Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα τα περι αξιοποίησης είναι μια καραμέλα που πιπιλαμε χρόνια τώρα.

Δηλαδη θεωρείται αξιοποίηση της συσκευής το συνεχές φλασαρισμα custom rom?

Έχοντας περάσει απο αυτο το στάδιο όταν ήταν πραγματικη ανάγκη και όχι αυτοσκοπός, θεωρω ότι όσοι χάνονται στο XDA δεν απολαμβάνουν την συσκευη τους και όσα μπορει να κάνει με τις εφαρμογές που διαθέτει.

Στο 90% των περιπτώσεων οι βελτιώσεις δεν είναι καν μετρησιμες και συνεπώς δεν γίνονται αντιληπτές.

Δηλαδη ο κάτοχος ενός iPhone τι πρέπει να κάνει παραπάνω για να αξιοποιησει την συσκευη του εκτος απο mail, browsing, social nets, ραντεβού, εργασίες, σημειώσεις, βίντεο, φωτογραφία, YouTube, ανταλλαγή αρχείων με τον υπολογιστη του, χρήση ειδικών εφαρμογών, παιχνίδια?

Το ίδιο ισχύει και για κάθε χρήστη android συσκευής αυτής της κατηγορίας.

 

Μήπως για να θεωρηθεί ότι αξιοποιεί την συσκευη του θα πρέπει να τρώει όλη την μέρα στην προσπάθεια να μετατρέψει το κινητο του σε laptop? και όταν τελικα καταφέρει να γίνονται κάποια πράγματα όπως σε υπολογιστη θα καταλάβει ότι δεν μπορει να τα χρησιμοποιήσει σε οθόνη 4-5" ιντσών.

Απλα θα μείνει με την ικανοποίηση ότι η συσκευη του ναι μπορει να κάνει ότι και ο υπολογιστής του, άσχετα αν για να γίνουν αυτα δεν μπορείς να το κρατήσεις απο την θερμοκρασία που αναπτύσσει.

 

Δεν αγοράζουμε ακριβές συσκευές γι αυτο τον λόγο. Δίνουμε περισσότερα χρήματα για να έχουμε καλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, πιο γρηγορη πρόσβαση στις εφαρμογές μας, μεγαλύτερη αξιοπιστία και τέλος καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Το iPhone πέτυχε και καθιερώθηκε γιατι μέχρι πριν ενάμισυ χρόνο δεν υπήρχε τίποτα άλλο εφαμιλο και αξιόπιστο όσο αυτο. Οποίος μπορει να διαθέσει χρήματα για μια καινούργια η μεταχειρισμένο συσκευη την προτιμά γιατι με όσα συνέβαιναν τα προηγούμενα χρόνια δεν εμπιστεύεται κάτι άλλο.

Άρα το μοναδικο που μπορούμε να πούμε γι αυτούς, είναι ότι απορρίπτουν χωρίς καν να δοκιμάσουν αντίστοιχες συσκευές. Όμως όταν ο άλλος έχει μια επιδότηση, η μαζεύει 6 μήνες χρήματα για ένα κινητο δεν ρισκάρει εύκολα δοκιμές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας κάτοχος iPhone θα πρέπει να θεωρείται fashion victim σονυ και καλά....Προσωπικα το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι να πουλήσω μούρη με ένα κινητο...

 

Διότι υπάρχουν άπειρα κολλημένα μυαλά. :)

 

Μέχρι πριν μισό μήνα, ακούμπαγα το iPhone 4 επάνω στο τραπεζάκι της οποιασδήποτε καφετέριας πήγαινα και άκουγα από την παρέα μου τα χίλια-μύρια, ότι πουλάω μούρη, το παίζω κάποιος, είμαι θύμα, κλπ. Τώρα μου χάλασε, ενώ μέχρι να το φτιάξω χρησιμοποιώ το Nokia 113. Η συμπεριφορά μου δεν έχει αλλάξει. Πάλι όταν πηγαίνω για καφέ, φαγητό, οτιδήποτε, το κινητό είναι επάνω στο τραπέζι- πρώτη μούρη. Τώρα όμως δεν ακούω τίποτα και από κανέναν.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ε καπως επρεπε να πουλησουν κ οι υπολοιπες εταιρειες.

οποτε λενε οτι τα iphone ειναι μοδα και τα εχουν οι γκομενες και οι ασχετοι που το μονο που θελουν ειναι η μοστρα.

