Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την κυκλοφορία του iPhone εδώ και τόσα χρόνια δεν νομίζω να είναι ποια μόδα.Και γιατί να μην είναι μόδα ένα Samsung ή ένα Sony κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι μόδα γιατί οι χρήστες του iPhone είναι αυτοί με τις περισσότερες πιθανότητες να σου κάνουν αναπάντητη. 7 κατοστάρικα για ένα τηλέφωνο με κακή οθόνη (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα), μέτριο επεξεργαστή, χωρίς NFC, με κάμερα με ελάχιστες προηγμένες λειτουργίες out of the box, π.χ burst shot κτλ, με μια απαίσια εφαρμογή για χάρτες, και κυρίως τρέχει ένα OS το οποίο είναι βαρετό, ελάχιστα έως καθόλου παραμετροποιήσιμο με μηδενικές ελευθερίες στο χρήστη. Πρόκειται δηλαδή για ένα μηχάνημα με τη φιλοσοφία Apple way or no way. Και να μην ξεχνάμε ότι σε 6 μήνες έχει παλιώσει γιατί βγήκε το επόμενο.

Γιατί πουλάει; Γιατί πολύς κόσμος θέλει να το ζήσει. Και για να μην παρεξηγηθώ. Είναι ένα καλό προιόν, σε χείριστη τιμή.

Ο κόσμος στρέφεται όχι απλά στο unix, αλλά στο ελεύθερο λογισμικό όπως το android που καθένας μπορεί να το παραμετροποιήσει όπως του αρέσει, και όχι όπως αρέσει στην εταιρία.

 

Μαλλον εισαι φοιτητης....γιατι αυτα που λες δεν στεκουν.

 

Οι περιορισμοι που εχει η Απλ ειναι αδιαφοροι για τον περισσοτερο κοσμο με παραγωγικες δουλειες. Να καθεσαι να σκαλιζεις το τηλεφωνο για να γλυτωσεις 200ε και 100ε σε εφαρμογες οταν αυτα τα χρηματα συνηθως τα βγαζεις σε μια ωρα δουλειας.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ. Οταν πηρα το 5 σε 3-4 ωρες ειχα περασει ολες τις εφαρμογες μου και ειχα κανει τις ανανεωσεις που επρεπε χωρις να χρειαστει να ξαναγοραζω τις ιδιες εφαρμογες. Ενταξει το πληρωσα 200-300 παραπανω απο ενα Σ3 αλλα ηδη εχει βγαλει μερος αυτων των χρηματα μεσω της παραγωγικοτητας των εφαρμογων σε συνδυασμο με την ταχυτητα του.

 

Το να θες να τρέξεις μια εταιρική εφαρμογή ας πούμε, δεν είναι κάτι που αφορά τους ανθρώπους με "παραγωγικές δουλειές";

Δεύτερον, δεν "σκαλίζεις" το τηλέφωνο για να γλιτώσεις χρήματα. Το παραμετροποιείς για να το φέρεις στα δικά σου μέτρα. Για παράδειγμα:

 

Πάρε παράδειγμα την εφαρμογή tasker (που δεν χρειάζεται και "σκάλισμα", δηλαδή root):

Μπαίνω σπίτι (έχω ορίσει την τοποθεσία), ανοίγει το wifi, κλείνουν τα δεδομένα, χαμηλώνει η ένταση

Φεύγω από το σπίτι, κάνει τα ακριβώς αντίθετα.

Μπαίνω ή φεύγω από το πανεπιστήμιο, πάλι προσαρμόζονται οι ρυθμίσεις

Παίρνω το τηλέφωνο από το αυτί μου, μπαίνει αυτόματα μεγάφωνο

Το ξαναβάζω, μπαίνει ακουστικό

Τη νύχτα, απενεργοποιεί δεδομένα, και επιτρέπει τις κλήσεις μόνο από συγκεκριμένα πρόσωπα.

Το πρωί κάνει Restart μόνο του, συγκεκριμένη ώρα.

