Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Και παλι απο που πρεπει να κατεβασω την 3.1.2 η την 3.1.3 δεν λεει :P

 

βρηκα μια χημα iPhone2,1_3.1.3_7E18_Restore.ipsw αλλα δεν την περναει κολαει και πρεπει να κανεις restore

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΕΙναι μεταφρασμενο απο Google μην γελασετε :p

 

Update: Version 1.6.2 κυκλοφόρησε!

 

iH8sn0w.com μόλις κυκλοφόρησε Sn0wbreeze 1.6.2 (για Windows), καθώς η προσπάθεια για την επίλυση προβλημάτων που βρέθηκαν σε iBooks, Youtube iTunes και ζητήματα λάθος.

Και για IOS 4 jailbreaker τέτοια προβλήματα είναι πόνος στο λαιμό.

Sn0wbreeze 1.6.2 πρόσθεσε επίσης με την πρόσθετη υποστήριξη για τα παλιά bootrom για τους χρήστες του εργαλείου jailbreak Spirit που είναι σε θέση να κανουν jailbreak ios4 4 χρησιμοποιώντας Sn0wbreeze.

 

 

Χθες είχαμε την απελευθέρωση του PwnageTool 4.01 για Mac , από την Dev-Team, η οποία σας επιτρέπει να κάνετε προσαρμοσμένη ios 4 firmwares έτοιμο για jailbreaking.

Μόνο μια ημέρα αργότερα, έχουμε την υποστήριξη των Windows για τη δημιουργία προσαρμοσμένων jailbroken firmwares, με Sn0wBreeze 1.6.2

 

Ακριβώς όπως Redsn0w, θα έχετε την πρόσθετη λειτουργικότητα επιλογές για το 3G iPhone και iPod Touch 2G, για multitasking και wallpapers.

Οι ίδιοι κανόνες ισχύουν για Sn0wBreeze 1.6.2 όπως και η PwnageTool .

 

Εάν έχετε ένα iPhone 3GS, Sn0wbreeze 1.6.2 λειτουργεί μόνο αν κατά το παρελθόν ειχατε jailbroken 3GS συσκευές με το παλιό bootrom.

 

Ακριβώς όπως PwnageTool, μπορείτε να προσθέσετε προσαρμοσμένα πακέτα, που σημαίνει ότι μπορείτε να συμπεριλάβετε ultrasn0w μαζί με το firmware έτσι ώστε δεν θα χρειαστεί Wi-Fi πρόσβαση για να το εγκαταστήσετε αργότερα.

Έτσι, βασικά όλα όσα προσέφερε από την πλευρά Mac με PwnageTool, είναι τώρα διαθέσιμη από την πλευρά των Windows μέσω Sn0wBreeze.

Edited by Vangelakis4
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος δοκιμασα 500 firmware που βρικα απο το internet και δεν εμπενε κανενα ολα κολαγανε με την επικηνονια με τιν apple και οταν αλλαξα host κολησε τελιος με αποτελεσμα να ακιρονοντανε συνεχεια :P εχω τρελαθει κανενας τροπος τελικα να βαλουμε ios3.1.2 η ios3.1.2 δεν βρηκα που να παιζει... ισως να φταιει το itune δεν ξερω παντος ολες οι μεθοδου που γραφουνε δεν παιζει καμια.
Link to comment
Share on other sites

απο οτι λεει θελει "SHSH blobs saved"

δεν καταλαβενω γιατι το θελει αυτο αφου δεν ζηταει να κανουμε κατι με αυτο :P

Για να λυθει η απορια σου ,τα χρειαζεσαι και τα χρησιμοποιεις, στο 1 βημα που πειραζεις το αρχειο hosts το κανεις για να επικοινωνησει το itunes σου με τους σερβερ του saurik και οχι με την apple, αν υπαρχουν τα blobs το αιτημα σου περναει και μπορεις να συνεχισεις με το downgrade.

Μεχρι να γραψω αυτο, εγραψες οτι η επικοινωνια σου με την apple κολαει, φυσικο ειναι, αφου μολις βγαλει καινουργιο os σταματαει να "υπογραφει" τα προηγουμενα, και ξαναγυρναμε στο οτι χωρις shsh δεν μπορεις να κανεις downgrade...sorry

Edited by sakis009
Link to comment
Share on other sites

Για να λυθει η απορια σου ,τα χρειαζεσαι και τα χρησιμοποιεις, στο 1 βημα που πειραζεις το αρχειο hosts το κανεις για να επικοινωνησει το itunes σου με τους σερβερ του saurik και οχι με την apple, αν υπαρχουν τα blobs το αιτημα σου περναει και μπορεις να συνεχισεις με το downgrade

 

Δηλαδη αλλος τροπος να κανεις downgrade δεν υπαρχη? εκτος να φανταστο αν πας σε κανενα μαγαζι που δουλεβουν αλλα προγραματα για firmware και οχι μεσο του itunes

