Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει, από εκεί και πέρα σχολιάζουμε τη φιλοσοφία των χρηστών iPhone. Και παραδόξως, οι χρήστες iPhone στην πλειοψηφία τους έχουν την ίδια φιλοσοφία...

 

 

η οποια ειναι τι ακριβως???

Edited by tzigis
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος αγοράζει μια ακριβή συσκευή, όχι για να την αξιοποιήσει, αλλά νομίζοντας ότι έτσι ανεβαίνει επίπεδο και για να πουλήσει μούρη, ε αυτό με ενοχλεί.

μα αυτος ειναι για να τον κοροιδευεις ,οχι για σε ενοχλει( δεν μιλαω επι προσωπικα για εσενα μα για αυτους που θελουν να σωσουν τον κοσμο απο την apple)

Link to comment
Share on other sites

και γελαω περισσοτερο με κατι τυπους που μεσα στα καφε κανουν συγκριτικα τεστ πιο ανοιγη πιο γρηγορα την εφαρμογη του facebook!!

αυτοι δεν ειναι τραγικοι

Link to comment
Share on other sites

Για τον καημό της σαμσουνγκ να γίνει icon στην θέση της απλ και το ότι πολλοί έχουν τσιμπήσει το δόλωμα (όχι μονό στο φόρουμ μας) συμφωνώ.

 

Δεν θα πω ότι τα αξίζουν τα χρήματά τους τα σαμσουνγκ αλλά σίγουρα είναι πιο τίμια τιμολογημενα (μετά από 2-3 μήνες βεβαία από την αρχική παρουσίασή στο οποίο χρονικό διάστημα έκανε πολύ σημαντική απόσβεσή από τους βιαστικούς και τα early birds όπως λέγονται). Στο σήμερα το s3 κοστίζει 360 ευρώ. Δλδ αν έχεις στην τσέπη 740 ευρώ αγοράζεις η ένα iPhone 5 ή δυο s3. Επίσης το note2 κοστίζει 450 ευρώ όταν αγοράζεις με 400 ευρώ ένα iPhone 4 8gb (πραγματικά χρειάζεται ελεος εκ μέρους της apple) ή με 480 iPhone 4s 16gb. Που να συγκριθούν αυτά τώρα με s3 η note2?

 

Οι τιμές στα κινητά ακολουθούν καθοδική πορεία πάντοτε και από παλιά. Τον κανόνα τον παρενέβη η απλ ακριβώς γιατί ήθελε να δώσει τον τόνο του icon στην συσκευή. Για 5 χρονιά το κατάφερε αλλά πλέον ο βασιλιάς είναι γυμνός. Ούτε το περιβόητο οικοσύστημα σώζει την κατάσταση ούτε η μεταπωλητικη αξία. Π.χ το s2 πωλείται σήμερα περίπου ένα 50ρικο φθηνότερα από το iphone4. Oταν όμως ο ένας αγόρασε το 4 700 ευρώ και ο άλλος το s2 450 είναι προφανές ότι ο πρώτος χάνει περισσότερα χρήματά. Πολύ περισσότερα.

 

Πολυτελή αντικείμενά πάντοτε θα υπάρχουν και θα κοστίζουν ακριβότερα από τα ταπεινά ξαδέλφια τους. Και θα υπαρχουν πάντα άνθρωποι να αποζητούν αυτήν την ακριβή πολυτέλεια. Αυτό δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέο είναι όταν κάποιος (συνήθως από αγνοία η ψηλη μύτη) θεωρεί ότι πλήρωσε κάτι ακριβά αυτό είναι πολύ καλύτερό από όλα τα αλλά ή σίγουρα του κάνει άψογα όλες τις δουλείες.

 

Πριν χρονιά είχα γίνει και εγώ θύμα (με την καλή έννοια) της φανταχτερής λάμψης της apple (Mbp 17, iPod, ipad1, 3gs, 4 ). Έπρεπε να περάσουν περίπου 2 χρονιά για να δω ότι το "οικοσύστημα" δυσκολεύει τη τεχνολογικη Ζωή μου καθώς και των κοντινών μου ανθρώπων αλλά και να σκεφτώ ότι σημασία στη Ζωή έχει η ουσία, η ευελιξια και το "από κατω". Ξαναγυρισα στη ζεστη φωλια των windows και αφου η αγαπημενη νοκια πεθαινε εδωσα μια ευκαιρια στο android. Και στο τελευταιο ειδα οτι ειναι το ... symbian που ονειρευομουν. Και ολα ξαφνικα εγιναν πιο απλα και ευκολα. Με περισσοτερο πλαστικο αλλα και ουσια. Βαρεθηκα αλλωστε στα κινητα μου το ατσαλι, το αλουμινιο, το τιτανιο και ολα αυτα που φαινονται και συνηθως αρεσκομαστε να βλεπουν οι αλλοι και εμεις να χαιδευουμε...

