Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Sygic GPS Navigator Mobile


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο πράγμα έπαθα ακριβώς

 

Το πρόγραμμα ξεκινάει αν πατήσεις στο κάτω μέρος της οθόνης αλλά δεν εμφανίζει πουθενά γράμματα

 

Pano μήπως εγκατέστησες κάποια εφαρμογή πριν ?

 

Οχι, οχι μολις ειχα παρει το κινητο απο το service.. εβαλα την καρτα μεσα, δουλευε.. αλλα μολις εβαλα τα POIS μου εβγαζε το error και τα εβγαλα, και απο τοτε ειναι ετσι... Εγω παντως δεν κανω format... εχω πολλα πραγματα μεσα μαζι και εφαρμογες και βαριεμαι να τα ξαναπερασω ολα απο την αρχη... Οποιος μπορει και εχει το προβλημα αν θελει ας το κανει εθελοντικα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, οχι μολις ειχα παρει το κινητο απο το service.. εβαλα την καρτα μεσα, δουλευε.. αλλα μολις εβαλα τα POIS μου εβγαζε το error και τα εβγαλα, και απο τοτε ειναι ετσι... Εγω παντως δεν κανω format... εχω πολλα πραγματα μεσα μαζι και εφαρμογες και βαριεμαι να τα ξαναπερασω ολα απο την αρχη... Οποιος μπορει και εχει το προβλημα αν θελει ας το κανει εθελοντικα..

 

To έφτιαξα με μία απλή απεγκτάσταση - εγκατάσταση

 

Δεν ξέρω ακριβώς γιατί το έκανε η πως διορθώθηκε αλλά άκου τι έκανα

 

Έβγαλα το handy taskman που είχα περάσει

Έβγαλα το python και μια εφαρμογούλα που έπαιζε πάνω του

( νομίζω ότι δεν έχει σχέση όμως )

 

Αντέγραψα πάλι τους φακέλους res και drive

Το απεγκατέστησα και και εγκατέστησα πάλι

Και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω και εγω το python και θα σου πω.

 

Λοιπον το προβλημα λυθηκε.. Ειναι το python 10000% που προκαλει το προβλημα... εγω χρησοιμοποιουσα την εκδοση 1.9.3 δεν ξερω αν δημιουργουν αυτο το προβλημα και αλλες εκδοσεις..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα λυθηκε.. Ειναι το python 10000% που προκαλει το προβλημα... εγω χρησοιμοποιουσα την εκδοση 1.9.3 δεν ξερω αν δημιουργουν αυτο το προβλημα και αλλες εκδοσεις..

 

Ωραία και εγώ την ίδια είχα περάσει

 

Μ' αρέσει που το θεώρησα μάλλον άσχετο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δειχνει τον χαρτη ομως τωρα..

Τσέκαρε αν είναι μέσα

Μήπως σβήστηκε κάποιος φάκελος καταλάθος

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αρχει ειναι οκ... Μαλλον πρεπει να κλειδωσει πρωτα..

 

Edit: Εαν εγκαταστήσουμε το Python 1.9.3 WITHOUT PIPS το sygic δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.... ακόμα το τεστάρω βεβαία αλλά ως τώρα έχω καταλήξει εκεί..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος,ώστε να εξάγουμε το αρχείο καταγραφής που αποθηκεύεται στο Res\Gpslogs σε μορφή .gpx ή .plt ή KML,για να μπορέσουμε να το επεξεργαστούμε με OziExplorer κτλ.;Η επέκταση του αρχείου είναι .nmea η οποία δεν είναι συμβατή με κανένα από τα γνωστά προγράμματα,παρά μόνο από το GpsGate και,απ'ότι κατάλαβα,πρόκειται για αρχείο live καταγραφής,δηλαδή κάτι σαν temporary record.Αν ισχύει αυτό,τότε φοβάμαι ότι η αποθηκευμένη καταγραφή αναπαράγεται μόνο μέσα από το ίδιο το Sygic:(,γεγονός που,κατά την προσωπική μου γνώμη,την καθιστά εντελώς άχρηστη...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να χρησιμοποισεις το sportstracker για να καταγραφεις τις διαδρομες σου σε συμβατη μορφη..;)

Επειδη οπως ειπες αυτες που καταγραφεις με το sygic τις ανοιγεις μονο με το προγραμμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σ¨ημερα ήταν η πρώτη μου δοκιμή και, ουσιαστικά, η πρώτη μου επαφή με το Sygic για 5th Edition. Καταπλητική εφαρμογή και μεγάλη έκπληξη το πόσο καλή δουλειά έχει γίνει ωστε οι λειτουργίες του να μεταφερθούν σε συσκευές με οθόνη αφής.