οι υπολοιποι δηλαδη καθηγητες, διδακτωρες κτλ παιρνουν android. πιο ηλιθιος πεθαινεις ομως :lol::lol::lol::lol:

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διότι υπάρχουν άπειρα κολλημένα μυαλά. :)

 

Μέχρι πριν μισό μήνα, ακούμπαγα το iPhone 4 επάνω στο τραπεζάκι της οποιασδήποτε καφετέριας πήγαινα και άκουγα από την παρέα μου τα χίλια-μύρια, ότι πουλάω μούρη, το παίζω κάποιος, είμαι θύμα, κλπ. Τώρα μου χάλασε, ενώ μέχρι να το φτιάξω χρησιμοποιώ το Nokia 113. Η συμπεριφορά μου δεν έχει αλλάξει. Πάλι όταν πηγαίνω για καφέ, φαγητό, οτιδήποτε, το κινητό είναι επάνω στο τραπέζι- πρώτη μούρη. Τώρα όμως δεν ακούω τίποτα και από κανέναν.

 

:lol:

 

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια

 

εγω τα ιδια ελεγα για μερικους αλλα πολλοι το βγαζανε να φαινοντε στο τραπεζι

εως μου ειρθε δωρο το 4s και αλλαξα ,το καλυτερο λειτουργικο που υπαρχει ,

και σαν εμφανιση σκιζει ,δεν το βγαζω στο τραπεζι να μην πεση κανενα ποτηρη νερο μιας και στην παρεα μας συμβαινουνε τακτικα αυτα

αλλα νομιζει ο κοσμος οτι ολοι ειναι το ιδιο πουλανε εφε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πιστεύω είναι καθαρά μόδα. Νοοτροπία δύσκολο να χαρακτηριστεί μιας και είναι πολλοί αυτοί που ξέρουν την apple σαν εταιρία "τώρα" με mac iPad iPod iPhone και όχι σαν apple Macintosh. Πιστεύω ότι τα project τους πάντα ήταν πολύ μπροστά για την εποχή τους αλλά όλα αυτά μέχρι σχεδόν το 2000. Είχα iphone και το είχα καταχαρει και όταν αποφάσισα να το πουλήσω, όλοι έπεσαν πάνω μου με προσφορές μεγαλύτερες από την τιμή που το έδινα, λες και θα εξασφάλιζαν το εισιτήριο για κάπου. Για μένα apple στιγμή πλέον είναι όταν ανοίγω τον apple 2 και χαζεύω με τις ωρες την υπέροχη δουλειά που είχαν κάνει τότε. Εξάλλου μη μιλάμε για ψώνια. Αν εχει λογική η λέξη ψώνιο για κάποιον, είναι όταν αυτός κυκλοφορεί με εκείνα τα στολισμένα με διαμαντάκια και χρυσό τηλέφωνα, που κοστίζουν 1400ευρώ+.
Link to comment
Share on other sites

Το να είσαι Πρακτικός δεν ήταν ποτε μόδα...ήταν ανάγκη.... Η πραγματικά καλή δουλειά της APPLE ήταν λογικό να εκτιμηθεί....θυμιθείτε τις πρώτες touch...και θυμιθείτε...του πρώτου iphone.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γίνει γραφικοί, αυτη την εντύπωση παίρνω. Επειδή κάποια μερίδα ανθρώπων δεν μπορεί να κατανοήσει οτι το iPhone εξυπηρετεί, αμέσως κατακρίνουν και αναφέρουν τη λέξη μόδα. Σε άλλους βολεύει, σε άλλους δεν βολεύει. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει. Συγνώμη, αλλα το frustration που δεν μου προσφέρει το iPhone σε σχέση με άλλες συσκευές ειναι το Α και το Ω. Δηλαδή, να κάτσω να ασχολούμαι με τη κάθε rom ξε-ρομ τη στιγμή που για μένα ο χρόνος ειναι χρήμα... συγνώμη αλλα δεν θα πάρω και δεν εχω τη πολυτέλεια να χανω χρήμα ειδικά στη σημερινή εποχή. Ολα ειναι υποκειμενικά παιδιά, πρέπει να το χωνεψουμε αυτο. Ο καθένας εχει διαφορετικές ανάγκες, οπότε και για κάποιον άλλον αυτά που γράφω μπορεί να ειναι εντελώς αντίθετα και ειναι απόλυτα σεβαστό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γίνει γραφικοί, αυτη την εντύπωση παίρνω. Επειδή κάποια μερίδα ανθρώπων δεν μπορεί να κατανοήσει οτι το iPhone εξυπηρετεί, αμέσως κατακρίνουν και αναφέρουν τη λέξη μόδα. Σε άλλους βολεύει, σε άλλους δεν βολεύει. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει. Συγνώμη, αλλα το frustration που δεν μου προσφέρει το iPhone σε σχέση με άλλες συσκευές ειναι το Α και το Ω. Δηλαδή, να κάτσω να ασχολούμαι με τη κάθε rom ξε-ρομ τη στιγμή που για μένα ο χρόνος ειναι χρήμα... συγνώμη αλλα δεν θα πάρω και δεν εχω τη πολυτέλεια να χανω χρήμα ειδικά στη σημερινή εποχή. Ολα ειναι υποκειμενικά παιδιά, πρέπει να το χωνεψουμε αυτο. Ο καθένας εχει διαφορετικές ανάγκες, οπότε και για κάποιον άλλον αυτά που γράφω μπορεί να ειναι εντελώς αντίθετα και ειναι απόλυτα σεβαστό.

