Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!! Έχω 2 ερωτησούλες ( άσχετος γαρ ) και θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει να δώσει τα φώτα του!!

1. Γίνεται σε 3gs να κάνεις unlock χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα και jb;;;

2. Για όποιον έχει την 4.2 έκδοση, γίνεται ( και αν ναι πως ;) να κατέβει σε κατώτερη έκδοση και έπειτα να κάνει unlock;;υ.γ. Υπάρχει πραγματική βεβαιότητα ότι κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσει ενδεχομένως κάποιο unlock για την 4.2 ή απλά τρέφουμε φρούδες ελπίδες;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον μπεί στον κόπο να απαντήσει!!

Τα σέβη μου..Βασίλης.

1. Απαραίτητα πρέπει να κάνεις jb για να συνεχίσεις για unlock. Κι επειδή ρωτάς από κάτω για την 4.2.1, δυστυχώς προς το παρόν δεν γίνεται unlock.

2. Προς το παρόν είναι φρούδες ελπίδες όπως λες. Η ελπίδα που έχουμε είναι με το λανσάρισμα του jb για την 4.3 να λανσαριστεί κι ένα tool για το unlock της 4.2.1 ή ακόμα και της 4.3

Όσο για το "κατέβασμα"(σ.σ. downgrade) πρέπει να είχες κάνει σε παλαιότερο firmware iOS jb ώστε να κρατηθούν τα SHSH αρχεία που σου επιτρέπουν μια τέτοια ενέργεια.

Γεια σας

Εχω ενα iPhone 3GS με την 3.1.2

Θελω να το κανω jailbreak και απο ψαξιμο που εκανα στο internet διαπιστωσα πως πρεπει να εγκαταστησω την 4.1.2 μεσω itunes,και στη συνεχεια να το κανω jailbreak με Greenpois0n RC5,σωστα?

Αν κατι δεν παει καλα/κολλησει κατα το jailbreak,αχρηστευεται η συσκευη ?

Αν είσαι στην 3.1.2 μπορείς να κάνεις jb με το Spirit χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσεις την 4.2.1 Δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να κανω jailbreak με το spirit στη συγκεκριμενη εκδοση η συσκευη πρεπει να ειναι ανοιχτη ?Θελει να βαλω για windows 98 στη συμβατοτητα προγραμματος ?(ετσι ειπε ενας στο youtube)
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω jailbreak με το spirit στη συγκεκριμενη εκδοση η συσκευη πρεπει να ειναι ανοιχτη ?Θελει να βαλω για windows 98 στη συμβατοτητα προγραμματος ?(ετσι ειπε ενας στο youtube)

How to Jailbreak Your iPhone Using Spirit (Windows)

Προκύπτουν όμως 2 θέματα.

1) Τι λειτουργικό Windows τρέχεις στον υπολογιστή σου?

2) Για να μπορέσεις να το κάνεις jb, πρέπει να έχεις την έκδοση iTunes μέχρι την 9.1.1 Δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει η διαδικασία αν το κάνεις με νεότερη έκδοση iTunes.

Any version of iTunes 9 til 9.1.1 will work.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

1)Windows 7

2)Η συγκεκριμενη εκδοση του itunes πρεπει να τρεχει ή απλα να ειναι εγκατεστημενο ?

 

Το jailbreakme που γινεται μεσω του safari τι ακριβως ειναι ?Μπορω να το κανω ?

Link to comment
Share on other sites

1)Windows 7

2)Η συγκεκριμενη εκδοση του itunes πρεπει να τρεχει ή απλα να ειναι εγκατεστημενο ?

 

Το jailbreakme που γινεται μεσω του safari τι ακριβως ειναι ?Μπορω να το κανω ?

Για να τρέξει πρέπει να το εγκαταστήσεις πρώτα.

 

Μπορείς και με το Jailbreakme να το κάνεις αντί του Spirit. Στο προτείνω κιόλας γιατί είναι πολύ πιο εύκολο οπότε και δεν μπλέκεις με iTunes;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Untethered ειναι φανταζομαι το jailbreakme ετσι ?

Αλλα στο site του jailbreakme στο safari λεει να εχετε και το itunes....τι εννοει μαυτο ?

Θα χρειαστει να το συνδεσω οταν μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Untethered ειναι φανταζομαι το jailbreakme ετσι ?

Αλλα στο site του jailbreakme στο safari λεει να εχετε και το itunes....τι εννοει μαυτο ?

Θα χρειαστει να το συνδεσω οταν μου πει?

Untethered είναι το Jailbreakme

Στο site λέει για το iTunes σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το jb, είτε θέλεις να αναβαθμίσεις είτε να κάνεις downgrade.

Για να γίνει jb η συσκευή μέσω Jailbreakme, δεν παρεμβάλλεται πουθενά το iTunes.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει/αναμένεται jailbreak για την 4.3??

 

μεχρι το τελος της εβδομαδας εχουν πει...

υπαρχει και τωρα, αλλα χρειαζεσαι pc/mac για να κανεις επανεκκίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..

Μια γρηγορη ερωτηση..

Εφεραν σε μια φιλη μου ενα 3gs απο Αγγλια. Ειναι κλειστο και δε γνωριζω ποια εκδοση iOS εχει καθως μολις το ανοιγω θελει συνδεση με itunes..Μολις βαζω καρτα sim ελληνικη και παει να κανει ενεργοποιηση μεσω itunes λεει οτι ο παροχος δεν ειναι συμβατος..