 

Όσον αφορά την πλοήγση, έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Πολύ καλό στίγμα, γρήγορος επανυπολογισμός διαδρομής και πεντακάθαρες και δυνατές οδηγίες. Άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πλοήγση, έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Πολύ καλό στίγμα, γρήγορος επανυπολογισμός διαδρομής και πεντακάθαρες και δυνατές οδηγίες. Άψογο.

 

Noμίζω αυτά είναι που το ξεχωρίζουν και από το garmin, εδώ στα δείχνει τόσο αναλυτικά και εύκολα με κατάλληλο ζουμ και με τέτοιο τρόπο που με μια ματιά ενώ οδηγείς μπορείς να μη χάσεις τη πορεία, ενώ η φωνή καθαρά και δυνατά σε καθοδηγεί. Αν είχε και καλύτερο χάρτη επαρχίας θα ήταν μακράν το καλύτερο. Τώρα είναι απλά το καλύτερο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος χάρτης της CIT μόνο, σε μερικούς δρόμους κεντρικούς, δεν είχε την ονομασία και έπρεπε να κάνω zoom in - out μέχρι να μπορέσω να πετύχω σε ποιο επίπεδο θα μου βγάλει το όνομά του.

 

Όλα αυτά μόνο κατά την χειροκίνητη πλοήγηση. Κατά την κανονική πλοήγηση, οι ενδείξεις στην οθόνη είναι πληρέστατες και η ανανέωση του χάρτη κατα τις αλλαγές πορείες ταχύτατες.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

πολυ λεπτομερης σε καποιες περιπτωσεις εχει περισσοτερες λεπτομερειες απο αυτον της τελεατλας αλλα εχει καποια σημαντικα προβληματακια που διαπιστωσα...

 

εχει τρελη "εμμονη" να με στελνει απο Πειραιως. Ενω η πιο γρηγορη και πιο λογικη διαδρομη ειναι απο Συγγρου. Τελετλας και Autodrive στην ιδια διαδρομη με στελνουν απο Συγγρου.

 

Και κατι αλλο πιο σημαντικο. Σε καποιες περιπτωσεις πχ Συγγρου -> δεξια στην Καλιρροης το προγραμμα το εβλεπε σαν "ευθεια". Ποτε δε μου ειπε να στριψω. Αυτο το ξανασυναντησα σε Μιχαλακοπουλου και Μεσογειων σε καποιες περιπτωσεις. Δεν ξερω αν φταει ο χαρτης ή το προγραμμα γιατι δεν εχω κανει την ιδια διαδρομη με τον Τελεατλας κι ετσι διατηρω μια επιφυλαξη.

 

Παντως αυτη η εμμονη με την Πειραιως ειναι απιστευτη...

 

Αποτι εμαθα βεβαια ο χαρτης ειναι σε ψιλο beta φαση, δεν ειναι επισημη εκδοση. Η επισημη για το Sygic 7.71 θαρθει σε λιγο καιρο με το Navigreece 02 2009. Ελπιζω να βελτιωθουν ολα αυτα μεχρι τοτε γιατι ο χαρτης φαινεται πολυ καλος γενικα.

 

 

@ga2618 εχεις παρατηρησει να τρωει τιποτα σκαλωματακια το sygic περνωντας το καινουριο .sis που βγαζει και το διαφανο κουτακι απο τη μεση ή ιδεα μου ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πολυ λεπτομερης σε καποιες περιπτωσεις εχει περισσοτερες λεπτομερειες απο αυτον της τελεατλας αλλα εχει καποια σημαντικα προβληματακια που διαπιστωσα...