Όταν είμαι σε ραντεβού, μπαίνει αυτόματα στο αθόρυβο, όταν φέυγω επανέρχεται

 

Αυτά δεν μπορούν να γίνουν στο iPhone λόγω των περιορισμών του.

 

Και για να μιλήσουμε και για out of the box λειτουργίες, μπορείς να αλλάξεις τα default προγράμματα στο iPhone; Άν δεν σου αρέσει δηλαδή το Mail ή το Safari ή το Messages, μπορείς να το αλλάξεις; Η απάντηση είναι όχι

Δεν έχει NFC, οπότε ούτε οικονομικές συναλλαγές μέσω αυτού. Πληρώνεις 700+ ευρώ, περιμένεις ότι το κινητό θα μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες σε 1-2 χρόνια, δεν το παίρνεις για 6 μήνες.

 

Custom Roms υπάρχουν για το iPhone; Πάλι όχι

Μπορείς να κάνεις O/C; Όχι

Μπορείς να συγχρονήσεις χωρίς iTunes; Όχι

SD παίρνει; Όχι

Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Όχι

 

Το iPhone είναι κάτι απλό που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλοι, αλλά υστερείται δυνατοτήτων παραμετροποίησης έστω και στο ελάχιστο.

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγω την αποψη μου για το θεμα. Αγορασα ενα 4αρι τον Ιουνιο του 2011, λιγους μηνες πριν βγει το 4s. Το πληρωσα 619€ γιατι δεν μπορουσα να κανω συμβολαιο. Ναι ηταν πολλα χρηματα. Το επελεξα κυριως επειδη ερχομουν απο iPod Touch, ειχα συνηθισει το λογισμικο, ηταν μεγαλο hit στη χωρα που ζουσα, ειχε χιλιαδες εφαρμογες και γιατι αφου μπορουσα να διαθεσω τα χρηματα το θεωρουσα το καλυτερο της αγορας. Τωρα μετα απο 2 χρονια χρησης, καθημερινης και αρκετα εξαντλητικης, θα αλλαξω για το GSIII. Τουλαχιστον το 4αρι θα παει σε μελος της οικογενειας μου, οποτε δν θα ειναι αχρηστο

 

Ο λογος? Οτι πλεον η Apple ετοιμαζεται να βγαλει το τηλεφωνο μου τρεις γενιες πισω, να προωθησει το καινουριο λογισμικο που το σημερινο μου τηλεφωνο δεν θα υποστηριζει πληρως και πιθανως θα σερνεται. Επισης ενω απο το iOS ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, δεν μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη σχεδον 600€ για το iPhone 5, ουτε φυσικα να περιμενω απο μερα σε μερα για το 5S δινοντας τοσα πολλα χρηματα. Ηδη απο το iOS 6 η συσκευη μου δν τρεχει πολυ καλα, με εκνευριζει, χανει το σημα της ουκ ολιγες φορες (ειτε στη διαρκεια της κλησης ειτε δν χτυπαει καθολου και μου ερχεται η κληση μετα απο κανα 5λεπτο με SMS) . Επισης ναι μεν η ποιοτητα κατασκευης της ειναι πολυ καλη εκ πρωτης οψεως, παρολα αυτα εχω να πω οτι στο αρχικο μου τηλεφωνο μου χαλασε το κεντρικο κουμπι ενω στο δευτερο που ηρθε απο αντικατασταση, εχει ραγισει το γυαλι στο πισω μερος. Αν δν ηταν unibody θα το ειχα αλλαξει, τωρα μου ζητησαν υπερβολικα λεφτα χωρις να τα αξιζει.