 

Μπορεί να γέρασα, μπορεί και να ωριμασα.

 

Ο καθένας διαλέγει ότι του αρέσει, από εκεί και πέρα σχολιάζουμε τη φιλοσοφία των χρηστών iPhone. Και παραδόξως, οι χρήστες iPhone στην πλειοψηφία τους έχουν την ίδια φιλοσοφία...

 

Ετσι ακριβώς είναι με την διαφορά πως όπως εσύ βρήκες νοτε 2 φθηνά έτσι και εγώ βρήκα σε σκρουτζομάγαζο 550 ευρώ το iphone 5 :)

Αυτό με τις τιμές το έχουμε ξανασχολιάσει. Οταν η ζήτηση για τα iphone είναι πολύ μεγάλη λογικό είναι να πουλιέται ακριβά! Δείτε πχ μια αλλη ναυαρχίδα που δεν έχει ζήτηση Lumia 920 πόσο έπεσε ενώ κόστιζε και αυτή πάνω απο 700 ευρώ! Δεν είναι δηλαδή μόνο θέμα υπεροψίας ή αρπαχτής αλλά και απλά θέματα προσφοράς και ζήτησης.

Στην ίδια λογική πολλοί δεν αγοράζουνε nike με 100 και 150 ευρώ γιατί τα θεωρούνε υπερτιμημένα. Είναι και αυτοί θύματα ή κάνουν μόδα κάτι που δεν έπρεπε;

Καλώς ή κακώς η μόδα του iphone έχει κρατήσει περίσσοτερο καιρό απο ότι αλλες μόδες κινητών, αυτό οφείλεται στο οτι όντως προσφέρει κάτι καλό. Δηλαδή, δεν είναι μόνο ο χρήστης που θα το πάρει για μόστρα, είναι και ο χρήστης που θα το πάρει γιατί του άρεσε το σχέδιο ή επειδή ξερει να το χρησιμοποιήσει.

Είπα παραπάνω πως είναι ΚΑΙ μόδα (σημαντικό το ΚΑΙ που έβαλα) μια και για πολλούς έγινε. Μόδα όμως έγινε και το ανδροιδ όπου φτάσαμε στο σημείο να κοροιδευουν κάποιοι τον κάτοχο του αιφον γιατί αυτός πέρασε custom rom! Το παρατράγουδο είναι πως δεν κάνει κάτι περισσότερο απο οτι ο χρήστης του αιφον. Ο καθένας το βλέπει απο την οπτική του αλλά αυτος ο οπαδισμός και η απόλυτη άποψη με βάση το δείγμα της καφετέριας είναι ότι χειρότερο για να βγάλεις συμπεράσματα. Και το χειρότερο απο ολα ειναι πως φτάσαμε στο σημείο να λέμε συνέχεια γιατί να μην πάρεις το σαμσουνγκ. Εδώ ο άλλος το σκέφετεται ακόμα και να πάρει το htc one ή το xperia Z παρολο που όλα είνια ανδροιδ με παραπλήσιες δυνατότητες. και όμως κύριοι, υπάρχει ένα ανεξήγητο κόλλημα για αυτές τις επιλογές (το κόλλημα έχει εξήγηση λόγω της πολιτικής της σαμσουνγκ απλά το βάζω έτσι για να καταλάβετε την διαφορα).

 

 

ΥΓ αυτο περί φιλοσοφίας είναι τουλάχιστον ρατσιστικό. Δηλαδή, η φιλοσοφία των ανδροιδ χρηστών ποιά είναι; Των χρηστών του WP? Εγώ που έχω Ν9 που εντάσομαι; είμαι μάγκας; οχι βέβαια...

 

Παρεμπιπτόντως τα ποστ μου τα προηγούμενα τα διαβάσατε ή τζάμπα τα γράφω;

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο θα βάλω στο πρόγραμμα restart στο note 2 μου, σε ημερήσια βάση, γιατι το έχω αμελήσει 2 χρόνια τώρα με τα note. Πως μου ξέφυγε διαολε με τα παλιό Android? Τι άλλο θα διαβάσουμε πια - τώρα και σε Blog?

 

Φίλτατε το note 2 ήταν το πρώτο android "πράγμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τηλέφωνο" που προσέφερε μια ικανοποιητική εμπειρία χρήσης, έως την έλευση των S4, HTC One και Xperia Z.

 

Το μόνο κακό είναι πως δεν ήταν τηλέφωνo για ανθρώπους με κανονικού μεγέθους χέρια (ίσως σε ενδιαφέρει η άποψή μου εδώ), η ίδια η Samsung άλλωστε το ονόμασε phablet.

Ελληνιστί μπορούμε να το πούμε και "γκουμούτσα" ή "παντόφλα".