 

εχει τρελη "εμμονη" να με στελνει απο Πειραιως. Ενω η πιο γρηγορη και πιο λογικη διαδρομη ειναι απο Συγγρου. Τελετλας και Autodrive στην ιδια διαδρομη με στελνουν απο Συγγρου.

 

Και κατι αλλο πιο σημαντικο. Σε καποιες περιπτωσεις πχ Συγγρου -> δεξια στην Καλιρροης το προγραμμα το εβλεπε σαν "ευθεια". Ποτε δε μου ειπε να στριψω. Αυτο το ξανασυναντησα σε Μιχαλακοπουλου και Μεσογειων σε καποιες περιπτωσεις. Δεν ξερω αν φταει ο χαρτης ή το προγραμμα γιατι δεν εχω κανει την ιδια διαδρομη με τον Τελεατλας κι ετσι διατηρω μια επιφυλαξη.

 

Παντως αυτη η εμμονη με την Πειραιως ειναι απιστευτη...

 

Αποτι εμαθα βεβαια ο χαρτης ειναι σε ψιλο beta φαση, δεν ειναι επισημη εκδοση. Η επισημη για το Sygic 7.71 θαρθει σε λιγο καιρο με το Navigreece 02 2009. Ελπιζω να βελτιωθουν ολα αυτα μεχρι τοτε γιατι ο χαρτης φαινεται πολυ καλος γενικα.

 

 

@ga2618 εχεις παρατηρησει να τρωει τιποτα σκαλωματακια το sygic περνωντας το καινουριο .sis που βγαζει και το διαφανο κουτακι απο τη μεση ή ιδεα μου ειναι?

Και σε μένα χτες στην διαδρομή Αιγάλεω-Αγ. Δημήτριος (Μπραχάμι) επέμενε να με πάει από Σύνταγμα!!!! οτι και να έβαζα στις ρυθμίσεις διαδρομής, αυτό εκεί! Απο Σύνταγμα, ενω η πιο λογική και σύντομη διαδρομή ειναι απο Κων/λεως-Καλλιροης κ.λ.π. μονο το garmin μου έβαλε την σωστή διαδρομη. περίεργα πράγματα...

Μάλλον έχει να κάνει με τους χάρτες, πρέπει να είναι αρκετά παλιοί, ξέρει κανεις

ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοση;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι αυτό και τελικά διαπίστωσα ότι,είτε βάλεις 25 χαρακτήρες,είτε 20,είτε 15, είναι ένα και το αυτό...Η εφαρμογή δεν μπορεί (προς το παρόν) να διαχειριστεί custom pois,αφού κάθε φορά που ζητάς πλοήγηση με βάση σημείο ενδιαφέροντος,σε πετάει έξω με "unexpected error".

Συγκεκριμένα,όταν πατάς: Πλοήγηση σε...-->Σημείο Ενδιαφέροντος,είτε επιλέξεις "Κοντά στη θέση μου",είτε "Κοντά στη διεύθυνση...",είτε "Σημ.Ενδ. μέσα στην πόλη",αν scrollάρεις τη λίστα με τα σημεία προς τα κάτω,βγάζει κατευθείαν "Unexpected error" και σε πετάει έξω από το πρόγραμμα!Απ'ότι διάβασα και σε ξένα forums,έχουν όλοι το ίδιο πρόβλημα και,μάλλον,πρόκειται για bug του προγράμματος το οποίο έχει ήδη αναφερθεί στην εταιρεία που αναπτύσσει το λογισμικό.

Επίσης αν επιλέξεις "Αναζήτηση στο χάρτη" και έχεις φορτώσει πολλά pois,το πρόγραμμα καθυστερεί υπερβολικά μέχρι να μεταβεί στην οθόνη του χάρτη,πράγμα που ίσως να οφείλεται και στη ram ή τον αργό επεξεργαστή του τηλεφώνου.Αλλά κι από κει ακόμα,αν επιλέξεις "Εύρεση κοντινών σημείων ενδιαφέροντος" ή Επιλογές-->Εύρεση-->Σημείο Ενδιαφέροντος,συμβαίνει ξανά το ίδιο πράγμα(Unexpected error).