 

Για το θεμα μοδα, ναι το iPhone ειναι μοδα και πολλοι που το παιρνουν δν το χρησιμοποιουν ωστε να το εκμεταλλευτουν, οπως για παραδειγμα δεν εχουν ενα πακετο δεδομενων για Mobile Internet, καθιστωντας το ουσιαστικα αχρηστο. Δεν θεωρω εκμεταλλευση το να πειραζεις το κινητο σου μεχρι να σου φτιαχνει καφε, αλλα οταν εχεις ενα smartphone εστω e-mail, Mobile internet τα χρησιμοποιεις, αλλιως δν εχει λογο που το πηρες. Πλεον ομως η Apple εχει μεινει πισω σε καποια θεματα. Αρχικα ενω η οθονη ειναι 4'', το κινητο ειναι ασχημο και μακροστενο. Επισης αυτο που με εκνευριζει παρα πολυ ειναι η εμμονη με το iTunes, θελω να περασω ενα κομματι και πρεπει να ανεχτω το iTunes που καταφερνει και κολλαει μεχρι και με τον 4πυρηνο επεξεργαστη του υπολογιστη μου... Τελος με χαλαει η πολιτικη της, πηρα το new iPad τον 5/12 και μετα απο λιγους μηνες που ειχε κυκλοφορησει, βγαζει παλι καινουριο...

 

Συμφωνα με την αποψη μου κινητα υπαρχουν εξισου καλα αν οχι και καλυτερα απο το iPhone (κυριως Samsung ή Nexus). Οποιος εχει αυτη την εποχη να δωσει τα χρηματα που ζηταει ο κ. Cook και θελει ενα κινητο ευκολο, μοδατο κλπ παει μονοκουκι στο μηλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα i - phones είναι πανάκριβα κινητά που όπως πολύ σωστά είπε κάποιος παραπάνω παλιώνουν σε 6 μήνες.

 

Αν ίσχυε αυτό... δεν θα είχαν τέτοια μεταπωλητική αξία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα Galaxy των 700 ευρώ και πάνω και σχεδόν τρία μοντέλα το χρόνο είναι υπερκινητά και δεν παλιώνουν ποτέ!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα Galaxy των 700 ευρώ και πάνω και σχεδόν τρία μοντέλα το χρόνο είναι υπερκινητά και δεν παλιώνουν ποτέ!!!!!!!!!!

 

Η σειρά galaxy s, που είναι και η ναυαρχίδα της εταιρείας, βγάζει ένα μοντέλο τον χρόνο.

Όλα τα κινητά, ανεξαρτήτως μάρκας, μετά από ένα διάστημα θεωρούνται ξεπερασμένα. Η τεχνολογία τρέχει με πολύ γρήγορους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόδα γιατί οι χρήστες του iPhone είναι αυτοί με τις περισσότερες πιθανότητες να σου κάνουν αναπάντητη. 7 κατοστάρικα για ένα τηλέφωνο με κακή οθόνη (σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα), μέτριο επεξεργαστή, χωρίς NFC, με κάμερα με ελάχιστες προηγμένες λειτουργίες out of the box, π.χ burst shot κτλ, με μια απαίσια εφαρμογή για χάρτες, και κυρίως τρέχει ένα OS το οποίο είναι βαρετό, ελάχιστα έως καθόλου παραμετροποιήσιμο με μηδενικές ελευθερίες στο χρήστη. Πρόκειται δηλαδή για ένα μηχάνημα με τη φιλοσοφία Apple way or no way. Και να μην ξεχνάμε ότι σε 6 μήνες έχει παλιώσει γιατί βγήκε το επόμενο.

Γιατί πουλάει; Γιατί πολύς κόσμος θέλει να το ζήσει. Και για να μην παρεξηγηθώ. Είναι ένα καλό προιόν, σε χείριστη τιμή.

Ο κόσμος στρέφεται όχι απλά στο unix, αλλά στο ελεύθερο λογισμικό όπως το android που καθένας μπορεί να το παραμετροποιήσει όπως του αρέσει, και όχι όπως αρέσει στην εταιρία.

