Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

loipon :)

παταω στον explorer και μου λεει οτι θα πρεπει να συνδεθει στο διαδίκτυο μεσω της της καρτας μου δηλαδη θα χρεωθω...κ μετα απο που μπορω να κατεβασω το facebook mobile..κ γενικα ολεσ τις εφαρμογες που εχει messenger,msn weather κλπ θα τις χρεώνομαι?

 

Ολα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή χρεώνονται :(

 

Εκτός αν έχεις πρόσβαση σε WiFi, οπότε μπορείς να συνδεθεις έτσι.

 

Για καλό και για κακό, ψάξε και εγκατάστησε το NoData, για να μπλοκάρεις το GPRS και να μη έχεις ανεπιθύμητες χρεώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Για καλό και για κακό, ψάξε και εγκατάστησε το NoData, για να μπλοκάρεις το GPRS και να μη έχεις ανεπιθύμητες χρεώσεις

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το Dial-up Enabler/Disabler.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

 

Ξερει καποιος πως μπορω να απενεργοποιησω το 3G?

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά στα windows mobile γενικότερα, αν πας Ρυθμίσεις / Phone / Band και αλλάξεις τη δεύτερη επιλογή από "Auto" σε "GSM" είσαι εντάξει. Αν δεν το βρεις εκεί... ψάξτο λίγο, κάπου τριγύρω θα είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το Omnia (σε 6.5.3) πας:

Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις Δικτύου (το tab με τα βελάκια) > Επιλογή ζώνης, και επιλέγεις GSM 900/1800. Για να το γυρίσεις πάλι στο 3G επιλέγεις Αυτόματα!

 

:)

 

 

 

athanaso, δεν θεωρείς τα 200€ εξευτελιστικό ποσό για το συγκεκριμένο κινητό? Μην ξεχνάμε ότι είναι μόλις ενός έτους κ κάτι, και η τιμή του ήταν 520€ και τώρα το βρίσκεις στα 430+ (από αξιόπιστα μαγαζιά πάντα).

Πιστεύω 300€ μπορείς να το δώσεις...

Edited by SHOG_ST
http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso, δεν θεωρείς τα 200€ εξευτελιστικό ποσό για το συγκεκριμένο κινητό? Μην ξεχνάμε ότι είναι μόλις ενός έτους κ κάτι, και η τιμή του ήταν 520€ και τώρα το βρίσκεις στα 430+ (από αξιόπιστα μαγαζιά πάντα).

Πιστεύω 300€ μπορείς να το δώσεις...

 

Σε αυτά τα πράγματα κρίνεις όχι βάσει του αρχικού κόστους αλλά της τρέχουσας κίνησης της αγοράς. Για παράδειγμα, όταν βρίσκεις ένα HD2 στα 300 ευρώ το οποίο κατά γενική ομολογία είναι σαφώς ανώτερο του OmniaII, αναλόγως θα πρέπει να κυμανθεί και η τιμή του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να βρίσκω απαράδεκτο στην συγκεκριμένη συσκευή να μην έχουν 50 , όχι παραπάνω , 50mb ακόμη ελεύθερη ram και έναν προγραμματιστή να ρυθμίσει με ένα update την κεραία του gps ώστε να κλειδώνει σήμα όπως στα HTC .

 

Αν αυτά τα δυο τα είχαν λύσει θα είχα ακόμη το δικό μου και σύμφωνα με ότι κυκλοφορεί μάλλον θα το είχα για πολύ ακόμη καιρό . Κρίμα για την samsung .

 

Πραγματικά η μόνη συσκευή που με πείραξε πουλώντας την .

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να βρίσκω απαράδεκτο στην συγκεκριμένη συσκευή να μην έχουν 50 , όχι παραπάνω , 50mb ακόμη ελεύθερη ram και έναν προγραμματιστή να ρυθμίσει με ένα update την κεραία του gps ώστε να κλειδώνει σήμα όπως στα HTC .

