G

iPad (firmware 3.2.2)

iPod touch 4G

iPod touch 3G

iPhone4

iPhone 3GS

iPhone 3G

 

Αυτό που διαφοροποιεί το Pwnage Tool από τα υπόλοιπα εργαλεία που κυκλοφόρησαν πρόσφατα (Limera1n - Greenp0ison) είναι η δημιουργία custom pre-jailbroken firmware το οποίο μπορεί να εγκατασταθεί απευθείας στην συσκευή όπως ακριβώς συμβαίνει κατά την διαδικασία του restore.

 

Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό είναι ιδιαιτέρως σημαντικό για τους απανταχού unlockers, καθώς πλέον υποστηρίζεται η αναβάθμιση της iOS συσκευής στην τελευταία 4.1 έκδοση του λογισμικού ενώ παράλληλα διατηρείται η τρέχουσα έκδοση του baseband. Έτσι αμέσως μετά την εγκατάσταση της custom .ipsw έκδοσης του λογισμικού το μόνο που χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί unlock στην συσκευή είναι η εγκατάσταση του πακέτου Ultrasn0w από το Cydia.

 

Επίσης υποστηρίζονται τα custom boot logos, όπως και το verbose boot mode στους κατόχους συσκευών iPhone 3G.

 

Τέλος να σημειώσουμε πως για πρώτη φορά προσφέρεται η δυνατότητα για Jailbreak της καινούριας Apple TV 2G. Εάν και προς το παρόν δεν έχουν κυκλοφορήσει εφαρμογές από τους developers που να αξιοποιούν τις remote δυνατότητες της συσκευής, το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι τέτοιο θα αλλάξει στο προσεχές μέλλον. Βέβαια, για τους ανυπόμονους Jailbreakers, παρέχεται η δυνατότητα επικοινωνίας με την συσκευή μέσω SSH για μετακίνηση και αντιγραφή αρχείων από και προς την συσκευή.

 

Happy Jailbreaking.

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχει κανείς προβλήματα σε iphone 4 4.1 με bluetooth ακουστικα μετα to jailbrake? Χρησιμοποιησα την τελευταια εκδοση limera πριν μια εβδομαδα περιπου και ολα καλα.Εφαρμογες και τα παντα...Εχω 3-4 μέρες όμως που δεν με ακουν καλα οταν χρησιμοποιω bluetooth ακουστικο και εχω συνεχεια αποσυνδεσεις.Χρησιμοποιησα τα icon Jawbone και το plantronics 975.Και τα δυο παίζουν κανονικα με αλλη συσκευη.Εχω την εντύπωση οτι το προβλημα παρουσιαστηκε μετα την εγκατασταση καποιων απο τα παρακατω: mylticleaner,folderenhancer,fullscreen for safari,lockinfo,winterboard. Γνωριζει κανεις κάτι??

Και κατι αλλο: για να το στειλω για service θα κανω restore & set up as new αλλα πως θα κρατησω της εφαρμογες και τις ρυθμισεις που εχω τωρα με το jailbrake??

Edited by deeph
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

Θα κανω μια ερωτηση που ισως εχει αναφερθει αλλα δεν μπορεσα να την βρω...

 

Εχω ενα 3gs jailbreak με limera1n στην 4,0,2 ολα καλα χωρις κανενα προβλήμα,θελω να κανω restore στην 4,1 επηδει διαβαζω διαφορα και λενε κατι για την baseband οτι πρεπει να μην αλλαξουμε se new baseband κατα την αναβαθμηση αποτο itunes...

ισχυει κατι τετοιο???

 

Η ερωτηση μου ειναι να το κανω η θα εχω καποιο προβλημα???

Επισεις για backup των εφαρμογων μπορω με το itunes???

 

Το ιπηονε ειναι απο Ελλαδα κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

Θα κανω μια ερωτηση που ισως εχει αναφερθει αλλα δεν μπορεσα να την βρω...

 

Εχω ενα 3gs jailbreak με limera1n στην 4,0,2 ολα καλα χωρις κανενα προβλήμα,θελω να κανω restore στην 4,1 επηδει διαβαζω διαφορα και λενε κατι για την baseband οτι πρεπει να μην αλλαξουμε se new baseband κατα την αναβαθμηση αποτο itunes...

ισχυει κατι τετοιο???

 

Η ερωτηση μου ειναι να το κανω η θα εχω καποιο προβλημα???

Επισεις για backup των εφαρμογων μπορω με το itunes???

 

Το ιπηονε ειναι απο Ελλαδα κανονικα!!!

Καταρχάς αποκλείεται να έχεις την 4.0.2 και να είναι jailbroken. Και κατά δεύτερον, από τη στιγμή που έχεις ελληνικό iPhone, δεν ασχολείσαι καθόλου με baseband κλπ. Προχωράς άφοβα σε restore. Όσο αφορά τις εφαρμογές, όσες είναι από AppStore γίνονται κανονικά backup. Όσες είναι από Installous, υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις που λέει Sync with iTunes.

