Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ στην αρχή σνόμπαρα το i-phone, θεώρησα ότι είναι ένα κινητό απλά για μόστρα. Ήμουν πολύ υπέρ της Νοκια, όμως το τελευταίο διστημα χρησιμοποιούσα Blackberry και το είχα συμπαθήσει αρκετά. Μάλιστα είχε τύχει να αποκτήσω i-phone αλλά δεν το χρησιμοποιούσα και είχα συνεχίσει με το blackverry. Μια μέρα μου τελειώσε η μπταρία και άλλαξα κάρτες και μετά δεν τις ξαναγύρισα ποτέ.

 

Είναι γεγονός ότι δεν έχει τις υπερβολικές δυνατότητες ενός PDA ή Windows Mobile, όμως η μελετημένη απλότητα και ταχύτητα ενναλαγής στις πιο συνηθισμένες ενέργειες είναι αυτό που σε κερδίζει.

 

Δεν προτείνετε απλά για κάποιον που απλά θέλει να έχει κινητό για να μιλάει ή για κάποιον που θέλει να κάνει τα πάντα, προτείνεται όμως ανεπιφύλακτα, για μεγάλους καταλόγους επαφών, email και Internet. Το safari είναι χρόνια μποστά παρόλο το θάψιμο απο τους υπόλοιπους ανταγωνιστές τους.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι βολεύει τον καθέναν, και από θέμα τιμής, νομίζω ότι ακολούθει επάξια τον κανόνα ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

για τυχον παρεξηγηση δεν σνομπαρα το iphone αλλα αυτους που το πηρανε για μοστρα...

Εγω θελω να παρω το iphone για αυτα που ανεφερες stathis2828

με βολευει πολυ να μπενω ιντερνετ απο αυτο

Η τιμη του αν κ λιγο αρκετη στην ελλαδα μπορω να τη θεωρησω πολυ σωστη αν το συγκρινεις με αλλα pda win mobile τα οποια ειναι πολυ κατωτερα του και εχουν την ιδια τιμη...

 

το αγορασα σημερα λοιπον...αντε να δουμε :) 16 gigabyte γιατι δεν ειχε ετοιμοπαραδοτο με 8 ..

κατι ηθελα να ρωτησω και ξεχασα τι..οταν το θυμηθω θα το ρωτηξω αργοτερα

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Μη σε πετύχω πουθενά να δείχνεις το καινούριο σου τηλέφωνο και να λες τι όμορφο που είναι :p:lol:

 

Αφού το λειτουργήσεις για λίγο καιρό θα μπορείς να μας πεις και τις εντυπώσεις σου από αυτό. Διάβασε στα θέματα software και hardware για να πάρεις μία γενική ιδέα και χρησιμοποίησε αυτά για τις μελλοντικές απορίες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχα ευχαριστω...

απο εντυπωσεις ειδη εχω γιατι εχω "παιξει" ουκ ολιγες φορες με τη συσκευη..

προς το παρον προσπαθω να συγχρονισω τις επαφες διοτι εχω vista και παλια τα εκανα αυτα με το λαπτοπ μου το οποιο δεν εχω τωρα πια

Για αποριες εννοειται θα ψαξω στο φορουμ κ υστερα θα ρωτησω..σαν πρωτη κινηση αφου ρυθμισω email και επαφες θελω να βρω 2 εφαρμογες .. vnc και telnet υστερα να μαθω με αυτο το jailbreak τι γινεται :)

 

ασχετο..επειδη μολις το δα! προσκυνω ! εχει vpn χωρις να μου βγει η πιστη επαιξε με τη μια !! επιτελους vpn στο σπιτι μου απτο κινητο ... :|

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
φιλε με τα vista θα βλαστημισεις την ωρα και την στιγμη....τα itunes σκαλωνουν απιστευτα!!!!!! θα δεις μεγαλη διαφορα με τα windows 7!!!
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο-σχετικο με το θεμα, στο Λονδινο που πηγα προσφατα, παιζει ο το 60% του πληθυσμου να εχουν iphone (κυριως 3gs αλλα και καμποσα 4) σε σημειο που αναρωτιομασταν, τι στο διαολο τα μοιραζουν τζαμπα?