 

Συμφωνω απολυτα με το οτι καταντουν γραφικες οι κουβεντες αυτες και φυσικα αυτοι που διαλεγουν apple προϊοντα καλα κανουν και δεν υπαρχει λογος να δινουν λογαριασμο σε κανεναν.

Απλα καλο ειναι να ξερουν ακριβως γιατι το αγοραζουν (ποιοτητα κατασκευης, design, app/devices compatibility κλπ κλπ κλπ - ολα κατανοητα και σεβαστα).

Αλλα η εποχη των υποχρεωτικων rom flashing (για να δουλευει μια android συσκευη σωστα), του κακου touch κλπ κλπ εχει παρελθει ανεπιστρεπτι. Τωρα ο χρονος χανεται για αλλους λογους (jailbreak για να συμμαζεψεις τα ασυμαζευτα, iTunes κλπ) και μαλλον απο το αντιθετο στρατοπεδο αυτη τη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως έτσι, επειδή ο χρονος είναι χρήμα και όχι κάστανα δεν μπορω να έχω μια συσκευή με τόσους περιορισμούς. Μια android συσκευή και μιλώ για συσκευή όχι των 100 € αλλά ναυαρχίδα δουλεύει όπως πρεπει out of the box και με μεγάλη συνδεσιμότητα και παραγωγικότητα. Επειδή ακριβως ο χρονος είναι χρήμα δεν έχω τον χρονο να ασχοληθω με το itunes, την μικρή οθόνη(προσωπική αποψη ) και χίλιες δυο αλλες δικλείδες που έχει αυτό το λογισμικό.

 

Μαλλον εισαι φοιτητης....γιατι αυτα που λες δεν στεκουν.

 

Οι περιορισμοι που εχει η Απλ ειναι αδιαφοροι για τον περισσοτερο κοσμο με παραγωγικες δουλειες. Να καθεσαι να σκαλιζεις το τηλεφωνο για να γλυτωσεις 200ε και 100ε σε εφαρμογες οταν αυτα τα χρηματα συνηθως τα βγαζεις σε μια ωρα δουλειας.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ. Οταν πηρα το 5 σε 3-4 ωρες ειχα περασει ολες τις εφαρμογες μου και ειχα κανει τις ανανεωσεις που επρεπε χωρις να χρειαστει να ξαναγοραζω τις ιδιες εφαρμογες. Ενταξει το πληρωσα 200-300 παραπανω απο ενα Σ3 αλλα ηδη εχει βγαλει μερος αυτων των χρηματα μεσω της παραγωγικοτητας των εφαρμογων σε συνδυασμο με την ταχυτητα του.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι φοιτητης....γιατι αυτα που λες δεν στεκουν.

 

Οι περιορισμοι που εχει η Απλ ειναι αδιαφοροι για τον περισσοτερο κοσμο με παραγωγικες δουλειες. Να καθεσαι να σκαλιζεις το τηλεφωνο για να γλυτωσεις 200ε και 100ε σε εφαρμογες οταν αυτα τα χρηματα συνηθως τα βγαζεις σε μια ωρα δουλειας.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ. Οταν πηρα το 5 σε 3-4 ωρες ειχα περασει ολες τις εφαρμογες μου και ειχα κανει τις ανανεωσεις που επρεπε χωρις να χρειαστει να ξαναγοραζω τις ιδιες εφαρμογες. Ενταξει το πληρωσα 200-300 παραπανω απο ενα Σ3 αλλα ηδη εχει βγαλει μερος αυτων των χρηματα μεσω της παραγωγικοτητας των εφαρμογων σε συνδυασμο με την ταχυτητα του.

