Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Sygic GPS Navigator Mobile


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα καλα ολα ωραια!Πως ομως ανοιγουμε το αρχειο mlm για να κανουμε τις αλλαγες ρε παιδια;

 

άνοιγμα με..... Σημειωματάριο ή Notepad

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ή κατευθείαν από το κινητό μέσα από τον x-plore με το EDIT που διαθέτει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω το 8910ι και εχω περασει τι γκαρμιν και το NDRIVE και ολλα καλα.με το sygic ομως εχω προβλημα. εχω κολλησει για τα καλα και μου εχουν σπασει τα νευρα:mad:...η εκδοση που εχω ειναι η v. 7.71.7044 και ο χαρτης ο navgreece 2010-2.to problhma moy einai οτι εχω κανει τα παντα<τουλαχιστον ετσι νομιζω >να φορτωσει ο χαρτης αλλα τζιφος......το εχω παρατησει προσ το παρον στο σημειο οπου ο φακελος maps periexei <ενα φακελο map gr navigreece me μεσα τον βασικο χαρτη τον χαρτη της ελλαδος και το mlm navigreece2010-2 kai ejv apo ton fakelo παλι μεσα στον φακελο maps 2mlm smm10 europe kai mobilemaps 2009>ΣΑΣ παρακαλω αν ξερει κανεις να μου πει την ακριβεις μορφη που πρεπει να εχει ο φακελος χαρτες για να φορτωθει επιτελους.....κριμα να πεταξω το κινητο απο το παραθυρο:cry::cry:ευχαριστω εκ των προτερων....
Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρεπει να ειναι

 

[PRODUCT:SMM10 Europe]

name=SMM10 Europe

tts=no

sdk=no

truckAttr=no

premiumPOI=no

exPostals=yes

speedcam=SCDB:EXTEUR:2012.03

maps=CI:GRC:2010.02

Αν θέλω να προσθέσω και τον χάρτη της Γερμανίας,

κρατάω όλα τα παραπάνω και απλά αλλάζω την τελευταία γραμμή,όπως το παρακάτω?

maps=CI:GRC:2010.02,DEU 2009.08

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.και στο δικο μουmlm ετσι το εχω αλλα δεν φοτωνει τον χαρτη.μπορειτε να μου πειτε σε τι σειρα πρεπει να εχω μεσα στο maps....
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.επιτελους βγαλαμε ακρη....ευκολο ηταν τελικα....μαλον ειχα στραβωθει και δεν εβλεπα μπροστα μου.εχετε υποψη σας αν το sygic υποστηριζει αναγλυφο εδαφους<3Δ>.οπωσ πχ το igo8?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το Sygic Drive v7.0 να δουλέψει σε SE Satio ή μόνο το v7.71 και πάνω;

Το ν7.0 με έχει βολεψει αρκετά καθώς το εχω και στο PNA και στο παλιό μου N95 και η αναβάθμηση των χαρτών είναι πολύ εύκολη (και έχω όλους τους χάρτες που χρειάζομαι).

Το ν7.71 που δουλεύει στο Satio δεν μου αναγνωρίζει τους παλιούς χάρτες. Έψαξα και βρήκα ότι η μορφή των χαρτών έχει αλλάξει καθώς και τα περίφημα mlm τα οποία με μπερδευουν αρκετά. Στο ν7.0 το mlm ήταν μόνο το directory του χάρτη ενώ στο ν7.71 έχει αρκετές παραμέτρους...

Η εταιρεία δίνει το grc.pak όχι όμως και το mlm το οποίο δυστυχώς δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.επιτελους βγαλαμε ακρη....ευκολο ηταν τελικα....μαλον ειχα στραβωθει και δεν εβλεπα μπροστα μου.εχετε υποψη σας αν το sygic υποστηριζει αναγλυφο εδαφους<3Δ>.οπωσ πχ το igo8?

 

 

το mobile maps οχι δεν υποστηριζει αναγλυφο εδαφους

 

 

αυτο θα υπαρχει στο νεο Sygic Aura που αναμενεται να κυκλοφορησει

 

http://aura.sygic.com/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το Sygic Drive v7.0 να δουλέψει σε SE Satio ή μόνο το v7.71 και πάνω;

Το ν7.0 με έχει βολεψει αρκετά καθώς το εχω και στο PNA και στο παλιό μου N95 και η αναβάθμηση των χαρτών είναι πολύ εύκολη (και έχω όλους τους χάρτες που χρειάζομαι).

Το ν7.71 που δουλεύει στο Satio δεν μου αναγνωρίζει τους παλιούς χάρτες. Έψαξα και βρήκα ότι η μορφή των χαρτών έχει αλλάξει καθώς και τα περίφημα mlm τα οποία με μπερδευουν αρκετά. Στο ν7.0 το mlm ήταν μόνο το directory του χάρτη ενώ στο ν7.71 έχει αρκετές παραμέτρους...

Η εταιρεία δίνει το grc.pak όχι όμως και το mlm το οποίο δυστυχώς δεν έχω...