 

Το να θες να τρέξεις μια εταιρική εφαρμογή ας πούμε, δεν είναι κάτι που αφορά τους ανθρώπους με "παραγωγικές δουλειές";

Δεύτερον, δεν "σκαλίζεις" το τηλέφωνο για να γλιτώσεις χρήματα. Το παραμετροποιείς για να το φέρεις στα δικά σου μέτρα. Για παράδειγμα:

 

Πάρε παράδειγμα την εφαρμογή tasker (που δεν χρειάζεται και "σκάλισμα", δηλαδή root):

Μπαίνω σπίτι (έχω ορίσει την τοποθεσία), ανοίγει το wifi, κλείνουν τα δεδομένα, χαμηλώνει η ένταση

Φεύγω από το σπίτι, κάνει τα ακριβώς αντίθετα.

Μπαίνω ή φεύγω από το πανεπιστήμιο, πάλι προσαρμόζονται οι ρυθμίσεις

Παίρνω το τηλέφωνο από το αυτί μου, μπαίνει αυτόματα μεγάφωνο

Το ξαναβάζω, μπαίνει ακουστικό

Τη νύχτα, απενεργοποιεί δεδομένα, και επιτρέπει τις κλήσεις μόνο από συγκεκριμένα πρόσωπα.

Το πρωί κάνει Restart μόνο του, συγκεκριμένη ώρα.

Όταν είμαι σε ραντεβού, μπαίνει αυτόματα στο αθόρυβο, όταν φέυγω επανέρχεται

 

Αυτά δεν μπορούν να γίνουν στο iPhone λόγω των περιορισμών του.

 

Και για να μιλήσουμε και για out of the box λειτουργίες, μπορείς να αλλάξεις τα default προγράμματα στο iPhone; Άν δεν σου αρέσει δηλαδή το Mail ή το Safari ή το Messages, μπορείς να το αλλάξεις; Η απάντηση είναι όχι

Δεν έχει NFC, οπότε ούτε οικονομικές συναλλαγές μέσω αυτού. Πληρώνεις 700+ ευρώ, περιμένεις ότι το κινητό θα μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες σε 1-2 χρόνια, δεν το παίρνεις για 6 μήνες.

 

Custom Roms υπάρχουν για το iPhone; Πάλι όχι

Μπορείς να κάνεις O/C; Όχι

Μπορείς να συγχρονήσεις χωρίς iTunes; Όχι

SD παίρνει; Όχι

Αλλάζει εύκολα η μπαταρία; Όχι

 

Το iPhone είναι κάτι απλό που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλοι, αλλά υστερείται δυνατοτήτων παραμετροποίησης έστω και στο ελάχιστο.

 

Mια που το επανεφερες διαφωνω με αυτα που γραφεις στην πρωτη παραγραφο και μου φαινοντε λιγο αδιαφορα τα αλλα που γραφεις κατω απο το μυνημα μου. Αλλα γουστα ειναι αυτα, ο καθενας εχει τις αποψεις του.

 

Στην πραξη τα 3/4 εχουν μηλοφωνα, μαλιστα στο γραφειο μας σχεδον ολοι εχουν μηλοφωνα που και που μπορει να δεις καποιο Σ3 ή ΟΝΕ Χ. Οι περισσοτεροι χρηστες το εχουν για να στελνουν μυνηματα, περνουν το μειλ, ακουνε λιγο μουσικη, βλεπουν βιντεο, παιζουν παιχνιδια και αλλες απλες εφαρμογες. Ουτε μικρο ΣΔ χρειαζεσαι για αυτο ουτε αποσπωμενη μπαταρια. Στο γραφειο εχουν πολλα ατομα καλωδιο και το φορτιζουμε εκει.

 