 

ποιος βγαζει 200 και 100 ευρω μεσα σε μια ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το 5 σε 3-4 ωρες ειχα περασει ολες τις εφαρμογες μου και ειχα κανει τις ανανεωσεις που επρεπε χωρις να χρειαστει να ξαναγοραζω τις ιδιες εφαρμογες.

 

Και στο android όταν αγοράζεις νέο τηλέφωνο δεν ξαναπληρώνεις τις εφαρμογές. Επίσης αν δεν θες να το πειράζεις, απλά δεν το πειράζεις και δουλεύει μια χαρά. Τουλάχιστον για τη δουλειά που το θέλουν οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι φοιτητης....γιατι αυτα που λες δεν στεκουν.

 

Οι περιορισμοι που εχει η Απλ ειναι αδιαφοροι για τον περισσοτερο κοσμο με παραγωγικες δουλειες. Να καθεσαι να σκαλιζεις το τηλεφωνο για να γλυτωσεις 200ε και 100ε σε εφαρμογες οταν αυτα τα χρηματα συνηθως τα βγαζεις σε μια ωρα δουλειας.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ. Οταν πηρα το 5 σε 3-4 ωρες ειχα περασει ολες τις εφαρμογες μου και ειχα κανει τις ανανεωσεις που επρεπε χωρις να χρειαστει να ξαναγοραζω τις ιδιες εφαρμογες. Ενταξει το πληρωσα 200-300 παραπανω απο ενα Σ3 αλλα ηδη εχει βγαλει μερος αυτων των χρηματα μεσω της παραγωγικοτητας των εφαρμογων σε συνδυασμο με την ταχυτητα του.

 

sorry, αλλά τι από αυτά δεν μπορείς να κάνεις σε android? (δεν μιλάω για άλλα λογισμικά γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει)

 

είχα ένα htc wildfire και πριν 3-4 μήνες πήρα το sony sole.

μόλις συνδέθηκα στο ίντερνετ, συγχρονίστηκαν όλες οι επαφές μου, και περάστηκαν όλες οι εφαρμογές μου από το wildfire (αν ηθελα δεν θα γινοταν κατι από αυτά).

ούτε root, ούτε άλλη rom, ούτε τίποτα.. από την πρώτη στιγμή λειτουργικό το τηλέφωνο και χωρίς κόπο ;)

 

από την άλλη σε iOS δεν μπορείς να τρέξεις τις δικές σου εφαρμογές απόσο έψαξα.

εξηγώ. μπορεί σαν επαγγελματίας να έχω μια εφαρμογή για εμένα και τους 3 εργαζόμενους στην εταιρεία μου. δεν θέλω να είναι διαθέσιμη στον καθένα μέσω κάποιου store. στο android απλά ενεργοποιείς το unknown sourses, και κανεις install την εφαρμογή. σε iOS αυτό δεν γίνεται, όχι δωρεάν απόσο έψαξα λίγο, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1334046

(Join the developer programme ($99/year), and you'll get access to tools and certificates to let you run your apps on up to 100 devices that you pre-approve. You can install the apps directly with a USB cable.)

λογικά θα γίνεται με jb, αλλά εδώ λέμε για ou of the box experience και το πως να γλυτώνεις χρόνο.

 

τώρα, σχετικά με το θέμα, πιστεύω ότι το iPhone είναι ένα καλό κινητό, αλλά για την τιμή του υπερεκτιμημένο. έχει ένα ευρύ target group που απευθύνεται, αλλά δεν μπορούν όλοι να το αξιοποιήσουν. λόγω marketing, κάποιος που δεν ασχολείται με τεχνολογία και θέλει smartphone, θα πάει να το πάρει χωρίς να ψάξει καθόλου, χωρίς να κοιτάξει specs και να συγκρίνει για να δει τις ανάγκες του.

και νομίζω αυτή είναι η βασική διαφορά με τα άλλα κινητά.

