Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θα με σώσει η παραπάνω ρύθμιση γιατί πολύ μου την είχε σπάσει το γεγονός πως κάθε λίγο και λιγάκι έπρεπε να πάω στις ρυθμίσης του XTRA και να το ενεργοποιώ. Το XTRA είναι το A_GPS αν έχω καταλάβει καλά, έτσι? Και κάτι άλλο τώρα αν και νομίζω πως κανένας σας δεν θα μου λύσει το πρόβλημα... Εδώ και τρεις ημέρες ενεργοποιώντας την φωτογραφική μηχανή μου εμφανίζει ένα μαύρο ημιδιαφανές στίγμα περίπου στο κέντρο της οθόνης. Στην αρχή πίστεψα πως είναι ένας πολύ μικρός λεκές στο προστατευτικό της κάμερας. Αλλά μπααα.. Υπάρχει περίπτωση να έχει περάσει καν ά σαβουράκι από μέσα? Και αυτό το προστατευτικό τζαμάκι μπορώ να το ανοίξω εγώ? Αν και εγώ φοβάμαι πως κάτι έχει χαλάσει στον φακό.
Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες εδώ

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=23089&page=3

Θύρα 7 στα 4800 ή 9600

 

[[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\XTRA]

"Enable"=dword:1

"AutoDownload"=dword:1

"AutoDownloadActiveSync"=dword:1

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS

 

Accuracy= 1 or 4 old 19

Vaccuracy= 1 or 4 old 0

ResponseTime= 0 old 2

QOPDelay= 0 or 1 old 12

MaxLocationAge = 0

ServerAddress= xtra1.gpsonextra.net:80

Timesync= 1 old 0

και θα σου δουλεψει

όπως σε όλους

 

 

Αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν για 6.5 ή είναι μόνο για 6.5.3;

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Για το δανεικό δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

 

δηλαδή αν μου "δανείσει" ένας φίλος τον χάρτη μιας χώρας, αρκεί να τον ρίξω όπως είναι (αρχείο χάρτη+αρχείο licence) μέσα στο πρόγραμμα, ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Κάθε χώρα έχει ξεχωριστό δικό της licence;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια άσχετη ερώτηση. Σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω το Omnia II. Τι έχετε να πείτε όλοι εσείς εδώ μέσα? Αξίζει ή πλέον έχει μείνει πίσω και πρέπει να στραφώ προς android κινητά?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ανάλογα τις ανάγκες σου. Αν θες ένα πάρα πολύ καλό Smartphone που μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν GPS άνετα τότε πάρτο. Αν θες ένα καλό Smartphone Που κυρίως να το χρησιμοποιείς για φωτογραφίες πάρε το X10 μινι που είναι και φτηνότερο

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ανάλογα τις ανάγκες σου. Αν θες ένα πάρα πολύ καλό Smartphone που μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν GPS άνετα τότε πάρτο. Αν θες ένα καλό Smartphone Που κυρίως να το χρησιμοποιείς για φωτογραφίες πάρε το X10 μινι που είναι και φτηνότερο

 

Μπα αν είναι να πάρω το χ10 mini καλύτερα να πάρω το μεγάλο. αλλά γενικά τα Χ10 τα έχω αποκλείσει γιατί οι μόνες καλές φωτος που βγάζουν είναι σε μέρα με αρκετό φως.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα φαινεται να λυθηκαν τα θεματακια με την πλοηγηση. εχω μια αλλη ερωτηση: ξερει κανεις αν αλλαζει το background του samsung today και πως; σαν να το βαρεθηκα ολο μαυρο σχεδον
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα ,

 

Εχω ένα πρόβλημα όταν έχω τα ακουστικα πάνω στο κιν

 

όταν με παίρνουν τηλ μου λένε ότι ακούνε την φωνή τους και ότι αυτό είναι πολυ εντονο σε σημείο να μην μπορουμε να μιλησουμε , τι λέτε να είναι ???

 

Εχει κανένας καμία λύση ???

 

Ευχαριστώωωωω

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι θα γίνει επιτέλους με τα πρώτα 2-3 δευτερόλεπτα στο ringtone?????

