Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά, Jailbreak γίνεται κανονικότατα, απλά κάθε φόρα που κάνεις reboot-restart θα θέλει πάλι να τρέξει το προγραμματάκι (blackra1n) που έκανε το Jailbreak;)

 

Αλλά κατά τα άλλα, αν προσέχεις με το θέμα της μπαταρίας (μην τυχόν τελειώσει και κλείσει το τηλέφωνο) ή ζητήσει κάποιο πρόγραμμα από το Cydia επανεκκίνηση, τότε απλά θέλει υπολογιστή;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη σκεφτομαι να το αγορασω σημερα η αυριο, εσεις που κανατε jailbreak εχετε παρατηρησει μειωση στη διαρκεια της μπαταριας??
Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να το αγορασω σημερα η αυριο, εσεις που κανατε jailbreak εχετε παρατηρησει μειωση στη διαρκεια της μπαταριας??

To Jailbreak αυτό καθεαυτό δε μειώνει την απόδοση της μπαταρίας. Το τι θα περάσεις μετά την επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις κρατάω στα χέρια μου το 3GS. Πως βλέπω το bootrom για να δώ αν θα το ξεκλειδώσω.

Eιμαι με software version 3.1.2.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις κρατάω στα χέρια μου το 3GS. Πως βλέπω το bootrom για να δώ αν θα το ξεκλειδώσω.

Eιμαι με software version 3.1.2.

 

Settings / General / About / Modem Firmware

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Modem firmware 05.11.07

Tι σημαίνει αυτό ?

 

Εβαλα το κινητό σε DFU mode ετρεξα το usbview με τις οδηγίες αλλά δεν μου έβγαλε την σειρά SRTG:[iBoot-xxxxxxx] για να το δώ απο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Modem firmware 05.11.07

Tι σημαίνει αυτό ?

 

Εβαλα το κινητό σε DFU mode ετρεξα το usbview με τις οδηγίες αλλά δεν μου έβγαλε την σειρά SRTG:[iBoot-xxxxxxx] για να το δώ απο εκεί

 

Σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμη να γίνει μόνιμο jailbreak και πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία κάθε φορά που θα κλείνει το τηλέφωνο. Εσύ επιλέγεις :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια εκανα cybia κ widerboard εκανα επανακηνηση αλλα το κινητο δεν ανηγει δειχνη το μηλο κ μετα κλεινη τι πρεπει να κανω βοηθειααααααα!
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι δεν μπορεί ακόμη να γίνει μόνιμο jailbreak και πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία κάθε φορά που θα κλείνει το τηλέφωνο. Εσύ επιλέγεις :)

 

και στο δικο μου 3gs το μοντεμ ειναι 05,11,07 αλλα εχω μονιμο jailbreak

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου 3gs το μοντεμ ειναι 05,11,07 αλλα εχω μονιμο jailbreak

 

Είπα στο συνάδελφο να δει την έκδοση του modem ως πιο απλή πληροφορία για να μην μπλεχτεί με DFU / System Profiler / Configuration Descriptors κλπ σε συνδυασμό με το ότι αγόρασε τη συσκευή τώρα οπότε σίγουρα θα έχει το νέο bootrom.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν η εβδομάδα παραγωγής, είναι από τη 40η εβδομάδα και πάνω, είναι σίγουρα με τη νέα bootrom.

 

Η εβδομάδα παραγωγής φαίνεται από το 4ο και 5ο ψηφίο του αριθμού σειράς (serial number).

 

(π.χ. serial number: 839379F.... )

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

48 εμένα :(

 

Και τι γίνεται τώρα περιμένουμε να βγεί κάτι καινούριο ? Aξίζει μία δοκιμή το blackrain ?

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

για να του κανω activate μου ζηταει να κανω λογαριασμο στο itunes. Τι χωρα να βαλω? καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα οτι αν βαλω Ελλαδα δε θα βλεπω ολες τις εφαρμογες απο το appstore. Αληθευει?
Link to comment
Share on other sites

48 εμένα :(

 

Και τι γίνεται τώρα περιμένουμε να βγεί κάτι καινούριο ? Aξίζει μία δοκιμή το blackrain ?

 

Η απόφαση είναι δική σου. Αν δε σε ενοχλεί κάθε φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση να πρέπει να το συνδέσεις με υπολογιστή για να ξανατρέξεις το blackra1n και να boot-άρει το iPhone τότε κάνε το Jailbreak.

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι μετά το πρώτο στήσιμο της συσκευής έπειτα από το Jailbreak και την εγκατάσταση των packages που σε ενδιαφέρουν από το Cydia, σπάνια θα χρειαστεί η επανεκκίνηση. Αν όμως είσαι άνθρωπος που π.χ. θέλει να το κλείνει τα βράδια τελείως ή ταξιδεύεις συχνά με αεροπλάνο τότε δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

 

για να του κανω activate μου ζηταει να κανω λογαριασμο στο itunes. Τι χωρα να βαλω? καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα οτι αν βαλω Ελλαδα δε θα βλεπω ολες τις εφαρμογες απο το appstore. Αληθευει?

Αν δε βάλεις Ελλάδα δε μπορείς να δώσεις πιστωτική κάρτα για αγορές. Θα πρέπει να περιοριστείς στις δωρεάν εφαρμογές.