 

Θεωρώ πως δεν υπάρχει άμεση σύγκριση ανάμεσα σε τηλέφωνα και σε phablets, μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Πιστεύω πάντως πως το note 2 είναι μακράν το καλύτερο phablet so far.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε το note 2 ήταν το πρώτο android "πράγμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τηλέφωνο" που προσέφερε μια ικανοποιητική εμπειρία χρήσης, έως την έλευση των S4, HTC One και Xperia Z.

 

Το μόνο κακό είναι πως δεν ήταν τηλέφωνo για ανθρώπους με κανονικού μεγέθους χέρια (ίσως σε ενδιαφέρει η άποψή μου εδώ), η ίδια η Samsung άλλωστε το ονόμασε phablet.

Ελληνιστί μπορούμε να το πούμε και "γκουμούτσα" ή "παντόφλα".

 

Θεωρώ πως δεν υπάρχει άμεση σύγκριση ανάμεσα σε τηλέφωνα και σε phablets, μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Πιστεύω πάντως πως το note 2 είναι μακράν το καλύτερο phablet so far.

 

Το χειροτερο ειναι οταν καποιος δεν γνωριζει τα πραγματα οσο καλα θα επρεπε και διατηρει και blog επηρεαζοντας πολυ κοσμο που τον διαβαζει.

Πραγματι, το note 2 ειναι ειδικη αγορα, εφερα ενα απλο παραδειγμα του σημειου που εχουν αγγιξει οι android συσκευες σημερα.

Ποσο ειδικη αγορα ειναι το HTC One, που ειναι 2 κλασεις πανω hardwarικα και softwarικα από το iphone 5?

Αν ακομα πιστευεις οτι με το One εχεις απλα μια "ικανοποιητικη εμπειρια χρησης" και χρειαζεσαι "restart καθε μερα", τοτε απλα... λυπαμαι...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Το iphone αυτα που κανει τα κάνει καλα.

Και εκτος απο το 3gs ειναι οντως μια πολυ ποιοτικη κατασκευή.

Υπαρχουν φυσικα καποια πράγματα που δεν κάνει, ομως δεν ειναι αυτος ο λογος ποθ τρωει το κράξιμο.

Οτιδηποτε ακριβο γίνει μόδα ξυπναει τα ταξικα ενσικτα.

Για πρωτη φορα βλεπουμε ότι υπαρχουν πλεον και Samsung haters.

Γιατί; ειναι(τα ακριβα) κινητα που κανουν παπάδες.

Ειναι μη σου βγει η ρετσινια του καπιταλα...

Υπαρχουν ενα σωρό κινεζικα ταμπλετ που για τα λεφτα τους ειναι χάλια, αλλα δε βγαινουν haters να πουνε "κοιτα τον καταγκιοζη με την κινεζια, τι το πήρε; αφου δεν ξέρει τι να το κάνει"...

Το ιδιο σα να εχεις cayenne, σπιτι στη Γλυφάδα...

Αξιζει οντως κατι , εχει οντως ζητηση και λογω αυτου υπέρ τιμάται και ειναι πλεον κατι "πολυτελες",πολυ συχνα το παίρνουν αυτοί που απλα θελουν να δείξουν οτι εχουν το "καλυτερο" κι ας ειναι αμπαλοι.

Αναπόφευκτα θα παιξει και το κράξιμο.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οταν καποιος δεν γνωριζει τα πραγματα οσο καλα θα επρεπε και διατηρει και blog επηρεαζοντας πολυ κοσμο που τον διαβαζει.

Πραγματι, το note 2 ειναι ειδικη αγορα, εφερα ενα απλο παραδειγμα του σημειου που εχουν αγγιξει οι android συσκευες σημερα.

Ποσο ειδικη αγορα ειναι το HTC One, που ειναι 2 κλασεις πανω hardwarικα και softwarικα από το iphone 5?

Αν ακομα πιστευεις οτι με το One εχεις απλα μια "ικανοποιητικη εμπειρια χρησης" και χρειαζεσαι "restart καθε μερα", τοτε απλα... λυπαμαι...

 

Αν διάβαζες το blog μου θα έβλεπες ότι πολλάκις έχω αναφερθεί στο HTC One, ως τη μόνη εναλλακτική απέναντι στο iPhone 5 για κάποιον που ζητά πολύ υψηλή ποιότητα και σχετικά νορμάλ μέγεθος.

 

Άσε που το σκέφτομαι πολύ σοβαρά εδώ και καιρό να δώσω το iPhone 5 και να πάρω το One.

 

Ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του αγαπητέ, επομένως μπορώ κάλλιστα να τη γράφω και σε blog και οπουδήποτε αλλού θέλω/μπορώ.