 

Και κατι αλλο: για να το στειλω για service θα κανω restore & set up as new αλλα πως θα κρατησω της εφαρμογες και τις ρυθμισεις που εχω τωρα με το jailbrake??

Για να το στείλεις στο service, πρέπει όντως να κάνεις restore και set up as new για να φαίνεται εργοστασιακό χωρίς καμία τροποποίηση. Για backup εφαρμογών εξηγώ ακριβώς από πάνω. Όμως οι ρυθμίσεις εφαρμογών, παιχνιδιών κλπ θα χαθούν.

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αποκλείεται να έχεις την 4.0.2 και να είναι jailbroken. Και κατά δεύτερον, από τη στιγμή που έχεις ελληνικό iPhone, δεν ασχολείσαι καθόλου με baseband κλπ. Προχωράς άφοβα σε restore. Όσο αφορά τις εφαρμογές, όσες είναι από AppStore γίνονται κανονικά backup. Όσες είναι από Installous, υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις που λέει Sync with iTunes.

 

Μιας και το ανεφερες, οσες ειναι synced with itunes απο installous, μετα απο αναβαθμιση και back up, θα επανελθουν και αυτες;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αποκλείεται να έχεις την 4.0.2 και να είναι jailbroken. Και κατά δεύτερον, από τη στιγμή που έχεις ελληνικό iPhone, δεν ασχολείσαι καθόλου με baseband κλπ. Προχωράς άφοβα σε restore. Όσο αφορά τις εφαρμογές, όσες είναι από AppStore γίνονται κανονικά backup. Όσες είναι από Installous, υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις που λέει Sync with iTunes.

 

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση..

Να σε ενοιμερωσω οτι ναι εχω jailbroken 4.0.2 με limera1n beta οσο και αν σου φενετε παραξενο..κοιτα την φωτο..

Παντως το ειπες με σιγουρια!!! :)

Edited by coltshef
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αποκλείεται να έχεις την 4.0.2 και να είναι jailbroken. Και κατά δεύτερον, από τη στιγμή που έχεις ελληνικό iPhone, δεν ασχολείσαι καθόλου με baseband κλπ. Προχωράς άφοβα σε restore. Όσο αφορά τις εφαρμογές, όσες είναι από AppStore γίνονται κανονικά backup. Όσες είναι από Installous, υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις που λέει Sync with iTunes.

 

 

Για να το στείλεις στο service, πρέπει όντως να κάνεις restore και set up as new για να φαίνεται εργοστασιακό χωρίς καμία τροποποίηση. Για backup εφαρμογών εξηγώ ακριβώς από πάνω. Όμως οι ρυθμίσεις εφαρμογών, παιχνιδιών κλπ θα χαθούν.

 

Μα λεει το παιδι οτι εχει 4.0.2 με jb limera1n που ειναι το περιεργο? Το jb limera1n ισχυει και για την 4.0.2 εχει υποθει πολλες φορες.(δεν ξερω για green poison)

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να μου βρεις posts που γράφουν ότι υπάρχει jb tool για την 4.0.2....

Παρόλα αυτά, διαβάζοντας την τότε σελίδα του Limera1n που ήταν σε μορφή beta(τώρα την σχεδίασαν ωραία), έγραφε ότι το Limera1n υποστηρίζεται από εκδόσεις iOS 4 και πάνω. Με όλα αυτά που είχαν ειπωθεί, κυρίως από επίσημες πηγές, πίστευα(και σίγουρα δεν ήμουν ο μόνος) ότι η 4.0.2 εξαιρείται.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιησω το jailbreak...;Εχω κανει εγκατασταση στο Cydia απο την συσκευη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να κατεβαζω free...Οποιος μπορει ας μου απαντησει

 

Μπορεις να με βοηθησεις σε κατι φιλε....?

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,δεν είναι chatroom..
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιησω το jailbreak...;Εχω κανει εγκατασταση στο Cydia απο την συσκευη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να κατεβαζω free...Οποιος μπορει ας μου απαντησει

Πήγαινε στο Cydia > Manage > Sources και πρόσθεσε το repo http://hackulo.us/ και κάνε search για την εφαρμογή Installous. Κατέβασε την, εγκατέστησε την και κάνε από εκεί search για όποια εφαρμογή σε ενδιαφέρει. Εκεί είναι η πλειοψηφία των free εφαρμογών.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Cydia > Manage > Sources και πρόσθεσε το repo http://hackulo.us/ και κάνε search για την εφαρμογή Installous. Κατέβασε την, εγκατέστησε την και κάνε από εκεί search για όποια εφαρμογή σε ενδιαφέρει. Εκεί είναι η πλειοψηφία των free εφαρμογών.

 

εγώ ρε παίδες ούτε το add source δεν μπορώ να κάνω. Παίρνω το επισυναπτόμενο μήνυμα.

πλην της ασχετοσύνης μου, τι μπορεί να φταίει;;

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παίδες ούτε το add source δεν μπορώ να κάνω. Παίρνω το επισυναπτόμενο μήνυμα.

πλην της ασχετοσύνης μου, τι μπορεί να φταίει;;

 

το repo του hackulo ειναι cydia.hackulo.us

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...