Επισης νομιζω οτι ολη αυτη η συζητηση εχει κουρασει. Ας κανει ο καθενας οτι θελει, εξαλλου πια το Ανδροιδ ειναι πολυ ανταγωνιστικο και σε εφαρμογες (ενω πριν απο μερικα χρονια ηταν πολυ πισω). Εγω μενω με μηλο για λογους συμβατοτητας με αλλους χρηστες, ευκολιας γιατι μεταφερω ευκολα τις εφαρμογες και αν παω σε ανδροιδ πρεπει να τις ξαναγορασω και επισης ειναι αποδεκτο το μικρο μεγεθος για μενα και δεν με πειραζει η 4αρα οθονη, φυσικα θα ηθελα 5αρα αν ηταν δυνατον αλλα δεν εχω λεφτα για αλλο τηλεφωνο και θεωρω πεταμενα λεφτα να αγοραζεις τηλ καθε 6 μηνες. Αν δεν ειχα ηδη μηλο απο αρχες του 2010 το πιθανοτερο ειναι να πηγαινα σε Σ4 γιατι μου αρεσει η 5αρα οθονη και μονο για αυτο.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω με μηλο για λογους συμβατοτητας με αλλους χρηστες, ευκολιας γιατι μεταφερω ευκολα τις εφαρμογες και αν παω σε ανδροιδ πρεπει να τις ξαναγορασω

 

Συγνώμη αλλά δεν έχεις ιδέα από Android.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν έχεις ιδέα από Android.

 

Δηλαδη αν παω στο Ανδροιδ θα μπορω να μεταφερω το Ναβιγκον, το Ταπατολκ, τα παιχνιδια και την μουσικη χωρις να ξαναπληρωσω και να στελνω iMessages απο την εφαρμογη των μυνηματων;

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο με τα μηλόφωνα δεν είναι το οτι είναι υπερτιμημένα... κατ'εμέ είναι το οτι μόνο το 5% των χρηστών γνωρίζει φουλ παραμετροποίηση για να κάνει το κινητό κυριολεκτικά να πετάει. Είναι σαν να λέμε έχω τα L7 να αγοράσω s2k αλλά δεν έχω χέρια για να το στρίψω. Απλά πουλ-μουρ άνευ ουσίας.

Από την άλλη όταν συζητούσα με φίλο που έχει 4αρι και του έδειχνα τι έχω κάνει στο δικό μου ανδροιντ, μου είπε οτι για να κάνω εγω όλα αυτά μπορεί να θέλει ίσα με 4 μέρες κώδικα. Και η κλασσική κλειδωνιά να παραμένει με σύρσιμο... μην μιλήσω τι έχει κάνει σε αυτόν τον τομέα το ανδροιντ. Και πάλι ανικανοποίητος παραμένω γιατί πιστεύω οτι είναι too much η μνήμη που καταναλώνει το ανδροιντ χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Μόλις γίνει σοβαρή δουλειά από την canonical και βέβαια θα χαιρετίσω το ανθρωπάκι...

Οπότε βγαίνει το συμπέρασμα γιατί να δώσω 500+ € για να μου βαραίνουν την τσέπη ενώ με 159 που έδωσα το 2010 έχω συσκευή φουλ customιά και είμαι σε έκδοση που τα κορυφαία σε € ανδροιντ περιμένουν να τους έρθει κααάποια στιγμή. Ξεκίνησα από 2.2 και είμαι σε 4.2.2 :rolleyes:

 

@ agid: αγόρασα το Δεκέμβρη του '12 αυτό εδω για το τηλ. μου. Πριν 10 ημέρες αγόρασα και μια ταμπλέτα 9,4" ανδροιντ. Με περίμενε υπομονετικά να το εγκαταστήσω... Το πλήρωσα ΜΙΑ φορά, το έχω σε όσες συσκευές έχουν το gmail μου.

Οχι σαν τη ms 10 θέσεις εργασίας, 10 διαφορετικές άδειες !!!

Edited by Asta_La_Vista
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παω στο Ανδροιδ θα μπορω να μεταφερω το Ναβιγκον, το Ταπατολκ, τα παιχνιδια και την μουσικη χωρις να ξαναπληρωσω και να στελνω iMessages απο την εφαρμογη των μυνηματων;

 

Όταν πληρώνεις μια εφαρμογή, την έχεις για πάντα και για όσες συσκευές θέλεις, αρκεί να είναι συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό.