 

Αυτό με το τι εφαρμογές βλέπεις έχει ένα μέρος αλήθειας αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε κανένα AppStore δε βλέπεις τα πάντα γιατί υπάρχουν εφαρμογές που βγαίνουν σε συγκεκριμένες χώρες.

 

Κάνε έναν κανονικό λογαριασμό με την κάρτα σου στο Ελληνικό και μετά κάνεις και ένα δεύτερο χωρίς κάρτα σε άλλο (στο Αμερικάνικο)

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

E το κλείνω το τηλέφωνο τα βράδια ;) Οπότε θα μείνω official και θα αναμένω να βγει καινούριος τρόπος jailbrake. αν βγει :(
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!απο τοτε που εκανα cydia κ widerboard το κινητο δεν ανοιγει τι πρεπει να κανω?ας βοηθειση ενας!:(
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!απο τοτε που εκανα cydia κ widerboard το κινητο δεν ανοιγει τι πρεπει να κανω?ας βοηθειση ενας!:(

 

Μήπως πρέπει να γράψεις πιο αναλυτικά τι ακριβώς τηλέφωνο έχεις και τι ενέργειες έκανες;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εκανα blackrain1 κ μεσα απο αυτο κατεβασα το cybia κ μεσα απο το cybia κατεβασα το winerboad μολις κατεβηκε μου ζητησε να κανω επανακινηση το κινητο κ απο τοτε δεν ανοιγει τι να κανω?:(

 

εχω iphon3gs

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποιήσε την Τροποποποίηση μηνύματος!!
Link to comment
Share on other sites

μήπως να τρέξεις ξανά το blackra1n ; κλασσική περίπτωση νέας bootrom λέω.
το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

το τρεχω αλλα τιποτα ανοιγω το κινητο μου δειχνη το μηλο κ μετα απο κανενα λεπτο ξανακλεινη

 

Μηπως πρεπει να το παω απο εκει που το πηρα?

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποιήσε την Τροποποποίηση μηνύματος!!
Link to comment
Share on other sites

Αν το πας έτσι πίσω θα κάνεις μια τρύπα στο νερό γιατί είναι εκτός εγγύησης. Μήπως απλά σου τελείωσε η μπαταρία; Βάλ' το πάνω στο καλώδιο, κράτα πατημένο το home και το power μέχρι να ξαναεμφανιστεί το μήλο και περίμενε.
Link to comment
Share on other sites

το τρεχω αλλα τιποτα ανοιγω το κινητο μου δειχνη το μηλο κ μετα απο κανενα λεπτο ξανακλεινη

 

Μηπως πρεπει να το παω απο εκει που το πηρα?

 

Κρατα πατημενα το Power και το Home button για 10 περιπου δευτερολεπτα, μεχρι να ξαναδεις το μηλο......Αν δεν λειτουργησει αυτο......

Ψαξε στο Google να δεις πως μπαινεις σε DFU mode , αν το καταφερεις και το βαλεις σε αυτο το mode θα μπορεσεις να του κανεις ρηστορ κανονικα μεσα απο το itunes

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν τον λόγο δεν κάνουμε τίποτα στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή μας αν δεν είμαστε βέβαιοι τι ακριβώς κάνουμε, και πως θα αντιμετωπίσουμε τυχόν προβλήματα ή τουλάχιστον τα γνωστά. Για να μην πελαγώνουμε και ρωτάμε τα αυτονόητα και πλέον τετριμμένα.

 

Φίλε μου αντιμετωπίζεις το κλασικό πλέον πρόβλημα που το τηλέφωνό σου δεν κρατάει το Jailbreak. Δεν έκανες blackra1n ή Cydia ή Winterboard.

 

Έκανες Jailbreak. Ξεκλείδωσες το τηλέφωνο για να μπορεί να δεχθεί εφαρμογές μη εγκεκριμένες από την Apple. Το Cydia είναι το αντίστοιχο, ανεπίσημο, AppStore. Το Winterboard είναι μια εφαρμογή που σου επιτρέπει να αλλάζεις θέματα, φόντο στο Springboard (έτσι λέγεται ο "χώρος" που είναι τα εικονίδια, το desktop ή επιφάνεια εργασία, αν θέλεις).

 

Στα τελευταία τηλέφωνα, από Νοέμβριο (χοντρικά) και μετά, το Jailbreak δεν κρατιέται και μετά από κάποιο reboot "χάνεται".

 

Σε τέτοια περίπτωση, απλά πρέπει να το συνδέσεις στον υπολογιστή και να ξανατρέξεις το blackra1n. Και μετά τέλος. Δουλεύει σωστά, απλά προσέχεις να μην κλείσει ή μην εγκαταστήσεις προγράμματα που ζητούν επανεκκίνηση γιατί αλλιώς θέλεις Η/Υ και το blackra1n.

Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Μετα απο επανεκκινηση που εγκατεστησα μια εφαρμογη ανοιγει και κολλαει σε οθονη με το μηλο και δεν ανοιγει.

Η συσκευη μου 3gs ειναι jb με κρατημενα τα ecid πως μπορω να κανω επανεγκατασταση και να μου μεινει ετσι ωστε να μην χρειαζεται να συνδεω με pc καθε φορα που κλεινει..

 

το συνδεσα με pc του ξαναεκανα το jb αλλα παλι κολλαει,

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...