Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 3GS pwned στην 3.1

 

Ένα μήνυμα στο twitter από μέλος της Dev-Team μας ενημερώνει ότι η ομάδα κατάφερε να κάνει pwn το iPhone 3GS στην έκδοση 3.1

 

H oμάδα κατάφερε να κάνει pwn ένα iPhone 3GS που ήταν στην έκδοση 3.0 στην έκδοση 3.1 pwned. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σύντομα θα μπορούμε να έχουμε το αναβαθμισμένο PwnageTool, το οποίο θα υποστηρίζει την δημιουργία custom ipsw για το iPhone 3GS και την έκδοση 3.1 ενώ ταυτόχρονα θα μπορείτε να διατηρήσετε την baseband της 3.0 την οποία θα μπορείτε να ξεκλειδώσετε με το yellowsn0w.

 

http://www.isepsis.com/index.php?option=com_content&view=article&id=311%3Aiphone-3gs-pwned-31&catid=38%3Ablog&lang=el

 

Ωραία νέα!!! :D

 

Όμως όσοι έχουν ήδη την 3.1 θα μπορούν να τα καταφέρουν? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία νέα!!! :D

 

Όμως όσοι έχουν ήδη την 3.1 θα μπορούν να τα καταφέρουν? :worry:

To iphonehellas αναφέρει βάση μια δημοσίευσης ότι όσα 3GS έρχονται με την 3.1 για την ώρα δεν θα μπορούν να γίνουν jailbrake.

Πηγή: http://www.iphonehellas.gr/8226/8226/#more-8226

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί που έχουν ήδη την 3.1 θα πρέπει να περιμένουν το redsn0w. Αυτό που αναφέρει η devTeam είναι το pwnagetool, το οποίο λειτουργεί διαφορετικά από το redsn0w και κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να βγει και μέσα στο ΣΚ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα,αυτο ισχυει για υποβαθμιση 3gs απο 3.1 σε 3.0?Η ειναι ρισκο?

http://rumahabi.com/downgrade-iphone-3gs-3-1-to-3-0-os-firmware.html

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σπερες... εδω και 1,5 εβδομαδα ειμαι με την 3.1 jailbroken. Απλα την κατεβασα την περασα και εκανα activate μεσω itunes. Τοσο απλο :lol:

Εκτος απο κατι suddendeaths που κανει το τηλεφωνο και δεν θελει να "ανοιξει" οταν πατας το home button η το power button ειναι τρελλη μουφα η αναβαθμιση.

Το προβλημα με την συνδεση του wiFi φαινεται να εχει εξαληφθει (τουλαχιστον στη δικη μου συσκευη).

Υπομονη για την 3.1.1

 

Ειχες 3,1 και μετα περασες μια custom 3.1 στο κινητο? Ετσι απλα, μου φαινεται ΑΠΙΘΑΝΟ, γιατι σε ΟΣΑ κινητα το δοκιμασε δεν το εκανε με τιποτα (σε windows). Αν το εκανες σε MAC, ναι τοτε γινεται ετσι απλα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα,αυτο ισχυει για υποβαθμιση 3gs απο 3.1 σε 3.0?Η ειναι ρισκο?

http://rumahabi.com/downgrade-iphone-3gs-3-1-to-3-0-os-firmware.html

 

Αυτο δείχνει να είναι πολύ παλιό post (από τον Ιούλιο). Δεν νομίζω ότι θα δουλεψει. Νομίζω οτι αναφέρεται στο Downgrade από βέτα έκδοση του 3.1 όταν ακομά μπορούσες να πάρεις πιστοποιητικό για εγκατάσταση 3.01.....

Κακό στο τηλέφωνο σου δεν φαίνεται να κάνει. Αντε να χρειαστεί ένα restore.

Νέα πάντως από την DEV TEAM έρχονται κάθε λίγο τις τελευταίες ώρες και πολύ σύντομα θα έχουμε καινούριο pownage. Επειδή στην Ελλάδα τα 3GS είναι κατά κανόνα ξεκλείδωτα και δεν μας νοιάζει τόσο πολύ το unlock, παραμένει το ερωτηματικό για το αν θα κάνει τουλάχιστον jailbreak ήδη εγκατεστημένο 3.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω την εξής απορία.