εγώ πχ έχω κατασταλάξει στο android, γιατί έχω συγκεκριμένο budget, το έχω δοκιμάσει, έχω κάνει μια έρευνα, έχω δει τις εναλλακτικές. υπάρχει μια μεγάλη μερίδα χρηστών iphone (τουλάχιστον από αυτούς που ξέρω εγώ) που έχουν δώσει τόσα λεφτά, χωρίς να έχουν κάνει την ίδια διαδικασία. απλά επειδή είχαν λεφτά, θέλαν smartphone και είναι iphone.

Link to comment
Share on other sites

sorry, αλλά τι από αυτά δεν μπορείς να κάνεις σε android? (δεν μιλάω για άλλα λογισμικά γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει)

 

είχα ένα htc wildfire και πριν 3-4 μήνες πήρα το sony sole.

μόλις συνδέθηκα στο ίντερνετ, συγχρονίστηκαν όλες οι επαφές μου, και περάστηκαν όλες οι εφαρμογές μου από το wildfire (αν ηθελα δεν θα γινοταν κατι από αυτά).

ούτε root, ούτε άλλη rom, ούτε τίποτα.. από την πρώτη στιγμή λειτουργικό το τηλέφωνο και χωρίς κόπο ;)

 

από την άλλη σε iOS δεν μπορείς να τρέξεις τις δικές σου εφαρμογές απόσο έψαξα.

εξηγώ. μπορεί σαν επαγγελματίας να έχω μια εφαρμογή για εμένα και τους 3 εργαζόμενους στην εταιρεία μου. δεν θέλω να είναι διαθέσιμη στον καθένα μέσω κάποιου store. στο android απλά ενεργοποιείς το unknown sourses, και κανεις install την εφαρμογή. σε iOS αυτό δεν γίνεται, όχι δωρεάν απόσο έψαξα λίγο, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

λογικά θα γίνεται με jb, αλλά εδώ λέμε για ou of the box experience και το πως να γλυτώνεις χρόνο.

 

τώρα, σχετικά με το θέμα, πιστεύω ότι το iPhone είναι ένα καλό κινητό, αλλά για την τιμή του υπερεκτιμημένο. έχει ένα ευρύ target group που απευθύνεται, αλλά δεν μπορούν όλοι να το αξιοποιήσουν. λόγω marketing, κάποιος που δεν ασχολείται με τεχνολογία και θέλει smartphone, θα πάει να το πάρει χωρίς να ψάξει καθόλου, χωρίς να κοιτάξει specs και να συγκρίνει για να δει τις ανάγκες του.

και νομίζω αυτή είναι η βασική διαφορά με τα άλλα κινητά.

εγώ πχ έχω κατασταλάξει στο android, γιατί έχω συγκεκριμένο budget, το έχω δοκιμάσει, έχω κάνει μια έρευνα, έχω δει τις εναλλακτικές. υπάρχει μια μεγάλη μερίδα χρηστών iphone (τουλάχιστον από αυτούς που ξέρω εγώ) που έχουν δώσει τόσα λεφτά, χωρίς να έχουν κάνει την ίδια διαδικασία. απλά επειδή είχαν λεφτά, θέλαν smartphone και είναι iphone.

 

Μιλαω για περιπτωση να εισαι κατοχος παλαιου μηλοφωνου και να σου λενε αλλοι παρε Σ3 γιατι ειναι 100-200 φθηνοτερο. Τοτε χανεις τις εφαρμογες που εχεις αγορασει σε μηλολειτουργικο.

 

Δεν αντιλεγω οτι το μηλοφωνο 5 ειναι ακριβο αλλα οπως ειπα για τον κοσμο που το αγοραζει 200ε ειναι μικρο ποσο για τις ευκολιες που παρεχει.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζει κανείς s3 μόνο για το λόγο ότι είναι 100-200 ευρώ πιο φτηνό από iphone....

Δεν έχουμε όλοι την οικονομική σου άνεση να βγάζουμε 100-200 ευρώ σε μια ώρα. Καλά νάσαι να τα βγάζεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ

 

Κατι τετοια διαβαζα και εριξα μαυρη πετρα στα μηλα (μονο το ipad με "ζοριζε" μεχρι να βρω σοβαρη εναλλακτικη, σκαλιζοντας αναμεσα σε ενα σωρο android ταμπλετοσκουπιδα και με την ελευση του ativ μοιαζει κι αυτο παιχνιδακι).