Το αν γνωρίζω ή όχι τα πράγματα αρκετά καλά, τέλος, είναι κάτι που με όλο το σεβασμό δεν περίμενα εσένα για να το ανακαλύψω....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύεις την εμπειρία χρήσης με τις δυνατότητες; Υπάρχουν πέρα απο τα γούστα και διαφορετικές ανάγκες. πχ για εμένα θα ήταν άχρηστο ένα νοτε 2 όσο καλό και να είναι. Θα προτιμούσα το Σ2 λόγω μεγέθους. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα "Α αυτό ειναι το καλύτερο γιατί εχει τις περισσότερες δυνατότητες"... Με την ίδια λογική τα wp δεν έχουν ουσία κυκλοφορίας και φυσικά όλοι οι χρήστες του είναι "χαζοί" γιατί δεν βλέπουν την "αλήθεια" και την λογική!!!! Επειδή δεν ισχύει αυτό όμως και επειδή είναι κουραστικό να εξηγούμε τα αυτονόητα γιατί αλλού ξεκίνησε η συζήτηση και αλλού καταλήγει καλό είναι να μην είμαστε απολυτοι. Εγώ την άποψη μου την είπα απο εκεί και πέρα οποιαδήποτε μη αφοριστική άποψη είναι σεβατή. όπως είναι σεβαστό και το δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει τα λεφτά του και να αγοράσει ότι του αρέσει είτε είναι το καλύτερο είτε όχι...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου απολυτος. Σεβομαι το ios, εχω πληρωσει πολλα λεφτα για συσκευες με αυτο, αλλα απλα δε δεχομαι την παραπληροφορηση.

Κι αυτη την εστιαζω σε 2 σημεια στο συγκεκριμενο νημα:

- "χρειαζεται restart καθε μερα" : ΔΕΝ υφισταται

- "η εμπειρια χρησης του iphone ειναι αξεπεραστη": οχι μονο δεν ειναι, αλλα την ξεπερνα ευκολα το one και αλλες συσκευες android, πλεον.

Δεν εκανα πουθενα κουβεντα σε αυτα τα posts μου για οτιδηποτε αλλο. Ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που σχολιασα...

Over and out...

Link to comment
Share on other sites

Μεστός και περιεκτικός, με κάλυψες πλήρως, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα!

 

Επίσης, αυτές οι ασυναρτησίες περι restart στο Android καλύτερα να μην λέγονται γιατί ακούγονται αστείες σε αυτούς που αντιλαμβάνονται βασικά πράγματα. Restart κάνω ουσιαστικά όταν θα τύχει να μου σβήσει από μπαταρία μια φορά το μήνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Επίσης, το blog αυτό http://notjusthitech.blogspot.gr/2013/05/irestmycase.html που κάποιος το πόσταρε προηγουμένως γράφει ασυναρτησίες:

 

 

 

Multitasking το iOS;;;;;;;;; Από πότε; Δες φίλε μου τι είναι multitasking: http://www.youtube.com/watch?v=Uxww9G5PBL8

Ναι, μέχρι πριν 2 χρόνια, το Android δεν είχε καλή διαχείριση μνήμης, τώρα έχει την καλύτερη

 

 

 

Google+ με instant upload (+ 50GB δώρο στο dropbox για δυο χρόνια με Galaxy S3, Note II, Xperia κ.α). Και δεν με περιορίζει στο είδος των αρχείων.

 

 

 

Είναι αδύνατο να χρησιμοποιείς το 5 για πάνω από 3 μέρες χωρίς θήκη και μην γίνει το πίσω μέρος χάλια από τις γρατζουνιές. Και ούτε καν HD οθόνη.

 

 

 

Nonsense dear, τα nexus ήταν και είναι ανώτερα κατασκευαστηκά και κυρίως είναι ανθεκτικά. Τι να το κάνω το αλουμίνιο άμα δεν μπορώ να το ακουμπήσω σε γραφείο και γεμίσει γρατζουνιές; Επίσης, η Samsung (και φυσικά άλλες εταιρίες) έχουν Corning Gorilla Glass 3. Η Apple βάζει απλό γυαλί.. Ughhh...

 

Εαν το iPhone δεν λεγόταν iPhone και το έβγαζε κάποια άλλη εταιρία, θα ήταν τηλέφωνο για αρχάριους. Επειδή η Apple κάνει καλό marketing, έγινε τηλέφωνο για πουλ μουρ.

 

Και ενα βιντεάκι για όλους:

 

Φίλτατε Luthor, καταρχάς είναι προφανές ότι είσαι κλασσικό δείγμα Apple hater, οπότε μπορείς να διαβάσεις εδώ τα γενικά χαρακτηριστικά της συνομοταξίας σου και να μας πεις αν ξεχάσαμε κάτι.

 

Πίστεψε με, ξέρω τι σημαίνει multitasking. Όπως επίσης ξέρω αν έχει νόημα να έχεις πολλαπλά παράθυρα σε μια οθόνη 4 - 5 ιντσών. Και πίστεψέ με, δεν έχει. Το δε περιβόητο multitasking του note 2 εξαντλείται ανάμεσα σε 6-7 built in εφρμογές και ελάχιστοι φίλοι μου το χρησιμοποιούν. Ξέρεις γιατί; Γιατί απλούστατα ΔΕΝ έχει νόημα.