Ε μπαινουμε σε ενα καταστημα vodafone να δουμε τι παιζει, το 3gs ειναι free στο vodafone 35 (λιρες) και το 4 εχει 120 λιρες στο ιδιο προγραμμα. Καλο? Πληρωνε μ***α Ελληνα κερατιατικα της "ελληνικης" vodafone-cosmote-wind κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ε μπαινουμε σε ενα καταστημα vodafone να δουμε τι παιζει, το 3gs ειναι free στο vodafone 35 (λιρες) και το 4 εχει 120 λιρες στο ιδιο προγραμμα. Καλο? Πληρωνε μ***α Ελληνα κερατιατικα της "ελληνικης" vodafone-cosmote-wind κλπ.

 

Βέβαια οι τιμές αυτές είναι συνήθως με διετή συμβόλαια και μηνιαία πάγια κανένα εξηντάρι ευρώ. Πάντως ακόμα και έτσι οι δικοί μας πάροχοι εξακολουθούν να είναι κλέφτες και όχι μόνο σε επιδοτήσεις iPhone αλλά γενικότερα. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο-σχετικο με το θεμα, στο Λονδινο που πηγα προσφατα, παιζει ο το 60% του πληθυσμου να εχουν iphone (κυριως 3gs αλλα και καμποσα 4) σε σημειο που αναρωτιομασταν, τι στο διαολο τα μοιραζουν τζαμπα?

Ε μπαινουμε σε ενα καταστημα vodafone να δουμε τι παιζει, το 3gs ειναι free στο vodafone 35 (λιρες) και το 4 εχει 120 λιρες στο ιδιο προγραμμα. Καλο? Πληρωνε μ***α Ελληνα κερατιατικα της "ελληνικης" vodafone-cosmote-wind κλπ.

Και στο Παρισι τα ιδια.

Παρα πολυ αιφον. Και πολλα 4αρια. Να φανταστεις, ειχα παει Αυγουστο, που ακομα στην Ελλαδα δεν ειχε ερθει.

 

Αυτο απο μονο του αποδεικνυει οτι ειναι πραγματικα μια μοδα αυτο το τηλεφωνο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο μονο του αποδεικνυει οτι ειναι πραγματικα μια μοδα αυτο το τηλεφωνο.

 

..το ότι έχουν όλοι iPhone? Δεν θα το'λεγα. Αν δούμε τα πράγματα καθαρά με αριθμούς το iPhone αποτελεί τρομερή μειοψηφία στο σύνολο των συσκευών. (http://www.macrumors.com/2010/09/21/apples-share-of-mobile-phone-industry-profits-reportedly-rises-to-39/)

Δηλαδή, υπάρχουν περισσότερες Nokia, Android συσκευές παρά iPhone. Απλώς επειδή τα πρώτα είναι διαφόρων ποικιλιών δεν τα προσέχει κανείς ενώ το iPhone ξεχωρίζει. Kαθαρά με αριθμούς, λοιπόν, μάλλον τα άλλα κινητά είναι της μόδας και το iPhone στην απ'έξω.

 

Επίσης, εάν θεωρήσουμε ότι το iPhone είναι στην μόδα πρέπει να λάβουμε υπόψιν το γιατί. Design? Hype? Μπορούμε, βέβαια, να θεωρήσουμε το ίδιο και για άλλα κινητά. Δηλαδή, και γω μπορώ να θεωρήσω ότι το Android είναι της μόδας επειδή είναι "ανοιχτό". Ότι τα Νokia είναι της μόδας επειδή είναι πιο φτηνά πχ. Και δεν έχω άδικο αφού οι πιο πολλοί έχουν Nokia ενώ η μειοψηφία έχει iPhone