Για δωρεάν μηνύματα, υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που λειτουργούν σε όλα τα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο με τα μηλόφωνα δεν είναι το οτι είναι υπερτιμημένα... κατ'εμέ είναι το οτι μόνο το 5% των χρηστών γνωρίζει φουλ παραμετροποίηση για να κάνει το κινητό κυριολεκτικά να πετάει. Είναι σαν να λέμε έχω τα L7 να αγοράσω s2k αλλά δεν έχω χέρια για να το στρίψω. Απλά που-μουρ άνευ ουσίας.

Δηλαδή για να καταλάβουμε. Υποστηρίζεις ότι για να έχει κανείς Ferrari πρέπει να είναι οδηγός αγώνων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρώνεις μια εφαρμογή, την έχεις για πάντα και για όσες συσκευές θέλεις, αρκεί να είναι συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό.

Για δωρεάν μηνύματα, υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που λειτουργούν σε όλα τα λειτουργικά.

 

Δηλ τις εφαρμογες που αγορασα και τρεχουν στο ιΟς δικαιουμε να καταβασω την αντιστοιχη εφαρμογη ανδροιδ χωρις να ξαναπληρωσω; Η εφαρμογη μυνηματων του ανδροιδ στειλνει και imessages?

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δηλ τις εφαρμογες που αγορασα και τρεχουν στο ιΟς δικαιουμε να καταβασω την αντιστοιχη εφαρμογη ανδροιδ χωρις να ξαναπληρωσω; Η εφαρμογη μυνηματων του ανδροιδ στειλνει και imessages?

 

Κατάλαβα λάθος. Όχι δεν γίνεται να μεταφέρεις τις εφαρμογές από ένα λειτουργικό στο άλλο, δωρεάν. Αυτό δεν γίνεται σε κανένα λειτουργικό. Μπορείς όμως από Android κινητό σε άλλο Android κινητό.

Για δωρεάν μηνύματα υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές τύπου πχ what's app.

Link to comment
Share on other sites

Και μετα θα πρεπει να πεισω ενα ενα τα 50 ατομα που στελνω μυνηματα να βαλουν whatsapp & viber. Οχι ευχαριστω!

 

Είσαι υπερβολικός νομίζω. Το iMessage σε περιορίζει μόνο σε αυτούς που έχουν iPhone.

Τέλος πάντων, δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα γιατί και πολλά δωρεάν μηνύματα έχω (1500) και σε πολλούς στέλνω μηνύματα στο facebook που το έχουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

@agid: το viber ειναι σε πλατφόρμες... Droid, iOS, nokia, BlackBerry κ.α. Μόλις μπεις θα σε δουν. :O

Μιλάμε για μόδα αι-φον και μόνο.

Οταν ο επαγγελματίας χρειάζεται υπολογιστική ισχύ για δουλειά αν χρησιμοποιεί win είναι καλά, ενώ με Mac είναι καλύτερα x2. :O

Επειδή μου είχε ξεφύγει πριν στο "θάψιμο"... :X

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός νομίζω. Το iMessage σε περιορίζει μόνο σε αυτούς που έχουν iPhone.

Τέλος πάντων, δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα γιατί και πολλά δωρεάν μηνύματα έχω (1500) και σε πολλούς στέλνω μηνύματα στο facebook που το έχουν όλοι.

 

Βασικα 80% αυτων που ξερω εχουν μηλοφωνα. Επισης το imessage ειναι μεσα στην εφαρμογη μυνηματων. Αν ο αλλος δεν εχει iphone παει σαν κανονικο μυνημα. Αλλο οτι δουλευει σε ipad, ipod που εχουν μελη της οικογενειας και λογω ηλικιας δεν ξερουν απο whatsapp viber etc.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι η google θελει να αγορασει το whatsapp...

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Βασικα 80% αυτων που ξερω εχουν μηλοφωνα. Επισης το imessage ειναι μεσα στην εφαρμογη μυνηματων. Αν ο αλλος δεν εχει iphone παει σαν κανονικο μυνημα. Αλλο οτι δουλευει σε ipad, ipod που εχουν μελη της οικογενειας και λογω ηλικιας δεν ξερουν απο whatsapp viber etc.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι η google θελει να αγορασει το whatsapp...