 

Αν αυτά τα δυο τα είχαν λύσει θα είχα ακόμη το δικό μου και σύμφωνα με ότι κυκλοφορεί μάλλον θα το είχα για πολύ ακόμη καιρό . Κρίμα για την samsung .

 

Πραγματικά η μόνη συσκευή που με πείραξε πουλώντας την .

 

Εννοεις οτι οταν ανοιγες την συσκευη σου δεν ειχες 50mb ram ελευθερη?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα πράγματα κρίνεις όχι βάσει του αρχικού κόστους αλλά της τρέχουσας κίνησης της αγοράς. Για παράδειγμα, όταν βρίσκεις ένα HD2 στα 300 ευρώ το οποίο κατά γενική ομολογία είναι σαφώς ανώτερο του OmniaII, αναλόγως θα πρέπει να κυμανθεί και η τιμή του.

 

Δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά επειδή έτυχε να δω και να χειριστώ (κ να "στήσω") ένα HD2 εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα ποτέ αυτό το κινητό! Όλα χύμα στο κύμα..Όλα εντελώς όπως τα έδωσε η microsoft (βλ. wm), ενώ το Omnia από θέμα διεπαφής χρήστη είναι κλάσεις ανώτερο (κατά τη γνώμη μου πάντα).. εκεί έχει κάνει δουλειά η Samsung, πρέπει να το αναγνωρίσουμε αυτό...

Και από υλικό δεν το βλέπω ότι είναι τόσο κάτω σε σχέση με το HTC.. Η οθόνη του καλύτερή του, επεξεργαστής πάνω-κάτω ίδιος... Το μόνο που θα έβαζα στα μείον είναι η Ram, που ανέφερε ο φίλος kosmous παραπάνω, που εμένα προσωπικά δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα τόσο καιρό που το έχω, όποια εφαρμογή και να τρέχει.

 

Αλλά και βάσει της τιμής που έχει τώρα να το πάρουμε, εμένα μου φαίνονται λίγα τα 200€. Όπως έγραψα και πριν σε αξιόπιστα καταστήματα το βρίσκεις πάνω από 400€...

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

250 ευρω ειναι μια καλη τιμη πωλησης εφοσον ειναι σε καλη κατασταση.

την ζημια στην τιμη του την εχει κανει η κυκλοφορια των windows phone 7 ,ειναι φυσικο αλλωστε να προτιμουν σημερα ταwp7 που μπορεις να βρεις με τιμες που ξεκινουν απο 400 ευρω,καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανεις που μπορει να με βοηθησει και να μου πει περιπου τι πρεπει να κανω για να βαλω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=666636 στη συσκευη μου ??
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως για να γίνει έτσι πρέπει να αλλάξεις rom

 

και την συγκεκριμενη rom πως την περναω στο κινητο μου ? :rolleyes:

 

Sorry αλλα ειναι πρωτη φορα που παω να κανω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορούμε όντος να περασουμε android στο omnia? To είδα στο youtube και δεν το πίστευα. Εχει κανεις πληροφορίες για αυτό το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

και την συγκεκριμενη rom πως την περναω στο κινητο μου ? :rolleyes:

 

Sorry αλλα ειναι πρωτη φορα που παω να κανω κατι τετοιο

 

 

Βασικά επειδή η συγκεκριμένη προέρχεται από htc δεν γνωρίζω , εκτός και αν στο αρχείο που θα κατεβάσεις υπάρχει οδηγός .

 

Στο δικό μου άλλαξα rom (όχι την συγκεκριμένη διότι όταν είχα το omnia δεν υπήρχε) με την βοήθεια των οδηγών από εδώ , αλλά και από εδώ μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες .

 

Αυτήν θέλεις

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αμα δεις κατω δεξια εδω εχει να κανεις download αυτη τη rom για το omnia II

http://www.energyroms.com/www/flavors/gtx.html

Το εκανα download το αρχειο και βγαζει ενα αρχειο octans mini που ειναι .exe και ενα αλλο που εχει καταληξη .NB0

Λογικα ανοιγω το octans mini αλλα μετα ?