 

Δεν αρνούμαι ότι το memory management στο android έχει βελτιωθεί τελευταία. Δε γινόταν και αλλιώς. Ήταν τόσο χάλια που καθιστούσε τα τηλέφωνα άχρηστα.

 

Δεν αναφέρθηκα καν στη δυνατότητα για cloud υπηρεσίες στο android, οπότε το σχόλιό σου περί dropbox κτλ είναι μάλλον εκτός θέματος. Εγώ μίλησα για την κατάσταση στο iPhone και μόνο.

 

Σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του iPhone και προσπερνώντας τα αρχικά παράπονα για τις πρώτες παρτίδες παραγωγής, δεν έχω να σου πω τίποτε παραπάνω. Όποιος έχει μάτια, βλέπει.

 

Για τα nexus το προσπερνώ, θα σου πω απλά ότι μάλλον ως γνήσιος hater δεν έχεις αγγίξει καν iPhone >4 ή HTC One για να δεις τι θα πει ποιότητα. Για να σε βοηθήσω, dear, φαντάσου πως θα είναι να φύγει κανείς από το "φτιαγμένο Seat Ibiza" και να πάει σε Mercedes S class. Χαώδης η διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στο "συρφετό" των android κατασκευών και στο iPhone. Απλά τα πράγματα.

 

Τέλος, αν κοιτάξεις γύρω σου θα δεις ότι το iPhone έχει προ πολλού πάψει να είναι τηλέφωνο "πουλ μουρ". Ο καθένας έχει iPhone. Και έχει κάνει τη ζωή του λίγο ευκολότερη. Μούρη αγαπητέ πουλάει κανείς με άλλα πράγματα, ειδικά αν είναι από τα 25 και μετά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου απολυτος. Σεβομαι το ios, εχω πληρωσει πολλα λεφτα για συσκευες με αυτο, αλλα απλα δε δεχομαι την παραπληροφορηση.

Κι αυτη την εστιαζω σε 2 σημεια στο συγκεκριμενο νημα:

- "χρειαζεται restart καθε μερα" : ΔΕΝ υφισταται

- "η εμπειρια χρησης του iphone ειναι αξεπεραστη": οχι μονο δεν ειναι, αλλα την ξεπερνα ευκολα το one και αλλες συσκευες android, πλεον.

Δεν εκανα πουθενα κουβεντα σε αυτα τα posts μου για οτιδηποτε αλλο. Ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που σχολιασα...

Over and out...

 

Το restart ετέθη στην κουβέντα από άλλο μέλος, στην προσπάθειά του να μας πείσει για τα θετικά του android λειτουργικού. Εγώ απλούστατα είπα ότι "τουλάχιστον το iPhone δε χρειάζεται restart κάθε μέρα". Δεν ξέρω (και κυρίως δε με ενδιαφέρει) αν και ποια android τηλέφωνα χρειάζονται και πόσο συχνά restart.

 

Την εμπειρία χρήσης του iPhone την αγγίζουν μόνο τα HTC One, Galaxy S4 κατά την προσωπική μου άποψη και αυτά από πλευράς λειτουργικού και μόνο. To premium overall feeling το φτάνει μόνο το One. Το οποίο δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο για τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

μα Βαγγέλη μόνοι σας βγάζετε τα μάτια. Εδω μέσα ειδικά έχω διαβάσει τόσα αρνητικά για το one που παρολο που μου αρέσει πολύ αν δεν το δουλέψω 2 ημέρες δεν πρόκειται να το αγοράσω. Επίσης, οι ίδιοι οι χρήστες του Σ4 μίλησαν για lag και restarts δεν κατηγόρησε κανένας άδικα. Εχουμε χρησιμοποιήσει το ανδροιδ και έχει μεγάλη σχέση τι εγκαθισταάς και πως το δουλεύεις. πολλοι χρήστες που δεν εμβαθύνουν στο κινητό τους έχουν περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν προβλήματα με το ανδροιδ παρα με το ios (χωρίς αυτό να είναι μεμπτό).

 

@vaggelis ένα σωρο αρνητικά διάβασα στις ειδήσεις και στα θέματα που το συζητούσαν. Το οτι δοκίμασες κάτι δεν σε κάνει εξπερ. εγω το έγραψα για να σου δείξω οτι έχω σκοπο να το αγοράσω και με αυτά που διαβασα χωρις να μου αλλαξαν την γνωμη σίγουρα ομως με επηρεάζουν. Ανέκαθεν τα htc είχαν καλή εμπειρία χρήσης, θα σου θυμίσω όμως τις διαφορές που είχαν τα one s και one x...

και υπάρχει και αυτό το παρατράγουδο και όχι μόνο στα ελληνικά φόρουμ όλοι να επικροτουν το S4 την στιγμή που αποδοκιμάζουν για διάφορους λογους τα one και Z!!!!