 

 

Και κάτι άλλο... το LG Arena τελικά είναι ή δεν είναι Windows mobile; Στο μαγαζί που το αγοράσαμε έλεγε οτι είναι, αλλά τελικά ανακάλυψα ότι δεν μπορεί να τρέξει εφαρμογές για WM. Δοκίμασα το Sygic (είμαι fun του προγράμματος) αλλά τα exe αρχεία τα βλέπει σαν άγνωστου τύπου.

Και αν τελικά δεν είναι ανοιχτού λογισμικού και μας δουλεύουν με κάτι φανφάρες τύπου WM 6.5 στα μαγαζιά - ηλεκτρονικά και μη - τι μπορώ να βάλω για free gps για Ελλάδα; Δεν σκοπεύω να χρεώνομαι κάθε φορά που θέλω να βρω το δρόμο μου...

 

Α, και κάτι άλλο, μια απλή αναφορά: το Sygic Mobile 7.71 build 7044D στο Satio δουλευει απροβλημάτιστα. Κάνει lock σε δορυφόρους σε λιγότερο από 1 λεπτό. Αν ξεπεράσω και το πρόβλημα των χαρτών θα το δοκιμάσω και σε πλοήγηση. Για όποιον θέλει να ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά σχετικά με το θέμα ακόμα δεν έχω καταφέρει να

βγάλω άκρη σχετικά με το πως μπορώ να έχω πολλούς χάρτες στο sygic Mobile Maps.

 

Έχω "προμηθευτεί" τρεις διαφορετικούς χάρτες:

1) της CIT (02.2010)

2) της Teleatlas (10.2009)

3) της Navteq (12.2009)

 

(και οι τρεις υποτίθεται ότι δουλεύουν με την έκδοση αυτή του λογισμικού)

 

Έχω τροποποιήσει το αρχείο .mlm ως εξής:

 

[PRODUCT:SMM10 Europe]

name=SMM10 Creative Images

tts=no

sdk=no

truckAttr=no

premiumPOI=no

exPostals=yes

speedcam=SCDB:EXTEUR:2012.03

maps=CI:GRC:2010.01

 

[PRODUCT:SMM10 Europe]

name=SMM10 Teleatlas

tts=no

sdk=no

truckAttr=no

premiumPOI=no

exPostals=yes

speedcam=SCDB:GRC:2009.12

maps=TA:GRC:2009.12

 

[PRODUCT:SMM10 Europe]

name=SMM10 Navteq

tts=no

sdk=no

truckAttr=no

premiumPOI=no

exPostals=yes

speedcam=SCDB:GRC:2009.12

maps=NT:GRC:2009.12

 

και το εχω ενεργοποιήσει με επιτυχία.

 

Το πρόβλημα αρχίζει όταν πάω να δοκιμάσω τους χάρτες.

Αρχικά έβαλα τον χάρτη της CIT

(δηλ. στον φάκελο E://Maps//Grc βάζω το αρχείο .pak του χάρτη της CIT)

και δουλεύει κανονικότατα.

 

Στη συνέχεια σβήνω το αρχείο αυτό και βάζω το αντίστοιχο .pak του χάρτη της Teleatlas.

Όμως ενώ το πρόγραμμα φορτώνει κανονικά, δεν μπορεί να αναγνωρίσει κάποιον χάρτη.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον χάρτη της Navteq. Μόνο εκείνος της CIT αναγνωρίζεται κανονικά.

 

Τι διάολο κάνω λάθος? (λάθος στοιχεία στο .mlm?)

 

Και κάτι άλλο. Υπάρχει τρόπος να γίνεται η εναλλαγή των χαρτών μέσα από το πρόγραμμα?

(όπως γίνεται π.χ. στο garmin)

ή μήπως πρέπει να εναλλάζω τα αρχεία .pak κάθε φορά "χειρωνακτικά" στο φάκελο GRC?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by kapodistrias
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το SYGIC σε διαδρομή στην Ν.Πελοπόννησο προς Γύθειο και λείπουν ολόκληρες πόλεις που βρίσκονται πάνω στον κεντρικό δρόμο.

Δυστυχώς σε αυτό το κομμάτι της Ελλάδος, σκίζει το autodrive του garmin.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το smssygic στα process τι ρόλο βαράει?Πώς το απενεργοποιούμε?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για πελοπόνησσο, αλλά αθήνα που μένω και το δοκιμάζω είναι πάρα πολύ καλό το τελευταίο sygic!
Link to comment
Share on other sites

Με αναζήτηση στο διαδίκτυο.Όπως είναι γνωστό μέσα από τις σελίδες του φόρουμ απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων που παραπέμπουν σε παράνομο υλικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Το smssygic στα process τι ρόλο βαράει?Πώς το απενεργοποιούμε?

 

Ο ρολος του ειναι να καταλαβαινει οταν ερχονται συγκεκριμενα μηνυματα sms απο αλλους χρηστες sygic με συντεταγμενες και να εχεις την επιλογη να σε παει εκει το sygic που σου εχει στειλει το συγκεριμενο μηνυμα ενας αλλος χρηστης. Ειναι κατι παρομοιο με το tsrautostart.exe του garmin

 

Προς το παρον δεν υπαρχει τροπος απενεργοποιησης σε αυτη τη δοκιμαστικη εκδοση που κυκλοφορει.