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στο Παρίσι έχει πολλά λευκά ακουστικά στο μετρό... Στο Λονδίνο σε μικρότερο βαθμό (εκεί είδα πολλά BlackBerry), αλλά κι εκεί έχει. Είναι αρκετοί αυτοί που περνάνε πολλές ώρες στα μέσα μαζικής μεταφοράς και ακούνε μουσική. Γι'αυτούς που μέχρι χθές είχαν iPod, το iphone είναι η λύση, μιας και δεν χρειάζεται να κουβαλάνε και κινητό και ipod. Για τέτοιες δουλειές είναι κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως και πολλα blackberry αλλα πιο πολλα iphone γιατι γελουσαμε κ μετρουσαμε με τον ξαδερφο μου που πηγαμε μαζι σε καθε μετρο ποσοι εχουν :ninja:

 

@foxx

Στο vodafone 35 (λιρες) = 41 ευρω παγιο ηταν free το 3gs και 120 λιρες (=142 ευρω) το 4. Τωρα αν ηταν για 2ετες συμβολαιο δε προσεξαμε η αληθεια ειναι αλλα και παλι.. αν εχεις σκοπο να κανεις μια συνδεση αξιζει (εγω προσωπικα εχω 5 χρονια τωρα συνδεση)

Link to comment
Share on other sites

Στο vodafone 35 (λιρες) = 41 ευρω παγιο ηταν free το 3gs και 120 λιρες (=142 ευρω) το 4. Τωρα αν ηταν για 2ετες συμβολαιο δε προσεξαμε η αληθεια ειναι αλλα και παλι.. αν εχεις σκοπο να κανεις μια συνδεση αξιζει (εγω προσωπικα εχω 5 χρονια τωρα συνδεση)

 

Δύο χρόνια είναι όλα τα συμβόλαια εκτός από κάποια δεκαοκτάμηνα που όμως συνοδεύονται από πολύ υψηλότερες χρεώσεις τόσο συσκευής όσο και παγίων.

 

http://www.iphone4gcontractdeals.co.uk

 

Και πάλι βέβαια θα συνέφερε μια και κάθε δύο χρόνια θα είχε κάποιος μια τόσο σημαντική έκπτωση στην αγορά συσκευής χωρίς μάλιστα υπέρογκους λογαριασμούς. Αλλά τι να συζητούμε τώρα, όλα αυτά στην χώρα μας είναι θεωρητικά. Είκοσι χρόνια έχω συμβόλαιο και μόνο μια φορά χρησιμοποίησα την επιδότηση αγοράς. Τις υπόλοιπες είτε την έχανα λόγο παρέλευσης χρόνου, είτε την πίστωνα στα πάγια, είτε ήταν αστεία ποσά ανάξια λόγου, ενώ τις περισσότερες φορές δεν αφορούσαν συσκευές που με ενδιέφεραν μια και οι πάροχοι τις φέρνουν με καθυστέρηση κάτι μηνών. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχα πάει Νέα Υόρκη!

Περιττό να σας πω ότι μιλάμε για ποσοστά 65-70% iPhone, 25-30% Blackberry και το υπόλοιπο διάφορα, από Samsung μέχρι LG. Nokia για παράδειγμα δεν είδα πουθενά.

Κάτοχος iPhone από το 2G ακόμα κατάλαβα πόσο μικρό μερίδιο αγοράς είμαστε, όταν μιλάγαμε τότε γιατί δεν είχε έρθει Ελλάδα και γιατί δεν είχε Ελληνικά (3G)...

Επίσης αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν το γεγονός ότι μικροί-μεγάλοι ήταν με ένα κινητό συνέχεια στο χέρι, είτε για δουλειά, είτε για κανένα παιχνιδάκι και με τα ακουστικά στ' αυτιά! Συνέχεια όμως!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, στην Ελλάδα δεν το έχουν πια και τόσοι πολλοί

 

επιβεβαιώνω και εγώ οτι στο Παρίσι γινόταν χαμός απο "λευκά ακουστικά"...

και τα περισσότερα δεν ήταν Ipod αλλά IPhone...

 

απο την άλλη στο Μιλάνο, τα περισσότερα ήταν blackberry ή τέτοιου τύπου, ακόμα και οι βιτρίνες των παρόχων κινητής τηλεφωνίας είχαν τέτοιες συσκευές στο 50% της βιτρίνας τους

 

Αυτό όμως που θέλω να σημειώσω είναι άλλο...