Ξεφύγαμε όμως πάλι :)

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το restart ετέθη στην κουβέντα από άλλο μέλος, στην προσπάθειά του να μας πείσει για τα θετικά του android λειτουργικού. Εγώ απλούστατα είπα ότι "τουλάχιστον το iPhone δε χρειάζεται restart κάθε μέρα". Δεν ξέρω (και κυρίως δε με ενδιαφέρει) αν και ποια android τηλέφωνα χρειάζονται και πόσο συχνά restart.

 

Την εμπειρία χρήσης του iPhone την αγγίζουν μόνο τα HTC One, Galaxy S4 κατά την προσωπική μου άποψη και αυτά από πλευράς λειτουργικού και μόνο. To premium overall feeling το φτάνει μόνο το One. Το οποίο δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο για τηλέφωνο.

 

την εμπειρια χρησης του iphone την αγγιζουν και την ξεπερνουν ευκολα τα One, S4 (οχι ακομα λογω softwarικων glitches, γιατι η σαμμυ τα εκανε μανταρα - οπως εχω γραψει και στο αναλογο νημα day 1, αλλα τελικα θα λυθουν ευκολα), nexus 4, lg optimus G και αν σκεφτω παραπανω απο 30 δευτερα -γραφοντας αυτο το μηνυμα- θα βρω ευκολα κι αλλα.

Ιδιαιτερα το One ειναι κι ανωτερο ποιοτικα (ναι, ισχυει, μην σου κανει εντυπωση) απο το μηλο, ενω φυσικα προσφερει ιδανικη εμπειρια χρησης με ενα λειτουργικο που ειναι ξεκαθαρα ανωτερο σε λειτουργικοτητα απο το ios - σημερα (μιλαω για Μαη-Ιουνη του 2013, αυριο ειναι μια αλλη ιστορια).

Τελος, φυσικα και το one δεν ειναι καθολου μεγαλο για τηλεφωνο. θα σου προτεινα να το δοκιμασεις...

@ aliengoa

τι αρνητικο γραψαμε για το one? Προσωπικα στηλιτευσα χωρις κανενα προβλημα το μοναδικο του μειον. την καμερα του για μακρινες ληψεις (και δεχτηκα και εντονη κριτικη, αλλα απλα δεν εθελοτυφλω). Βιντεο, κοντινες ληψεις και νυχτερινες ειναι πολυ καλες. Εκει αρχιζουν και τελειωνουν τα μειον του.

Η διαφορα μας ειναι οτι εγω εχω πληρωσει και δοκιμασει και το μηλο 5 (οπως και καμια 15αρια στο συνολο 4, 4s στο παρελθον) και μπορω να κανω ευκολα τις συγκρισεις μου...

Μπορω να σου εντοπισω αλλα 20 θεματα με αρνητικα για το μηλο. Τι σημαινει αυτο, οτι δεν ειναι για αγορα?

Δε βγαζει πουθενα αυτη η κουβεντα. Ειναι μεγαλη, ειμαστε εκτος θεματος, δεν εχω χρονο να γραφω, δεν εχετε να με διαβαζετε... τελος λοιπον...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οταν καποιος δεν γνωριζει τα πραγματα οσο καλα θα επρεπε και διατηρει και blog επηρεαζοντας πολυ κοσμο που τον διαβαζει.

Να τους κλείσουμε τα blogs και να τους κάνουμε ban.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι μόδα (κακός) το iPhone και ιδικά της πιτσιρικαρίας είναι γεγονός…

Θα έχει περάσει ένας μήνας από την επίσκεψη μου σε ένα από τα δεκάδες καταστήματα Γερμανός για να πληρώσω λογαριασμό…

Και έτυχε να δω-ακούσω το εξής τραγελαφικό…

Είναι μια κοπελιά ετών 16-17 ετών με την μητέρα της και κοιτάζουν για το νέο κινητό της μικρής στο σταντ των iPhone…

Η μικρή να κλαίει και να οδύρεται… να απειλεί θεούς και δαίμονες, για να πάρει το iPhone5, από την στιγμή που όλοι οι συμμαθητές της έχουν ήδη iPhone5 όπως χαρακτηριστικά έλεγε στην μητέρα της, που με την σειρά της προσπαθούσε να καταλάβει αν κάνει και καφέ με τα 740 ευρώ που κόστιζε….

Link to comment
Share on other sites

Για τα nexus το προσπερνώ, θα σου πω απλά ότι μάλλον ως γνήσιος hater δεν έχεις αγγίξει καν iPhone >4 ή HTC One για να δεις τι θα πει ποιότητα. Για να σε βοηθήσω, dear, φαντάσου πως θα είναι να φύγει κανείς από το "φτιαγμένο Seat Ibiza" και να πάει σε Mercedes S class. Χαώδης η διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στο "συρφετό" των android κατασκευών και στο iPhone. Απλά τα πράγματα.

