Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν μιλάμε για τηλεφώνημα στο paypal, σε ποιο αριθμό,σε ποια γλώσσα και τι χρέωση έχει αν είναι αριθμός εξωτερικού?
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο θα το βρεις όταν ανοίξεις το Help/Call us (είναι το 00353 14369111).

 

Είναι σταθερό τηλέφωνο Ιρλανδίας. Μερικοί πάροχοι σταθερών προσφέρουν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά χωρών της ΕΕ. Αν δεν έχεις αυτή την υπηρεσία στο τηλέφωνό σου (και δεν έχεις κάποιον voip πάροχο) πάρε μια κάρτα διεθνών κλήσεων από το περίπτερο και κάλεσε το νούμερο μέσω αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι σε διαφορετικό νόμισμα. Αν και δεν ξερω αν πιάνει πάντα γιατί και εγώ που προσπαθώ, μου βγαζει απαραιτήτως να παρει πρώτα από το balance

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Μόνο αν η αγορά είναι σε άλλο νόμισμα απ'αυτό που είναι τα λεφτά στο balance σε αφήνει να επιλέξεις. Δηλ. αν έχεις € στο balance και η αγορά είναι σε $ έχεις την επιλογή να διαλέξεις αλλιώς τραβάει πάντα πρώτα από το balance και αν δεν φτάνουν, από τη κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο θα το βρεις όταν ανοίξεις το Help/Call us (είναι το 00353 14369111).

 

Είναι σταθερό τηλέφωνο Ιρλανδίας. Μερικοί πάροχοι σταθερών προσφέρουν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά χωρών της ΕΕ. Αν δεν έχεις αυτή την υπηρεσία στο τηλέφωνό σου (και δεν έχεις κάποιον voip πάροχο) πάρε μια κάρτα διεθνών κλήσεων από το περίπτερο και κάλεσε το νούμερο μέσω αυτής.

Σε ποια γλώσσα; ξέρω ότι φαίνεται περίεργο που ρωτάω, αλλά μήπως είναι όπως στην TomTom που παίρνεις Ολλανδία και μιλάς στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις,δυστυχως αν και η αγορα ηταν σε δολλαρια δεν μου το αλλαζε ,οποτε μου τραβηχτηκανε απο το balance.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια γλώσσα; ξέρω ότι φαίνεται περίεργο που ρωτάω, αλλά μήπως είναι όπως στην TomTom που παίρνεις Ολλανδία και μιλάς στα ελληνικά.

 

Γνωρίζω ότι απαντάει η Μαρία, που μου τηλεφώνησε όταν ακολούθησα τη διαδικασία και μιλήσαμε ελληνικά, αλλά αν δεν είναι η ίδια, υποθέτω αγγλικά, αφού μιλάς με Ιρλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το compliment.

Με το επόμενο post σου, όμως, παραδέχεσαι ότι έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό και ΔΕΝ έχεις χρησιμοποιήσει τη διαδικασία που πρότεινες.

 

Αρκετά, όμως, το ταλαιπωρήσαμε και, ίσως, πολύ περισσότερο, εκείνοι που διάβασαν την πρότασή σου για απ' ευθείας έμβασμα στο balance, χωρίς να έχουν συνδεδεμένο λογαριασμό.

 

Επιμένεις πως ΔΕΝ έχω πραγματοποιήσει μεταφορά (για να μην φανεί πως διαψεύστηκες) ή πραγματικά δεν καταλαβαίνεις;

 

Είπα πως έχω συνδεδεμένο λογαριασμό κι έχω εκτελέσει εμβάσματα από αυτόν, αλλά τίποτα από όσα μου είπε η υπάλληλος στο Paypal (είχα επικοινωνήσει για να επιβεβαιώσω τις αλλαγές γιατί πριν τις πρόσφατες μεταφορές είχα στείλει εμβασματα ενόσω ακόμη ήταν στην Bank of America ο λογαριασμός Paypal) δεν συνηγορεί στο ότι είναι προϋπόθεση για την εκτέλεση του εμβάσματος...

...γι αυτό παρέθεσα και τις οδηγίες που μου έδωσε, που δεν αναφέρουν την ανάγκη διασύνδεσης τρ.λογαριασμού - Paypal...

 

Εξάλλου ΔΕΝ είναι λειτουργία που εκτελείται "ενδο-συστημικά", μέσω Paypal δλδ - όπως πχ η απόσυρση χρημάτων ή το instant topup (για τους πωλητές δεν ξέρω αν η πρόσβαση στον τραπεζικό λογαριασμό έχει και ρόλο "ασφάλειας")- αλλά για έμβασμα, που γενικά μόνη προϋπόθεση έχει να είναι σωστά τα στοιχεία αποστολής...