 

Αν βάλεις τα 6.5.3 θα λυθεί το πρόβλημα γιατί εκεί δεν υπάρχει αυτή η καθυστέρηση. Μια άλλη λύση που έχω ακούσει είναι με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου δυναμώνεις τα 3 ή 4 πρώτα δευτερόλεπτα αν και μου φαίνεται πολύ καγκουρίστικη λύση.

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

φίλε Nikolasira δούλεψε ρολόι! Στην ταράτσα κλείδωσε ακαριαία. Εκτός ότι το xtra μένει ενεργο πλέον και δεν κλείνει μόνο του μόλις βγω, βρίσκει σήμα ακόμη και από το μπαλκόνι μου στον πρώτο, μέσα σε στενά. Πολύ καλό tweak. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι και στις δύο δοκιμές (μια στην ταράτσα και μια στο μπαλκόνι) μου έβγαλε μια απόκλιση στην τοποθεσία περίπου 50+ μέτρα, ενώ παλιότερα αργούσε (όοοοοταν κλείδωνε, μετά που το πείραξα) αλλά νομίζω ότι ήταν πιό ακριβές. Λες να είναι ιδέα μου ή να έτυχε; Μήπως το να κλειδώνει γρηγορότερα είναι σε βάρος της ακρίβειας υπολογισμού θέσης;

 

Και σε μένα βγάζει κάποια απόλυση ίσως κάποια από τις ρυθμίσεις να είναι περιττή

Καλά είναι να το ψάξουμε λίγο ακόμα

 

Δες εδώ

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=23089&page=3

Θύρα 7 στα 4800 ή 9600

 

[[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\XTRA]

"Enable"=dword:1

"AutoDownload"=dword:1

"AutoDownloadActiveSync"=dword:1

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS

 

Accuracy= 1 or 4 old 19

Vaccuracy= 1 or 4 old 0

ResponseTime= 0 old 2

QOPDelay= 0 or 1 old 12

MaxLocationAge = 0

ServerAddress= xtra1.gpsonextra.net:80

Timesync= 1 old 0

και θα σου δουλεψει

όπως σε όλους

 

 

Αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν για 6.5 ή είναι μόνο για 6.5.3;

 

Κάνε μια δοκιμή γιατί δεν έχω σκοπό να γυρίσω στα 6.5

Link to comment
Share on other sites

Το site της samsung αναφαίρει για την ενημέρωση λογισμικού και λέει ότι γίνεται μέσω του NPS.

http://gr.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/softwareNpsUpdate.do

 

 

Μέρχι τώρα δεν βρήκα χρόνο να το αναβαθμίσω.

Μερικές ερωτήσεις για όσους έχουν περάσει στα 6.5.x:

- Το δικό μου με το θέμα GPS δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Κλείδωνε δορυφόρους στο 2λεπτο. Στα 6.5.x διάβασα ότι αλλάζουν οι θύρες επικοινωνίας κλπ.. Αντιμετοπίζετε καμια δυσκολία με το κλείδωμα?

 

- Το βασικότερο όλων, η μπαταρία...Τελικά κρατάει μόνο 2 μέρες με νορμαλ χρήση?

 

- Από απόκριση και σβελτάδα το βελτιώνται σε όλες του τις λειτουργίες?

 

Sorry αν έχουν ξανασυζυτηθεί, αλλά τον τελευταίο καιρό δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το forum..Ευχαριστώ προκαταβολικά!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Το site της samsung αναφαίρει για την ενημέρωση λογισμικού και λέει ότι γίνεται μέσω του NPS.

http://gr.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/softwareNpsUpdate.do

 

 

Μέρχι τώρα δεν βρήκα χρόνο να το αναβαθμίσω.

Μερικές ερωτήσεις για όσους έχουν περάσει στα 6.5.x:

- Το δικό μου με το θέμα GPS δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Κλείδωνε δορυφόρους στο 2λεπτο. Στα 6.5.x διάβασα ότι αλλάζουν οι θύρες επικοινωνίας κλπ.. Αντιμετοπίζετε καμια δυσκολία με το κλείδωμα?

 

- Το βασικότερο όλων, η μπαταρία...Τελικά κρατάει μόνο 2 μέρες με νορμαλ χρήση?

 

- Από απόκριση και σβελτάδα το βελτιώνται σε όλες του τις λειτουργίες?