Πως μπορω να κανω activation; (αν γινεται βεβαια)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

 

εχει πεσει στα χερια μου ενα 3g με την 4.2.1

 

αφου το πηγα στην 3.1.3 και εκανα jb, εχω προβλημα με το gps. μου βρισκει την θεση αλλα μετα χανει το σημα (οταν κινουμαι) και ουσιαστικά δεν μπορει να το ξαναβρει ποτε

 

εκανα downgrade, ολα πηγαν καλα, ομως ουτε το navigon 1.7 ουτε το igo ουτε το sygic (ολα σπασμενα) δουλεψανε σωστα.

 

το maps λοκαρει το σημειο μου, αλλα οταν κινουμαι, και αυτο δυσκολευεται να ακολουθησει...

 

γυρισα στην 4.2.1, εκανα jb αλλα ουσιαστικά εχω τα ιδια προβληματα...

 

λετε να ειναι hardware?? καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

 

εχει πεσει στα χερια μου ενα 3g με την 4.2.1

 

αφου το πηγα στην 3.1.3 και εκανα jb, εχω προβλημα με το gps. μου βρισκει την θεση αλλα μετα χανει το σημα (οταν κινουμαι) και ουσιαστικά δεν μπορει να το ξαναβρει ποτε

 

εκανα downgrade, ολα πηγαν καλα, ομως ουτε το navigon 1.7 ουτε το igo ουτε το sygic (ολα σπασμενα) δουλεψανε σωστα.

 

το maps λοκαρει το σημειο μου, αλλα οταν κινουμαι, και αυτο δυσκολευεται να ακολουθησει...

 

γυρισα στην 4.2.1, εκανα jb αλλα ουσιαστικά εχω τα ιδια προβληματα...

 

λετε να ειναι hardware?? καμια ιδεα??

Shift+Restore στην 4.2.1 και Set up as new πιστεύω να λύσει τα όποια προβλήματα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα νεο ιδιοκτήτη του Iphone 3gs μεταχειρισμένου με update την έκδοση 4.3.1

Βοηθηστε με παίδες τι πρέπει να κανω για να το κανω jailbreak και για να εγκαταστησω το cydia

Διαβασα σε καποια forum ότι χρειάζονται πχ το sn0wbreeze το redsnow και κατι τέτοια αλλα μεχρι στιγμής αδυνατό να κάνω κάτι για τα παραπανω.

Κάνω κάτι λάθος θα πρέπει να βρώ κάποια άλλα προγράμματα τι ακριβως

 

Ευχαριστώ

Stouri
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων περιμενεις μιας και δεν εχει βγει jb για 4.3

 

Πριν από λίγο κυκλοφόρησαν τα updated tools από την Dev-Team που πραγματοποιούν untethered JailBreak στην 4.3.1. ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3575054#post3575054

 

Σχετικός οδηγός για JB του iPhone 3GS με το Redsn0w (Mac OS X) :

 

How to Jailbreak Your iPhone 3GS Using RedSn0w (Mac) [4.3.1]

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Έχω κλειδωμένο iphone 3G με 4.1 και 05.14.02

 

Μπορώ να το κάνω jailbreak και unlock?

 

Ναι φίλε μου, φυσικά και μπορείς. Τα βήματα είναι τα εξής:

 

  1. Αρχικά θα πρέπει να πραγματοποιήσεις JB στην συσκευή σου χρησιμοποιώντας το RedsnOw εργαλείο. Αναλυτικές οδηγίες θα βρεις σε αυτόν τον οδηγό : http://iclarified.com/entry/index.php?enid=12115
  2. Στην συνέχεια θα πρέπει να εγκαταστήσεις από το Cydia το πακέτο UltraSn0w το οποίο και θα πραγματοποιήσει το πολυπόθητο unlock.
  3. Συμβουλέψου και το link που ακολουθεί στο οποίο περιέχεται ένα video με την συνολική διαδικασία του JB + Unlock.
    http://www.iphoneworld.ca/news/2010/11/29/iphone-3gs3g-ios-4-1-basebands-5-14-02-unlock-video-guide-pwnage-ultrasn0w/

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ενας φιλος εχει το 3Gs με παλιο firmware 3.1 και ειναι αγορασμενο απο αυστραλια αν περασω την 4.3.1 θα του αλλαξει και την baseband ?Γιατι τωρα εχει ελληνικο δικτυο χωρις jb και δουλευει κανονικα..Αν του κανω update σε 4.3.1 και μετα jb θα χρειαστει unlock ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ενας φιλος εχει το 3Gs με παλιο firmware 3.1 και ειναι αγορασμενο απο αυστραλια αν περασω την 4.3.1 θα του αλλαξει και την baseband ?Γιατι τωρα εχει ελληνικο δικτυο χωρις jb και δουλευει κανονικα..Αν του κανω update σε 4.3.1 και μετα jb θα χρειαστει unlock ?

Από τη στιγμή που έχει ελληνική κάρτα SIM, δεν έχει jb και λειτουργεί απροβλημάτιστα τότε είναι ξεκλείδωτο και μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση που λες.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει ελληνική κάρτα SIM, δεν έχει jb και λειτουργεί απροβλημάτιστα τότε είναι ξεκλείδωτο και μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση που λες.

 

Δηλαδη δεν θα πειραξει την baseband

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα πειραξει την baseband

 

Θα την πειράξει, αλλά αφού είναι ξεκλείδωτο δεν το ανησυχεί καθόλου...

 

Τα κλειδωμένα έχουν πρόβλημα με την baseband...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα 3G με 4.2.1 (8C148)

 

Υπάρχει jailbrake για το τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα 3G με 4.2.1 (8C148)

 

Υπάρχει jailbrake για το τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=12949&laid=

 

Το κινητό είναι ελληνικό;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=12949&laid=

 

Το κινητό είναι ελληνικό;

Ναι Ελληνικό είναι ξεκλείδωτο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...