 

Το pwnage tool όπως το γνωρίζουμε έως τώρα βασίζεται στην δημιουργία custom .ipsw (με ή χωρίς baseband update ανάλογα εάν μας ενδιαφέρει το unlock της συσκευής). Η συγκεκριμένη είδηση όμως δεν σχετίζεται με την συγκεκριμένη διαδικασία όπου απλά γίνεται restore μία custom .ipsw αλλά φαίνεται πως με κάποιο tool διατηρείται το jailbreak στην 3.1 χωρίς να αναβαθμίζει το baseband.

 

Η απορία μου είναι εάν τελικά θα είναι δυνατό το jailbreak με ταυτόχρονο update και του baseband καθώς οι περισσότεροι από εμάς που έχουμε unlocked συσκευές νομίζω ότι επιθυμούμε το συγκεκριμένο update.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

H διατήρηση της baseband έγινε με το pwnagetool. Όταν κυκλοφορήσει το PT εμείς στην Ελλάδα θα κάνουμε custom ipsw χωρίς να επιλέξουμε διατήρηση της baseband (όχι πως έγινε και τίποτα αν δεν αναβαθμίσουμε). Με λίγα λόγια θα γίνεται σίγουρα μιας και το jailbreak δεν σχετίζεται με τo unlock
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην περάσεις κατευθείαν μια Custom 3.1 ώστε να έχεις την τελευταία και Jailbroken;

γίνετε αυτό που λες ??? δεν το ήξερα !!που θα την βρω ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβαζω απο το appulous εφαρμογες με mac και μετα τις ανοιγω με το iTunes και εχουν περαστει στα applications και ολα ΟΚ.

Με windows ομως τα αρχεια που κατεβαινουν ειναι σε μορφη .rar και δεν περνιουνται με τιποτα στο iTunes ωστε να το συγχρονισω μετα με το iPhone.

Πως τα ανοιγετε εσεις??? please help...

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβαζω απο το appulous εφαρμογες με mac και μετα τις ανοιγω με το iTunes και εχουν περαστει στα applications και ολα ΟΚ.

Με windows ομως τα αρχεια που κατεβαινουν ειναι σε μορφη .rar και δεν παιρνιουνται με τιποτα στο iTunes ωστε να το συγχρονισω μετα με το iPhone.

Πως τα ανοιγετε εσεις??? please help...

 

να τα κάνεις αποσυμπίεση για να σου εμφανιστεί το αρχείο IPA

Link to comment
Share on other sites

να τα κάνεις αποσυμπίεση για να σου εμφανιστεί το αρχείο IPA

 

το κανω αυτο αλλα εχει φακελους με πολλα αρχεια bitmaps και τετοια και πουθενα δεν υπαρχει αρχειο IPA.. εκει προβληματιζομαι....

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

H διατήρηση της baseband έγινε με το pwnagetool. Όταν κυκλοφορήσει το PT εμείς στην Ελλάδα θα κάνουμε custom ipsw χωρίς να επιλέξουμε διατήρηση της baseband (όχι πως έγινε και τίποτα αν δεν αναβαθμίσουμε). Με λίγα λόγια θα γίνεται σίγουρα μιας και το jailbreak δεν σχετίζεται με τo unlock

 

Ναι αυτό το κατάλαβα, αλλά η αρχική μου απορία ενισχύεται από το γεγονός ότι όπως φαίνεται τελικά, η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε τώρα απαιτεί συσκευές με αποθηκευμένα τα ecid files για την έκδοση 3.0 και επομένως δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Το συγκεκριμένο με οδηγεί σε μία εικασία ότι ενδεχομένως να αργήσουμε να δούμε γενική μέθοδος pwnage, τουλάχιστον όπως την γνωρίζουμε έως σήμερα. Μακάρι να κάνω λάθος.... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβαζω απο το appulous εφαρμογες με mac και μετα τις ανοιγω με το iTunes και εχουν περαστει στα applications και ολα ΟΚ.

Με windows ομως τα αρχεια που κατεβαινουν ειναι σε μορφη .rar και δεν περνιουνται με τιποτα στο iTunes ωστε να το συγχρονισω μετα με το iPhone.

Πως τα ανοιγετε εσεις??? please help...