 

Παρόλαυτά, όπως έγραψα, εγώ δεν το θεωρώ απίθανο να υπονοείται/να θεωρείται δεδομένη η ανάγκη διασύνδεσης, αλλά κακώς τότε δεν δηλώνεται πουθενά

...πάντως διάψευση μέχρι στιγμής δεν έχουμε...θα περιμένουμε να μιλήσει ο φίλος με την υποστήριξη και θα μάθουμε...

 

Πάντως, η διασύνδεση Paypal - Τραπεζικού Λογαριασμού δεν είναι τίποτα άλλο παρά:

- επικυρωμένη συναλλαγή/μετακίνηση πόρων/μεταφορά μεταξύ των δύο (η πρώτη μεταφορά πρακτικα γίνεται πριν την επίσημη διασύνδεση)

- αποθήκευση των στοιχείων της τράπεζας στο Paypal.

 

Και για να γίνει επιτυχώς η διασύνδεση, συνθήκη είναι να τηρούνται οι ίδιοι όροι που πρέπει να τηρούνται και για επιτυχή αποστολή εμβάματος, που εξέθεσε η υπάλληλος στο μήνυμά της

•Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.

•The name on your bank account needs to match the name on your PayPal account.

•You can only top up to your PayPal account using bank account. Payments from transfer services or cash machines will not complete to your account.

•You need to have sufficient money in your bank account to successfully transfer money to your PayPal account.

 

Έτσι, ακόμη λοιπόν κι αν πούμε πως αν δεν έχεις συνδέσει ήδη τον τραπεζικό σου λογαριασμό, δεν σου εμφανίζει αυτόματα στο "Top Up" τα στοιχεία του Paypal λογαριασμού σου (IBAN) στην τράπεζα του Paypal (Deutsche Bank), εντούτοις αν σου δώσουν αυτά τα στοιχεία δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει την επιτυχή μεταφορά χρημάτων/εκτέλεση εμβάσματος από την ελληνική τράπεζά σου στον λογαριασμό σου στο Paypal (Deutsche Bank)

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω απο gearbest με paypal.....φυσικα δεν μου αποδεχτηκε την αγορα αλλα ειδα οτι μου ζητησε να γραψω τον αριθμοτης καρτας και ολα τα σχετικα με αυτη........θελω να ρωτησω εαν κανω το κολπο με το send money στον 2ο λογαριασμο που δεν θα εχω καρτα θα μου ζητησει παλι τα στοιχεια της καρτας ή επειδη θα εχω balance δεν θα μου το βγαλει αυτο???
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω απο gearbest με paypal.....φυσικα δεν μου αποδεχτηκε την αγορα αλλα ειδα οτι μου ζητησε να γραψω τον αριθμοτης καρτας και ολα τα σχετικα με αυτη........θελω να ρωτησω εαν κανω το κολπο με το send money στον 2ο λογαριασμο που δεν θα εχω καρτα θα μου ζητησει παλι τα στοιχεια της καρτας ή επειδη θα εχω balance δεν θα μου το βγαλει αυτο???

 

Αν έχεις στο balance αγοράζεις κανονικά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ανοίγει κανονικά η σελίδα τώρα;

 

Όχι, εδώ και πολλή ώρα. Μάλλον τώρα με αφήνει να μπω, αλλά μου λέει ότι βάζω λάθος κωδικό. Σωστά τον βάζω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εδώ και πολλή ώρα. Μάλλον τώρα με αφήνει να μπω, αλλά μου λέει ότι βάζω λάθος κωδικό. Σωστά τον βάζω..

 

Εμένα πρίν όλο μου έβγαζε error δεν την άνοιγε καν, αλλά τώρα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πρίν όλο μου έβγαζε error δεν την άνοιγε καν, αλλά τώρα οκ.

 

Τώρα οκ και σε μένα. Έκανα και send money και κομπλέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, μια αγορα που πηγα να κανω μεσω paypal και χρεωστικης καρτας 24 του μηνος δε την δεχθηκε ο πωλητης ομως τα χρηματα εχουν τραβηχτει απο την καρτα και δεν εχουν επιστραφει μεχρι σημερα, ετσι γινετε δηλαδη αν δε δεχθει την αγορα ο πωλητης δεσμευονται τα χρηματα? και αν ναι ποτε επιστρεφονται?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα μπορουσε καποιος να μου πει γιατι το πειπαλ με χρεωνει καπελο στα 100 ευρω 6-7 ακομα με το το ετσι θελω
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, μια αγορα που πηγα να κανω μεσω paypal και χρεωστικης καρτας 24 του μηνος δε την δεχθηκε ο πωλητης ομως τα χρηματα εχουν τραβηχτει απο την καρτα και δεν εχουν επιστραφει μεχρι σημερα, ετσι γινετε δηλαδη αν δε δεχθει την αγορα ο πωλητης δεσμευονται τα χρηματα? και αν ναι ποτε επιστρεφονται?