Edited by khr1s
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ανοιγω το octans mini αλλα μετα ?

 

 

Φίλε μου η δεν πρόσεξες στο πρώτο λινκ που σου έδωσα η βαριέσαι να διαβάσεις .

 

Πως να φλασάρετε το Omnia II σε Win7

 

Πως να φλασάρετε το Samsung GT-i8000 OMNIA II σε Windows Vista

 

Πως να φλασάρετε το ΟΜΝΙΑ ΙΙ GT-I8000 σε windows XP

 

Την rom που αναφέρεις σου είπα δεν την δοκίμασα , το μόνο που δοκίμασα επιτυχημένα είναι άλλες rom με τους παραπάνω τρόπους , διάβασε και θα βγάλεις άκρη .

 

Συμβουλή μου , αν δεν κατανοήσεις πλήρως τα παραπάνω μην προχωράς σε διαδικασία αλλαγής rom .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριεμαι φιλε απλα φοβαμαι γιατι ειναι η πρωτη φορα . Θα το κανω στα xp το μεσημερι και θα σας πω αποτελεσματα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εντάξει, όλες οι συσκευές χάνουν την αξία τους και μάλιστα πολύ γρήγορα. Το θέμα είναι ότι όσο καιρό την έχεις να κάνει αυτά που υπόσχεται σωστά και χωρίς προβλήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι τετοιος πολεμος στο ομνια 2?το κινητο παροτι εχουν βγει τοσο και τοσα πιο συγχρονα με android κ wp7 εξακολουθει να μην εχει να ζηλεψει κατι απο τα υπολοιπα κ να στεκετε επι ισοις οροις απεναντι τους.μονο τα κοληματακια που τρωει ειναι ενοχλητικα κ το κανουν να χανει ποντους εναντι των πιο καινουριων κινητων στα δικα μου ματια.κορυφαια οθονη εχει (ποιο hd 2 τωρα..) κ η amoled του οπως εχει ειπωθει δεν εχει ουσιαστικες διαφορες απο τη super amoled,πληρως ανοιχτο λειτουργικο εχει (προτιμοτερο απο τα wp7 για απαιτητιτκους χρηστες),χιλιαδες εφαρμογες καθε ειδους μπορεις να βρεις,γρηγορο web browser εχει (opera mini 5) κ opera mobile + internet explorer για να καλυπτουν καποια κενα του mini,μπορεις να βαλεις ρομς για οποιον δεν του αρεσουν τα wm 6.5,,8gb απλετο χωρο αποθηκευσης,προγραμματα για multitasking,windows office κλπ κλπ.γενικως δεν ειναι κατι που εχουν τα πιο συγχρονα κινητα που εχει αλλαξει εντελως τα smartphones οπως τα ξερουμε απο την εποχη του omnia 2..απλα τεχνολωγικες βελτιωσεις γινονται.προσωπικα δε μ αρκουν.

θα συμφωνησω οτι τα 256 mb ram ειναι λιγα ομως αυτο για μενα δεν ειναι λογος να παρω καινουριο smartphone.καλοι κ χρυσοι οι νεοι δυπηρινοι επεξεργαστες και το 3D και οι ενσωματομενες ανανεωσεις απο facebook twitter κλπ ομως δεν αρκουν για να αντκαταστησουν το ομνια 2 που συν τοις αλλης το βρισκω κ το πιο ωραιο κινητο σαν desighn.προσωπικα για να παρω νεο smartphone ειτε αυτο πρεπει να χαλασει ειτε να βγει καποιο που εκτος απο διπηρινο επεξεργαστη κ 3D θα δωσει νεες δυνατοτητες οπως ενσωματομενο tv tuner προβολεας α λα samsung beam τιμη παραπλησια με αυτη του omnia 2 και αισθητα πιο γρηγορες ταχυτητες ιντερνετ (θα δουμε αραγε 4g στην Ελλαδα συντομα?) κ ολα σε ενα στυλατο κινητο κ οχι αυτες τις παντοφλες των 4,3 ιντσων...3.7 ιντσες ειναι ιδανικες.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι τετοιος πολεμος στο ομνια 2

 

 

 

Αν διάβαζες προσεκτικότερα το ποστ μου θα έβλεπες πως μόνο πόλεμο δεν του κάνω , το παράπονό μου από την samsung ανέφερα .