 

Είτε το IPhone είτε το blackberry μας έχουν ανοίξει την εύκολη και απροβλημάτιστη πρόσβαση στα e-mails. Εμείς γιατί επικοινωνούμε κατά 99% ακόμα, με SMS;;

 

Και πιο ακριβά είναι, και περιορισμό στους χαρακτήρες και στα επισυναπτόμενα έχουν κτλ

 

Μου φαίνεται αδιανόητο που ακόμα παιδευόμαστε με τα μηνύματα και σε αυτή την (ανεκμετάλλευτη) δυνατότητα του IPhone θα ήθελα να εστιάσω...

 

Αν έχω καταλάβει καλά, τόσο στην Αμερική όσο και στην Κεντρική Ευρώπη χρησιμοποιούν πια, κατα κύριο λόγο e-mails...

Link to comment
Share on other sites

Ανεκμεταλλευτη δυνατοτητα του iphone τα emails???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω ρε παιδια που μενω θεσσαλονικη οταν ειχα παρει το 3gs(θυμαμαι πετουσα απο την χαρα μου) οταν κατεβαινα κεντρο με το λεωφορειο σχεδον παντα εβλεπα καποιον με iphone ειδικα αριστοτελους κ σπανια σε καμαρα κ ποιο πολυ γυναικες,οι οποισ ηταν συνεχεια με τα ακουστικα στο αυτι.

 

απο οτι εχω μιλησει κ με τον ξαδερφο μου που ζει μονιμα Γαλια στο παρισι συγκεκριμενα εχουνε παρα πολυ 3gs κ οσο παιρναει ο καιρος βλεπει πιο πολλα 4αρια κ παλι εκει πιο πολυ απο γυναικες.

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παρεξηγεισατε..δεν ειπα οτι δεν ειναι χρηστικα.....αντιθετως!!!! εχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ!

απλα ειμαι κατα της αποψης να πετανε τοσα λεφτα σε ενα μηχανημα που κανει τοσα πολλα λεφτα εχει ΤΟΣΕΣ πολλες δυνατοτητες..απλα για να ναι μες την μοδα!!γιατι ετσι τα λανσαρανε!!!

 

τεχνικος ειμαι στο επαγγελμα...μες την τεχνολογια λοιπον..γνωριζω πολυ καλα τις δυνατοτητες της Apple και δεν την κατακρινω! αντιθετως στηριζω... γι αυτο ειπα και πιο πριν λογω επαγγελματος ειδα πολυ κοσμο(πελατες που ειχα στην παλια εταιρεια που εργαζομουν...δικηγοροι κλπ κλπ κλπ) να αγοραζει mac απλα για να ειναι μες την μοδα..Ενας πελατης μας που δεν ειχε καν χρονο για να ασχοληθει να μαθει το mac book που του πουλησαμε γιατι λυσαξε... μας ζητησε να του περασουμε windows γιατι δεν εχει χρονο να ασχοληθει...απλα ηθελε να χει mac επειδη ηταν της μοδας κ επειδη ηταν ωραιο ...

Κοινος χαραμηστικε το μηχανημα....

 

Έχεις δει καλοφτιαγμένα μηχανάκια της Sony? και πόσο κοστίζουν?

Τώρα που γνωρίζω από apple προϊόντα θα έλεγα ότι είναι τα πιο φτηνά προϊόντα της αγοράς, και θα συνιστούσα apple υπολογιστές σε όλους, με windows περασμένα γιατί τα τρέχουν καλύτερα από οποιοδήποτε PCόκουτο.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To iPhone έγινε μόδα επειδή υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό κατόχων που απλά το επέλεξαν επειδή είναι από τα πιο επιτυχημένα smartphone με όμορφο design χωρίς να ξέρουν τις δυνατότητές τους.