Οταν λες δεν τη δεχτηκε, εγινε denied κατετυθειαν ή κατι εμπλεξε στην πορεια; στο εξωτερικο ή Ελλαδα;

Αν δεν προχωρησει η αγορα και ακυρωσει ο πωλητης, μπορει να κανει 4-5 μερες, αλλα υπαρχει περιπτωση να μην κανει ακυρωση ο πωλητης και να πεσεις ας πουμε σε κενο ασφαλειας, οπου ακυρωνεται απο μονη της η συναλλαγη μετα απο 30 μερες...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα μπορουσε καποιος να μου πει γιατι το πειπαλ με χρεωνει καπελο στα 100 ευρω 6-7 ακομα με το το ετσι θελω

Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Τι συναλλαγή έκανες? Μετέφερες χρήματα στο PayPal? Έκανες αγορά και τη μετατροπή ισοτιμίας την έκανε το PayPal? Στην πρώτη περίπτωση έχει προμήθεια, στη δεύτερη είναι λόγο της χειρότερης ισοτιμίας που χρεώνει το paypal. Σε κάθε περίπτωση τα 6-7 ευρώ που αναφέρεις είναι πολλά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Τι συναλλαγή έκανες? Μετέφερες χρήματα στο PayPal? Έκανες αγορά και τη μετατροπή ισοτιμίας την έκανε το PayPal? Στην πρώτη περίπτωση έχει προμήθεια, στη δεύτερη είναι λόγο της χειρότερης ισοτιμίας που χρεώνει το paypal. Σε κάθε περίπτωση τα 6-7 ευρώ που αναφέρεις είναι πολλά.

 

αγορα εκανα απο υπολοιπο που εχω στο πειπαλ και συνεχεία με χρεώνουν στα 100 περιπου 6-7 %:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν τη δεχτηκε, εγινε denied κατετυθειαν ή κατι εμπλεξε στην πορεια; στο εξωτερικο ή Ελλαδα;

Αν δεν προχωρησει η αγορα και ακυρωσει ο πωλητης, μπορει να κανει 4-5 μερες, αλλα υπαρχει περιπτωση να μην κανει ακυρωση ο πωλητης και να πεσεις ας πουμε σε κενο ασφαλειας, οπου ακυρωνεται απο μονη της η συναλλαγη μετα απο 30 μερες...

εξωτερικο κινεζικο site,ναι οταν εκανα την παραγγελια στο site μου εγραψε payment denied αλλα τα χρηματα λειπουν απο το λογαριασμο μου

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάλι σέρνονται οι servers τους και με έκαναν να χάσω μια καλή προσφορά. 5 λεπτά για να φορτώσει η σελίδα!

 

Θα τους ζητήσω αποζημίωση...

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο κινεζικο site,ναι οταν εκανα την παραγγελια στο site μου εγραψε payment denied αλλα τα χρηματα λειπουν απο το λογαριασμο μου

 

Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο με απόπειρα αγοράς από sportsdirect μέσω Paypal/χρεωστικής πειραιώς...η αγορά απέτυχε, αλλά τα χρήματα έμειναν για κάποιο διάστημα (δεν θυμάμαι πόσο) δεσμευμένα.

 

...άλλες φορές έτρωγε πόρτα και δεν δεσμευόντουσαν χρήματα...δεν ξέρω γιατί έτσι εκείνη τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

αγορα εκανα απο υπολοιπο που εχω στο πειπαλ και συνεχεία με χρεώνουν στα 100 περιπου 6-7 %:worry:

 

μήπως αγόρασες κάτι σε άλλο νόμισμα ;

Μπορείς να μας πεις τί έπρεπε να πληρώσεις και τί πλήρωσες ;

Το Paypal πάντως δεν χρεώνει τον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο κινεζικο site,ναι οταν εκανα την παραγγελια στο site μου εγραψε payment denied αλλα τα χρηματα λειπουν απο το λογαριασμο μου

 

Κανονικα δε θα επρεπε να αφαιρεθουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...