Τα υπολοιπα ασχολιαστα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια διαβαζα και εριξα μαυρη πετρα στα μηλα (μονο το ipad με "ζοριζε" μεχρι να βρω σοβαρη εναλλακτικη, σκαλιζοντας αναμεσα σε ενα σωρο android ταμπλετοσκουπιδα και με την ελευση του ativ μοιαζει κι αυτο παιχνιδακι).

Τα υπολοιπα ασχολιαστα...

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να αγοραζει οτι του τεριαζει καλυτερα οποτε σεβαστη η επιλογη σου.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει δικαιωμα να αγοραζει οτι του τεριαζει καλυτερα οποτε σεβαστη η επιλογη σου.

 

τη στιγμή που για μένα ο χρόνος ειναι χρήμα... συγνώμη αλλα δεν θα πάρω και δεν εχω τη πολυτέλεια να χανω χρήμα ειδικά στη σημερινή εποχή.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιος εχει καλη δουλεια συνηθως εχει μηλοφωνο γιατι δουλευει πολυ καλα με ελαχιστες απαιτησεις σε σεταπ

 

 

Αυτο που εχω να προσθεσω μονο ειναι οτι αποψεις σαν τις παραπανω λεγονται και γραφονται τακτικα σε φορουμ σαν και αυτο, ενω τις αφουγκραζονται πολλοι ανθρωποι, κανοντας με να... θλιβομαι. Αυτη ειναι η σωστη λεξη...

Ας μη συνεχισουμε, λοιπον, ειναι και μερα ξεκουρασης σημερα - αμαρτια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι περιμενεις να διαβασεις. Αυτες οι αποψεις εχουν αυτοι που δημιουργησαν τα συγκεκριμενα μηχανηματα και αυτοι που τα χρησιμοποιουν για παραγωγικους σκοπους.

 

Πχ αν τα χρησιμοποιεις για να κλεισεις μια συμφωνια με πελατη ´η να κανεις μια επενδυση θελεις κατι με σταθερο λειτουργικο, μακρα διαρκεια μπαταριας και αξιοπιστη συνδεση ιντερνετ χωρις να χρειαστει να κανεις σεταπ πανω απο 2-3 γραμμες.

 

Πριν παρω το ιπαντ δεν ειχα ιντερνετ οταν ταξιδευα (επρεπε να τρεχω απο εδω και απο εκει για να βρω wifi), γιαυτο το πηρα για την εξυπερετηση οχι γιατι ειναι μοδα.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι περιμενεις να διαβασεις. Αυτες οι αποψεις εχουν αυτοι που δημιουργησαν τα συγκεκριμενα μηχανηματα και αυτοι που τα χρησιμοποιουν για παραγωγικους σκοπους.

 

Πχ αν τα χρησιμοποιεις για να κλεισεις μια συμφωνια με πελατη ´η να κανεις μια επενδυση θελεις κατι με σταθερο λειτουργικο, μακρα διαρκεια μπαταριας και αξιοπιστη συνδεση ιντερνετ χωρις να χρειαστει να κανεις σεταπ πανω απο 2-3 γραμμες.

 

Πριν παρω το ιπαντ δεν ειχα ιντερνετ οταν ταξιδευα (επρεπε να τρεχω απο εδω και απο εκει για να βρω wifi), γιαυτο το πηρα για την εξυπερετηση οχι γιατι ειναι μοδα.

 

Δεν διαφωνω με αυτα σου τα γραφομενα, ουτε με το αν ειναι καλο η κακο ενα apple προϊον. Ειδες και παραπανω (και εχω δηλωσει και πολλες πολλες φορες στο παρελθον) οτι κατανοω απολυτα αυτους που αγοραζουν αυτα τα προϊοντα και δε θελουν να αγορασουν π.χ πλαστικα σκουπιδια του ανταγωνισμου, τους αρεσει δικαιολογημενα το design, ειναι βολεμενοι με το οικοσυστημα (γιατι επενδυσαν σε learning curve και κοστος κτησης των εφαρμογων), γιατι συγχρονιζουν ολα αβιαστα κλπ κλπ - ολα κατανοητα και σεβαστα.

Αλλο ομως αυτο και αλλο να δηλωνουμε ισοπεδωτικα οτι μονο αυτα τα προϊοντα σου εξασφαλιζουν effectiveness (η καλυτερα efficiency), γιατι απλα... δεν ειναι ετσι.