Ωστόσο ο γνώστης που αγοράζει ένα iPhone το επιλέγει επειδή θέλει να κάνει την ζωή του με την πλοήγηση στο διαδίκτυο πιο εύκολη και απλή και πάντα με την αξιοπιστία της Apple. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ποτέ δε καταλαβα τα περί μόδας και στη τελικη αν το έχεις μέσα σε μια θηκη που ενα μεγαλο ποσοστο αυτο κάνει, πως να το θεώρησει κάποιος μόδα οταν καν δεν φαινεται η συσκευή. Προσωπικα το θεωρώ εργαλειο δουλειάς και ψυχαγωγίας παράλληλα. Το ιδιο και το iPad.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ποτέ δε καταλαβα τα περί μόδας και στη τελικη αν το έχεις μέσα σε μια θηκη που ενα μεγαλο ποσοστο αυτο κάνει, πως να το θεώρησει κάποιος μόδα οταν καν δεν φαινεται η συσκευή. Προσωπικα το θεωρώ εργαλειο δουλειάς και ψυχαγωγίας παράλληλα. Το ιδιο και το iPad.

Το Iphone σαν όνομα το ξέρουν άνθρωποι που είναι άσχετοι με τα κινητά, ενώ αντίστοιχα δεν ξέρουν το desire hd για παράδειγμα....

Όταν κάποιος που δεν ξέρει και δεν πολυασχολείται , αποφασίζει να τα σκάσει για να πάρει κινητό, πάει και διαλέγει άιφον γιατί αυτό έχει ακούσει και αυτό "εμπιστεύεται".

Πιστεύω μάλιστα ότι αν του πουλήσεις το galaxy s για άιφον, δεν θα το καταλάβει....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Iphone σαν όνομα το ξέρουν άνθρωποι που είναι άσχετοι με τα κινητά, ενώ αντίστοιχα δεν ξέρουν το desire hd για παράδειγμα....

Όταν κάποιος που δεν ξέρει και δεν πολυασχολείται , αποφασίζει να τα σκάσει για να πάρει κινητό, πάει και διαλέγει άιφον γιατί αυτό έχει ακούσει και αυτό "εμπιστεύεται".

Πιστεύω μάλιστα ότι αν του πουλήσεις το galaxy s για άιφον, δεν θα το καταλάβει....

Συμφωνώ ότι το iphone είναι πιο ''ακουστό'' κινητό στον πολύ κόσμο,αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες ενός απαιτητικού αγοραστή...(με τη βοήθεια του jailbreak φυσικά..)

Υπάρχει βέβαια και μια μερίδα που το έχει μόνο για να παίρνει τηλέφωνο και για να το βλέπουν οι άλλοι..Δυστυχώς αυτό συμβαίνει περισσότερο με το iphone από ότι με τα άλλα κινητά..;)

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πιστεύω μάλιστα ότι αν του πουλήσεις το galaxy s για άιφον, δεν θα το καταλάβει....

 

εμένα όταν βλέπουν το κινητό μου με ρωτάνε ποιο αιφον είναι :(

επίσης η κλασική ατάκα όταν τους λέω ποιο είναι και πόσα έδωσα

"γιατί δεν πήρες αιφον ;" :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

εμένα όταν βλέπουν το κινητό μου με ρωτάνε ποιο αιφον είναι :(

επίσης η κλασική ατάκα όταν τους λέω ποιο είναι και πόσα έδωσα

"γιατί δεν πήρες αιφον ;" :ninja:

 

εγω εχω και την τιμη να εχω ενα απο τα πιο *γκουχου γκουχου* ομορφα κινητα της νοκια το Ν78 ( βεβαια 1.5 χρονο μετα με φαινεται πανεμορφο) και οποτε το βλεπουν διαφοροι ιφοναδες το πρωτο που λενε :Θεε μου ! τι ασχημο κινητο, για πεταμα ειναι !

οταν ρωταω γιατι πηρες το ιφον ξερεις τι απαντανε οι περισσοτεροι ? επειδη ειναι ομορφο και μουρατο :X:X:X

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ειδικα την περιοδο 2007-2009 ηταν οντως μοδα.

 

σιγα σιγα ξεθωριαζει αυτη η νοοτροπια οσον αφορα τα iphone.

 

 

(εχουμε περασει στην μοδα του Android τωρα)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...