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αλλος τροπος να κανεις downgrade δεν υπαρχη? εκτος να φανταστο αν πας σε κανενα μαγαζι που δουλεβουν αλλα προγραματα για firmware και οχι μεσο του itunes

 

Οχι φυσικα να μην πας σε κανενα μαγαζι και να μην πιστεψεις κανεναν ασχετοειδημονα, δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ουτε εσυ ουτε καποιος αλλος. Λιγη υπομονη χρειαζεται, σιγουρα θα βγει κατι, και να εισαι σιγουρος οτι μολις βγει, θα το μαθεις αμεσως μεσα απο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχω ξανά δει όποιος θέλει ας ρίξει μία ματιά..

Δεν κατάλαβα και πολλά γιατί δεν το έψαξα..

 

http://lifehacker.com/5572003/how-to-downgrade-your-iphone-3g%5Bs%5D-from-ios-4-to-ios-313

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχω ξανά δει όποιος θέλει ας ρίξει μία ματιά..

Δεν κατάλαβα και πολλά γιατί δεν το έψαξα..

 

4-5 ποστ πιο κατω λενε οτι δεν λειτουργει γιατι τους βγαζει "this firmware is not compatible", αρα μαλλον κατι ξεχασε αυτος που εγραψε τον οδηγο..... ας πουμε τα shsh που πρεπει να εχεις κρατημενα, γιατι δεν μπορεις να περασεις το 3 βημα, ετσι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!αμα δεν εχω κρατησει τα shsh δεν μπορω με τιποτα να κανω downgrade??
Link to comment
Share on other sites

Restore custom ios4 in iPhone 3gs jailbreak with spirit.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα υποστηρίζουν ότι γίνεται μόνο στα iPhone 3gs 3.1.3 τα οποία έχουν γίνει jailbreak με το spirit και έχουν oldbootrom

 

http://www.ihackintosh.com/2010/07/restore-ios-4-custom-firmware-with-iphone-3gs-jailbroken-with-spirit/

Link to comment
Share on other sites

μια απορεια απο οταν εβαλα την ios4 και εχω τα δεδομενα δικτυου κληστα (για να μην με χρεωνη στο ασχετο) οποτε γραφω μηνιματα η κανω κατι ασχτεο στο κινητο μου πεταει συνεχεια ενα ταμπελακη: τα δεδομενα κινητων ειναι απενεργοποιημενα. για προσβαση σε δεδομενα, ενεργοποιηστε τα δεδομενα κινητων η χρησιμοποιηστε wi-fi) αυτο γιατι το βγαζει ορε παιδια? προβλιμα τις ios4? σαν κατι να ζηταει συνεχεια data απο provider η απο wi-fi χωρις να εχεις ομος κατι open απο εφαρμογες.

 

 

 

PS: αν και μου φενετε αυτο το βγαζει οταν εχω ανηχτα τα μηνιματα στο backgroud η οταν τα ανηγω, το αφισα με αλλες εφαρμογες και δεν το εβγαλε αλλα μολις ανηξα τα μηνυματα το εβγαλε με την μια. κανενας τα φωτα του γιατι μου ερχετε να το σπασω με το ios4

Edited by avadon
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δίκτυο δεδομένων στο εμφανίζει επειδή αν κοιτάξεις στα μηνύματα σου θα βρεις κάποιες περιοχές με μπλε γραμματοσειρα, αυτό σημαίνει ότι το κινητό τις αναγνωρίζει ως σελίδες Ίντερνετ, ως αποτέλεσμα αν δεν έχεις ενεργοποιημενο το wifi η το 3g σου σε ενημερώνει μόλις μπεις να δεις τα μηνύματα σου ότι δεν θα μπορέσεις να τις επισκεφτεις (αυτό γινόταν και στην έκδοση 3.1.2-3.1.3)
Link to comment
Share on other sites

Restore custom ios4 in iPhone 3gs jailbreak with spirit.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα υποστηρίζουν ότι γίνεται μόνο στα iPhone 3gs 3.1.3 τα οποία έχουν γίνει jailbreak με το spirit και έχουν oldbootrom

 

http://www.ihackintosh.com/2010/07/restore-ios-4-custom-firmware-with-iphone-3gs-jailbroken-with-spirit/

Ωραία πληροφορία! Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πεί...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δίκτυο δεδομένων στο εμφανίζει επειδή αν κοιτάξεις στα μηνύματα σου θα βρεις κάποιες περιοχές με μπλε γραμματοσειρα, αυτό σημαίνει ότι το κινητό τις αναγνωρίζει ως σελίδες Ίντερνετ, ως αποτέλεσμα αν δεν έχεις ενεργοποιημενο το wifi η το 3g σου σε ενημερώνει μόλις μπεις να δεις τα μηνύματα σου ότι δεν θα μπορέσεις να τις επισκεφτεις (αυτό γινόταν και στην έκδοση 3.1.2-3.1.3)

 

 

μπλε? ουτε ενα μηνημα δεν εχω τα εχω διαγραψει ολα και παλι το κανει :P στην 3.1.2 που ειχα δεν το εβγαζε ποτε αυτο. αν και εχω παρατηριση οτι το βγαζει οταν στελνεις 1 μηνιμα η λαμβανεις οτι το κινητο ζηταει δικτυο δεδομενων στο ασχετο...