Εγώ παντως,ειλικρινά,έχω ξενερώσει με το συγκεκριμένο θέμα των pois,γιατί πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο...Δεν είναι τυχαίο ότι στο index.pois.gr δεν υπάρχει φορμά για Sygic,ενώ η διαδικασία για να έχει κάποιος pois σ'αυτό το πρόγραμμα,είναι παραπάνω από χρονοβόρα:Πρέπει και τα τρία αρχεία που περιέχει το κάθε συμπιεσμένο του poi να μετατραπούν!Αν είναι δυνατόν!Το .csv σε .upi,το .bmp 24 bit σε .bmp 8 bit(ούτε τα εικονίδια δε βλέπει!:mad:) και το .wav σε .ogg.Μου 'φυγε η πίστη τρεις μέρες τώρα να μετατρέπω αρχεία από τη μια μορφή στην άλλη!Κατέβασα ΟΛΑ(!) τα pois που είχε το index.pois.gr και μετά από επίπονη διαδικασία,τα πέρασα όλα στο τηλέφωνο.Όπως αποδείχτηκε όμως...μάταιος κόπος!

Όποιος ενδιαφέρεται πάντως,είμαι διατεθειμένος(και με τη σύμφωνη γνώμη των διαχειριστών αν είναι νόμιμο) να ανεβάσω όλα τα pois του index.pois.gr σε συνημμένο αρχείο ή σε rapidshare link,με όλες τις απαραίτητες μετατροπές και ενημερωμένα μέχρι και 03/05/2009!

 

 

Υ.Γ. 1:Και για όσους είπαν σε προηγούμενα posts ότι το Sygic είναι καλύτερο από το Garmin....:blink:Αστεία πράγματα!Έχετε τρελαθεί παιδιά;Δεν συγκρίνεται ούτε σε επίπεδο χάρτη,ούτε σε επίπεδο interface.Μόνο ο χάρτης που φοράει το Garmin είναι 180 ΜΒ!.Με ισουψείς,ισοβαθείς,μοναστήρια,σημαδούρες,ξέρες,πηγές,πηγάδια,μονοπάτια.Μέχρι και αλμανάκ καιρού και πτήσεων για όλα τα αεροδρόμια του κόσμου έχει.Η μόνη ένσταση που έχω είναι το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν(προς το παρόν)να εκφωνούνται τα pois με το όνομά τους(έχω ένα κόλλημα με τα pois,βλέπετε!)

Υ.Γ. 2:Ξέχασα να επισημάνω επίσης το εκνευριστικό που όταν σβήσει η οθόνη και την πατήσεις,αντί να ανάψει πρώτα,εκτελεί ταυτόχρονα την εντολή που αντιστοιχεί στο σημείο που πάτησες!Και φυσικά σε βγάζει από το χάρτη αν έχεις μείνει εκεί,αφού ο χάρτης καλύπτει τα 5/6 της οθόνης!Άρα,μοιραία,πρέπει ο φωτισμός να είναι συνεχώς ενεργός!

Υ.Γ. 3:Συγγνώμη για το μακροσκελές post,αλλά ήθελα να κάνω ένα mini-review σχετικά με τα pois και τη διαχείρισή τους στο Sygic...:O

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Χθες και σήμερα δοκίμασα κάτι άλλο:Κατέβασα όλα τα pois από το poiplaza.com και τα πέρασα μέσα.Αυτή τη φορά δεν έβγαλε καθόλου "Unexpected error" και τα σημεία λειτουργούν κανονικά,τώρα όμως τα εικονίδια των σημείων έχουν αντικατασταθεί με ερωτηματικά!:mad:Έχω δοκιμάσει εικονίδια με διαφορετικά dpi και διαστάσεις και κανένα δεν δουλεύει!:angry:Μόνο τα δικά του δουλεύουν που έχει ο χάρτης,είναι όμως ενσωματωμένα στο χάρτη και δεν μπορώ να δω τα χαρακτηριστικά των εικονιδίων:(Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει,τι κάνω λάθος:cry:Έχω απογοητευτεί και δε νομίζω να συνεχίσω άλλο με τα pois του Sygic...
Link to comment
Share on other sites

@ga2618 μαλλον αυτο ειναι :)

 

@jhonny δες τους οδηγους που υπαρχουν στο 2 ποστ του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2746994#post2746994

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουν το σωστό bit ?