 

Sorry αν έχουν ξανασυζυτηθεί, αλλά τον τελευταίο καιρό δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το forum..Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Λοιπόν, το GPS παραμένει μάλλον το ίδιο. Δηλαδή, όσο χρόνο έκανε να κλειδώσει δορυφόρους πριν τόσο κάνει με 6.5.3. Η αναβάθμιση του λογισμικού γίνεται με το KIES που χρησιμοποιούμε οι πιο πολλοί τώρα που ουσιαστικά eίναι το επόμενο βήμα μετά το NPS. H μπαταρία με πολύ normal χρήση μπορεί και να σου κρατήσει τρεις μέρες. Και όσο για το τελευταίο , η αφή είναι πραγματικά πολύ βελτιωμένη. Βασικά είναι και η πιο μεγάλη διαφορά (εμφανής) στο πέρασμα στα 6.5.3.

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με την μπαταρία με την έκδοση 6.5.3 ....

Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα ότι αν ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ εντελώς την Today Screen (δεν έχει τίποτα στο Today ... Σκέτο wallpaper) Και στις Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Ενέργεια και Ρυθμίσεις-> Απόδοση Επιλέξεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ, η μπαταρία σου κρατάει στάνταρ 3 μέρες καμιά φορά και 4ς με αρκετή χρήση. Προσοχή το άλλο που παρατήρησα είναι ότι η χρήση για ομιλία τελειώνει αρκετά πιο γρήγορα την μπαταρία του τηλεφώνου στο 6.5.3 από την 6.5 ενώ για την χρήση GPS ισχύει το αντίθετο

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε την 6.5.3.? Με το Κies όταν συνδέω το κινητό μου λέει οτι δεν χρειάζεται αναβάθμιση. Χάνονται ολα με την αναβάθμιση και θέλουν από την αρχή εγκατάσταση οτι προγραμματα εχουμε?
Link to comment
Share on other sites

trancer9 & DuAl_SuN ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Κερδίζεις κάτι (βελτίωση) και χάνεις κάτι άλλο (απόδοση μπαταρίας)...Δεν μπορούσαν να ισχύουν και τα δυο...?? :rolleyes:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

trancer9 & DuAl_SuN ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Κερδίζεις κάτι (βελτίωση) και χάνεις κάτι άλλο (απόδοση μπαταρίας)...Δεν μπορούσαν να ισχύουν και τα δυο...?? :rolleyes:

 

Δεν χάνεις τίποτα ... κερδίζεις μπαταρία ... υπομονή μέχρι να βγει η 1η Official ... αν βγει .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν βρίσκω λύση.

Προσπαθώ να βάλω την 6.5.3 με normal τροπο όχι με Octan.

Κάθε φορά μου βγάζει ότι έχω την πιο πρόσφατη έκδοση.

Δείτε και την φωτογραφία.

 

Τι κάνω λάθος?

(WIN 7)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα ... κερδίζεις μπαταρία ... υπομονή μέχρι να βγει η 1η Official ... αν βγει .

Νομίζω ότι είναι official, αφού την εμφανίζει στο Kies..

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά ενημερωτικα παραθετω οτι εκανα update του λογισμικου του omnia 2 σε windows xp ακολουθωντας τις οδηγιες και χωρις κανενα προβλημα με το New Pc Studio.Αρχικα δεν ηθελα να πειραξω καθολου το κινητο αλλα ειχα καποια προβληματα με το wifi και αποστολη μηνυματων και το δοκιμασα μηπως λυθουν και οντως τωρα λειτουργουν ολα μια χαρα.Ειχα I8000NXXIJ3/I8000EURJD5/I8000XXJ1/I8000EURIJ5 και τωρα εχω I8000NXXJD3/I8000EURJD5/I8000XXJD1/I8000EURJD5. Και μια ερωτηση.Υπαρχουν καπου χρησιμα προγραμματα και παιχνιδια για το συγκεκριμενο κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω επιτελους να μεταφερθουν απο το gmail λογαριασμο μου οι επαφες μου στο κινητο γιατι δεν μπορω να τις περασω με αλλο τροπο? Υπαρχει δυνατοτητα μεσω ασυρματου δικτυου να μεταφερθουν ή με κάποιο τροπο απο τις ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...