 

Παντος ειναι πολυ παραξενο ακομα και οταν τα ανηγω βγαζει λαθος, μονο με wi-fi δεν εχει προβλημα

Κανενας καμια ιδεα; Γιατι αυτο ειναι πολυ σπαστικο

Αν και επιμενω οτι δεν το ειχα στο αλλο ios 3

Edited by avadon
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κάτι γρήγορο και σχετικά επείγον:

ένας φίλος μου με 3g ελληνικό, που δεν το'χει πειράξει(jailbreak,κτλ) έβαλε την 4, έχασε τα πάντα, κολλάει τρελά και γενικότερα του'χει σπάσει τα νεύρα ..

1.Μπορεί να κατέβει σε 3.1.3 ή όχι;

2.Μέσα από itunes το restore του κολλάει και τον πετάει..υπάρχει κάτι άλλο να κάνει;

3.Κάποια άλλη λύση για να γλιτώσει από τον πονοκέφαλο;

 

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορει! Το εκανα στο δικο μου χθες γιατι και μενα μου ειχε σπασει τα νευρα! Υπαρχει ενας προσφατος οδηγος στο lifehacker.com για downgrade. Θα χρειαστεις το firmware κατεβασμενο στο pc σου, το recboot για να βγαλεις το κινητο απο το recovery mode, το libusb για το recboot (αν εχεις vista ή 7), το spirit patch-αρισμενο για itunes 9.2 (για να κανεις jailbreak). Αυτα!

 

Στηνεις το recboot, κανεις downgrade, και μετα spirit και εισαι πισω στην 3.1.3 jailbroken

Link to comment
Share on other sites

Μπορει! Το εκανα στο δικο μου χθες γιατι και μενα μου ειχε σπασει τα νευρα! Υπαρχει ενας προσφατος οδηγος στο lifehacker.com για downgrade. Θα χρειαστεις το firmware κατεβασμενο στο pc σου, το recboot για να βγαλεις το κινητο απο το recovery mode, το libusb για το recboot (αν εχεις vista ή 7), το spirit patch-αρισμενο για itunes 9.2 (για να κανεις jailbreak). Αυτα!

 

Στηνεις το recboot, κανεις downgrade, και μετα spirit και εισαι πισω στην 3.1.3 jailbroken

 

Μιλάς για το 3GS και χωρίς SSH ???

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το 3GS και χωρίς SSH ???

 

ο φίλος μου δεν το είχε πειράξει ποτέ .. ούτε και θέλει να έχει jailbroken όμως ... αυτό είναι το ερώτημα ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μου δεν το είχε πειράξει ποτέ .. ούτε και θέλει να έχει jailbroken όμως ... αυτό είναι το ερώτημα ..

 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται αυτόν εδώ τον οδηγό που είναι πιο απλός και αφορά συσκευές "ελεύθερες" "ελευθερίας" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε και μενα παιδες.Εχω ενα 3gs Ελληνικο με την 4 καθαρη και με την νεα boot rom.Εν το μεταξυ,οταν ειχα την 3.1.3,το ειχα κανει jb με το spirit και μεσα στο cydia ελεγε οτι ηταν κρατημενο το shsh file(και για την 3.1.2 και για την 3.1.3).Μπορω να το υποβαθμισω στην 3.1.3?Αν ναι,δωστε μου και εναν οδηγο αν ειναι δυνατο!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται αυτόν εδώ τον οδηγό που είναι πιο απλός και αφορά συσκευές "ελεύθερες" "ελευθερίας" :)

 

δηλαδη εγω που ειχα την 3.1.3 της ειχα κανει jb εκανα restore και πηγα στην 4 ενω δεν εχω κρατησει τα shsh μου γιατι να μην κανω ετσι restore στην 3.1.3 ωστε να κανω παλι jb??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαζευα στο νετ και βρηκα αυτο...

 

Jailbreak ios 4 σε new bootrom 3gs με το Sn0wBreeze 1.6.2..

Λιγο πολυπλοκη διαδικασια γιατι θελει downgrade σε 3.1.2 πρωτα..

Α,και ειναι tethered jailbreak ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μου δεν το είχε πειράξει ποτέ .. ούτε και θέλει να έχει jailbroken όμως ... αυτό είναι το ερώτημα ..

 

Προφανώς μιλάς για 3G και οχι για 3GS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...