 

Άμα η Μερσεντες έχει 100 άλογα, δεν ανοίγει το καπό και το πορτ-μπαγκάζ, και την κυκλοφορούν όλα τα κλαρίνα Αθηνών και περιφέρειας, πραγματικά δεν μου λέει τίποτα! :p

Και ακριβώς αυτό προσπαθώ να δείξω, πως μερικοί είναι τόσο κομπλεξικοί που προκειμένου να γράφει Mercedes-Benz (Apple), θα το αγοράσουν ακόμα κι αν είναι 100% υπερτιμολογημένο!

Edited by luthor
LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Luthor, καταρχάς είναι προφανές ότι είσαι κλασσικό δείγμα Apple hater, οπότε μπορείς να διαβάσεις εδώ τα γενικά χαρακτηριστικά της συνομοταξίας σου και να μας πεις αν ξεχάσαμε κάτι.

 

Παρα το κακό σου γούστο που διαλέγεις iPhone (αστειεύομαι), παραδέχομαι το Humor σου, αυτό με έκανε να γελάσω:

 

Also note that a strong statistical correlation has been found to exist between long haired males and Apple hating individuals.

Territory: Technical universities are hot spots, as well as corporate IT departments. Rock bars/clubs and alternative stages seem to also be their thing.

 

Εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο. Είμαι σε οικονομικό πανεπιστήμιο, με κοντό μαλλί και δεν ακούω ροκ.

Μια προσθήκη που μπορείς να κάνεις (σοβαρά τώρα, το έχω δει τουλάχιστον στη σχολή μου) είναι ότι συνήθως οι χρήστες Apple λατρεύουν τα club και είναι μη καπνιστές (προϋπόθεση αυτό) και δεν πίνουν καθόλου ή πίνουν 1 ποτό για την παρέα ενώ οι περισσότεροι android χρήστες πάμε μπουζούκια, πίνουμε και καπνίζουμε (χωρίς αυτό να είναι καλό, απλά είναι μια διαφορά που υφίσταται). Ειδικά στις γυναίκες είναι standard αυτό. Επίσης όπου βλέπεις Toyota IQ, Mini Couper, BMW Z4, Smart ξέρεις ότι μέσα έχει iPhone.

Πάντα πλειοψηφικά ε, μην παρεξηγηθώ!

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Από smartphone όλες οι συσκευές μου ήταν Android (HTC desire, xperia neo v και πλέον το nexus 4).

Ευχαρίστως θα αγόραζα iPhone αν έβγαινε σε μεγαλύτερες ίντσες γιατί η εμπειρία χρήσης του Ipad 1 με άφησε πολύ ευχαριστημενο.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την τεχνολογική υπεροψία των μεν που νομίζουν ότι με το one click root και πέρασμα μιας rom η kernel έχουν γίνει χακερ, power user και άλλα γραφικά, ούτε τη ταξική υπεροψία των δε που πεινάνε 2 μήνες για να πάρουν iPhone5.

Ό καθένας έχει το δικό του ψώνιο να ικανοποιήσει, αλλιώς θα είχαμε όλοι ένα Vodafone smart 2 που καλύπτει τις βασικές ανάγκες των περισσότερων.

Εννοείται ότι βάζω τον εαυτό μου μέσα, γιατί ούτε εγώ χρειαζόμουν 4 πυρήνες 2 giga ram για να διαβάζω mail, να στέλνω μηνύματα στο viber να διαβάζω στο Tapatalk και να χαζεύω στο Facebook. Το ψώνιο του καινούργιου γρήγορου και ξεχωριστού με έκανε να αγοράσω την τωρινή μου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

luthor ο κομπλεξισμός σου είναι διάχυτος σε όλα τα ποστ σου και επιμένεις να μην διαβάζεις τι γράφουμε παρα μόνο να λες τα δικά σου. Λοιπόν επειδή (προσπαθούμε να) κάνουμε συζήτηση είναι τουλάχιστον ανούσιο αν οχι χαζό να κατηγοριοποιούμε τους χρήστες (με τα αμάξια και το που διασκεδάζουν). Οπότε ας αφήσουμε τα παραδείγματα του κοριτσιού που βρήκες στον Γερμανό γιατί εγώ πέτυχα περίπτωση αγοριού που ήθελε το S4. Δεν λέει αυτό κάτι. Και ειδικά αυτό το που διασκεδαζει ο καθένας και αν καπνίζει πραγματικά είναι τελείως άκυρο (εκτός και αν εχεις στα χέρια σου καποια σοβαρή έρευνα και δεν τα κατεβασες απο το μυαλό σου).