Απολύτως!Είναι όλα στα 8 bit.

 

@ga2618 μαλλον αυτο ειναι :)

 

@jhonny δες τους οδηγους που υπαρχουν στο 2 ποστ του παροντος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2746994#post2746994

Τα 'χω διαβάσει 5-6 φορές,δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος.Θα δοκιμάσω απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση.

 

Το 'βγαλα,το ξανάβαλα αλλά τζίφος.Δεν αναγνωρίζει με τίποτα τα εικονίδια και στη θέση τους εμφανίζεται το γκρι κουτάκι με το ?.Ουφ!...Κουράστηκα....Πάω στο μαγαζάκι να δω μήπως έχει βγει καμιά καινούρια έκδοση,αλλιώς το παρατάω προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

δε φταιει το skin σε αυτη την εκδοση δεν υπαρχει καθολου η επιλογη για αριστεροχειρες. Ποια αλλη επιλογη λειπει απο το μενου?

 

Φιλοι Karlesg και ga2618 εγω απλος αντικατεστησα το καινουργιο sis με αυτο του Karl και τιποτα αλλο και δεν χαθηκε κανενα feature απο το παλιο,

Την μονη ψιλοδιαφορα απου ειδα απο το παλιο γιατι δεν τα αντικατεστησα ολα τα αρχεια ειναι οτι χαθηκε το τετραγωνακι και οτι εχει μπει φωνη αντρα (οπουτην μετεφερα μονη της) στα voices.

Αν υπαρχει καποια καλη διαφορα με το να αλλαξεις ολα τα αρχεια πειτε την να το κανω.

Παντως απο προβληματα τωρα το πρωι που το εβαλα να παω στην δουλεια δεν διαπιστωσα κατι.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι Karlesg και ga2618 εγω απλος αντικατεστησα το καινουργιο sis με αυτο του Karl και τιποτα αλλο και δεν χαθηκε κανενα feature απο το παλιο,

Την μονη ψιλοδιαφορα απου ειδα απο το παλιο γιατι δεν τα αντικατεστησα ολα τα αρχεια ειναι οτι χαθηκε το τετραγωνακι και οτι εχει μπει φωνη αντρα (οπουτην μετεφερα μονη της) στα voices.

Αν υπαρχει καποια καλη διαφορα με το να αλλαξεις ολα τα αρχεια πειτε την να το κανω.

Παντως απο προβληματα τωρα το πρωι που το εβαλα να παω στην δουλεια δεν διαπιστωσα κατι.

 

 

αν καταλαβα καλα περασες απλα το καινουριο unsigned του undercode πανω στην παλια εκδοση. Λογικα τωρα εχεις την παλια εκδοση build 3630 αλλα εχει γινει με τετοιν τροπο εγκατασταση που δεν εμφανιζει τα γνωστα γκρι κουτακι κλπ.

 

Στις πληροφοριες ποιο build σου βγαζει? Στην οθονη εναρξης εμφανιζει το mobile maps?

Link to comment
Share on other sites

Build 4189D κανονικα γραφει.

Οχι δεν εμφανιζει τιποτα μετα απο την εναρξη φορτωνει κατευθειαν το χαρτη.

Τι διαφορετικο εχει αν το βαλεις ολο μαζι Karl?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι build 3630 D αλλά δεν έχω κάποιο μήνυμα για trial, όπως επίσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα κατά την πλοήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εκδοση του Karl την καλη (εχει ενα πολυ μικρο τετραγωνακι στην μεση σχεδον δεν φαινεται) εχει βγει μια αναβαθμιση αλλα δεν ειναι ακομα διευκρινισμενο το τι προσφερει παραπανω και αν αξιζει να γινει αλλαγη της.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...