 

Προσπαθω να πεισω τη Sygic να βαλει μια επιλογη στο μενου ή να βρεθει ενας τροπος να απενεργοποιηθει αυτη η διεργασια στην επισημη εκδοση οταν ερθει για οσους δε θελουν αυτη την υπηρεσια, ωστε να μη σπαταλαει ασκοπα πορους CPU το sygic ακομα και οταν ειναι κλειστο και δε χρησιμοποιειται...

 

 

Ελπιζω να το καταλαβουν και να κανουν το αντιστοιχο που εκανε και η Garmin που μπορει καποιος μεσα απο το μενου να απενεργοποιησει το tsrautostert.exe αν δεν το θελει. Δεν ξερω τι θα γινει θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω ένα πρόβλημα με μια εφαρμογή που εγκαθηστώ(Sygic). Την κάνω sign, την εγκαθιστώ (είτε στην κάρτα μνήμης είτε στο τηλέφωνο) και όταν πάω να την τρέξω μου πετάει disk error. Καμιά ιδέα;
Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω το Nokia x6/16g.

Εγκατέστησα το Sygic Mobile 2010, αλλα οταν ξεκινάει το πρόγραμμα και αφου επιλέξω τον χάρτη SMM10 Europe, βγάζει μια οθόνη που λέει ' Δεν φορτώθηκε χάρτης, πατήστε εδώ για πρ'οσβαση στο μενού...'

Ξέρει κανείς πως φορτώνεται ο χάρτης, μήπως εχω κάνει κάτι λάθος, να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Περικλής

Link to comment
Share on other sites

Το .mlm αρχείο σου, είναι λάθος. Δες παραπάνω στο post 185 τι λέει ο φίλος για να τροποποιήσεις σωστά το αρχείο σου και να τρέξει ο χάρτης.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

αν μπορει να με βοηθησει καποιος!

Εχω το Ν82 με το περασμενο το sygic mobile!

ανοιγει κανονικα εναν χαρτη που λεγεται sm10 europe!

εχω κατεβασει 2 νεους χαρτες >> Mobile Maps 2009-2010.mlm

και >> NaviGreece_2009.10.mlm

 

πως τους ενεργοποιω?

που και πως πρεπει να κανω την μετατροπη συμφωνα με το post 185?

αν μπορει καποιος να το ποσταρει εδω μεσα και να το κανω αντιγραφη επικοληση στο αρχειο που θα μου υποδειξει καποιος απο εσας.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε νοκια 5800 εχω το sygic mobile 7.72 build 4664 D.Πιο χαρτι πρεπει να βαλω και πως γιατι οτι χαρτι του βαζω δεν τον αναγνωριζει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

Περασα το 7.72 εκδοση 4664 και τοποθετωντας τους χαρτες

Greece_NTQ_2009.12.mlm

NaviGreece_2010.02b.mlm

μετα την εκκινηση, παραμενει στην αρχικοποιηση χαρτη χωρις να φορτωνει κανενα απο τους 2.

Χρησιμοποιησα το Κ***G**N που περιεχοταν αλλα δεν βρισκω που πρεπει να βαλω τον κωδικο !!!

 

Παρακαλω μια βοηθεια.....

 

ΥΓ. Σε καμμια φαση της εγκαταστασης η της λειτουργιας δεν μου ζητησε κωδικο !!!

 

Υ.Γ2 Το λογισμικο ειναι νομιμο (απο Πλαισιο) και αναβαθμισα στην 772 και ο μονος χαρτης που δουλευει ειναι αυτος που ειχε στη συσκευασια του.

Greece Cyprus.mlm

 

[DEFAULT]

majorVersion=7

freeTmcs=10@1; 4@9; 6@1; 13@1; 1@1; 9@9; 14@17; 5@1; 8@17; 15@49; 14@33; 15@32; 11@1

 

[GRC]

provider=CI

mapRelease=2009.03

detail=full

tmc=yes

 

[CYP]

provider=CI

mapRelease=2009.04

detail=full

tmc=yes

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Χ6 πως μπορούμε να κάνουμε zoom in-out στον χάρτη? Οκ η μετακίνηση πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά γίνεται με την αφή στην οθόνη αλλά το zoom in-out πως γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ειμαι λιγο ασχετος οπως καταλαβαινετε αλλα ελπιζω να ειμαι πολυ κοντα στο να τρεξει σωστα.

Λοιπον εχω το 7.71 και εχω περασει και ελληνικα με ελληνικες φωνες.

Το θεμα ειναι οτι μου βγαζει μνμ "δε φορτωθηκε χαρτης κτλ κτλ".

Παταω μενου->ρυθμισεις->επιλογη χαρτη οπου βλεπω ενα σωρο και απο αυτους επιλεγω "navigreece_2010.02b" αλλα δε γινεται τπτ.

Επισης δε γινεται τπτ ακομα κ του 09 να επιλεξω η τον europe η οποιον αλλον τελοσπαντων.

Τι κανω λαθος???

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...