 

Λεω να σοβαρευτείτε λιγάκι, δεν ξέρω αν φταίει η ηλικία ή το μέρος που μεγαλώσατε αλλά η εμπάθεια, ο κομπλεξισμός και αυτή η ταξική διαφοροποίηση ποτέ δεν έχουν καλό αποτέλεσμα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με μπερδεύεις δεν έφερα εγώ το παράδειγμα με το Γερμανό. Δεύτερον κάναμε πλάκα συνειδητοποίησε το. και Τρίτον, ο νεοπλουτισμός δεν έχει καμία σχέση με τον πλουτο, οπότε αυτά περί ταξικής διαφοροποίησης είναι βλακείες. Όσο είχε το s3 μου (το οποίο πλήρωσα μετρητοίς) τόσο είχε και το iphone. Δεν διάλεξα το s3 γιατί κόστιζε λιγότερο, αλλα γιατι το iphone δεν μου αρέσει σαν τηλέφωνο και δεν μου αρέσουν αυτοί που το χρησιμοποιούν. Απλά τα πράγματα για να εξηγούμεθα.

 

Να μην παρεξηγηθώ δε θεωρώ το δικό μου τηλέφωνο καλύτερο από τα υπόλοιπα, αυτα που έγραψα παραπάνω ισχύουν και για όλους τους κατοχους high end συσκευών Android.

Edited by luthor
LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την απαντηση σου. Και όχι μόνο είναι κατανοητή αλλά συμφωνώ κιόλας! Προφανώς και σε παρεξήγησα. Συγνώμη αν σε πρόσβαλα. Ελπίζω να μην με παρεξήγησες :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με μπερδεύεις δεν έφερα εγώ το παράδειγμα με το Γερμανό. Δεύτερον κάναμε πλάκα συνειδητοποίησε το. και Τρίτον, ο νεοπλουτισμός δεν έχει καμία σχέση με τον πλουτο, οπότε αυτά περί ταξικής διαφοροποίησης είναι βλακείες. Όσο είχε το s3 μου (το οποίο πλήρωσα μετρητοίς) τόσο είχε και το iphone. Δεν διάλεξα το s3 γιατί κόστιζε λιγότερο, αλλα γιατι το iphone δεν μου αρέσει σαν τηλέφωνο και δεν μου αρέσουν αυτοί που το χρησιμοποιούν. Απλά τα πράγματα για να εξηγούμεθα.

 

Να μην παρεξηγηθώ δε θεωρώ το δικό μου τηλέφωνο καλύτερο από τα υπόλοιπα, αυτα που έγραψα παραπάνω ισχύουν και για όλους τους κατοχους high end συσκευών Android.

 

Κάτσε ρε σύντροφε…

Για να βάλουμε μια σειρά….

Ανέφερα αυτό το χαρακτηριστικό παράδειγμα γιατί δυστυχώς έχει γίνει μόδα…. πως να το κάνουμε…

Το πιτσιρίκι…. ο ανεγκέφαλος άνεργος… και ο αδαείς με την τεχνολογία θέλει με το ζόρι top συσκευές για να σερφάρει..να ανεβάσει καμία φωτογραφία και να πουλήσει μούρη… άσχετα που αυτά τα κάνη(εκτός από την μούρη) και με συσκευές τον 100 ευρώ..

Τώρα αν με το ζόρι πρέπει να μετρήσουμε πόσοι παίρνουν για μόστρα και μόνο το iphone και πόσοι το S4 για να ηρεμήσεις να το προσπαθήσω… :lost:

Και οι δυο κατηγορίες για μένα είναι εξίσου βλάκες…

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα… αν αυτοί προτιμούν με άδειες τσέπες να πωλούν μούρη και να μην έχουν 10 ευρώ να κεράσουν ποτό την γκόμενα…. Είναι άξιοι τις μοίρας τους…

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνούμε! Είπαμε είναι μόδα, όντως το iphone. Και όπως πάντα και όπως και σε άλλες κατηγορίες οι τύποι που αναφέραμε παραπάνω υπάρχουν.

Εγώ απλά ήθελα να τονίσω οτι δεν είμαστε όλοι θύματα της μόδας ακόμα και αν αγοράσαμε το iphone και το S4 πανάκριβα.

Θεωρώ οτι κανένας μας δεν έχει λάθος, απλά καμιά φορά παρεξηγούμαστε λόγω γραπτού λόγου. Κατα τ'αλλα είναι γεγονός πως κάποιος που δεν ασχολείται ή δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις (αρα και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο μια "τούμπανο" συσκευή) δίνει βάρος στην μόδα και στο στάτους. Όπως είναι και γεγονός πως πλέον στάτους έχει αποκτήσει και η Samsung.

 

Σκεφτείτε κιόλας πως κάποιοι απο εμάς έχουν βαρεθεί τόσο πολύ το παιχνίδι με την τεχνολογία που φτάνουν στο σημείο να πουν παίρνω ένα "απλό" κινητό ή ένα iphone αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου ή ακόμα και ένα wp8 όπως διάβασα πρόσφατα σε ένα φλέγον ζήτημα περί Νοκια. :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...