Εχω σπαταλησει πολλα χρηματα και για αυτα τα προϊοντα (κακως) και ξερω τι μπορουν και τι δε μπορουν να προσφερουν...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει το Νοτε 2 αλλα μπορω να φανταστω οτι θα ημουν το ιδιο παραγωγικος με το συγκεκριμενο μηχανημα αλλα δεν εχω λογο να πεταξω το ιπαντ 2 γιατι με εξυπερετει μια χαρα εδω και 1.5 χρονο.

 

Προσπαθω να πεισω τον αδελφο μου να το παρει τωρα με την προσφορα.

 

Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τα πλαστικα vs μεταλλο το μονο που με ενδιαφερει να εχω ενα σταθερο περιβαλλον με καλη διαρκεια μπαταριας και καλες εφαρμογες. Τουλαχιστον μετα τις επενδυσεις σε εφαρμογες που εχω κανει σε μηλοπλατφορμα δεν αξιζει να αλλαξω και δεν εχω πεταξει πολλα χρηματα. 3gS, ipad2 kai to 5 εχω αγορασει και δεν σκοπευω να τα αλλαξω για μοδα, μονο αν δεν τρεχουν οι εφαρμογες.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν εχω χρησιμοποιησει το Νοτε 2 αλλα μπορω να φανταστω οτι θα ημουν το ιδιο παραγωγικος με το συγκεκριμενο μηχανημα αλλα δεν εχω λογο να πεταξω το ιπαντ 2 γιατι με εξυπερετει μια χαρα εδω και 1.5 χρονο.

 

Προσπαθω να πεισω τον αδελφο μου να το παρει τωρα με την προσφορα.

 

Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τα πλαστικα vs μεταλλο το μονο που με ενδιαφερει να εχω ενα σταθερο περιβαλλον με καλη διαρκεια μπαταριας και καλες εφαρμογες. Τουλαχιστον μετα τις επενδυσεις σε εφαρμογες που εχω κανει σε μηλοπλατφορμα δεν αξιζει να αλλαξω και δεν εχω πεταξει πολλα χρηματα. 3gS, ipad2 kai to 5 εχω αγορασει και δεν σκοπευω να τα αλλαξω για μοδα, μονο αν δεν τρεχουν οι εφαρμογες.

 

Θα φροντισει η apple γι'αυτο,μην ανησυχεις...!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Διότι υπάρχουν άπειρα κολλημένα μυαλά. :)

 

Μέχρι πριν μισό μήνα, ακούμπαγα το iPhone 4 επάνω στο τραπεζάκι της οποιασδήποτε καφετέριας πήγαινα και άκουγα από την παρέα μου τα χίλια-μύρια, ότι πουλάω μούρη, το παίζω κάποιος, είμαι θύμα, κλπ. Τώρα μου χάλασε, ενώ μέχρι να το φτιάξω χρησιμοποιώ το Nokia 113. Η συμπεριφορά μου δεν έχει αλλάξει. Πάλι όταν πηγαίνω για καφέ, φαγητό, οτιδήποτε, το κινητό είναι επάνω στο τραπέζι- πρώτη μούρη. Τώρα όμως δεν ακούω τίποτα και από κανέναν.

 

:lol:

 

Αυτο ρε παιδια το χω ακουσει πολλες φορες με το τραπεζακι!Δηλαδη πας για καφε με τους φιλους σου οι περισσοτεροι εχουμε το κινητο στην τσεπη του παντελονιου μας και καθομαστε για καφε!Συγνωμη περα οτι ειναι αβολο να το χεις στην τσεπη κανεις δεν σκεφτεται ποση ακτινοβολια δεχομαστε???Και ειδικα για τους αντρες που εχουμε ευαισθητες περιοχες εκει....:O που να το βαλουμε το κινητο!Ελεος...

Edited by chrs84
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντως πολλοι το αγοραζουν γιατι ειναι στην μοδα.Επειδη ομως εγω λογο σχολης αλλα και δουλειας το χρειαζομαι θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να το αποκτησω.

 

Μου ειπε μια φιλη μου οτι φιλη της πηρε τηλεφωνο στην Vodafone και τους ειπε πως ειχε μια καλυτερη προσφορα για συνδεση η οικογενειακο πακετο απο αλλη εταιρεια με δωρo iphone και της το δωσανε δωρεαν για να μην φυγει.Γνωριζεται αν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...