Απλά τα windows για κάποιο λόγο τα ipa τα συνδυάζουν με το winrar. Εσύ απλά άλλαξε την κατάληξη από rar σε ipa και μετά πέρασε το στο itunes.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι διαφορετικό το exploit στην κάθε περίπτωση, αυτό της 3.0 δεν ισχύει για την 3.1, γι' αυτό και η dev-team επέμενε τόσο πολύ να κρατήσουμε τις πληροφορίες όσο ήταν διαθέσιμες. Όποιος είναι ήδη σε 3.0.x (jailbroken και μη) μπορεί να έχει την 3.1 jailbroken. Το ίδιο και όσοι κράτησαν τα αρχεία. Οι υπόλοιποι θα περιμένουν για το jailbreak της 3.1.

 

Το καλό είναι ότι φαίνεται να έχουν βρει το exploit στην 3.1. Το κακό είναι ότι με κάθε OTB συσκευή 3GS με 3.x^ θα πρέπει να βρίσκουν καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έχεται καταλάβει οτι γίνεται? Αν δεν χρειαζόμαστε Unlock αλλά μόνο Jailbreak και είμαστε ήδη στην 3.1 θα τα καταφέρουμε με το εργαλείο που θα κυκλοφορήσει?

Επίσης τι γίνεται με το αντίπαλο δεος τους Chronic Dev? Οντως αυτοί είναι κοντά σε καλύτερη και πιο μόνιμη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε κρατήσει το ΕCID για την 3.0 (μπορούμε δηλαδή να κάνουμε downgrade στην 3.0) τότε θα μπορούμε πολύ σύντομα μέσω pwnagetool να βάλουμε την 3.1 jailbroken. Μόνο σε αυτή την περίπτωση όμως.

 

Από κει και πέρα για όλες τις άλλες περιπτώσεις περιμένουμε νεώτερα είτε από dev-Team είτε από chronic.

Η chronic ήταν αυτή που είχε κάνει jailbreak στις beta της 3.1..μένει να δούμε

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβαζω απο το appulous εφαρμογες με mac και μετα τις ανοιγω με το iTunes και εχουν περαστει στα applications και ολα ΟΚ.

Με windows ομως τα αρχεια που κατεβαινουν ειναι σε μορφη .rar και δεν περνιουνται με τιποτα στο iTunes ωστε να το συγχρονισω μετα με το iPhone.

Πως τα ανοιγετε εσεις??? please help...

 

Φίλε μου εγώ το έλυσα με firefox!!!! Ο internet explorer την κάνει την βλακεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι ήδη σε 3.0.x (jailbroken και μη) μπορεί να έχει την 3.1 jailbroken. Το ίδιο και όσοι κράτησαν τα αρχεία.

 

Αν είχαμε κρατήσει το ΕCID για την 3.0 (μπορούμε δηλαδή να κάνουμε downgrade στην 3.0) τότε θα μπορούμε πολύ σύντομα μέσω pwnagetool να βάλουμε την 3.1 jailbroken. Μόνο σε αυτή την περίπτωση όμως.

 

Τελικά παιδιά, εμένα γιατί μου φαίνεται ότι διίστανται οι απόψεις. :wacko:

 

Περικλή εσύ υποστηρίζεις ότι ανεξαρτήτως εάν έχει "αποθηκευτεί" το ECID για την 3.0 μπορούμε με την μέθοδο που αναφέρθηκε ότι δουλεύει να αναβαθμίσουμε σε 3.1 pwned. Εάν κατάλαβα καλά όμως ο dead angel όπως και εγώ υποστηρίζουμε ότι αποτελεί προϋπόθεση η αποθήκευση του ecid.

 

Τελικά τι από τα δύο ισχύει? :O

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

χμ, εγώ νομίζω ότι ότι αν είσαι στην 3.0 ή 3.0.1 με ή χωρίς το ECID θα μπορείς να κάνεις το update στην 3.1 με την custom ipsw. Αρκεί να το έχεις κάνει jailbreak στην 3.0.χ
Link to comment
Share on other sites

Ειχες 3,1 και μετα περασες μια custom 3.1 στο κινητο? Ετσι απλα, μου φαινεται ΑΠΙΘΑΝΟ, γιατι σε ΟΣΑ κινητα το δοκιμασε δεν το εκανε με τιποτα (σε windows). Αν το εκανες σε MAC, ναι τοτε γινεται ετσι απλα!

 

Περασα την 3.1 οπως πολυ απλα περναει στο 3G χωρις κανενα προβλημα. Μονο activation ηθελε.

Το αρχειο το κατεβασα απο xsellize ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...