 

Μου την έσπαγε που ενώ σε όλα υπερτερούσε από το htc hd που έχω τώρα , δεν ήξερα αν κλειδώσει σήμα το gps και αν κατάφερνε (κάποια φορά έφτασε στα 14 λεπτά να κλειδώσει) δεν ήξερα αν μέσα σε δρόμο με ψηλά κτήρια θα το κρατήσει .

 

Επιπλέον το igo8 με προσωπικό tts και σκιν gourjon μου έβγαζε προβλήματα μνήμης αν πριν δεν έκανα επανεκκίνηση να ελευθερώσει μνήμη .

 

Ε ναι λοιπόν , δεν μου έκανε την δουλειά μου όπως έπρεπε σύμφωνα με την αξία του . Και είμαι σίγουρος για αυτό γιατί μετά αγόρασα το omnia lite (μισής αξίας κινητό) και κλείδωνε σε 3 λεπτά και είχε μνήμη γύρω στα 100mb ελεύθερα .

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες προσεκτικότερα το ποστ μου θα έβλεπες πως μόνο πόλεμο δεν του κάνω , το παράπονό μου από την samsung ανέφερα .

 

Μου την έσπαγε που ενώ σε όλα υπερτερούσε από το htc hd που έχω τώρα , δεν ήξερα αν κλειδώσει σήμα το gps και αν κατάφερνε (κάποια φορά έφτασε στα 14 λεπτά να κλειδώσει) δεν ήξερα αν μέσα σε δρόμο με ψηλά κτήρια θα το κρατήσει .

 

Επιπλέον το igo8 με προσωπικό tts και σκιν gourjon μου έβγαζε προβλήματα μνήμης αν πριν δεν έκανα επανεκκίνηση να ελευθερώσει μνήμη .

 

Ε ναι λοιπόν , δεν μου έκανε την δουλειά μου όπως έπρεπε σύμφωνα με την αξία του . Και είμαι σίγουρος για αυτό γιατί μετά αγόρασα το omnia lite (μισής αξίας κινητό) και κλείδωνε σε 3 λεπτά και είχε μνήμη γύρω στα 100mb ελεύθερα .

 

το gps ειναι οντως ενα σημαντικο θεμα για καποιους για καποιους αλλους οχι.οντως στο gps εχει ενα θεμα το omnia 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το gps ειναι οντως ενα σημαντικο θεμα για καποιους για καποιους αλλους οχι.οντως στο gps εχει ενα θεμα το omnia 2.

 

Αυτό είναι και το θέμα. Σε μια συσκευή αυτής της κατηγορίας δεν μπορείς να κάνεις τέτοιους συμβιβασμούς, πόσο μάλλον στο GPS σε μια windows mobile συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το GPS? Κλειδώνει ταχύτατα και από ακρίβεια είναι πολύ καλό...

 

Μου έχει τύχει 2-3 φορές να είμαι δίπλα σε τζαμαρία και να ανοίξω GPS (να συγκρίνουμε με iPhone :blink:) και κλείδωσε!!! Και μάλιστα στο 5λεπτο!!!

Το iPhone βέβαια ακόμα περιμένει δορυφόρο...

 

Και όσες φορές το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο μέχρι να επιλέξω προορισμό, λεπτομέρειες κλπ έχει κλειδώσει, και δεν έχει χάσει το σήμα παρά μόνο 2 φορές, αλλά και πάλι επανήλθε ταχύτατα..

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...