 

Αν βολεύεσαι έτσι μην αλλάξεις. Για μένα πιο σοβαρός λόγος είναι πάντως το ότι έχεις αγοράσει κάποιες εφαρμογές και δεν θες να τις χάσεις.

Πάντως να ξέρεις ότι μια χαρά θα σε βόλευε και αν είχες Android. Εγώ από την άλλη έχω δει ένα σωρό πράγματα που κάνω με το Android και με το iPhone δεν θα μπορούσα.

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση: πως γίνεται οι συγγενείς σου να έχουν iPad και να μην μπορούν να χειριστούν μια πανεύκολη εφαρμογή μηνυμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή μιλάμε για νοοτροπία, θα σας πω τα δυο ιστορίες:

Αγόραζα προϊόντα Apple, πριν βγει το iPhone (Οι παλιοί χρήστες θα θυμούνται τα Mac με powerPC) και επειδή πριν μπω στο πανεπιστήμιο έμενα επαρχία (Καλαμάτα) και δεν ήξερε κανένας την Apple, με κοιτούσαν με πολύ μεγάλη απορία γιατί διάλεγα Apple και έσκαγα τα παραπάνω λεφτά. Το ίδιο είχε γίνει και πριν πάρω υπολογιστή Apple με το iPod Mini. Τότε, τα είχαν ελάχιστοι και ξεχώριζε. Όταν πέρασαν τα χρόνια και ξεκίνησε η τρέλα πρώτα με τα iPod, μετά με τα iPhone, μετά τα macbook και γέμισε η αγορά με μήλα. Ωραίο, δεν λέω, αλλά παλιά αγοράζαμε Apple γιατί όντως ήταν πολύ καλύτερα και πολύ διαφορετικά μηχανήματα, ενώ τώρα τα αγοράζει όποιος να ναι για να μπαίνει στο Facebook και να πουλάει μούρη.

 

Το 2008 έκανα μια παρουσίαση στην πόλη που έμενα για το ελεύθερο λογισμικό, με ένα κοινό περίπου 120 άτομα. Είχα πει τότε το εξής: Τα κέρδη των εταιριών software θα βασίζονται κυρίως σε υποστήριξη και υπηρεσίες σχετικές με το λογισμικό (και έφερα σαν παράδειγμα τη RedHat) και ΟΧΙ στο λογισμικό αυτό καθεαυτό και ότι όταν μια εταιρία καταφέρει να κάνει το Open Source πιο user friendly, αυτό θα κυριαρχήσει στην αγορά (και προσπάθησαν να δείξω την στρατηγική της Ubuntu) και με κοιτούσαν όλοι παράξενα. Και τώρα βλέπουμε ότι αρκετός κόσμος στρέφεται στο ελεύθερο λογισμικό και κυρίως στο Linux όσον αφορά τους υπολογιστές, και το Android (που βασίζεται στο Linux και είναι και αυτό open source) στα κινητά τηλέφωνα και τα tablets. Και προτιμούν το ανοιχτό λογισμικό γιατί είναι πιο ασφαλές, πιο γρήγορο, χρειάζεται ελάχιστο hardware και είναι 100% παραμετροποιήσιμο. Έχει απλά απόλυτο έλεγχο στο λογισμικό΄.

 

Βλέπεις τύπους με iPhone, το οποίο συνηθίζεται να αλλάζουν και κάθε 8-9 μήνες, χωρίς κάρτα για κλήσεις να ψάχνουν να βρούν wi-fi για να κάνουν check in στην καφετέρια. Και βλέπεις και τους τύπους με κινητό των 100-150 ευρώ με συμβόλαιο και MB, και αξιοποιούν 20 φορές περισσότερο τη συσκευή τους, γιατί απλούστατα δεν τους ενδιαφέρει να πουλήσουν μούρη. Δεν είναι απαραίτητα θέμα χρημάτων, είναι θέμα λογικής. Στην πρώτη ιστορία, η Apple κατάφερε να κάνει μια εταιρία σύμβολο σε εταιρία status symbol, και στη δεύτερη παρατηρείται ένα ενδιαφέρον φαινόμενο:

 

Όσο προχωράει η τεχνολογία και όσο αυτή έρχεται πιο κοντά στην καθημερινότητα και στη ζωή του ανθρώπου, οι άνθρωποι τη φοβούνται ακόμα λιγότερο (παράδειγμα: Πριν 5-6 χρόνια δεν έδινε κανείς στοιχεία στο internet) και θέλουν να την ελέγχουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Δημιουργούνται δηλαδή περισσότεροι εξοικειωμένοι χρήστες από ότι στο παρελθόν, που χρησιμοποιούν περισσότερο την τεχνολογία στην καθημερινότητα τους, χρησιμοποιούν περισσότερες εφαρμογές και υπηρεσίες στο διαδίκτυο, δέχονται με μεγαλύτερη ευκολία να πληρώσουν για το λογισμικό που χρησιμοποιούν (π.χ Playstore και AppStore) και απαιτούν τον απόλυτο έλεγχο της συσκευής τους. Γι αυτό και κατά τη γνώμη μου τα windows είναι καταδικασμένα, ενώ η Apple θα χρειαστεί να αναπροσαρμόσει αρκετά την πολιτική της τα επόμενα χρόνια...

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Απλα να σημειωσω οτι το 75% του τζιρου στα κινητα ειναι στην πλατφορμα της απλ.

 

Επισης δεν ξερω αν στην ελλαδα οι χρηστες μηλοφωνων δεν εχουν δεδομενα στις μεγαλες αγορες της απλ εχουν συνηθως απεριοριστα.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ποιά στατιστική όλα αυτά; Κάνε μας μια παραπομπή σε κάτι που υποστηρίζει αυτό που λες. Εκτός κι αν μιλάμε για υποθέσεις...
LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τύπους με iPhone, το οποίο συνηθίζεται να αλλάζουν και κάθε 8-9 μήνες, χωρίς κάρτα για κλήσεις να ψάχνουν να βρούν wi-fi για να κάνουν check in στην καφετέρια. Και βλέπεις και τους τύπους με κινητό των 100-150 ευρώ με συμβόλαιο και MB, και αξιοποιούν 20 φορές περισσότερο τη συσκευή τους, γιατί απλούστατα δεν τους ενδιαφέρει να πουλήσουν μούρη. Δεν είναι απαραίτητα θέμα χρημάτων, είναι θέμα λογικής. Στην πρώτη ιστορία, η Apple κατάφερε να κάνει μια εταιρία σύμβολο σε εταιρία status symbol, και στη δεύτερη παρατηρείται ένα ενδιαφέρον φαινόμενο

 

δεν πιστευω οτι το παραδειγμα που φερνεις εχει καμια σχεση με την πραγαματικη αληθεια!!

μεμονομενες περιπτωσεις παντα βρισκεις παντου ..δηλαδη αυτος που εχει τα χρηματα να εχει mb κινητο του δεν τον ενδιαφερει η καταληλη συσκευη για να τα χαρει αλλα διαλεγει μια των 150 και κανει την δουλεια του ,ενω ο αλλος ο μοστρας πηρε το iphonaki για να το βλεπουν τα κοριτσακια στην καφετερια αλλα δεν εχει φραγκο για κανα mb..(πωσ καταλαβαινεις αραγε αν ο αλλος εχει η δεν εχει mb στην συσκευη του,μηπως υποθετεις και εσυ???) και ψαχνει free wifi.. και γιατι μα μην συμβαινει αυτο και με κατοχους ακριβων android συσκευων..οι οποιοι πηραν 700 euro συσκευη και δεν εχουν φραγκο για καμια κληση...

πιστευω οτι τα smartphone γενικα εγιναν status symbol και οχι τα iphonakia.

και επειδη στενεψαν τα πορτοφολια δεν ειναι κακο και το free wifi , ακομα και αν εχω και περισια mb στην συσκευη μου!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...